Królowa cierni

Okładka książki Królowa cierni Richelle Mead
Okładka książki Królowa cierni
Richelle Mead Wydawnictwo: Amber Cykl: Czarna Łabędzica (tom 2) fantasy, science fiction
Czarna Łabędzica (tom 2)
Thorn Queen
Amber
2011-09-29
2011-09-29
duchy łowczyni mead

Przemęczyłam, odłożyłam i skończyłam przygodę z tą serią. Szkoda czasu.

Przemęczyłam, odłożyłam i skończyłam przygodę z tą serią. Szkoda czasu.

Witajcie, miłośnicy literatury! Dziś chciałbym podzielić się z wami moimi wrażeniami po przeczytaniu książki "Królowa Cierni" autorstwa Richelle Mead. To opowieść pełna magii, intrygi i niebezpieczeństwa, jednakże moja ocena dla tej książki wynosi 6/10. Pozwólcie, że wam opowiem dlaczego.

Eugenie Markham, seksowna i nieustraszona łowczyni paranormali, staje w obliczu nie tylko demonów, duchów i upiorów, ale także własnych problemów. Została nie tylko królową Kraju Cierni, ale również bohaterką tragicznie zrujnowanego królestwa i burzliwego życia uczuciowego. Z tego momentu zaczyna się lawina trudności, które wydają się ją nieodmiennie gonić.

Fabuła "Królowej Cierni" to wir zawiłych wątków, mrocznych przepowiedni i zaginionych dziewcząt, które wprawiają czytelnika w stan napięcia i niepewności. Richelle Mead potrafi zbudować fascynujący świat paranormalnych stworzeń i ukazać w nim bohaterów, którzy są skomplikowani i pełni sprzeczności.

Jednakże, mimo iż książka przyciąga uwagę ciekawymi postaciami i intrygującym tłem, niestety traci trochę na płynności narracji. Tempo akcji bywa nieregularne, a niektóre wątki mogłyby być bardziej wnikliwie rozwinięte. Czasami także decyzje bohaterów zdają się być mało przemyślane, co może być frustrujące dla czytelnika.

Warto docenić jednak wyraziste opisy magicznych zjawisk i światów, jakie autorka stworzyła. Wszystko to łączy się w wizualnie bogaty obraz, który roztacza się przed czytelnikiem, zapraszając do zapoznania się z tym mrocznym, lecz ciekawym uniwersum.

Podsumowując, "Królowa Cierni" Richelle Mead to lektura, która wciągnie was w świat magii, niebezpieczeństwa i tajemnic. Mimo pewnych niedoskonałości w strukturze fabuły, książka oferuje interesujące postacie i malownicze opisy. Moja ocena to 6/10 – jeśli jesteście fanami fantastyki z nutą paranormalnych elementów, na pewno znajdziecie w niej coś dla siebie.

Ten tom jest nieco lepszy od pierwszego - zarówno pod względem stylu, jak i akcji. To wciąż nie jest dzieło wybitne, a przez pierwsze dwie trzecie książki akcja nie jest zbyt porywająca. Mimo to zaciekawiła mnie na tyle, że chętnie sięgnę po kolejne tomy.

To, co najbardziej lubię, świat fantasy. Tu przedstawiony jako równoległy do rzeczywistego, Eugenie przemieszcza się do niego poprzez specjale bramy na dużych rozstajach dróg. Nazywają ją szamanką, jej zadaniem jest odsyłanie magicznych istot do Tamtego Świata - ich świata. Pewnego razu udaje się tam sama i dowiaduje, kim tak naprawdę jest...

Największa bolączką tej części jest zagadka kryminalna wprowadzona przez autorkę - oj, trzeba było lepiej to przemysleć albo poczytać klasyków:)
Akcja jest jednak ciekawa, bohaterka odpowiednio naiwna i zagubiona a mężczyźni wspaniale przewidywalni. Realizmu zachowań w tym zero ale nie po to pisze się książki dla nastolatek. Ogólnie jest to doskonała kontynuacja części pierwszej, pozytywnie zachęcająca do przeczytania kolejnych.

