Linia

Wydawnictwo Pauza
2020-02-26
2020-02-26
Dominika Górecka
literatura szwedzka praca granice wydawnictwo korporacja

Oficjalne recenzje i

Perspektywa

Link do recenzji

1532 453 110

Na początku zapowiadało się ciekawie jako studium rozpadu osobowości kobiety uciekającej od świata, ale potem mamy regularną prozę opowiadającą o pracy w korporacji, nudy na pudy, odłożyłem w połowie.

Bardzo ciekawy portret psychologiczny kobiety, która próbuje zdefiniować cała swoją tożsamość przez nową pracę. Odniosłam wrażenie, że jest to jej mechanizm obronny, sposób na przetrwanie w tej roli. Może nie zostanie ze mną na długo, ale dużo przemyśleń było bardzo trafnych i coś we mnie poruszyły.

Linia- jak może być zaskakująca lub ekscytujaca?
Taka sie okazała dla mnie ta książka i jej bohaterka

Linia- jak może być zaskakująca lub ekscytujaca?
Taka sie okazała dla mnie ta książka i jej bohaterka

Podczas czytania byłam pewna, że książka otrzyma zaledwie 2 gwiazdki. Wydarzenia, a raczej ich opis przez myśli bohaterki były takie nijakie. Nie odczułam ich spójności, ważności i w ogóle nie rozumiałam gdzie to zmierza, aż do momentu, jak przeczytałam ostatnie zdania. Wszystko stanęło na swoje miejsce i uważam, że ta książka jest genialna!
Jak ktoś jeszcze nie czytał, a czuje, że może by chciał, nie czytajcie dalszej części recenzji żeby się tak samo zaskoczyć, musicie do tego dojść sami. Nie czytałam nigdy niczego, co by skłoniło do takich przemyśleń jak ta mała książka, która ma w sobie tak mało tekstu. Bardzo polecam, jestem ciekawa czy ktoś jeszcze odnajdzie w niej to samo co ja.
Książka jest jedną duża metaforą życia. Praca głównej bohaterki, która poza pracą tak naprawdę żadnego życia nie miała, właśnie była symbolem tego życia. W tym wydawnictwie poradników, gdzie Emma marzyła pracować, działo się wszystko co w zwyczajnym życiu się dzieje. Relacje przyjacielskie i miłosne, związki toksyczne i takie normalne, śmierć i zwolnienie z pracy, imprezy pożegnalne z różnych powodów. Nie przez przypadek dobrałam właśnie takie połączenia. Bohaterka nie lubiła metafor, nie uznawała ich istnienia, a jednak w metaforze żyła.

Jak ktoś jeszcze nie czytał, a...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ta książka do mnie nie przemówiła. Może dlatego, że korporacyjne środowisko jest mi kompletnie obce. Nie powiedziałabym, że ksażka zmusza do myślenia ani, że ma jakiś głębszy przekaz. Może ja tego nie dostrzegam?
Jest smutna jak jej bohaterka.

Jest smutna jak jej bohaterka.

Taka o, książka na wieczór. Ani dobra, ani zła. Trochę nijaka jak główna bohaterka. Niby dużo o niej wiemy, ale są to zaledwie strzępki jej mechanicznego życia. Mam duży niedosyt, ale nie wiem czy rozbudowanie historii sprawiloby, że książka byłaby lepsza.

Mam wrażenie, że książka jest bardzo zwięzła, krótka i symboliczna. Nie potrzeba więcej słów, teraz to nasza kwestia by ją rozwinąć i przemyśleć.
Czyta się szybko, ale wiele razy zatrzymywałam się pomiędzy rozdziałami, żeby dokładnie przestudiować co autorka ma na myśli, gdyż wydaje mi się, że słowa lektury są dobrane bardzo rozważnie i z dokładnością, że każde słowo ma znaczenie i sens.
Nie nazwałabym tego łatwą i lekką książką, ale bardzo intrygującą i poruszającą ważny, bolesny i niestety wszechobecny temat naszych czasów.

Książkę dosłowne wciągnęłam w ciągu 1,5 wieczoru :-) Od pierwszej kartki wsiąkłam, byłam bardzo ciekawa postaci Liny. Bohaterka bardzo zdecydowana, w swoim życiu wyznacza priorytety i dąży do ich realizacji. Warto przeczytać.

Skuszona recenzją niestety rozczarowanie, ciekawa forma, ale momentami nic nie wnoszą myśli głównej bohaterki i kończy się urwaniem, bez konkluzji. małe rozczarowanie

Emma otrzymuje pracę w wydawnictwie specjalizującym się w wydawaniu poradników. Jest pracownikiem sumiennym i odpowiedzialnym, jednak poza pracą nie ma nic do zaoferowania. Jej życie jest boleśnie puste, a serce działa prawidłowo tylko w momencie przekroczenia drzwi biura.

Już na wstępie poznajemy bohatekę pozbawioną jakichkolwiek pozytywnych emocji. Jej ciało składa się głównie z lęków i zniechęcenia. Emma nie ma pracy, brakuje jej środków na utrzymanie, zapomina o rachunkach. Gdy pewnego dnia dostaje propozycję pracy na zastępstwo, czuje jakby na nowo wygrała życie. Wciąż brak jej empatii, ma problem z uczuciami i nawiązaniem relacji, ale zaczyna wychodzić z domu. Codziennie idzie do biura, jest przy tym profesjonalna i obowiązkowa. Do momentu zakończenia swojej zmiany. Wtedy na powrót pojawią się lęki, a depresja daje o sobie mocno znać. Powierzchowne relacje, niepokojące sny i wyobrażenia, strach o posadę i brak poczucia sensu. Generalnie lektura była przejmująca, biło od niej wiele smutku i mimo swojej skromności w słowach – była emocjonalna. Zawiera kilka ładnych sformułowań podsumowujących życie wielu ludzi. Pokazuje sposób funkcjonowania dużych korporacji i „korpoludków”. Zmusza do myślenia i analizy. Mimo wszystko brakowało mi w niej dialogów. Nie ma nic złego w zaglądaniu bohaterom do głowy, ale potrzebuję czegoś więcej, jakiejś akcji lub rozwinięcia niektórych kwestii. Czuję się trochę niepełna, trochę rozczarowana.