Czytamy w weekend

LubimyCzytać
12.03.2021

W ten weekend Ola nie odrywa się od pracy, a Justyna zagłębia tajemnice kobiecej przyjaźni. Bartłomiej z kolei wznosi puchary wraz z królami i książętami, śledząc historię alkoholowych trunków, spożywanych przez wieki w naszym kraju. Oto nasze lektury  a co Wy będziecie czytać w weekend?

Czytamy w weekend

Zastanawiało Was od ilu książek stosik nieprzeczytanych pozycji zmienia się z hańbiącego na wręcz nielegalny? Mój chyba powoli urasta do tych rozmiarów, a mimo to nie potrafię się oprzeć przed kolejnym zamówieniem… No i uległam. Tym bardziej, że nie potrafię odmawiać, gdy Kinga proponuje mi perełki z wydawnictwa Pauza. Tym oto sposobem w moje ręce wpadła „Tirza” Arnona Grunberga oraz „Linia” Elise Karlsson, po którą sięgnę w ten weekend.

Czasem jedno, dwa zdania opisu potrafią mnie oczarować na tyle, że najchętniej porzuciłabym wszystkie obowiązki. I chociaż w weekend pasowałoby zamknąć rozdział pod tytułem praca, to tym razem pozostanę w tym temacie.

„Każde środowisko pracy łączą pewne cechy, o których «Linia» opowiada w sposób zabawny, nieraz absurdalny, ale boleśnie uderzający w czułe miejsca. Rozejrzyjcie się wokół: czy też tkwicie w matni, w której praca stała się sposobem na życie, ideologią”?

Mam ogromne nadzieje, że po jej lekturze będę miała nad czym rozmyślać.

Granatowe tło, okno z do połowy opuszczoną roletą, na parapecie tyłem siedzi kot. Jego ogon jest zakręcony do góry. Z prawej strony stoi kwiat w doniczce, za oknem drzewo, w oddali widać małe słońce. Ten obrazek to okładka książki „Pełnia miłości” Sigrid Nunez, autorki doskonale przyjętego i niedawno przeczytanego przeze mnie „Przyjaciela”. Zaczynam czytać książkę z tą piękną okładką i mam wrażenie, że czytam historię postaci, którą już znam. Ten efekt bardzo mi się podoba, w obu książkach narratorką jest kobieta i obie dotyczą przyjaźni. Wiem już, że przyjaciółka bohaterki poprosi ją o spełnienie niezwykle trudnej prośby. Jeśli chcecie wiedzieć, co to za prośba, przeczytajcie koniecznie „Pełnię miłości”!

Czasy nastały ciężkie. Trwa pandemia, trudno spotkać się w większym gronie, a tu czeka nas weekend. A jak weekend to zasłużony odpoczynek po ciężkim tygodniu pracy. W dawnych, zamierzchłych czasach (wolnych od COVID-19) mieliśmy wiele różnych możliwości spędzania wolnego czasu, teraz dla naszego (i innych) bezpieczeństwa lepiej postawić na rozwagę. Dlatego w ten weekend zamierzam wznieść puchary pełne pienistego piwa albo zimnej gorzałki z królami, książętami i polską szlachtą (choć nie tylko!).

Jerzy Besala w fantastycznej publikacji „Czasy Piastów i Rzeczypospolitej szlacheckiej. Alkoholowe dzieje Polski” snuje opowieść dotyczącą… alkoholu właśnie. Jak w dawnych wiekach wyglądała kultura picia napojów wyskokowych, jakie trunki spożywano, które grupy społeczne upijały się najchętniej/najczęściej i czy rzeczywiście piliśmy więcej niż pozostała część Europy? Z lektury można dowiedzieć się także jak wyglądał problem uzależnień i jak wielki wpływ miał alkohol na historię całego królestwa. Wiele mitów na ten temat funkcjonuje do dziś, a fakty historyczne mogą niektórych czytelników zadziwić.

