Książę i żebrak

1956-01-01
9788377919965
dla dzieci Książę i Żebrak Mark Twain

1933 ocen

KRÓLEWICZ I ŻEBRAK, czyli opowieść o pewnej zamianie. Śmiało można napisać, że tę historię zna prawie każdy. Jedni widzieli adaptację, film, bajkę a inni czytali książkę. Ponadczasowość, wieczna aktualność sprawiają, że ta lektura zmusza do przemyśleń, ale i zachwyca pięknem, mądrością i wizjonerstwem przekazu.
Mark Twain bez wątpienia był wielkim pisarzem, człowiekiem utalentowanym i spostrzegawczym obserwatorem. W SŁOWIE WSTĘPNYM czytamy, że całkiem możliwe, iż ów historia zdarzyła się naprawdę... ta gra z faktami sprawia, że odbiorca już na początku wpada w sidła ciekawości. Autor po mistrzowsku wprowadza nas w klimat, szczególną atmosferę KRÓLEWICZA I ŻEBRAKA.
Styl Twaina może nie jest najprostszy, czuć w nim ducha przeszłości, jest coś dickensowskiego w tej opowieści i to właśnie mi się ogromnie podoba. To niewspółczesne snucie legendy o biednym i bogatym i o różnicy między nimi - lub raczej o braku różnicy.
Siła KRÓLEWICZA I ŻEBRAKA polega głównie na tym, że każdy doskonale rozumie opisywane zdarzenie i choć jest ono wysoce nieprawdopodobne, to jednak rewelacyjnie demaskuje "lepszych" tego świata. Czy pieniądze i urodzenie sprawiają, że jesteś lepszym człowiekiem? Czy ŻEBRAK może być KRÓLEWICZEM, a KRÓLEWICZ ŻEBRAKIEM? O co tak naprawdę chodzi w życiu?
Piękna, wzruszająca książka, klasyka literatury, która została absolutnie wspaniale wydana przez Zysk i S-ka. Zadbano o każdy detal, porządne szycie, elegancka tasiemka w roli zakładki, śliczny projekt okładki i oczywiście ilustracje Kaliny Zatoń! Moim skromnym zdaniem każda książka powinna posiadać ilustracje - i tego się trzymajmy. Bardzo polecam!

historia pewnej zamiany
8/10
Wydawnictwo Zysk i S-ka

Mark Twain bez wątpienia był wielkim pisarzem, człowiekiem...

Z pewnością najpopularniejszym dziełem Marka Twaina w Polsce jest książka Przygody Tomka Sawyera, od wielu lat widniejąca w kanonie lektur szkolnych. Oczywiście piszący pod pseudonimem Samuel Langhorne Clemens mógł poszczycić się także innymi utworami dla dzieci, w tym powieścią Królewicz i żebrak (zamiennie Książę i żebrak). Książka ta, jak i pierwszy ze wspomnianych tytułów, doczekała się licznych adaptacji filmowych, aczkolwiek zazwyczaj warto sięgnąć po pierwowzór literacki i zostać bezpośrednim adresatem słów napisanych przez autora. Historia, która miała premierę przeszło sto lat temu (1920 rok), ciągle wywołuje emocje, ale też wątpliwości, co do tego, czy aby na pewno jest odpowiednia dla młodych czytelników. Niemniej jednak to dzieło z grupy tych uniwersalnych, dostarczające czegoś cennego odbiorcy w każdym wieku.

Feralna zamiana

Opowieść przenosi nas do szesnastowiecznej Anglii, a dokładnie do Londynu. Poznajemy dwóch protagonistów – chłopców żyjących w zupełnie innych warunkach. Jednym z nich jest syn króla wspomnianego wyżej państwa, drugi to Tom Canty – żebrak. Już na wstępie autor zapoznaje nas z obrazami różnych światów w Anglii, a więc rynsztokiem i królewskim dworem. Tom, mimo swego biednego pochodzenia, miał chęci do nauki, a jego marzeniem było zobaczenie księcia. W końcu pragnienie to spełniło się. Podczas spotkania z późniejszym królem Edwardem VII doszło do feralnej pomyłki. Książę i potomek złodzieja zamienili się szatami, następnie na dworze wywiązało się zamieszanie. W konsekwencji dziedzic tronu został wygnany za bramy pałacu. Odtąd bohaterowie musieli poradzić sobie w nowych rolach. Jak sprostali temu zadaniu? Okazało się, że nie było to wcale łatwe. W późniejszych rozdziałach towarzyszymy raz jednemu, raz drugiemu dziecku w ich zmaganiach z trudami życia, jakiego dotąd nie znali.

Jednym z powodów, dla którego warto przeczytać Królewicza i żebraka, jest przesłanie tej historii. Chłopcy mieli dość swojego losu i swoich obowiązków. Jednak gdy dostali szansę na inne życie, szybko stracili nim zainteresowanie i chcieli wrócić na stare miejsca. Nie sposób nie poddać refleksji doświadczeń protagonistów. Przekonujemy się, że skrajne warunki życiowe mają swoje minusy, ale także dobre strony. Najlepiej jednak odnajdujemy się w tym, co znamy od dzieciństwa. Życie kogoś innego wcale nie musi okazać się piękniejsze. Trzeba więc umieć dostrzec zalety tego, co mamy.

