Dziennik kasztelana

2017-01-27
2017-01-01
Mirosław Śmigielski
Stara Szkoła
arystokracja humor literatura czeska niebezpieczeństwo powieść obyczajowa przygoda relacje rodzinne tajemnica
Deník kastelána
literatura piękna
2017-01-27
Mirosław Śmigielski

Oficjalne recenzje i

Muflon zabiera głos

[ 19 ] Link do recenzji

Zaczęłam czytać po "Arystokratkach, i to chyba ma znaczenie, a może i nie, bo ta książka nie urzeka w ogóle.
NI to cynicznie, ni to refleksyjnie , ni to thriler ni horror. Bez puenty ani przesłania.
Bardziej jak dziennik cynika.
Jak gdyby autor nie miał pomysłu na książkę (bo potencjał historia miała) co widać też w ilości stron.
Szkoda czasu IMHO

Po pierwsze napiszę że jestem bardzo zła na zakończenie.
Drogi autorze to jest straszne że zostawia się czytelnika w takim momencie.
Bardzo fajnie spisany dziennik. Z każdym przeczytanym dniem chce się więcej człowiek dowiedzieć.
Oczywiście jest też uśmiech na ustach w trakcie czytania ( ale o wiele mniejszy niż przy Ostatniej arystokratce :) ) ale są to przecież inne...

Strata czasu, jedyne na plus, że nie była długa. 3 gwiazdki - słaba.

Liczyłem na coś zbliżonego do cyklu "Arystkokratki...", a tu zupełnie inna stylistyka.

Na kolana nie rzuca, ale klimat swój ma, na jedno udane popołudnie może być.

I to ma być debiut autora?!

Czapki z głów. Właściwie na tym mogłabym poprzestać, bo aż głupio się wyłącznie zachwycać, ale jednak laurkę wystawię ;)

Evžen Boček tym razem mnie po prostu zaczarował („Ostatnią Arystokratką” oczarował).
Czechy, lata 90 i zamek, nad którym pieczę obejmuje nowy kasztelan.

Jest momentami zabawnie, ale to nie jest komedia, bo humor raczej...

Nie spodziewałam się tego po autorze po wcześniejszej lekturze "Arystokratki". Zupełnie nowe oblicze pisarza. Miałam ciary ;) Bardzo polecam. Świetny obraz Czech z lat 90. No i tajemniczy zamek, w którym straszy!

Kocham Czechy, kocham czeską literaturę. Nie cierpię polskich smutasów.

Dla mnie książka niesamowita, pełna humoru i zmuszająca do myślenia. Lekka ale ni tylko. Jak wszystkie dotychczas przeczytane książki tego autora

Przeczytałam, nie oczekiwałam komedii, ale nie do końca wiem co dostałam. Raczej to wygląda na szkic, zarys. Bo jak to inaczej określić skoro autor czterogodzinną rozmowę ,kasztelana z żoną, streszcza w jednym akapicie?!
Odłożyć chciałam już po cudownym, nieprawdziwym i niezrozumiałym uzdrowieniu córki głównego bohatera. I żeby było jasne, wcale nie mówię, że to byłoby...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Lekka książka, w sam raz na podróż (na przykład do Czech albo do jakiegoś zamku), bo dzięki krótkim "wpisom" kasztelana czytanie można przerwać w każdej chwili. Wprowadza też w lekko przygodowy klimat i pozwala spojrzeć na zwiedzane zabytki z trochę innej perspektywy.

Ujęło mnie sugestywne odmalowanie pracy w tego typu obiekcie, problematycznej, angażującej, czasem...

Dyskusje

• 2018