Mistrzyni przypraw

literatura piękna
978-83-7506-704-0
Klaudia Michalak-Palarz
Indie przyprawy magia

Zdumiewająca. Przerzucam ponownie kartki i szukam słów, które oddałyby tę wyjątkową aurę, tę poezję, magię, ten falujący ruch powietrza między słowami.
Najlepiej chyba opisałby tę książkę gobelin, utkany ciasno z motywów roślinnych, z owoców, przypraw, ludzi i ożywionych przedmiotów. Wiecie, taki, co to w girlandach kwiatów z kobiety-ptaka wyrasta wąż, który oplata kielich...

Chitra Banerjee Divakaruni to indyjska pisarka. Rzadko zdarza mi się przeczytać jakąś książkę z tego kręgu kulturowego.
Książka jest na pewno interesująca - pełna magii, egzotyki, smaków i zapachów, ale jednocześnie dotyka problemów świata współczesnego.
Tilo - główna bohaterka powieści za pomocą przypraw stara się pomóc klientom swojego sklepu i znajomym.
Bardzo...

Nieco egzotyczna, bajkowa momentami opowieść o żyjącej na emigracji Hindusce Tilo. Kobieta, którą poznajemy na początku powieści jako właścicielkę sklepu z przyprawami w Oakland, nie jest zwyczajną sprzedawczynią. Przyprawy, które oferuje swoim klientom mają magiczne właściwości. Trzeba używać ich rozważnie, a do tego, żeby wiedzieć na jakie problemy polecić poszczególne...

Indie i Ameryka.
Magia.
Zakazana miłość.
Bunt.
Duma.
I przyprawy.
Nie podejmę się zadania, żeby to opisać. Każdy to musi przeczytać sam, zinterpretować po swojemu. Skomplikowana fabuła, dużo metafor, personifikacji i łączenia dwóch kultur. Ameryka i Indie. Magia i codzienność

"Mistrzyni przypraw" to znakomite źródło wiedzy dla czytelnika zainteresowanego kulturą Indii. Naprawdę szkoda, że w książce ( a przynajmniej w wydaniu z ładną panią na okładce) brakuje przypisów wyjaśniających obce słówka, które pojawiają się naprawdę często. Może trochę się czepiam :-) Ale to irytujące, że co chwilę trzeba googlować.

Tilo prowadzi sklep indyjski w...

Opowieść jak baśń pełna magii, fantazja przeplatająca się z rzeczywistością. Główną bohaterką jest Tilo. W dzieciństwie potrafiła przewidywać przyszłość, używać magii, ale nie potrafiła kochać i współżyć z ludźmi. Uprawiając magię wywołała piratów, którzy zniszczyli wioskę a ją porwali. Przejmuje wśród nich władzę i prowadzi ku nowym wyzwaniom. Zaprzyjaźnia się z wężami...

W książce ujął mnie tylko pomysł – połączenie smaków i zapachów z wizją świata, z wpływem na ludzkie relacje (coś, co mnie urzekło w filmie „Czekolada”), a reszta mnie nużyła i drażniła. Tej autorki najlepiej pamiętam „Siostrę mojego serca” i jej ciąg dalszy „Lianę pragnień”. "Aranżowane małżeństwa" zniknęły w niepamięci.

"Mistrzyni przypraw" to niezwykła powieść, w której przeplatają się wątki fantastyczne z rzeczywistością, Czyta się jak baśń. Narracja jest niezwykle poetycka, pełna przenośni, porównań i epitetów a także personifikacji. Daje to wyjątkowy nastrój a przy tym książka porusza zwykłe, codzienne problemy ludzi bez względu na ich narodowść, wiek, wyznanie, wykształcenie. Akcja...

Dyskusje

• Indie
  • 2014
  • Chcę w prezencie
  • 2015
  • Orient
więcej mniej

Dodaj cytat z książki Mistrzyni przypraw