Okładka książki Duch z butelki Eva Susso
28 min.
Katarzyna Skalska
Katarzyna Skalska Benjamin Chaud

Okładka książki Wszyscy pytają dlaczego Anna Höglund, Eva Susso
Wszyscy pytają... Anna Höglund, Eva S...
Okładka książki Sto porad dla zakochanych Benjamin Chaud, Eva Susso
Okładka książki Sto porad dla kłamczuchów Benjamin Chaud, Eva Susso
Okładka książki Sto porad dla nieśmiałych Benjamin Chaud, Eva Susso
Sto porad dla ... Benjamin Chaud, Eva...

Poznaliście już w książce ,, Yeti’’ tego samego autora Evy Susso sympatyczną parę bohaterów Uno i Matiego.
Dziś chłopcy powracają w nowej letniej odsłonie.
Książeczka jest równie piękna jak poprzednia. Duży format, twarda oprawa.
Zilustrowana tak samo nadzwyczajnie i w tym samym stylu jak ,,Yeti’’, przez Benjamina Chaud’a.

Akcja zaczyna się tym, jak rodzeństwo cieszy się z zakupionych skarbów na pchlim targu , poprzedniego dnia.
Bracia nabyli zachwycające rzeczy , a mianowicie stare zabawki jak helikopter, supermana, łuk, auto, książkę oraz tajemniczą niebieską butelkę o dziwnym kształcie.
Z tych wszystkich nabytków butelka jest najbardziej intrygująca.
Uno i Mati odkorkowują butelkę i wtedy dopiero zaczyna się dziać. Z sykiem i świstem oraz leśnym zapachem, z flaszki wylatuje ogromny duch. Przedstawia się jako strażnik cedrowego lasu, więziony w butelce przez 4000 lat. Ma na imię Humbaba. W podziękowaniu ,że chłopcy wyratowali go z tego więzienia proponuje spełnić trzy dowolne bez ograniczeń życzenia.
Dzieci jak , to dzieci nie zastanawiają się nad istotą sprawy, że to tylko są trzy prośby do spełnienia i nic poza tym.
Prowadzą Humbabę do swojego ogrodu , pokazują mu swój domek na kasztanowcu i wypowiadają pierwsze życzenie. Proszą by cały ogród był pełen ciastek i słodyczy.
I za chwilę pierwsza ochota spełnia się na ich oczach. Babeczki, marcepanowa trawa, lizaki, bananowe pianki są wszędzie. Drzewa zamiast liści też są pokryte słodkimi smakołykami.
Chłopcy wpadają w amok. Wszystkiego próbują, smakują, objadają się. Resztą wypychają swoje kieszenie . Ogród jest jak zaczarowany .
Przychodzi pora na drugie życzenie.

Czego dotyczyła kolejna prośba chłopców do strażnika lasu?
Jakie niosła za sobą konsekwencje?
Czy w rezultacie Humbaba spełnił obiecane trzy życzenia Uno i Matiemu?

Wszystkiego dowiecie się z lektury. Będziecie przeżywać z chłopcami świetną przygodę.
A obrazki kolorowe zadowolą każdego.

W niedzielę pójdziemy z dzieciakami na pchli targ poszukać takiej zakorkowanej niebieskiej butelki. W ostateczności może być czerwona. A może znajdziemy tam jeszcze inne niecodzienne
rarytasy i perełki. Już nie możemy się doczekać!

Dziś chłopcy powracają w nowej letniej odsłonie.
Książeczka jest równie piękna jak poprzednia. Duży format, twarda oprawa.

Akcja zaczyna się tym, jak rodzeństwo cieszy się...

Uno i Mati znaleźli starą, ciekawie wyglądającą butelkę. Kiedy ją otworzyli, wyleciał z niej ogromny duch. Z wdzięczności za uwolnienie go, obiecał spełnić trzy życzenia chłopców.

***

"Duch z butelki" to opowieść o niesamowitej przygodzie i niczym nieograniczonej wyobraźni dziecięcej.

Pokazuje jak bogaty jest wewnętrzny świat dziecka i ile się w nim dzieje, kiedy my, dorośli, jesteśmy zajęci przyziemnymi sprawami.

***

Kto z nas nie marzył o przysłowiowych trzech życzeniach😉
Czego byście sobie zażyczyli?

