Linia

literatura szwedzka praca granice wydawnictwo korporacja

Oficjalne recenzje i

Perspektywa

[ 5 ] Link do recenzji

Emma otrzymuje pracę w wydawnictwie specjalizującym się w wydawaniu poradników. Jest pracownikiem sumiennym i odpowiedzialnym, jednak poza pracą nie ma nic do zaoferowania. Jej życie jest boleśnie puste, a serce działa prawidłowo tylko w momencie przekroczenia drzwi biura.

Już na wstępie poznajemy bohatekę pozbawioną jakichkolwiek pozytywnych emocji. Jej ciało składa się...

Nie spotkałam sie dotychczas z podobną formą snucia opowieści. Czy do mnie przemówiła? Chyba nie do końca, jednak coś w tej książce nie pozwalało mi się oderwać.

Zawiodłam się, mało wnosząca książka o pracownicy korporacji, która żyje w dużej obojętności i cynizmie w stosunku do otaczającego ją świata. Lubię książki wydawnictwa Pauza, ale ta mnie nie przekonała.

Proza tak nowoczesna i wysublimowana, że sensu należy domyślić się z równoważników zdań.

Dzięki Wydawnictwu Pauza doceniłam krótkie książki. Wcześniej żyłam w przekonaniu, że jak książka jest krótka, to jest gorsza od tej dłuższej, bo na pewno jest mniej rozbudowana. Wydawnictwo Pauza pokazało mi, że to wcale nie musi być wada i książka nie musi mieć nie wiadomo ile stron, żeby być mocną, oddziałującą na czytelnika lekturą, która zmusza do przemyśleń.

W ten...

Tak, lubię takie książki. Snuje się opowieść,ale chce się to czytać. I rodzą się pytania, dotyczące pracy. Czy moja praca jest dla mnie najważniejsza? Czy rzeczywiście cieszę się że należę do tego zespołu ludzi, tu pracujących? I czy boje się utracić tę pracę, bo nie wiem, co będzie poza nią. Dobre było, podobało mi się. Polecam.

ręce opadają mi za każdym razem, kiedy świetna książka ma kiepską średnią. z zaciekawieniem zerknęłam więc na opinie i pierwsze, co mi się rzuca w oczy, to "spodziewanie się czegoś innego". no właśnie, moje drogie książkoludki. czy literatura nie ma nas zaskakiwać? czy blurb rzeczywiście ma być wyznacznikiem sięgnięcia po książkę? czy to, że książka nie zgrywa się z naszym...

Krótka, ale treściwa historia. Pokazuje, że sami za pomocą linii - raz ostrych i wyraźnych, raz miękkich, wręcz metaforycznych - dzielimy swoje życie i codzienność. Polecam!

Tak. Najpierw zaskoczenie i zaintrygowanie, bo zaczynam od krótkich, półstronicowych sekcji. Czasem jednego zdania, cytatu. Ten częściowy „pustostron” napędza czytanie bardziej niż wypełniona treścią przestrzeń. Żadnych rozdziałów, żadnej numeracji ani podziałów. Jak w filmie, krótkie, energiczne ujęcia. Stylistytycznie opowieść jest chłodna, szwedzki dystans i tajemnica....

„Ich spojrzenia mówią, że nieraz już widzieli tych, którzy tu przychodzili i stąd odchodzili. Przyglądają się konturom mojego ciała i myślą, że za bardzo odstaję. Że nie jestem wystarczająco silna, żeby dopasować biuro do swojego kształtu. Tak właśnie postrzegają przetrwanie - jak trofeum. Ale ja wiem, że to co innego. Wiem, że tu chodzi o to, żeby...

Dyskusje

• 2020