Droga do władzy

Okładka książki Droga do władzy Karolina Janowska
Okładka książki Droga do władzy
Karolina Janowska Wydawnictwo: Novae Res Cykl: Opowieści celtyckie (tom 2) fantasy, science fiction
Opowieści celtyckie (tom 2)
Novae Res
2011-01-01
2011-01-01
Wercyngetoryksa; Juliusz Cezar Galia Rzym

Pierwsze czytanie sierpień 2014 r, książka z Biblioteki w Gdyni.
Ponieważ odkryłam, że 3 i 4 tom są na Legimi, postanowiłam odświeżyć dwa pierwsze tomy aby przekonać się, jak autorka poradziła sobie z zakończeniem tej historii.
Z jednej strony cierpiałam straszliwie nad milionem powtarzających się opisów wyglądu bohaterów, tym że ciągle przywoływana jest ich przystojność, ładność i jakie to ma znaczenie na to, jak są postrzegani przez innych. Z drugiej, płakałam, bo jednak i Cezar i Galvan, i Gaeilis, Scatah i Uatah, każdy z nich miał coś w sobie. Dlatego cierpiałam i czytałam.... Potem przyszedł drugi tom, z takimi samymi problemami, jak wyżej wymienione.
Nie pamiętam czemu, ale te 8 lat temu dałam tej książce 7/10, dziś zdecydowanie maksymalnie 5.

Pierwsze czytanie sierpień 2014 r, książka z Biblioteki w Gdyni.

Dobrze się czytało, Trochę mniej magii i temu podobnych cudów niż w pierwszym tomie.

Galia - Kraj Arwernów funkcjonuje od lat bez króla. Druidzi i wiedźmy w Galvanie upatrują jedynego człowieka, który potrafi zjednoczyć Celtów przed zbliżającym się się zagrożeniem ze strony Rzymian pod postacią Cezara, który pragnie zdobyć Galię - dla zaszczytów, sławy i władzy. Obaj bohaterowie w tej części serii podążają wyznaczoną drogą ku władzy. Galvan powraca w rodzinne strony - jako jeden z największych wojowników w historii swego kraju, by odzyskać spuściznę po ojcu, pomścić jego śmierć i umocnić swoją pozycję poprzez małżeństwo, zwycięskie bitwy i likwidację wrogów. Cezar zaś zostaje konsulem i dla osiągnięcia większej władzy oraz pozyskiwania sojuszników oddaje za żonę swoją ukochaną córkę, sam żeniąc się w celach czysto politycznych. Jak potoczą się ich losy i jak będzie wyglądać ich droga ku władzy? Jeden z nich nie pragnie jej wcale, drugi pragnie jej aż za bardzo... Każdy z nich musi dokonać trudnych wyborów i pokonać nie tylko wrogów, ale i samych siebie - swoje słabości, wady i pragnienia...

Ten młodzieniec w źle przepasanej todze jest niebezpieczny. W nim drzemie wielu Mariuszów"s.377

Czytając Opowieści Celtyckie. Początek zanurzyłam się w iście fantastycznym świecie Celtów - ludu dumnego, żyjącego tradycjami i wierzeniami przekazywanymi z pokolenia na pokolenie, dlatego byłam niebywale szczęśliwa i rozentuzjazmowana mogąc sięgnąć po drugą część tej trylogii. Droga do Władzy posiada klimat, magię i najważniejsze elementy swojej poprzedniczki - jednocześnie dając Nam więcej. Porusza dość ważną i często pomijaną tematykę w tego typu literaturze - roli kobiety w przedstawionym świecie - zarówno kraju Celtów, jak i Rzymian. Autorka przemyca w opowieści, która skupia się na Galvanie i Juliuszu obowiązki, wyrzeczenia i przywileje kobiet obu nacji. W świecie Celtów poza wiedźmami-wojowniczkami kobiety były zależne od mężczyzn - ich zdania, wyborów, gdy oni ponosili klęskę, umierali - ten sam los spotykał ich małżonki. W obu nacjach miłość nie liczyła się - mogła się pojawić, podobnie jak przywiązanie - za to przy wyborze małżonka liczyły się koneksje, chęć posiadania władzy, możliwość zagarnięcia majątku. Droga do Władzy to lektura pasjonująca, wciągająca i dająca sporo frajdy dla mnie lubującej się w tej tematyce. Drugą część Opowieści Celtyckich czytało się bardzo szybko ze względu na historię i bardzo przystępny język jakim została napisana. Minus jest oczywisty i taki mój - chcę więcej magii i mitologii, a w tej otrzymałam jej wcale nie mało. Interesującym elementem jest wątek Scatah - wiedźmy-wojowniczki - niezwykle tajemniczej i reprezentującej ten mistyczny element książki łącznie z przepowiedniami i drogą narzucona przez bogów.

"Jednak w następnej chwili strach pochwycił go znowu w swe szpony, bo oto wyraźnie usłyszał głos, ochrypły i mocny, rodem z piekieł. -Co mi ofiarujesz, córko ludzi śmiertelnych" s.340

Podsumowując Droga do Władzy to świetna kontynuacja Opowieści Celtyckich. Fantastyka połączona z mistyką, magią i polityką w naprawdę rewelacyjną historię. Polecę ją każdemu, kto lubuje się w takich lekturach. Polecam także zacząć od pierwszej części.

• Posiadamy
  • Opowieści celtyckie
  • 2017
  • Polski/a autor/ka

Dodaj cytat z książki Droga do władzy