Skrawek pola

- Kategoria:
- literatura obyczajowa, romans
- Cykl:
- Saga wiejska (tom 1)
- Wydawnictwo:
- Prószyński i S-ka
- Data wydania:
- 2021-01-19
- Data 1. wyd. pol.:
- 2021-01-19
- Liczba stron:
- 448
- Czas czytania
- 7 godz. 28 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788382340181
- Tagi:
- Literatura polska
Na początku XX wieku w małej wsi na Zamojszczyźnie przychodzą na świat trzy dziewczynki. Każda w innym domu, w innej rodzinie, a jednak historia splecie ich losy w zupełnie nieprzewidywalny sposób. Czy ubóstwo i niedostatek są człowiekowi przeznaczone na zawsze, czy majątek może zapewnić szczęście? Czy człowiek potrafi przeciwstawić się temu, co przynosi mu los?
"Skrawek pola" przedstawia prawdziwe, inspirowane opowieściami i wspomnieniami rodzinnymi autorki, portrety wiejskich rodzin Lipczewskich i Połajów. To wyjątkowa opowieść o życiu na wsi w niepewnych czasach, kiedy nad Polską i Europą zawisło widmo wojny. Pokazuje, że istnieją rzeczy, które wtedy i teraz liczyły się równie mocno, zaprzątały myśli ludzi, niezależnie od ich pochodzenia i statusu.
Wieś to nie miejsce, gdzie człowiek wstaje o wschodzie słońca, a chodzi spać z kurami. Tak jak w mieście, tamtejsi ludzie kochają i nienawidzą, bogacą się i ubożeją, różnica polega na tym, że na wsi nikt nie jest anonimowy. Wszyscy znają ciebie, twoją matkę, babkę i prababkę. Nie możesz liczyć, że zachowasz swój sekret, zawsze będą jakieś oczy, które coś widziały.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oficjalne recenzje
Co przyniesie los?
„A co mam robić? Na ludzkie pośmiewisko bękarta hodować? Szydziliby z nich obojga wszyscy, to jeszcze gorszy los. Nie zazna zła tego świata, odejdzie tam, skąd przyszło. Tak będzie lepiej, będzie lepiej...”
Obserwując rynek wydawniczy, zauważam, że do łask wracają sagi. Pojawiło się ich kilka w ostatnim czasie, pisanych głównie przez kobiety. W tym gronie wyróżniają się te, wydawane przez wydawnictwo Prószyński i S-ka. Mam niewątpliwą przyjemność recenzować cykl Wioletty Sawickiej.
Tym razem skończyłem czytać powieść Kasi Bulicz-Kasprzak pod tytułem „Skrawek pola”. Jest to pierwszy tom „Sagi wiejskiej”, obejmujący okres od 1904 roku. Już na wstępie powiem, że autorka według mnie spisała się na ocenę bardzo dobrą. Książka jest klimatyczna, porusza emocje czytelnika i nie pozostawia go obojętnym na losy bohaterów. Były momenty, gdy miałem dreszcze w trakcie czytania.
Ale po kolei. Akcja powieści rozpoczyna się na początku XX wieku w małej wsi na Zamojszczyźnie. Kasia Bulicz-Kasprzak niemal na każdej stronie przypomina czytelnikowi, że jest to saga wiejska właśnie. Głównymi bohaterami książki są chłopskie rodziny. Jest to bardzo udany zabieg. Podczas lektury szybko orientujemy się, że autorka doskonale wie, o czym pisze. Być może jest tak dlatego, że opisane wydarzenia są inspirowane historią jej rodziny.
Wieś z powieści to nie jest „wieś spokojna, wieś wesoła”. Rodziny Połajów i Lipczewskich mają swoje problemy. Przede wszystkim bieda. Bieda, od której nie ma ucieczki. Bieda, której nieodłącznym towarzyszem jest głód. Co czuje matka, gdy nie ma co dać jeść swojemu dziecku? Jak można cieszyć się życiem, gdy każdego dnia toczy się prawdziwą walkę z losem?
