Karolcia

Siedmioróg
2008-01-01
1970-01-01
literatura dziecięca

Kiedy byłam mała, ta książka była lekiem na moje koszmarne dzieciństwo. Wyobrażałam sobie wtedy, że jestem w posiadaniu niebieskiego koralika i wystarczy tylko wypowiedzieć życzenie, żeby odmienić cały ten niesprawiedliwy los. Wracam do niej 40 lat później i moje serducho rozpada się na tryliardy kawałków. I nawet nie to, że demony przeszłości przywołują drastyczne wspomnienia.........powód jest całkiem inny, który lepiej w tym przypadku przemilczeć i nie ma on nic wspólnego z fabułą książki.

Ta książka ma honorowe miejsce na mojej półce i w moim sercu. I będzie miała ZAWSZE.

Jesteśmy ciekawe, jakie książki czytaliście w dzieciństwie? Zdrowo BooKKnięta Magda zaczytywała się w „Tajemniczym ogrodzie”, nie gardząc przygodami „Harrym Potterze”. Z kolei Sandra uwielbiała „dziewczyńskie” klimaty i ogromną sympatią darzyła nie tylko „Anię z Zielonego Wzgórza”, ale także „Karolcię”. Ostatnia z wymienionych pozycji będzie przedmiotem dzisiejszej recenzji 😁
Karolcia jest małą, sprytną i rezolutną dziewczynką, która skończyła osiem lat i osiem miesięcy. Podczas przeprowadzki, przypadkowo znajduje w szparze podłogi magiczny #koralik, który spełnia życzenia. Nic więc dziwnego, że artefaktem zainteresowała się także zła czarownica – Filomena. Czy wiedźma zdoła odebrać koralik Karolci?
Karolcia za sprawą swojego magicznego znaleziska, przeżywa wraz z przyjacielem Piotrkiem, niesamowite przygody. Godna podziwu jest empatia tej dwójki dzieci. Karolcia i Piotrek nie są zachłanni i korzystają z koralika głównie po to, by pomagać innym.
Książka, choć leciwa, przekazuje młodym czytelnikom cały wachlarz uniwersalnych wartości. Bawi i uczy, by pomagać innym w potrzebie. Napisana jest niezwykle przystępnym językiem, dlatego kilkulatki (obojętnie czy umieją czytać samodzielnie, czy korzystają z pomocy bardziej wprawionych czytelników) z przyjemnością potowarzyszą Karolci i Piotrkowi ☺ Dla nieco starszych czytelników, będzie to fantastyczna podróż w czasie 📆
Cieszącym oko 👀 dodatkiem do lektury, są czarno- białe rysunki, stylizowane na dziecięce. Kilka nierównych kresek, odwzorowujących sytuacje, opisane na kartach książki, przyciąga wzrok małych czytelników i pobudza ich wyobraźnię. W dobie przeładowanych bodźcami animacji i gier komputerowych, takie dzieła są na wagę złota.
Czytaliście „Karolcię”? Lubicie tego typu pozycje? Koniecznie dajcie znać ⬇️

Jesteśmy ciekawe, jakie książki czytaliście w dzieciństwie? Zdrowo BooKKnięta Magda zaczytywała się w „Tajemniczym ogrodzie”, nie gardząc przygodami „Harrym Potterze”. Z kolei Sandra uwielbiała „dziewczyńskie” klimaty i ogromną sympatią darzyła nie tylko „Anię z Zielonego Wzgórza”, ale także „Karolcię”. Ostatnia z wymienionych pozycji będzie przedmiotem dzisiejszej recenzji...

Ach, znaleźć niebieski koralik. Chociaż na chwilę...

Ach, znaleźć niebieski koralik. Chociaż na chwilę...

W dzieciństwie, po przeczytaniu tej książki marzyłem o tym, żeby mieć taki koralik jak Karolcia - spełniający życzenia. Biorąc pod uwagę, że koralik "zużywał się" po każdym wypowiedzianym życzeniu, układałem nawet listy 1o życzeń - ciągle się zmieniały;-) Czy teraz ta opowieść jest w stanie zachwycić dzieci? - przekonam się za jakiś czas.

Idealny tekst dla dzieci w 2-3 klasie. Abstrakcyjne, trochę w klimacie "Akademii pana Kleksa" Brzechwy. Treść dość banalna: tytułowa bohaterka znajduje zaczarowany błękitny koralik, który nie dość, że mówi, to jeszcze potrafi spełniać życzenia. Jest i czarny charakter - zła czarownica Filomena, która koralik chcę dla siebie... Prosta, chwytliwa historyjka z przesłaniem, zawartym w ostatnich rozdziałach "Nie zawsze NASZE marzenia są najważniejsze i są inni ludzie, którzy NAPRAWDĘ potrzebują koralika spełniającego życzenia".

KAŻDE DZIECKO KTÓRE CZYTAŁO, ZAPEWNE POCZUŁO SIĘ SZCZĘŚLIWE:)

KAŻDE DZIECKO KTÓRE CZYTAŁO, ZAPEWNE POCZUŁO SIĘ SZCZĘŚLIWE:)

Czytałam tą lekturę córce gdy była pandemia i siedziała w domu, wiedząc że będzie to jej lekturą.

Niestety książka nijak nie przypadła mi do gustu. Ani styl w jakim została napisana, ani fabuła, ani postacie.
Denerwowały mnie w kółko powtarzające się zwroty np. Pan Prezydent Miasta.

Denerwowały mnie w kółko powtarzające się zwroty np. Pan Prezydent Miasta.

No cóż - nie jest to książka dla dorosłego - strasznie mnie nudziła. Jedyne co było fajne, to że dzieciaki w ogóle nie znały telefonu komórkowego, ani nawet TV przez co bawiły się na podwórku. Oceniam średnią ocen z LC, bo jako dorosły interpretuję tę książkę inaczej niż się powinno - to co dla mnie nudne jest niekończącą się przygodą dla dzieci. Nie polecam dorosłym do czytania.

Niesamowite fantasy dla dzieci o błękitnym koraliki, który spełnia nasze życzenia. Świetnie się czytało z synem wieczorną pora.

Opowieści o Karolci, jej koraliku i innych bohaterach jest fajną lekturą.

Opowieści o Karolci, jej koraliku i innych bohaterach jest fajną lekturą.