Nusia i wilki

literatura dziecięca
978-83-60963-10-4
Katarzyna Skalska
słabość odwaga wyobraźnia opowiadanie dziecięce szwedzkie

Uwielbiam całą serię o Nusi. Dziecięce spojrzenie na ważne kwestie, które towarzyszą maluchom od najmłodszych lat życia: strach, samotność (brak rodzeństwa), poczucie winy, nuda - oraz jak sobie z nimi radzić. Córka również uwielbia Nusię, bo prócz poczucia humoru, w książkach znajdziemy również śliczne ilustracje.

Daję 10, bo na chwilę obecną to według mnie opowiadanie wyjątkowe, z jednej strony dosyć zwykłe, a z drugiej tak bliskie rozumowaniu maluchów (w naszym przypadku 2,5-latka). Bardziej nieprawdopodobne jest tu samo zgubienie się w lesie niż zabawa z wilkami. Bo taki trochę jest ten świat małych dzieci, prawda? :-)

Nusia, nieco wyoutowany przedszkolaczek (nie ma w polskim formy żeńskiej do tego słowa, prawda?), to nowa miłość mojego syna. Tym razem prowadzi nas do ciemnego lasu zamieszkałego przez - na szczęście dość pokorne i uległe - wilki. Początkowo strachliwa i ostrożna dziewczynka bez problemów na jedną noc staje się przewodniczką stada i dyryguje wilkami niczym... stadem...

Czytana wciąż i w kółko, rozśmiesza mnie za każdym razem, a ilustracje świetne. Nusia, która obawia się tylu rzeczy na tym świecie z wilkami radzi sobie rewelacyjnie, nawet jedzą jej zupę z błota :) Polecam w każdym wieku :)

Uwielbamy Nusię we wszystkich odsłonach. Ale tu - uwaga, trzeba wraz z Nusią śpiewać smutne piosenki :-) Mój wilk się domaga!

Uczymy się oswajać strach, na przekór Czerwonemu Kapturkowi... Wilków też się chłopcy boją, ale dzięki Nusi i zabawie w doktora, utknięciu na drzewie dowiedzą się, że każdy z nas, nawet ten straszny, jest ludzki (choć to wilk). I nie ma się czego bać. Minus za czcionkę w książce, jest koszmarna.

Uśmiałam się przy zgrzytających wilkach
książka ma swój charakterystyczny klimat, jest w niej pewna doza tragizmu sytuacyjnego, ale myślę, że taki jest dziecięcy świat- nie tylko kolorowiuni i cukierkowaty, ale i pełen różnych strachów i dziwów.
Polecam Nusię, jest wspaniała

Jestem fanem Nusi chyba większym niż moja córeczka. W inteligentny sposób autorka opisuje dziecięce obawy, lęki, ale też zabawy i zainteresowania. Zrozumiałe i bliskie dziecku, a i mam wrażenie, że nie jeden rodzic może wyciągnąć dla siebie lekcję.

Oswaja...strach!

• Rok 2015
  • Książki dla dzieci
  • 2018
więcej mniej

Dodaj cytat z książki Nusia i wilki