***

To krótka bardzo ciepła i piękna opowieść o sile wyobraźni braci podczas zabawy w domku na drzewie. Uno i Mati kupują na pchlim targu butelkę. Kiedy ją otwierają, wychodzi z niej duży duch, który ma moc spełniania życzeń chłopców, "sprostania każdemu pragnieniu"... Ilustracje są wspaniałe, pełne kolorów, ruchu, dziecięcej radości i frajdy odkrywania świata....

Dla nas to kolejna książka o sile dziecięcej wyobraźni. O pomysłowości i czerpaniu radości ze zwykłych rzeczy. Historia opowiedziana bardzo sprawnie, przyjemne ilustracje. Jednak nic zaskakującego nas tu nie spotkało...

Uno i Mati to dwaj żądni przygód i ciekawscy bracia. Jak myślicie, co się wydarzy, kiedy będą mieli do swojej dyspozycji dżina i 3 życzenia do wypowiedzenia?
Uno i Mati odwiedzają pchli targ, na którym kupują m.in starą, dziwnie wyglądającą butelkę. Po odkorkowaniu, pojawia się duch Humbaba i opowiada, jak to się stało, że przypadkiem ktoś go zamknął w butelce na 4 tysiące lat. W podziękowaniu za uwolnienie, obiecuje chłopcom spełnić ich trzy życzenia. Dzieci szybko wypowiadają pierwsze: słodycze! W ogrodzie pojawia się masa słodyczy. Później chłopcy znajdują się w pradawnym Czerwonym Lesie. Tam znajdują dziwne jaja i na ich oczach wykluwa się mały dinozaur. Ale co to? O nie! Nadeszła mama dinozaurzyca i nie jest zachwycona odwiedzinami nieproszonych gości. W końcu chłopcy wracają do swojego domku na kasztanowcu, który stoi w ogrodzie.
Jest to krótka bajka o bardzo dziwnym duchu, który już na pierwszy rzut oka wzbudza sympatię. Nie dość, że jest cały „pomalowany” w roślinne wzorki, wydaje dziwne dźwięki, to jeszcze tłumaczy chłopcom, że drzewa są bardzo ważne na Ziemi. Mamy opisy, tak aby dziecko nie tylko skupiło się na ilustracjach, są wyrazy dźwiękonaśladowcze, a nawet momentami możemy wyobrazić sobie otaczający nas zapach. Książka przenosi dzieci w świat baśni. Serwuje wszystko to co, mały czytelnik lubi najbardziej: ładne ilustracje, wciągająca akcja ze słodyczami, dinozaurami i duchami w tle. Przy tym jest napisana prostym językiem i jest zrozumiała. A te wszystkie cudowności zamknięte są w niedługiej książce oprawionej twardą oprawą, czyli idealna forma dla wymagającego, młodego czytelnika

Wystarczyło, że przeczytałam pierwszą stronę książki, abym nabrała przekonania, że lektura, którą trzymam w dłoniach będzie dobra. Jedna strona, która zapewne wskrzesi w dziecięcych umysłach nowe możliwości. Czy piszę o tajemniczym duchu z butelki? Nie! Piszę o pchlim targu!

Książki to niesamowite źródło wiedzy. Dobrze opracowana lektura sprawi, że dzieci zapomną o koszmarnych pająkach czających się w zakamarkach mieszkania; bez obaw wyruszą do nowej szkoły, czy też przestaną poddawać się, gdy po raz kolejny coś pójdzie niezgodnie z ich planem. I chociaż "Duch z butelki" nawiązuje raczej do dziecięcych marzeń i wyobraźni, to ja zakochałam się w poruszeniu tematu rzeczy używanych.
Uno i Mati są w doskonałych humorach. Wrócili z pchlego targu, taszcząc całe stosy skarbów: auto, helikopter, łuk, książka, stara butelka... No sami przyznajcie - cuda! We współczesnym świecie zakup używanej rzeczy często traktowany jest jako gorszy albo nawet nieodpowiedni. I dzieci nabierają takiego przekonania, że najważniejsze jest kupno przedmiotów bez skaz, a najlepiej jeszcze najnowszych modeli. Absurd za jakim będą podążać resztę życia.
Często kupuję stare zabawki, które w domu staram się przywrócić do życia. Dzieci uwielbiają takie polowania - czasem uda mi się dostać pozytywkę, czasem elektroniczne zwierzątka (w tych najczęściej ulegają uszkodzeniu plastykowe zębatki, które wystarczy wymienić na nowe)... Zerkają z ciekawością na wymianę elementów, które uległy uszkodzeniu po wylanych bateriach; patrzą jak lutuję naderwane kabelki... A kiedy już dana rzecz zaczyna działać, szeroko otwierają oczy ze zdumienia.
Uno i Mati najwidoczniej potrafią odkryć radość, jaką niesie poszukiwanie prawdziwych skarbów. Nie wiedzą jednak, że szczelnie zakorkowana butelka skrywa Ducha - dobrego ducha, który strzeże cedrowego lasu.
Kiedy przewracam stronę krzycząc dudniącym głosem:
- Imię moje Humbaba!!! - dzieci piszczą z radości i proszą o powtórkę. I tak krzyczę wielokrotnie, aż przychodzi ciocia, zwabiona dziecięcym chichotem. Siada i słucha wraz z pociechami.
A książka wciąga, porusza wyobraźnię i rozbawia. W zamian za wypuszczenie z butelki, Duch postanawia spełnić trzy życzenia chłopców. Jeżeli łudziłam się, że wymyślą ogród usłany soczystymi owocami, to niestety - to marzenia dzieci, nie moje... Podwórze wyścielają tony słodkości, a moje dzieci zerkając łakomie na obrazki... Jakie będzie kolejne życzenie? Jesteście ciekawi? To zapraszamy do lektury!