Jednak ludzie wszędzie są tylko ludźmi. Kochają, zazdroszczą, nienawidzą. Mają swoje wielkie marzenia, które brutalnie weryfikuje życie. Oto Aniela jest z wzajemnością zakochana w chłopaku z sąsiedztwa. Młodzi przyrzekają sobie miłość do końca życia. Jedna mężczyzna postanawia wyruszyć do Ameryki za chlebem. Chce zarobić pieniądze, wrócić do swojej ukochanej i wziąć z nią ślub. Wyrusza więc w drogę. Młodzi jeszcze nie wiedzą, że Aniela jest w ciąży.
Czy miłość może przetrwać taką rozłąkę? Czy w dalekiej Ameryce młody chłopak nie zapomni o swojej wybrance? Jak poradzi sobie Aniela? Tymczasem wybucha I wojna światowa. Wielka historia po raz kolejny wkracza pod wiejskie strzechy. Wkrótce po odzyskaniu przez Polskę niepodległości wybucha wojna bolszewikami. Mężczyźni nadal muszą się bić. Bić nie tylko o swoją Ojczyznę, ale także o własne rodziny i zagrody.
„Skrawek pola” to powieść prawdziwie wielowątkowa, jednocześnie ciepła, rodzinna i do bólu prawdziwa. Autorka nie ucieka się do łatwych rozwiązań. Nie udaje, że życie jest usłane różami. Przeciwnie, los wystawia bohaterów powieści na ciężkie próby. Gorąca i namiętna, ale jednak zakazana, miłość. Małżeństwo z rozsądku. Ból odrzucenia. Morze wylanych łez. Zazdrość i zawiść wobec tych, którym powodzi się nieco lepiej. Ciężka, mozolna praca na polu. Wszystko to natomiast w przepięknych okolicznościach przyrody.
Na uwagę zasługuje także język i styl powieści. Naturalny, realistyczny, czasem dosadny.
Sagę wiejską Kasi Bulicz-Kasprzak polecam wszystkim, którzy poszukują pięknej powieści. Czasem podczas lektury miałem skojarzenie z „Chłopami”, czasem z „Nocami i dniami”. Autorka wykreowała ciekawych bohaterów i napisała wciągającą historię. Naprawdę jestem ciekawy ciągu dalszego.
Wojciech Sobański.
Oceny
Książka na półkach
- 510
- 492
- 66
- 33
- 20
- 19
- 17
- 12
- 12
- 10
OPINIE i DYSKUSJE
#wyzwanieLC2023
Zacznę od tego, że jestem zaskoczona tym, jak bardzo ta powieść mi się podobała, jak mnie zauroczyła ❤️. Jest wspaniała!
Nigdy wcześniej nie czytałam niczego autorstwa pani Kasi Bulicz- Kasprzak i jedynego czego żałuję, to tego, że żyłam nie mając pojęcia, że gdzieś tam istnieje tak przepiękna powieść jak "Skrawek pola". Cieszę się na samą myśl, że są dostępne kolejne tomy tej przecudownej sagi wiejskiej. Gdyby nie wyzwanie czytelnicze LC najprawdopodobniej bym nigdy po tą pozycję nie sięgnęła...
W powieści "Skrawek pola" autorka Kasia Bulicz- Kasprzak opowiada o życiu na wsi, zabierając nas na Zamojszczyznę, skąd sama pochodzi, a wydarzenia opisane w powieści są w większości zainspirowane losami jej własnej rodziny.
Historia przedstawiona w powieści sięga początków XX wieku, a dokładnie 1904 roku, kiedy to trzy kilkuletnie dziewczynki, które jeszcze nie zdają sobie sprawy z dzielących ich różnic społecznych, starają się nawiązać przyjaźń. Wśród nich jest Zosia Kornelowicz- córka bogatego "rządcy", Agatka Lipczewska- córka właścicielki karczmy oraz Anielka Połajówna pochodząca z wiejskiej biedoty. Jednak dziewczynkom szybko zabroniono wspólnie się bawić i spotykać. Dzieliło je zbyt wiele - głównie pochodzenie, status społeczny i majątkowy. Najbardziej przeciwni tym spotkaniom byli bliscy panny Kornelowicz. Los jednak wielokrotnie splecie ze sobą ich losy, bowiem jako dziewczynki, a potem młode kobiety nie zamierzają zrezygnować z łączącej je sympatii.
Bieda i głód to słowa najczęściej pojawiające się w tej powieści.
