O duchu, który się bał

Okładka książki O duchu, który się bał Kristina Digman, Sanna Töringe
Okładka książki O duchu, który się bał
Kristina DigmanSanna Töringe Wydawnictwo: Zakamarki literatura dziecięca
2010-05-13
28 min.
978-83-60963-77-7
Katarzyna Skalska
opowiadanie dziecięce szwedzkie duchy potwory

Czy książeczka ta faktycznie nadaje się dla najmłodszych czytelników - nie mi oceniać.

Natomiast te ilustracje - to jest coś niewątpliwie wartego uwagi! Szczegółowe, bardzo dopracowane. Wspaniałe!

1957

Plusem tej opowieści z pewnością są ilustracje. Natomiast treść, bo ja wiem? Czegoś mi tu zabrakło, żeby cała historia trzymała się kupy.

Począwszy od tytułu. Mowa jest o jednym duchu, natomiast z historyjce pojawia się i duch, i wampiry, i szkielet, i potwór przypominający Frankensteina. I wszystkie te stwory wystraszyły się siebie nawzajem. Uciekły wszystkie z domu głównej bohaterki po to, by razem zamieszkać w odnalezionym przypadkiem zamku. Czyli że już się siebie nawzajem nie bały? Trochę to właśnie takie dziwaczne, nielogiczne.

Sprawdzi się pewnie jako historyjka dla dzieci, które mają swoje lęki. Chociaż z drugiej strony tłumaczenie, że duch, ukrywający się pod łóżkiem też się czegoś boi, nie jest chyba lepsze od uświadomienia, że żadnego ducha tam przecież nie ma? Trochę się obawiam, że cała historia zmagającym się z podobnymi lękami dzieciom może tylko zaszkodzić - ale w sumie się nie znam, nie jestem fachowcem od dziecięcej psychiki...

Śmieszne było to, że postacie się siebie nawzajem bały.

Śmieszne było to, że postacie się siebie nawzajem bały.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Zaskakująca książka, która w przewrotny i do tego zabawny sposób pomoże rozprawić się ze strachem u małego szkraba. Zaczyna się jak standardowa opowieść grozy i skrzętnie wykorzystuje motywy charakterystyczne dla tego gatunku, a wszystko po to, żeby nagle i przewrotnie pokazać czytelnikowi, że każdy się czegoś boi, nawet ten, po którym byśmy się tego nigdy nie spodziewali.

Po przeczytaniu tej książki zastanawiałam się czy miała ona jakieś przesłanie. Miałam gigantyczny mętlik co o niej myśleć oraz co chciała przekazać pisarka. Po krótkim namyśle stwierdziłam, że chodzi o strach. Nie o to by przekazać czytelnikowi, że potwory istnieją. Autorka według mnie chciała uzmysłowić iż każdy się boi, nawet jej bohaterowie książki.
Cała opowieść nie wzbudzi u małych czytelników strachu, wręcz przeciwnie. Dziecko będzie się śmiało z wymyślonych postaci, którzy boją się nawet myszki tak jak nasz potwór z piwnicy. Na pierwszy rzut oka straszny może się wydawać duch dziewczyny spod łóżka, która po słowach matki Kruszynki iż potwory nie istnieją chce ona zacząć straszyć. Ku naszemu zdziwieniu duch idzie po łańcuchy na strych tam gdzie jest wampir ze swoim synkiem, by mogła odnaleźć łańcuchy do straszenia domowników. Jednak niespodziewanie okazuje się, że duch boi się wampirów i gdy tylko go zauważa to ucieka z domu. Nie tylko duch się boi. Wampiry oraz inne potwory także się boją.

Bardzo podobały mi się wykonane ilustracje do książki. Malownicze oraz pomysłowe. Najbardziej podobała mi się ilustracja szkieletu z garderoby. W butach na obcasach, owiniętym szalikiem oraz czapeczka kobiecą na głowie. Zaś na drzwiach wisiała jego damska torebeczka. Moim zdaniem książka posiada pozytywną dawkę humoru, która rozbawi nie tylko dziecko ale również dorosłego

Cała opowieść nie...

Szczerze muszę powiedzieć, że historia była naprawdę kiepska. Dzieciom się w miarę podobała, ale nie na tyle, żeby chciały ją czytać na okrągło, tak jak wiele innych opowieści przed tą.

Graficznie niespecjalna, dodatkowo, nie było żadnego bohatera, który mógłby naprawdę zaciekawić i którego możnaby bezmiernie polubić. Tytułowy duch okazał się jedną z wielu mało ciekawych postaci. Ludzka dziewczynka natomiast, która bała się potworów, budziła bardziej antypatię niż sympatię. Najciekawsze okazały się nietoperze wewnątrz okładki ;)

Rozumiem przesłanie opowieści, każdy się czegoś boi, a tak w rzeczywistości nie ma czego się bać, ale wykonanie było dość mizerne.

Oto książeczka dla dzieci, które nie boją się straszydeł, wróć, to książeczka dla dzieci, które nie chcą się bać straszydeł.

Króciutka opowieść o małej dziewczynce Kruszynie mieszkającej z mamą w samotnym, starym domu, która obawia się ducha pod łóżkiem, kościotrupa w garderobie, wampirów na poddaszu i potwora w piwnicy. A kogo boją się wymienione straszydła?

Książka, która na pierwszy rzut oka może wydawać się straszna, przeczytana z humorem i rezolutnym rodzicem, okaże się cudownym panaceum na lęki nocne, co bardziej bojaźliwych pociech, za to ci, co lubią strachy będą śmiać się do rozpuku.

Książka,...

• Dla dzieci
  • Dziecięce
  • Dziecięca
  • Dla dzieci i młodzieży

Dodaj cytat z książki O duchu, który się bał