Plastusiowy pamiętnik

Okładka książki Plastusiowy pamiętnik
Maria Kownacka Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Cykl: Plastuś (tom 1) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Plastuś (tom 1)
Nasza Księgarnia
1988-01-01
1988-01-01
plastelina przyjaźń przygody

Jedna z moich ulubionych książek z dzieciństwa. Czytałem ją kilka razy, wyprosiłem u rodziców, żeby kupili mi drewniany piórnik z przegródkami i ulepiłem sobie Plastusia - zabierałem go do szkoły, jak Tosia:-)
Moich juniorów książka nie urzekła (objaśnienie wszystkich archaicznych słów i nieznanych przedmiotów trwało chyba dłużej, niż czytanie fabuły;-)
Książka stała się jednak fajnym przyczynkiem do rozmowy, jak to było w "zamierzchłych czasach" mojego dzieciństwa;-)

Książka stała się...

Obecnie nieco archaiczny język i przygody. Stalówki, atrament, kleksy, scyzoryk do ostrzenia kredek - dla mojego syna to abstrakcja. Całość czyta się jednak przyjemnie.

Podobno była to pierwsza książka, jaką samodzielnie w całości przeczytałem. A miało to miejsce jeszcze przed piątym urodzinami.
I coś musi w tym być bo sentyment do niej mam do dziś.
Genialna lektura dla dzieci, nawet teraz gdy pięciolatki mają już własne smartfony :)

I coś musi w tym być bo sentyment do niej mam do dziś.

Kochany Plastuś! Jego przygody zawdzięczamy Marii Kownackiej która jest oczywiście twórczynią.

Plastuś powstał z plasteliny i mieszka w piórniku Tosi wraz z innymi przyborami szkolnymi.

Przygody Plastusia są rewelacyjne. Uczą one wrażliwości, empatii, szacunku do innych rzeczy a także zrozumienia i wywołują uśmiech na twarzy.

Szczerze mówiac, jest to chyba najlepsza lektura szkolna w klasach 1 - 3 pod każdym względem. Teraz po wielu latach dostrzegam jak bardzo fantastyczna jest ta książka. Uczy ona dzieci wszystkiego, co jest po prostu ważne. Ode mnie 10/10 i lecę po kolejne części Plastusia ; )

Szczerze mówiac, jest to chyba najlepsza...

Plastuś to ludzik z plasteliny zrobiony przez Tosię. Mieszka w piórniku. Jego przygody już za moich czasów "wszesnoszkolnych" czytało się jak folklor. Atrament, stalówka, język jakiś taki "niedzisiejszy", obrzędy ludowe...
Przeczytałem obie części ("Przygody Plastusia") z niekłamaną przyjemnością poznając w pierwszej części szkołę sprzed lat, w kontynuacji wieś z perspektywy ptaków w niej występujących. Ze świetnymi ilustracjami w moim, starym już wydaniu.
To była bardzo przyjemna podróż w przeszłość.

Mam ochotę z młodszym synkiem stworzyć naszego Plastusia by siedział u nas i tworzył swój pamiętnik. Ciekawe o czym by pisał dzisiaj...

Mi sie nie podobała

Mi sie nie podobała

„Plastusiowy pamiętnik” oraz „Przygody Plastusia”, Maria Kownacka, ilustracje Wojciech Rychlicki. I teraz uwaga, uwaga!, swoją premierę miał 2 września 1931 roku, w „Płomyczku” a w wersji książkowej wydany został w 1936 r. Następnie w 1980 r. został nakręcony serial animowany a rok później bajka muzyczna. W 1957 r., powstały „Przygody Plastusia” i przeważnie te dwie części znajdują się w jednym wydaniu. Te, który ja Wam prezentuję są od Wydawnictwa Nasza Księgarnia i zawiera te dwie historie (warto na to zwrócić uwagę, przy zakupie książki). Licząc od daty premiery, to Plastuś ma obecnie 90 lat :).
Jestem dzieckiem lat 80-tych, więc jest to moja sentymentalna podróż do czasów, kiedy do szkoły nosiło się drewniane piórniki a plecak, to był taki skórzany z dużą ilością światełek odblaskowych. Jako dziecko nie miałam z siostrą zabawek czy pluszaków, cieszyłyśmy się z takich plastelinowych ludków, czy zabawek zrobionych z kasztanów, orzechów, skrawków materiałów, i wszystkiego czym można się było bawić. Kiedy współcześnie czytam „Plastusia”, to nie mogę powstrzymać się momentami od serdecznych łez wzruszeń. Co druga przygoda Plastusia, to moje dziecięce zabawy, to moje przygody. To jest wręcz niesamowite, że po tylu latach, nadal mam ochotę wracać do takich bajek. Za to kocham literaturę dla dzieci.
Dzisiaj, trochę trudno dzieciom uwierzyć, że tak można się bawić, tak spędzać czas i doceniać, uroki prostych rzeczy. Dzisiaj wyprawka do szkoły to wręcz „diamentowe i luksusowe przedmioty” a kiedyś, drewniany szary piórnik, ołówek i pióro ze stalówką, takie z pompką do nalewania atramentu. Dlatego w tego typu książkach bardzo doceniam fakt, iż pomijany jest motyw, nauczania, pouczania i robienia z dziecka psychologicznego narzędzia badań. To jest książka, która jest synonimem totalnego dzieciństwa, takiego jakie ma być, bez podtekstu, bez udziwnień. Plastuś to najlepszy przyjaciel, taki w każdym wieku i bez wymogu odpowiedniego statusu społecznego i materialnego.

Jak można nie mieć sentymentu do pierwszej samodzielnie przeczytanej książki... Plastuś i Tosia. Cudeńko!

Miałam chyba 7-8 lat jak czytałam o Plastusiu :) po wielu latach wracam do tej książki i aż łezka w oku się kręci, mam do tej książki ogromny sentyment.

Książka ponadczasowa, dzieci zachwycone i jutro będziemy lepić Plastusia a książkę przeczytam ponownie, bo warto. Pokazuje czasy dzieci kiedy to był tylko jeden elementarz zamiast sterty książek obecnie w pierwszej klasie. Czasy gdzie szkoła uczyła kreatywności na technice, zamiast oklejania płyt cd na choinkę czy kleić z płatków kosmetycznych bałwana...

Maria Kownacka Plastusiowy pamiętnik Zobacz więcej