Duch z butelki
(czyli przyjaciele Binty i Lalo spotykają zaświaty)

Dżinn, to w arabskiej mitologii jedna z trzech, obok anioła i człowieka, rozumnych istot. Aladyn miał swojego lampowego, a Uno i Mati mają wersję butelkową. Zobaczcie sami.
Eva Susso (pani, która wymyśliła tańczącą Bintę i chcącego Babo) wraz z Benjaminem Chaudem (pan, który narysował Pomelo, Bintę i Skarpetkę) postanowili wskrzesić starą legendę o zamkniętym w butelce duchu, przerobić ją, pokolorować, osłodzić, zazielenić i podać w postaci pouczającej baśni.
Jak w każdej porządnej baśni mamy tutaj „zwykłych” ludzkich bohaterów, którzy dzięki zbiegowi okoliczności wchodzą w posiadanie starodawnego artefaktu, który poprzez swą „duchową” zawartość wywraca do góry nogami cały spokojny dziecięcy świat.
Rodzeństwo bohaterów zgarnia główną nagrodę jaka zazwyczaj przypada za uwolnienie niesprawiedliwie zamkniętych butelkowych stworów - może wypowiedzieć trzy życzenia, które duch ów ma obowiązek spełnić.
Co dzieci wymyślają, oczywiście nie powiemy. Jak się to kończy – oczywiście dobrze. Jak się przy tym bawimy – doskonale. A to dlatego, że para twórców mruga cały czas do nas i naszych dzieci okiem, zarówno w warstwie pisanej, jak i w rysunkowym tle.
Poznacie więc mitologicznego Humababe w postaci dymnego ducha wypełnionego zieloną roślinnością (jego oryginalny pierwowzór i imiennik był raczej mniej sympatyczny). Spotkacie rodziców dzieci siedzących pod drzewem i jedzących śniadanie (u fanów Binty na pewno pojawi się uśmiech),a szukanie co jakiś czas poddmuchawcowego różowego słonia, też przysporzy sporo radości.
Po raz kolejny dostajemy od tego literackiego tandemu porządną pozycję. Ta skierowana jest do trochę starszych dzieci i daje bardzo przyjemny zaczyn do zadania niezwykle ważnego pytania: „A jakie byłyby twoje trzy życzenia?". A potem już sprawa jest prosta - trzeba powiedzieć ANZU ARURU APSU i gotowe.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
www.napoleczce.pl

Duch z butelki
(czyli przyjaciele Binty i Lalo spotykają zaświaty)

Tajemniczy i pachnący lasem "Duch z butelki" Evy Susso
Pewnego dnia dwóch sympatycznych chłopców Uno i Mati wybrało się na pchli targ. Zakupy okazały się udane, do domu trafiło sześć rzeczy, które ich zdaniem były najciekawsze, w tym niebieska butelka. Po odkorkowaniu butelki okazało się, że od czterech tysięcy lat był w niej uwięziony pewien duch o imieniu Humbaba, czyli strażnik cedrowego lasu, który w ramach wdzięczności za zwróconą wolność obiecuje spełnić trzy życzenia chłopców.
Trudno nie dopatrywać się w tej historii podobieństwa do "Aladyna i czarodziejskiej lampy" z "Baśni z tysiąca i jednej nocy", jednak "Duch z butelki" Evy Susso to opowieść dla dzieci i tak też została przedstawiona, nie jest to zatem wariacja, a jedynie wykorzystanie motywu. Życzenia chłopców są typowymi dziecięcymi marzeniami, więc musi być przygoda, zabawa i mnóstwo słodyczy. Ta książka pokazuje, jak prosty i nieskomplikowany jest świat dziecka, jak niewiele potrzeba do szczęścia, a zaklęcie "ANZU ARURU APSU" stanie się przepustką do wielkiej przygody.