Akcja się rozwija, wraz ze zdolnościami głównej bohaterki. Chyba pierwszy raz w życiu czytam książkę, gdzie czuję się taką zagmatwana jeśli chodzi o trójkąt miłosny, aczkolwiek podchodzę do tego trochę inaczej niż bohaterka. Kontynuacja jest bardzo wciągająca i utrzymana na poziomie. Zdecydowanie warto po nią sięgnąć i kibicować bohaterom.

Seksowna i niebezpieczna łowczyni paranormali najpierw się zakochała. Potem została królową. Ale to dopiero początek jej kłopotów…

Eugenie Markham prowadziła może nie tak znów spokojne życie, oferując swoje usługi w wypędzaniu demonów, duchów i upiorów z naszego świata. Ale odkąd została królową Kraju Cierni, trudno jej pozazdrościć: jej królestwo leży w gruzach (tak jak jej życie miłosne),a nad nią samą wisi mroczna przepowiednia.

A teraz zaczynają znikać młode dziewczyny. I zdaje się, że nikt poza Eugenie nie kwapi się, by odkryć dlaczego. Eugenie miała w swoim czasie do czynienia z niejednym groźnym paranormalem, ale nowy wróg jest wyjątkowo przebiegły i najwyraźniej żywi do niej osobistą urazę. A mężczyźni jej życia w niczym nie ułatwiają sprawy. Z ich pomocą lub bez niej, Eugenie musi wyruszyć w głąb Tamtego Świata i zaufać swojej nieprzewidywalnej mocy, nad którą panuje z coraz większym trudem...

Lekka i szybka. Eugenie wciąż narzeka na posiadanie królestwa, choć z drugiej strony ją do niego ciągnie i stara się być troskliwą i sprawiedliwą władczynią. Uczy się czarować (i zaczyna jej się to podobać),skacze z kwiatka na kwiatek (zajechało Grey'em) a starając się pomóc, sama wpada w tarapaty. Lektura na raz.

Opowieść o silnej kobiecie i mężczyznach, którzy próbują zdobyć jej serce. Świetna książka, nie wypuści do ostatniej strony.

Wiele jest książek, które potrafią wciągnąć. To była właśnie jedna z takich książek. Są też opowieści o dziewczynie i dwóch zalotnikach. Mimo, że też jest to tu przedstawione, to w inny sposób, nie jest to takie typowe.
Obaj mężczyźni mają swoje zalety i wady. W przypadku Kiyo zaletami są jego opiekuńczość, oddanie, miłość i, że potrafi ją wysłuchać. Natomiast jego wadą jest to, że nie potrafił postawić się na miejscu Eugenie, gdy rozhulała burzę, nie wiedział jak się czuje i sama popierałam jej odczucia. Jest silną kobietą, która nie leci na każdego faceta, ale mimo to, to przeżycie wyraźnie dało się we znaki jej psychice. Z Dorianem jest trochę inaczej. Jest mężczyzną odważnym, opiekuńczym, troskliwym, zabawnym, potrafiącym rozbawić i umiejącym się postawić na miejscu ukochanej osoby, wiedział jak delikatnie z nią rozmawiać i nie narzucał się. Jedynym minusem chyba jest to, że nie potrafi długo wytrzymać bez kobiety w łóżku.

Osobiście naprawdę dopinguję Dorianowi i mam nadzieje, że w kolejnych częściach tej serii spełni się wizja Eugenie, o nich razem stojących na wzgórzu razem z dzieckiem.

Obaj mężczyźni mają swoje...

Drugi tom wydaje się odrobinę słabszy od pierwszego, choć więcej się dzieje dylematy wewnętrzne bohaterki nie przypadły mi do gustu. Zakończenie i fakt, że trzeci tom nie został wydany w Polsce trochę zniechęcają przy lekturze, jednak całkiem dobrze się czyta tą opowieść i dalej nie mamy odpowiedzi, jak potoczą się losy Tamtego Świata. Wojna wisi w powietrzu, potrzeba sojuszników obu stroną i jak skończy się ta historia miłosna? Czy wizja Eugenie z Zaświatów będzie miała szansę się spełnić?

Richelle Mead Królowa cierni Zobacz więcej
Richelle Mead Królowa cierni Zobacz więcej