Kup teraz - 17 ofert w cenie od 6.99 zł do 36.00 zł

Albatros
The Painted Bird
literatura piękna
Tomasz Mirkowicz

Zakłamany paszkwil. Koniecznie obejrzyjcie dokumentalny film o tej książce "Malowany chłopiec" https://www.youtube.com/watch?v=nafsjMJKnW8

Książka porusza ważną tematykę ,pojawia się motyw dzieciństwa, motyw II wojny światowej, ale niestety do połowy mnie nudziła.

Malowany ptak, czyli jak zaistnieć dzięki (cudzemu) cierpieniu i (własnemu) okrucieństwu.

Czy komuś też skojarzyła się ta książka w pewnym sensie z 'Prawiekiem' Tokarczuk?

"Jak górskie szczyty dookoła patrzymy na siebie odseparowani dolinami, za duzi, by przemknąć niepostrzeżenie obok, za mali, by dotknąć nieba" (294).

"'Malowanego ptaka' można uważać za bajkę; za bajkę, której nikt nie opowiada dziecku, lecz której doświadcza ono na własnej skórze"...

Nie wiem jak ocenić tę książkę. Ja wiem, że Kosiński bardzo chciał pokazać brutalność wojny, ludzi mających władzę czy też dziwne zabobony i zachowania ludzi w poszczególnych wioskach...Chciał pokazać nienawiść i nieszczęście oraz związane z tym następstwa. Ale można to było zrobić w subtelniejszy sposób. Jeżeli miało szokować - to udało mu się. Ja niestety uważam, że jest...

Studium niesłychanego okrucieństwa. Szkoda, że momentami wyjątkowo kiczowate i tak mało wiarygodne.

Książka okrutna i przerażająca, i mimo że może być tylko konfabulacją autora, jestem przekonany że taka historia mogła się zdarzyć, zdarza się i będzie się zdarzać. Bestialstwo ludzi jest niezmierzone i nieograniczone.

Nie wiem co o tym myśleć.

To jedna z książek, którą musiałam odchorować. Przerażająca wizja wojny przedstawiona oczami dziecka. Wolę myśleć, że historie są w jakiejś części wytworem wyobraźni pisarza, a nie rzeczywistością.

Książka opisująca jak wyglądała kultura tamtych lat i jak mogło być.

7 614
    3 904