Nusia i wilki

2007-10-25
36 min.
978-83-60963-10-4
Katarzyna Skalska
słabość odwaga wyobraźnia opowiadanie dziecięce szwedzkie

Okładka książki Koniec z Mileną? Pija Lindenbaum, Per Nilsson
Koniec z Mileną? Pija Lindenbaum, Pe...
Okładka książki Na zawsze Milena Pija Lindenbaum, Per Nilsson
Na zawsze Milena Pija Lindenbaum, Pe...
Okładka książki Inny niż wszyscy Pija Lindenbaum, Per Nilsson
Inny niż wszyscy Pija Lindenbaum, Pe...

Piękna bajeczka dla dzieci. Polecam.

Piękna bajeczka dla dzieci. Polecam.

To jest chyba opowieść o strachu. Bo Nusia boi się wszystkiego. Skakania z dachu domku na placu zabaw, głaskania psa, przeskakiwania przez strumyk, dotykania robaka... Ale z drugiej strony jak się gubi na przedszkolnym spacerze, to jakaś bardzo przestraszona nie jest, a najmniej, jak spotyka wilki. Choć burczą i i zgrzytają zębami, Nusia zaczyna je strofować, ustawiać, organizować zabawy, w końcu gotuje im zupę i każe iść spać. A "rano" bez problemu odnajduje swoje przedszkole. Ale wilki odprowadzą ja tylko na skraj łąki, bo ...boją się iść dalej.
Takie połączenie zwykłej przedszkolnej codzienności z całkiem niecodzienną przygodą. Przesadnej ostrożności i obaw z zupełnie naturalną odwagą. Bo każdy ma robaka, którego nie lubi dotykać i wilki, z którymi się bawi. A czasem odwrotnie.

No i rewelacyjne ilustracje - i kolory! - Piji Lindenbaum.
stasiekpoleca.blogspot.com

Tak źle napisanej lub tłumaczonej lub jedno i drugie książki dawno nie czytałam dziecku. już nie pierwszej stronie zawiera błąd (.. zgubić - kogo? co? buT, a nie butA, dalej nie jest lepiej) i to pisze osoba, która jest językową dyletantką, ale sięga po literaturę dla siebie i dziecka, aby swój język wzbogacić, a nie psuć! Zdania w tej historii są tępe, kwadratowe, nie płynął, a jest to książka wymieniana w "Alternatywnej liście lektur".

Uwielbiam całą serię o Nusi. Dziecięce spojrzenie na ważne kwestie, które towarzyszą maluchom od najmłodszych lat życia: strach, samotność (brak rodzeństwa),poczucie winy, nuda - oraz jak sobie z nimi radzić. Córka również uwielbia Nusię, bo prócz poczucia humoru, w książkach znajdziemy również śliczne ilustracje.

Daję 10, bo na chwilę obecną to według mnie opowiadanie wyjątkowe, z jednej strony dosyć zwykłe, a z drugiej tak bliskie rozumowaniu maluchów (w naszym przypadku 2,5-latka). Bardziej nieprawdopodobne jest tu samo zgubienie się w lesie niż zabawa z wilkami. Bo taki trochę jest ten świat małych dzieci, prawda? :-)

Nusia, nieco wyoutowany przedszkolaczek (nie ma w polskim formy żeńskiej do tego słowa, prawda?),to nowa miłość mojego syna. Tym razem prowadzi nas do ciemnego lasu zamieszkałego przez - na szczęście dość pokorne i uległe - wilki. Początkowo strachliwa i ostrożna dziewczynka bez problemów na jedną noc staje się przewodniczką stada i dyryguje wilkami niczym... stadem baranów.

Książeczka w sam raz na dobranockowe czytanie. Kreska świetna - przejrzysta, bez zbędnych detali - bardzo trafiająca do trzylatka.

To nasza druga (po "Pobawimy się", które przeszło bez specjalnych ochów i achów przez łapki synka) książeczka Piji Lindbaum, mino to dopisujemy ją już teraz do listy ukochanych autorów dla dzieci.

Czytana wciąż i w kółko, rozśmiesza mnie za każdym razem, a ilustracje świetne. Nusia, która obawia się tylu rzeczy na tym świecie z wilkami radzi sobie rewelacyjnie, nawet jedzą jej zupę z błota :) Polecam w każdym wieku :)

Uwielbamy Nusię we wszystkich odsłonach. Ale tu - uwaga, trzeba wraz z Nusią śpiewać smutne piosenki :-) Mój wilk się domaga!

Uczymy się oswajać strach, na przekór Czerwonemu Kapturkowi... Wilków też się chłopcy boją, ale dzięki Nusi i zabawie w doktora, utknięciu na drzewie dowiedzą się, że każdy z nas, nawet ten straszny, jest ludzki (choć to wilk). I nie ma się czego bać. Minus za czcionkę w książce, jest koszmarna.

Uśmiałam się przy zgrzytających wilkach
książka ma swój charakterystyczny klimat, jest w niej pewna doza tragizmu sytuacyjnego, ale myślę, że taki jest dziecięcy świat- nie tylko kolorowiuni i cukierkowaty, ale i pełen różnych strachów i dziwów.
Polecam Nusię, jest wspaniała

• Dzieci
  • Dziecięce
  • Dzieciowe
  • Rok 2015

Dodaj cytat z książki Nusia i wilki