Rodzina, która nie miała ziemi lub miała jej niewiele, czyli ten tytułowy "skrawek", miała ogromny problem z wyżywieniem dzieci. Mieli też problem z wydaniem córek za mąż, bo ziemia, jak wiadomo to najlepsze wiano. A panna bez posągu, to żadna partia....
Natomiast im większa rodzina, to jeszcze większy problem i jeszcze większy głod i ubóstwo.
Niektórzy najmowali się do pracy u innych, choć byli i tacy, co zarobione w pocie czoła ruble wydawali na alkohol w wiejskiej karczmie. Jedni przyjmowali ze spokojem swój los i biedę, inni chcąc odmienić swoje nieciekawie położenie szukali szczęścia w Ameryce... Jak Wawrzyk- ukochany Anieli, który wyjechał za ocean, nie wiedząc czy panna na niego poczeka. Nie spodziewał się, że pozostawia nie tylko ją, ale i dziecko... Zawiły miłosny wątek, który na koniec zupełnie mnie zaskoczył.
Głód, bieda, narodziny i śmierć wyznaczane porami roku i harmonogramem prac polowych.
W tle burzliwy czas I wojny światowej, a potem rewolucji bolszewickiej.
Jak bohaterowie powieści, z kart powieści pani Kasi, radzili sobie w tym trudnym czasie? Jakich wyborów musieli dokonywać? Z kim i o co walczyli?
Czy dokonując wyboru kierowali się sercem czy rozumem? Kto czynił innym zło? Kto jakich grzechów się dopuścił? Czy ktoś za te przewiny dokonał zemsty?
Piękna, wzruszająca i wielowątkowa powieść. Napisana bardzo ciekawie. Narracja prowadzona lekko. Autorka na początku każdego rozdziału podaje ciekawostki o sprzętach lub zwyczajach dawnych czasów. Niekiedy podaje przepisy na dania przygotowywane w opisywanej jej dwudziestowiecznej polskiej wsi.
Z powieścią zaznajomiłam się pod postacią audiobooka czytanego, przez nieznaną mi do tej pory, Ilonę Chojnowską. Pani Ilona poradziła sobie z zadaniem wzorowo i naprawdę bardzo miło spędziłam te ponad 12 godzin wsłuchana w jej przyjemny głos.
#lubimyczytac
#sagawiejska
#skrawekpola
#kasiabuliczkasprzak
#buliczkasprzak
#wiesxxwieku
#wyzwanieLC2023
więcej Pokaż mimo toZacznę od tego, że jestem zaskoczona tym, jak bardzo ta powieść mi się podobała, jak mnie zauroczyła ❤️. Jest wspaniała!
Nigdy wcześniej nie czytałam niczego autorstwa pani Kasi Bulicz- Kasprzak i jedynego czego żałuję, to tego, że żyłam nie mając pojęcia, że gdzieś tam istnieje tak przepiękna powieść jak "Skrawek pola". Cieszę się na samą myśl, że są...
Wyzwanie wrześniowe - książka o wsi.
To było tak: babcia Władzia opowiadała i opowiadała o swojej wiosce, wnuczka Kasia (autorka) słuchała i słuchała. A potem to wszystko przygładziła, podrasowała, dołożyła trochę fikcji i napisała „Skrawek pola”. I powstało coś na kształt „Chłopów”. No, może się trochę zagalopowałam, jednak reymontowska wielka chłopska epopeja, to powieść zupełnie innego kalibru, nie bez powodu nagrodzona Noblem za „wybitny epos narodowy”.
A „Skrawek pola”? Bardzo przyzwoita wiejska saga. Powieść o ciężkiej pracy na roli, o prowadzeniu gospodarstwa, a dla wielu bohaterów - o marzeniu, by choć mały skrawek ziemi posiadać. I choć jeden ogon w oborze, a jeszcze lepiej dwa.
I tak rok za rokiem. Bogaci się panoszą, ale też mają swoje nieszczęścia, biedacy na przednówku głodem przymierają, szeptucha zbiera zioła, karczmarka sprzedaje gorzałeczkę i ogóreczka na zakąskę, w niedzielę w karczmie są tańce, bo gra miejscowy muzykant, a potem panny zlegają z kawalerami pod płotem. A w poniedziałek znowu zaczyna się znój.