Autorem ilustracji jest Benjamin Chaud, ten sam, który stworzył ilustracje do książki "Żegnaj, Skarpetko!". Mój syn od razu zauważył charakterystyczną kreskę autora i stwierdził, że rysunki w obu książkach są bardzo podobne, zwłaszcza wizerunki dzieci.
"Duch z butelki" to piękna, kolorowa książka dla dzieci, którą czyta i ogląda się z dużą przyjemnością. Muszę pochwalić "Zakamarki" za bardzo staranne wydania książek, czyli twardą oprawę, ładny i trwały papier oraz zszywane strony, co w przypadku lektur dla dzieci jest szczególnie ważne.

Prosty, ciekawy tekst, świetne ilustracje i przygoda, czyli wszystko to, co dzieci lubią w książkach najbardziej.

Gorąco polecam "zakamarkowe" książki!

Do miłego zaczytania :)
Dominika Ławicka

Tajemniczy i pachnący lasem "Duch z butelki" Evy Susso

Uno i Mati to dwaj mali chłopcy, którzy uwielbiają psoty. Pomysłów mają co nie miara, a przygody jakie przeżywają na pewno zachwycą i zaciekawią nie jednego malca.

Wszystko zaczęło się od wizyty na pchlim targu, gdzie chłopcy kupili sześć świetnych rzeczy, którymi można się wspaniale bawić. Wśród nich znalazła się tajemnicza niebieska butelka. Po otwarciu korka, ze środka wyleciał wielki duch, który miał na imię Humbaba i był strażnikiem lasu. W podzięce za uwolnienie go z butelki w której niestety spędził cztery tysiące lat, postanowił spełnić trzy życzenia chłopców. Uno i Mati mieli poważny problem... Aż trzy życzenia? Możliwości są nieograniczone, a duch może spełnić dosłownie każde wypowiedziane życzenie! Czas uruchomić wyobraźnię i przeżyć fantastyczną i niezapomnianą przygodę w towarzystwie bardzo sympatycznego ducha.

„Duch z butelki” to bardzo zabawna książeczka przeznaczona dla dzieci w wieku przedszkolnym. Tekst w wykonaniu Evy Susso jest dość krótki i bardzo prosty, dzięki czemu dzieci nie będą miały czasu na nudę i nie odczują znużenia podczas czytania. Przygody Uno i Matiego pozwalają rozwinąć wyobraźnię, a do tego gwarantują wspaniałą zabawę na bardzo długi czas. Dużym plusem są piękne i kolorowe ilustracje w wykonaniu Benjamina Chaud. Jestem oczarowana wyglądem graficznym książeczki i jestem pewna, że nie jeden malec ulegnie urokowi tych wspaniałych i barwnych rysunków.

Książeczka Evy Susso to niebanalna publikacja, która zachwyca pomysłowością i oryginalnością. Postacie są zabawne i przedstawione w barwny i ciekawy sposób. Humbaba zabiera dwójkę braci na niezapomnianą wycieczkę, przy okazji spełniając ich życzenia. Chłopcy wybiorą się do lasu, spotkają się z dinozaurami, a nawet przelecą nad oceanem i zobaczą statek widmo.

Jestem zachwycona tą książeczką, z resztą tak jak mój synek, który od razu polubił Uno, Matiego i Humbabe. Jestem pewna, że i Wasze pociechy będą zaciekawione i z przyjemnością będą odkrywać świat przedstawiony w książeczce Evy Susso. Warto również wspomnieć, o pięknym wydaniu książki: solidna, twarda oprawa, grube kartki i wyraźny tekst. Bez wątpienia, jest to książeczka na którą warto zwrócić uwagę. Gorąco polecam!

__________________________________

• Dla dzieci
  • Dziecięca
  • Literatura dziecięca
  • 3) Z biblioteki
  • Rodzinne poczytajki
  • A1) Bajki
  • Do kupienia dla Klary

Dodaj cytat z książki Duch z butelki