Mewa

Anton Czechow Wydawnictwo: Hachette Polska utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Hachette Polska
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
2018-02-02

Najbardziej brutalny dramat Czechowa, w którym okrucieństwo wobec siebie istnieje nawet w wydychanym powietrzu. Nie ma tu postaci bez skazy, ale nie ma też postaci zbyt zbalansowanej - wszyscy są współwinni wszystkiemu, nawet mędrzec odpowiada za głupotę służby. Brutalny darwinizm i brak skrupułów niszczą jednostki niedostosowane, a nad wszystkim unosi się przeklęty męski...

Senny na pozór dworek ziemiański na nudnej i dalekiej prowincji aż kipi od emocji. Według mnie sztukę o wiele lepiej się ogląda niż się ją czyta, jak w przypadku większości dzieł Czechowa.

dramat kończący wszystkie dramaty

Mało znana książka Czechowa. Polecam, warto przeczytać

Rozprawka Czechowa z życiem literackim i wypchanie wszystkim typowymi dla niego formułami (parka lekarz i Sorin przypominają mi nawet doktora i pacjenta z "sali numer sześć" dyskutujących o subiektywności w postrzeganiu życia i szczęścia)

Czechow po mistrzowsku opowiada o niespełnieniu, zarówno w sztuce, jak i w relacjach z najbliższymi; o niezrozumieniu, podcinaniu skrzydeł i niemożności odmiany losu.

Najlepszy z dramatów Czechowa. Świetny opis epoki i ludzkich charakterów. Zdecydowanie polecam!
Czytane w oryginale.

• Literatura rosyjska