Doktor Bluthgeld

Okładka książki Doktor Bluthgeld Philip K. Dick
Okładka książki Doktor Bluthgeld
Philip K. Dick Wydawnictwo: Rebis Seria: Dzieła wybrane Philipa K. Dicka fantasy, science fiction
Dzieła wybrane Philipa K. Dicka
2007-03-08
Tomasz Jabłoński
fantastyka

Postapokalipsa według Dicka

Myślałam, że nie przepadam za fantastyką naukową dopóki nie przeczytałam Doktora Bluthgelda. To fascynująca powieść postapokaliptyczna z wieloma interesującymi, a nawet przerażającymi wątkami, co tylko jej nadaje kolorytu. Książka zachęca do zapoznania się z innymi dziełami autora. Polecam serdecznie!

Uważam, że książka ta posiada ogromny potencjał, który nie został całkowicie wykorzystany przez autora. Aczkolwiek jedno pisarzowi się zdecydowanie udało - wykreować pokręcony "dickowski" świat, w którym charakterystyczni bohaterowie zmagają się z postapokaliptyczną codziennością. Plus za posłowie Philipa K. Dicka (w wydaniu Rebisa),chociaż nadal czuć lekki niedosyt po skończeniu czytania.

"Doktor Bluthgeld" to całkiem ciekawa wersja bardzo popularnego w literaturze tematu - atomowej postapokalipsy. Plusem jest niezły pomysł na fabułę i jej niuanse, oraz ciekawe sylwetki psychologiczne bohaterów, w szczególności tych złych. Efekt końcowy nieco psuje jednak toporność narracji i raczej słaba strona sci-fi, trochę za bardzo skierowana w stronę fiction bez udziału science ;)

Książkę trudno raczej określić mianem jednej z topowych wśród powieści Philipa K. Dicka - do polecenia głównie fanom autora.

Może przyleci meteoryt... Tak sobie czadem mówię, gdy znajdę się w beznadziejnej sytuacji lub dojdę do wniosku, że nic na tym świecie nie jest już w stanie się zmienić. Taka sytuacja to oczywiście potencjalna tragedia dla milionów, o ile nie miliardów ludzi, ale czy nie równocześnie szansa dla tych, którzy nie mogą odnaleźć się w dzisiejszym świecie? Nowy porządek, nowe rozdanie, nowe możliwości...

Dla mnie rewelacja! Uwielbiam takie postapokaliptyczne klimaty nie w stylu Mad Maxa, a raczej troche idyllyczne, troche kojarzace sie ze Steinbeckiem (zwlaszcza, ze regionalnie pokrywa sie z Na wschod od Edenu). Troche takie rustykalne, nie w ktorych ludnosc walczy o benzyne i inne zasoby, a raczej cofa sie o jakies 100 lat w wiekszosci dziedzin zycia.

Tu i ówdzie można przeczytać, że to jedna z lżejszych, łatwiejszych i mniej pokręconych książek Dicka... może i faktycznie tak jest, ale postać Billa i wszystko co się z nią łączy jest tak schizowe, że i dla lubiących literackie tripy w odmęty szaleństwa, znajdzie się coś smacznego.

Postać Hoppy'ego i Bony i to typowi przedstawiciele, odpowiednio, archetypu dickowskiego odmieńca i dickowskiej kobiety. Oba archetypy nęcą i pociągają.

Umarłeś za szybko, Philipie K. Dicku.

Bardzo ciekawa wizja post apokaliptycznego świata z jakże zagadkowymi bohaterami. Wszelkie wątki i najbardziej frapujące zagadnienia nie zostają jednak wyjaśnione. Dick lekko zahacza o problemy, a wydarzenia, które wydawać by się mogło, że stanowią oś fabuły zostają ucięte i powodują, że finał jest głęboko niesatysfakcjonujący. Po przeczytaniu kilku jego książek mogę stwierdzić, że jest to stały element jego twórczości, jednak zazwyczaj autor bronił się samą strukturą dzieła i przekazem. Tutaj niestety nie mamy żadnej z tych rzeczy. Może na tamte czasy wizja świata i opis kondycji społecznej po 'zagładzie' wystarczały do miana dobrej książki, ale współcześnie "Doktor Bluthgeld" nie broni się jako wizjonerska książka

Książka dobra, ale też i dziwna - nawet uwzględniając osobę autora.

Książka dobra, ale też i dziwna - nawet uwzględniając osobę autora.

Tacy jak dr Bluthgelt są wśród nas. Strach się bać. Czy jesteśmy obecnie blisko ostatecznego rozwiązania atomowego? Paranoja strachu w RP powraca w 2023r;)

Szalona podróż wgłąb wyobraźni Dicka i pozornie losowych połączeń, składających się jednak na spójna całość. Całkiem reprezentatywna dla twórczości.

• Philip K. Dick
  • Science Fiction