Reklama

Autor jak zawsze merytorycznie (ogromna bibliografia, mnogość cytatów i innych źródeł) oraz przystępnie pod względem językowym miło zaskakuje czytelników, którzy zainteresowani historią ogólnie pojętej aqua vitae w historii naszego kraju, zdecydują się sięgnąć po opisywaną lekturę. Świetne ujęcie problematyki społecznej oraz kulturowej picia alkoholu na przestrzeni kilku wieków umożliwi czytelnikowi uzyskanie odpowiedzi na wspomniane wcześniej pytania.

Nie zostaje mi nic innego jak polecić Wam książkę Jerzego Besali (naprawdę warto!) oraz życzyć udanego weekendu. Na naszych portalach także znajdują się artykuły dotyczące alkoholu – Ciekawostki Historyczne i Twoja Historia.

[kk]

Reklama

komentarze [170]

Sortuj:
172
49
14.03.2021 17:08

Trzeci tydzień walczę z infekcją. W międzyczasie czasie zmęczyłam  Finał Rosie Finał Rosie szło mi jak po grudzie. Dzisiaj zaczęłam  Dziennik kasztelana Dziennik kasztelana. Liczę na niezbyt wymagającą lekturę, bo na...

więcej

2736
365
14.03.2021 11:52

Kolejny weekend z  Cień wiatru


3259
47
14.03.2021 10:02

Skoro chciałbyś wpaść tak ze skrajności w skrajność, to może sięgniesz po (jeśli nie znasz):
 Rącze konie Rącze konie Cormaca McCarthy'ego
 Na wodach północy Na wodach północy Iana McGuire'a
 Na południe od Brazos

więcej

633
61
14.03.2021 10:30

Dziękuję za propozycje :)
Dołożone do "chcę przeczytać" ;)


Reklama
633
61
14.03.2021 09:30

Wczoraj, w bólu i cierpieniu, i ze łzami* w oczach skończyłem

 Wichrowe Wzgórza Wichrowe Wzgórza

więc dziś potrzebuję jakiejś mocnej, męskiej (by nie rzec samczej ;)) odtrutki w stylu Charles Bukowski, J.G. Ballard

więcej

815
73
13.03.2021 22:56

U mnie dziś  Willa, dziewczyna z lasu, magiczna i tajemnicza


2942
516
13.03.2021 21:43

Skończyłam czytać  Mała baletnica, teraz kolej na  Skrawek pola a dodatkowo  Baśnie Andersena, bo odwiedzą mnie jutro wnuki


227
0
13.03.2021 21:15

Kończę  Siedmiu mężów Evelyn Hugo Siedmiu mężów Evelyn Hugo
Potem zacznę  Gorzko, gorzko Gorzko, gorzko


570
524
13.03.2021 20:50

Właśnie skończyłem spotkanie z rosyjską poezją  Poezje Poezje a od jutra zaczynam poznawanie artystycznej bohemy  Sceny z życia cyganerii Sceny z życia cyganerii


1347
208
13.03.2021 20:29

W dalszym ciągu czytam  Mgły Serengeti Mgły Serengeti


1582
151
13.03.2021 19:54

U mnie cięższa lektura  Co się stało w Jonestown? Sekta Jima Jonesa i największe zbiorowe samobójstwo Co się stało w Jonestown? Sekta Jima Jonesa i największe zbiorowe samobójstwo


5550
8
13.03.2021 20:39

To jest świetny reportaż.


24
3
14.03.2021 07:28

Dobry reportaż, który równie dobrze mógłby być biografią Jimiego Jonesa.
Końcówka jest szczególnie wciągająca, ja polecam oglądać razem, z filmami dokumentalnymi oraz niektórymi taśmami które są na YouTube, dużo łatwiej jesteśmy w stanie wejść w tamten klimat dzikiej dżungli, oraz usłyszeć głos samego guru socjalizmu.


zgłoś błąd