Najnowsze artykuły
Artykuły
Czytamy w weekendLubimyCzytać180Artykuły
Uwaga konkurs! Weź udział i wygraj książki z cyklu „Pięć królestw“ Brandona Mulla!LubimyCzytać5Artykuły
Władza i pieniądze zawsze będą nas podniecać – mówi Aleksandra TroszczyńskaBarbaraDorosz1Artykuły
Twarz innej. „Yellowface” Rebekki KuangBartek Czartoryski2
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Aleksandra Czubek-Spanowicz

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Aleksandra_Spanowicz
Znana jako: Aleksandra SpanowiczZnana jako: Aleksandra Spanowicz
10
6,9/10
Urodzona: 24.05.1966
Polska malarka, rysowniczka komiksów, ilustratorka. Laureatka Grand Prix na V Ogólnopolskim Konwencie Twórców Komiksu w Łodzi w roku 1994.
Absolwentka gdyńskiego Liceum Sztuk Plastycznych. W 1995 ukończyła poznańską Akademię Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby. Mieszka w Wejherowie, gdzie uczy plastyki w szkole podstawowej. Trafiła na karty II i III wydania Bedekera wejherowskiego oraz I wydania Leksykonu wejherowian Reginy Osowickiej.http://
Absolwentka gdyńskiego Liceum Sztuk Plastycznych. W 1995 ukończyła poznańską Akademię Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby. Mieszka w Wejherowie, gdzie uczy plastyki w szkole podstawowej. Trafiła na karty II i III wydania Bedekera wejherowskiego oraz I wydania Leksykonu wejherowian Reginy Osowickiej.http://
6,9/10średnia ocena książek autora
116 przeczytało książki autora
74 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma

2019

2018
100 na 100. Antologia komiksu na stulecie odzyskania niepodległości
7,0 z 41 ocen
87 czytelników 11 opinii
2018

2000
Komiks. Antologia komiksu polskiego. Najlepsi młodzi rysownicy
7,7 z 16 ocen
36 czytelników 1 opinia
2000

1996

1996

1995
Najnowsze opinie o książkach autora
100 na 100. Antologia komiksu na stulecie odzyskania niepodległości Tomasz Kołodziejczak 
7,0

Album zawiera 16 opowieści obrazkowych, wszystkie są oczywiście związane z naszą historią. Antologię otwiera komiks opowiadający o mobilizacji polskiej młodzieży w krakowskich Oleandrach, potem jest tekst o roli Paderewskiego w wydarzeniach z roku 1918, można także przeczytać o tym jak zmieniała się polska szkoła w 1915 roku; komiks pt. Głos kobiet prezentuje podstawy ruchu emancypacyjnego - czytamy o Lidze Kobiet Pogotowia Wojennego, kobiecych związkach strzeleckich. Na kartach albumu pojawiają się nazwiska znane: Paderewski, Piłsudski, ale też mniej słyszane: Pszczyński, Marceli Jastrzębski-Śniadowski, Chełkowscy ze Śmiełowa, Eugenia Waśniewska - wszyscy oni swoją postawą i czynami przyczynili się do powstania wolnej Polski. Wiele historii jest prezentowanych z punktu widzenia zwykłego człowieka, dziecka, żołnierza, kobiety. Znajdziemy tu dyskusję o Śląsku, o reformie Grabskiego, o obronie Lwowa i Orlętach Lwowskich, o powstaniu wielkopolskim; jest też historia szczypiorniaka, którego nazwa wzięła się stąd, że rozgrywano tę grę w obozie przejściowym dla jeńców wojennych w Szczypiornie pod Kaliszem. Antologia komiksu na stulecie odzyskania niepodległości zawiera ogromną porcję wiadomości o naszej historii i powinna znaleźć się w każdej bibliotece. Komiksy są stworzone bardzo różnymi technikami, historie są utrzymane w konwencji realistycznej i fantastycznej; album zawiera też teksty o historii odzyskania niepodległości oraz o historii polskiego komiksu. Komiks historyczny musi trzymać się faktów, dlatego trudno wymyślić coś wyjątkowego, może dlatego w mojej ocenie najciekawsze są komiksy utrzymane w konwencji fantastycznej. Duże wrażenie zrobiła na mnie historia pt. Pociecha duchowa autorstwa Grzegorza Janusza, rysunki: Aleksander Spanowicz. Bardzo wartościowa pozycja.
100 na 100. Antologia komiksu na stulecie odzyskania niepodległości Tomasz Kołodziejczak 
7,0

Bardzo wartościowa, a przy tym nieszablonowa pozycja edukacyjna, wydana z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Komiks sam w sobie kojarzony jest bardziej z rozrywkowym charakterem, tutaj stał się znakomitym narzędziem do opowiadania różnych aspektów trudnej, ale ciekawej historii Polski. Polityczno - militarna rzeczywistość pierwszej wojny światowej, która stała się dla znajdującej się pod zaborami, podzielonej Polski wielką szansą na zjednoczenie i odzyskanie podmiotowości; dyplomatyczne wysiłki; trwająca, mimo odzyskania państwowości, walka o ostateczny kształt granic; trudne początki II RP - zaletą tej antologii jest przedstawienie szerokiego spektrum tematów, terytoriów, postaci. Różne są też stylistyki (mimo że dominuje realistyczna, nie brakuje tutaj nawet akcentów onirycznych),formuły i akcenty poszczególnych opowieści czy pomysły na językowe i graficzne oddanie ducha czasów odradzającej się Rzeczpospolitej. Przy okazji wyrobiony czytelnik komiksów może dokonać porównania wysiłków starych mistrzów oraz młodszego pokolenia twórców. Dopełnieniem komiksów jest kilka bardzo interesujących artykułów i omówień znawców tematu (m.in. Rusek, Szyłak, Parowski). Oczywiście poszczególne komiksy prezentują różny poziom, ale nie chciałbym szczególnie wyróżniać czy dezawuować poszczególnych autorskich wysiłków - dość powiedzieć podsumowująco, że Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne podjęły naprawdę bardzo ciekawą inicjatywę, której efektem jest ten całościowo bardzo udany, a przy tym potrzebny zbiór.