Nie brak w powieści charakternych i charakterystycznych postaci, poruszających zdarzeń, zaskoczeń, są miłości, znajomości, chuć i nienawiść, zazdrość i zawiść. I pomoc sąsiedzka.
Barwny obraz polskiej wsi i jej obyczajów. Są kolejne tomy, no i świetnie. Z przyjemnością wrócę na Zamojszczyznę.
Wyzwanie wrześniowe - książka o wsi.
więcej Pokaż mimo toTo było tak: babcia Władzia opowiadała i opowiadała o swojej wiosce, wnuczka Kasia (autorka) słuchała i słuchała. A potem to wszystko przygładziła, podrasowała, dołożyła trochę fikcji i napisała „Skrawek pola”. I powstało coś na kształt „Chłopów”. No, może się trochę zagalopowałam, jednak reymontowska wielka chłopska epopeja, to...
#WyzwanieLC2023 wrzesień
Przeczytam książkę o wsi, z motywami chłopskimi
Nie miałam wysokich oczekiwań. Spodziewałam się raczej lekkiej książki. A dostałam ciekawą i wciągającą opowieść z historią w tle.
#WyzwanieLC2023 wrzesień
Pokaż mimo toPrzeczytam książkę o wsi, z motywami chłopskimi
Nie miałam wysokich oczekiwań. Spodziewałam się raczej lekkiej książki. A dostałam ciekawą i wciągającą opowieść z historią w tle.
Świetna książka, nie przyszło by mi do głowy że tak mnie wciągnie. Przewracają kartkę, po kartce człowiek zanurza się w świecie, dawnej, Polskiej wsi. Dla ludzi, którzy wychowywali się na wsi, bądź chociażby na niej bywali mając tam np. swoją rodzinę, będzie to niezwykła podróż. Opisywane historie i losy bohaterów, wielotorowość, jak i niezwykły czas w którym ma miejsce akcja książki, trzymają w napięciu, mimo że w moim odczuciu, rośnie ono stopniowo i powolij (jak sielskie wydawać by się mogło, życie na wsi) ale jednak książka zaczyna się z "wysokiego C", nie sposób oderwać od siebie myśli: Co? Dlaczego? Co się tu właśnie stało?
To wszystko sprowadza się do jednego - książki godnej polecenia, która może nas zaskoczyć!
Świetna książka, nie przyszło by mi do głowy że tak mnie wciągnie. Przewracają kartkę, po kartce człowiek zanurza się w świecie, dawnej, Polskiej wsi. Dla ludzi, którzy wychowywali się na wsi, bądź chociażby na niej bywali mając tam np. swoją rodzinę, będzie to niezwykła podróż. Opisywane historie i losy bohaterów, wielotorowość, jak i niezwykły czas w którym ma miejsce...
więcej Pokaż mimo toNiesamowita pozycja.
Akcja dzieje się na początku XX wieku w polskiej wsi. Większość wydarzeń rzeczywiście miała miejsce, ponieważ opisuje je prawnuczka jednej z głównych bohaterek.
Po raz pierwszy mogłam sobie wyobrazić jak ciężko mieli nasi przodkowie. Żyli jedynie z tego co wypracowali na swojej ziemi. Kto miał jej dużo był bogaty i najmniej martwił się wiosną.
O dziwo to właśnie ta pora była dla niech najtrudniejsza. Dzisiaj wszyscy zachwycamy się jej pięknem. Wtedy też doceniali jej urok ale niestety był to moment kiedy jedzenia było najmniej. Kończyły się wszystkie zapasy, a nowe plony jeszcze nie wydawały jedzenia. Wtedy ludzie doceniali każdy skrawek wszystkiego co jadalne. Nawet łupiny od warzyw suszyli i zostawiali na tę porę roku. Ale i to nie pomagało, bo praktycznie wszyscy byli wtedy niedożywieni.
Książka jest bardzo poruszająca i na pewno sięgnę po kolejną część.
Niesamowita pozycja.
więcej Pokaż mimo toAkcja dzieje się na początku XX wieku w polskiej wsi. Większość wydarzeń rzeczywiście miała miejsce, ponieważ opisuje je prawnuczka jednej z głównych bohaterek.
Po raz pierwszy mogłam sobie wyobrazić jak ciężko mieli nasi przodkowie. Żyli jedynie z tego co wypracowali na swojej ziemi. Kto miał jej dużo był bogaty i najmniej martwił się wiosną.
