Baśnie Andersena

1990-01-01
Data 1. wydania:
2014-10-01
Stefania Beylin
Anderse bajki morał dobro zło

Okładka książki Królowa Śniegu Hans Christian Andersen, Vladyslav Yerko
Ocena 7,7
Królowa Śniegu Hans Christian Ande...
Okładka książki Bajki o zwierzętach Hans Christian Andersen, Ezop, Jacob Grimm, Wilhelm Grimm, Ignacy Krasicki
Ocena 0,0
Bajki o zwierz... Hans Christian Ande...

Czytałam bardzo stare wydanie, z ubiegłego wieku. Jako dziecko i jako osoba dorosła. I później dostrzegłam, że te baśnie są tak naprawdę przerażające. Czytając po latach dostrzegłam, że jest to jedna wielka propaganda religijna, w prawie każdym opowiadaniu. Grożenie piekłem, nakaz słuchania się boga, ukazywanie się znęcania... Wręcz szantażowanie że jeśli nie będziesz wierzyć w boga, to czekają cię same najgorsze rzeczy. Straszą dzieci, oraz są najzwyczajniej w świecie smutne. Przykład - dziewczynka, która podeptała chleb. Szukałam w internecie informacji na ten temat, ale z tego co widzę, nie ma żadnych złych opinii, żadnych artykułów, nic. Bardzo mnie to dziwi, ale co przeczytałam to przeczytałam.

Ulubione bajki dla dzieci i dorosłych. Polecam, bo sa naprawdę piękne.

Ulubione bajki dla dzieci i dorosłych. Polecam, bo sa naprawdę piękne.

Bajki Andersena to moje ulubione, chętnie czytam je nawet sama na poprawę humoru lub między kryminałami dla zmiany tematu. Dzisiaj czytaliśmy razem z wnukami, ja słowa a one obrazki, wyszło nieźle, te bajki są ponadczasowe. Polecam wszystkim, nie tylko dzieciom

Mądre baśnie rozwijające wyobraźnię i uczące moralnego zachowania. Andersen pozostawił niezwykłą pomoc wychowawczą rodzicom i nauczycielom.

1968

Jedyne strawne baśnie, jakie czytałam. Dla dzieci.

Jedyne strawne baśnie, jakie czytałam. Dla dzieci.

Do dziś kocham te baśnie. Wszystkie zawierają ten piękny niepowtarzalny klimat...Zawsze mają też morał..Uczą empatii wyrozumiałości. No i oczywiście podsycają wyobraźnie.. Kocham większość baśni, jednak uważam że jednak baśnie Andersena są najlepsze :).

książka czytana parę razy.

książka czytana parę razy.

Baśnie, które w dużym stopniu zadecydowały o moim postrzeganiu i stosunku do ludzi, zwierząt, nawet roślin. Do tej pory nie lubię zrywać kwiatów na łące - patrz: baśń o stokrotce :)
Wspaniałe, ciepłe, mądre.
Ponadczasowe.

Wspaniałe, ciepłe, mądre.
Ponadczasowe.

Jedne z najpiękniejszych baśni z jakimi może się spotkać młody czytelnik. Każda z nich pełna jest magii oraz głębokiej mądrości, której to czasem brakuje nawet starszym czytelnikom. Moją ulubioną baśnią Andersena zawsze będzie "Dziewczynka z zapałkami".

Uwielbiam do dziś! :)

Uwielbiam do dziś! :)