Willa, dziewczyna z lasu

Okładka książki Willa, dziewczyna z lasu Robert Beatty
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2021
Okładka książki Willa, dziewczyna z lasu
Robert Beatty
2021-02-10
Łukasz Małecki
Inne

Ostatnia leśna czarownica

13+ za brutalność, ilość śmierci, opisów pobić, ale także ogromną ilość rozterek egzystencjalnych. Ogólnie dla nastolatków raczej 4/5, ale trzeba wziąć poprawkę na lewoskrętność narracji ("papier to skóra zdarta z martwego drzewa").

To kolejny raz, kiedy nie wiem, dlaczego tak długo zwlekałam z przeczytaniem danej książki! Fantastyczna przygoda zarówno dla małego i dla dużego, bo choć skierowana jest do młodszej młodzieży, to jest zaskakująco dojrzała, czasem trochę brutalna, ale pełna ciepła, magii i miłości i fantastycznie porusza temat poszukiwania własnej tożsamości i poszukiwania swojego miejsca we wszechświecie.

Dodatkowy plus, że mimo iż jest to pierwszy tom serii, to jest zamkniętą, świetnie dopracowaną historią z idealnym zakończeniem. Zdecydowanie warta polecenia i pokochania!

Spostrzeżenie młodego słuchacza - dlaczego w tej książce ciągle ktoś umiera? To dobre podsumowanie ponurego klimatu, który dominuje w powieści. I nie jest w stanie go zrównoważyć magia splątania oraz rozumienie mowy zwierząt, jakie w darze od natury dostali Feiranie, czyli klan, z którego wywodzi się Willa. W tej historii przemoc jest przytłaczająca. Zarówno fizyczna, jak i psychiczna. Ciężko się czyta o porywanych i gnębionych dzieciach, mordowanych zwierzętach, czy niszczonych domostwach. Na tym tle plastyczne opisy przyrody jawią się jako przysłowiowy kwiatek do kożucha. Cóż, przeczytałam, dziecko posłuchało i z ulgą odłożyłam na półkę. Jak się okazuje wyjątkowej urody okładka to nie wszystko, duże znaczenie ma również treść. Nie odważę się polecić.

Poziomem to bardziej literatura dziecięca niż młodzieżowa, ale z drugiej strony sporo brutalnych opisów trochę dyskwalifikuje tę pozycję z gatunku przeznaczonego dla dzieci. Można opisać całość jako pomieszanie licznych opisów natury z nieco nowoczesną formą Pocahonas. Czyta się ją ekstremalnie szybko pomimo długich opisów krajobrazu.

Z książki można wyciągnąć dużo mądrości, chwytliwych cytatów i wartościowych treści dla dzieci. Dla dorosłych to nic odkrywczego, bo wszyscy bohaterowie są źli albo dobrzy, czytelnik dostaje całość na tacy i raczej nie ma tutaj miejsca na własne wnioski. Pojawia się relacja rodzinna wnuczki z babcią, którą opisano w uroczy sposób czy relacje plemienne pełne zależności ale też brutalności. Całość zdecydowanie nie nudzi ale dla dorosłego czytelnika to będzie po prostu szybka i lekka lektura, bez większych fajerwerków.

Z książki można wyciągnąć dużo...

Czasami brakuje słów by coś opisać - i tak jest w tym przypadku. Ukazanie tego co jedna istota może zrobić drugiej, zarówno wspaniałego jak i okrutnego. Siła miłości i siła nienawiści - dwie przeciwstawne siły. Momentami spłynęła łza.Łza wzruszenia. Piękna historia!

Ogólnie książka jest bardzo fajna, ale jest za dużo opisów natury. Poza tym jest OK.

Bardzo przyjemna książka. Miło się ją czytało. Śmiało polecam.

Bardzo przyjemna książka. Miło się ją czytało. Śmiało polecam.

bardzo fajna polecam

bardzo fajna polecam

Z początku wydała mi sie trochę nudna, bo bardzo opisowa, ale też dużo zdań z "?" więc taka do pomyślenia troche.
Ale im głębiej w fabułę, tym bardziej ciekawa i piękna zarazem.
Uważam, że okładka jest źle dopasowana do historii, ponieważ daje ona klimat bajki dla dzieci, a jednak w książce znajduję się na prawdę dużo przemocy i refleksji (15+ bo trzeba się zastanowić).
Wzruszająca i barwna, tak samo jak druga część.
Motyw przewodni to ból nieuniknionych zmian i przemijanie.
Polecam
(3 części nie będzie)

Ale im głębiej w fabułę, tym bardziej ciekawa i piękna zarazem.

😍 KOCHAM. Mimo że kat. 9+ to polecam tę książkę WSZYSTKIM.

😍 KOCHAM. Mimo że kat. 9+ to polecam tę książkę WSZYSTKIM.