O dziwo...
Rewelacja,opowieści pleciona słowami. Życie bohaterów, obyczaje wsi polskiej,ludzkie bolączki i radości. Niezwykle ciepła opowieść. Od razu siegam po 2 tom.
Rewelacja,opowieści pleciona słowami. Życie bohaterów, obyczaje wsi polskiej,ludzkie bolączki i radości. Niezwykle ciepła opowieść. Od razu siegam po 2 tom.
Pokaż mimo toLubię książki o życiu na wsi, te wiejskie klimaty.
Opowieść o kilku rodzinach, często bardzo licznych. Wiele z nich borykało się z biedą, tragediami i ciężką pracą w gospodarstwie.
Losy ich różnie się plotły.
Bardzo podobały mi się obrazowe i ciekawe opisy roślin, łanów zbóż i czynności wykonywanych przez mieszkańców wsi.
Książka naprawdę warta przeczytania.
Lubię książki o życiu na wsi, te wiejskie klimaty.
Pokaż mimo toOpowieść o kilku rodzinach, często bardzo licznych. Wiele z nich borykało się z biedą, tragediami i ciężką pracą w gospodarstwie.
Losy ich różnie się plotły.
Bardzo podobały mi się obrazowe i ciekawe opisy roślin, łanów zbóż i czynności wykonywanych przez mieszkańców wsi.
Książka naprawdę warta przeczytania.
Książka opowiadająca uroki życia na wsi jeszcze przed wojna. Dzięki ciekawym opisom ze strony autorki można wczuć się w tamtą atmosferę. Ile pracy i energii ludzie musieli włożyć aby cokolwiek włożyc do garnka. O możności danej osoby decydował skrawek pola. Ciekawie poruszony wątek głównej bohaterki Anieli. Urodziła dziecko pod osłoną nocy w stajni, aby nie być wyśmiana przez ludzi. W ukryciu prawdy pomaga jej rodzina knując intrygę, która pozwoli jej w przyszłości na dostatnie życie.
Godna polecenia
Książka opowiadająca uroki życia na wsi jeszcze przed wojna. Dzięki ciekawym opisom ze strony autorki można wczuć się w tamtą atmosferę. Ile pracy i energii ludzie musieli włożyć aby cokolwiek włożyc do garnka. O możności danej osoby decydował skrawek pola. Ciekawie poruszony wątek głównej bohaterki Anieli. Urodziła dziecko pod osłoną nocy w stajni, aby nie być wyśmiana...
więcej Pokaż mimo toAkcja powieści rozgrywa się w Tynczynie, malej wsi na Zamojszczyźnie. Zosia Kornelewicz, Agata Lipczewska, Aniela Połaj - trzy dziewczyny dorastające w jednym miejscu, z różnych rodzin, z różnymi problemami. Jednak najbardziej spodobało mi się ukazanie wsi, zmagania z biedą, codziennością, zależnością od pogody. Niełatwe było życie na wsi początku XX wieku, ale też i okraszone drobnymi przyjemnościami, plotkami. Życie dziewcząt się pogmatwało... .
Akcja powieści rozgrywa się w Tynczynie, malej wsi na Zamojszczyźnie. Zosia Kornelewicz, Agata Lipczewska, Aniela Połaj - trzy dziewczyny dorastające w jednym miejscu, z różnych rodzin, z różnymi problemami. Jednak najbardziej spodobało mi się ukazanie wsi, zmagania z biedą, codziennością, zależnością od pogody. Niełatwe było życie na wsi początku XX wieku, ale też i...
więcej Pokaż mimo toLubię tę naszą polską wieś z przełomu wieków, ludzi z tamtego czasu, zwyczaje i obyczaje... Historie zwykłe i niezwykłe, niespełnione miłości i namiętności, podróże, pieniądze, układy, zazdrość i nienawiść... po prostu życie. Polecam!
Lubię tę naszą polską wieś z przełomu wieków, ludzi z tamtego czasu, zwyczaje i obyczaje... Historie zwykłe i niezwykłe, niespełnione miłości i namiętności, podróże, pieniądze, układy, zazdrość i nienawiść... po prostu życie. Polecam!
Pokaż mimo to