Dziennik kasztelana

Stara Szkoła
2017-01-27
2017-01-01
Mirosław Śmigielski
arystokracja humor literatura czeska niebezpieczeństwo powieść obyczajowa przygoda relacje rodzinne tajemnica

Muflon zabiera głos

Wrażenia po lekturze nie są tak oczywiste. Spodziewałem się kubełka uśmiechu, w końcu zarządzanie przez amatora zabytkowym zamczyskiem aż się prosi o zdarzenia humorystyczne. Tymczasem trafiłem w świat zjawisk paranormalnych, a z każdym kolejnym dniem, bo na takie odcinki podzielono rozdziały (w końcu to dziennik),sam odczuwałem irracjonalny niepokój: bohaterom tej książki nie jest pisany dobry los.
Są fragmenty wręcz przejmujące, zwłaszcza historia Rago. Ciężko byłoby mi zakwalifikować „Dziennik kasztelana” do kategorii komediowej, Autorowi znacznie lepiej udało się zadanie zbudowanie nastroju. Dodajmy do tego niedomknięte, niczym skrzypiące drzwi, zakończenie – jakby Autor nie był pewien jak ta historia powinna się zakończyć. A może po prostu czytamy brulion niedokończony...

Mam niedosyt.

Mam niedosyt.

Książka przeczytana po lektóze "Arystokratek" była bardzo dużym rozczarowaniem. Miał być humor - nie ma go zupełnie. Jest to zlepek różnych historii rodziny kasztelana i zamku, które do niczego nie prowadzą. Nie ma tutaj pomysłu na fabułę. Jest trochę grozy, trochę trudncych emocji, troche trudnych sytuacji - ale wszystko to nie ma większego sensu, nie ma powiązania. Literacko napisana lekko i łatwo się ją czyta.

Dobra, ale nie tak dobra jak cykl o arystokratce ;)
Kilka razy się uśmiechnęłam, no i wiem skąd te muflony w arystokratce :)

Dobra, ale nie tak dobra jak cykl o arystokratce ;)
Kilka razy się uśmiechnęłam, no i wiem skąd te muflony w arystokratce :)

Pewnie gdyby nie cykl „Ostatnia arystokratka” nie sięgnęłabym po "Dziennik kasztelana", ale że Evzena Bocka mnie bawi, to musiałam sprawdzić, czy w swojej pierwszej powieści wprowadził podobny styl, co w Arystokratce. Okazuje się, że nie ma rozczarowania, bo jest zarówno zabawnie, jak i nostalgicznie, ale całość tworzy ciekawą propozycję. Tylko tym razem główny bohater to Wiktor, który z malowniczej czeskiej Pragi przenosi się do morawskiego zamku, gdzie pełnił będzie urząd nowego kasztelana. To dla niego i jego rodziny dość radykalna zmiana, więc trudno im początków odnaleźć się z zamkowej posiadłości, tym bardziej, że jak to u Bocka, jej mieszkańcy są dość osobliwi. Szybko zatem okazuje się, że życie na zamku z pewnością dalekie będzie od nudnego wiejskiego życia, a spokojnych chwil będzie tyle co kot napłakał, zwłaszcza, że … No dobra, nic nie mówię, żeby nie zdradzić zbyt wiele, ale jedno jest pewne, tajemniczy personel posiadłości zapewni Wiktorowi wiele niezapomnianych wrażeń.
W "Dzienniku kasztelana" Bock doskonale kreuje atmosferę tajemnicy i niepewności. Tajemnicze odgłosy, niewyjaśnione zdarzenia i obecność duchów z przeszłości wypełniają powieść intrygą i nutką grozy. Czytelnik jest nieustannie zaskakiwany a kuszący wątek tajemnicy trzyma go w napięciu aż do ostatniej strony.
"Dziennik kasztelana" to z pewnością książka, która zachwyci nie tylko miłośników literatury pięknej, ale także fanów powieści z elementami tajemnicy i grozy. Jest lekko i przyjemnie, choć będzie też chwila wzruszeń. Ja gorąco polecam te książkę i wraz z autorem zapraszam do fascynującego świata zamku na Morawach.

Chyba spodziewałam się trochę czegoś innego - horroru z elementami czarnej komedii - a dostałam bardziej obyczajówkę z psychologią, albo raczej parapsychologią, choć humor momentami też tu się pojawia. Forma i tematyka nastawiły mnie też na jakieś nawiązania do Draculi... Ale do meritum - książka przynajmniej z początku jest ciekawa, ma specyficzny klimat. Jest przystępnie napisana i zaciekawia, dając nadzieję rozwiązanie tajemnicy zamku. Niestety z czasem zaczyna trochę nużyć, a skumulowane przykre wydarzenia dość przytłaczają, brakowało w nich tego paranormalnego pierwiastka z większym przytupem. Historia właściwie nigdzie nie zmierza, zakończenie jest chyba prztyczkiem w nos dla czytelnika, ale mnie zwyczajnie trochę rozczarowało.

Jak oszaleć w miejscu, o którym wydaje się, wiemy wszystko...a może nie wiemy nic i powoli, wreszcie stajemy się normalni?

Fabuła / 8

Zwroty akcji / 7
Bohaterowie / 8
Humor / 9
Oryginalność / 8

Świetna, lekka ,ale z podwójnym dnem:)Rewelacyjny język lekko dotykający blichtru i patyny rodziny królewskiej, głupoty ludzi połykających wszystko co podawane jest na tacy komercji. Warto, naprawdę watro to przeczytać choćby po to aby dowiedzieć się kim są bezmyślni turyści w stadnych wycieczkach.

Czeski humor w dobrym wydaniu.

Czeski humor w dobrym wydaniu.

• 2017