Historia krucjat

Okładka książki Historia krucjat Jonathan Riley-Smith
Okładka książki Historia krucjat
Jonathan Riley-Smith Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Vocatio Seria: Przewodniki chrześcijańskie historia
historia
Przewodniki chrześcijańskie
The Oxford History of Crusades
Oficyna Wydawnicza Vocatio
2005-01-01
2005-01-01
Katarzyna Pachniak

Chciałem poczytać jakąś współczesną książkę która zamiast potępiać wyprawy krzyżowe pokazałaby je w lepszym albo chociaż neutralnym świetle. Ktoś mi powiedział żebym sprawdził Jonathana Rileya Smitha, bo podobno krytykował film "Kingdom of Heaven" za jego stronnicze ukazanie wypraw krzyżowych.

Niestety, guzik prawda. Książka powtarza te argumenty co wszystkie inne "history channel" goyslopy. Tak naprawdę to chrześcijanie byli barbarzyńcami, W OGÓLE nie mieli podstaw atakować świat islamu a kościół tylko przecierał ręce i cieszył się jak niewinni arabowie byli brutalnie mordowani.

Nie polecam jak ktoś się interesuje historią tak jak ja i liczył na unikatowe spojrzenie ze strony chrześcijańskiej to radzę raczej poczytać oryginalne kroniki Joinvill'a i Villehardouin'a.

Wstęp zamiast być wstępem jest informacją o tym, że jak w ksiażce nie łykniesz tych bzdur, to sobie tam gdzies jeszcze doczytaj.

Książka z serii "watykańskie archiwa" - czyli dowiesz sie to czym cie chce autor zaszczuć, ale żadnych faktów.

Przypadkiem pomija to, że Rzym był wyrżniety przez muzlumanów w 876r czyli grubo przed pierwsza wyprawą krzyżową. Dalej jest ten bełkot co zawsze: żadna armia by nie dala rady bez kobiet, europejska ciemnota poszla na krucjaty przez "nienawiść" no i głupi kościółek - siedlisko ciemnoty.
Te same hasla co zawsze, dla niewyksztalconych i nieoczytanych osób z nieskomplikowanymi podstawami światopogladowymi.

To raptem do strony 30. Dalej nie chce się męczyć.

Historia Krucjat jest to praca zbiorowa czterech historyków. Zabierają nas oni w podróż w czasy wielkich krucjat religijnych. Od mentalności krzyżowców na wschodzie po zakony rycerskie. Na odrodzeniu i przetrwaniu kończąc. Z pewnością spodoba się każdemu czytelnikowi zainteresowanemu ideałami i historią wypraw krzyżowych.

• Wyprawy krzyżowe
  • POPULARNO-NAUKOWE
  • Średniowiecze, romanse i eposy rycerskie
  • Przewodniki chrześcijańskie
  • 0. Posiadam

Dodaj cytat z książki Historia krucjat