Okrucieństwo kontra dobre serce

Mimo tego, iż jest to książka dla dzieci, nie znajdziemy w niej pięknych opisów cudownych i radosnych przygód. Losy bohaterów są momentami dramatyczne, a obraz Anglii i prawa, ówcześnie tam funkcjonującego, niezwykle surowy. Z tego też względu nawet dorośli mogą czasami drżeć z przerażenia, czytając o tym, co spotykało wtedy przestępców za nawet błahe przewinienia. Tutaj pojawia się kolejny plus tej historii, a więc zdobycie wiedzy historycznej.

Dowiemy się z niej, jak funkcjonowało państwo za czasów Henryka VIII. Autor przybliża nam nie tylko kontrowersyjne współcześnie angielskie prawo, ale także życie Londynu i jego mieszkańców. Dla zwykłego laika jest to zatem dobre źródło wiedzy o tamtej epoce.

Pomimo pesymistycznego obrazu wyłaniającego się z opisów Twaina, da się także dostrzec jasne strony w jego opowieści. Otóż protagoniści prezentują swoją postawą niezwykle dobry i miłosierny wizerunek człowieka. Są to postaci, które można polubić i podziwiać za ich zachowanie. Również pewien człowiek spotkany na drodze przez księcia Edwarda i jego chęć niesienia pomocy to dowód na to, że dobroć i bezinteresowność nigdy doszczętnie nie umrą.

Grupa docelowa

Jak już wspomniałam, trudno określić dokładną grupę docelową tej powieści. Z jednej strony naiwna, wręcz bajkowa fabuła, pasuje do dziecięcych opowiastek. Bowiem jak to jest możliwie, że zamiana dwóch chłopców nie została przez nikogo zauważona? Z drugiej zaś wiele traumatycznych opisów i przemocy fizycznej może wystraszyć młodsze dzieci. Myślę więc, że najlepiej polecać ją tylko tym, które skończyły już dziesięć lat. Trzeba w tym miejscu przyznać, że styl pisania autora jest dość przystępny i z łatwością można nadążyć za biegiem wydarzeń.

Na rynku znajdziemy wiele wydań tego tytułu. Starszym czytelnikom polecam książkę od wydawnictwa Zysk i S-ka z 2018 roku. Twarda oprawa, minimalistyczna okładka i czarno-białe ilustracje nadają jej klasycznego charakteru. Uważam, że pięknie się prezentuje i oddaje powagę tego dzieła. Niezależnie od wieku i wydania warto poznać tę historię i wynieść z niej dla siebie własną naukę, zgodną ze swoim sumieniem.
Dla umysłu i dla ducha

Niewątpliwie jest to bardzo ciekawa książka. Fabuła intryguje i chcemy wiedzieć, jak dalej potoczy się sytuacja obu chłopców. Po przeczytaniu możemy być bogatsi o wiedzę historyczną, ale także o wartości moralne. To historia pouczająca, poruszająca i zachęcająca do rozmyślań, jest po prostu ponadczasowa. Warto po nią sięgnąć, bo przedstawia wydarzenia niecodzienne, które potrafią zainteresować i wywrzeć na odbiorcach duże wrażenie. Jeśli chcecie poznać niebanalną opowieść, Królewicz i żebrak jest świetną propozycją i z pewnością będziecie zadowoleni po lekturze. Poczujecie, że staliście się mądrzejsi na różne sposoby. Ta powieść ma swoją niezaprzeczalną moc jako dzieło literackie, dlatego jej znaczenie nie przemija. Dostaniecie dawkę wiedzy historycznej oraz lekcję pokory.

Baśniowa fabuła osadzona w realiach epoki, przepiękny język i dobroduszne poczucie humoru autora. Czegóż chcieć więcej?

Książka podobała mi się, ale uważam, że za dużo miejsca zostało poświęcone na opisy.

"Prawdziwy król - licho odziany, źle odżywiany - odbywał wędrówki po kraju. To poszturchiwali go i wyszydzali wagabundowie, to gnić musiał w więzieniu pośród złodziei i morderców, wszyscy zaś zgodnie nazywali go idiotą lub oszustem. Tymczasem król fałszywy, Tom Canty, radował się zgoła odmiennym trybem życia". Te pierwsze zdania rozdziału trzydziestego skrótowo i dobrze opisują to, co w tejże książce głównie odnaleźć możemy. Książka przeznaczona nie tylko dla młodszego czytelnika, osoba dorosła również z ciekawością i pożytkiem może ją przeczytać. Ja przeczytałem i zadowolony jestem z lektury, cieszę się, że po nią sięgnąłem.
Dzieło składa się z krótkiego "Słowa wstępnego", trzydziestu trzech numerowanych i posiadających tytuły rozdziałów, zakończenia oraz przypisów autora. Opowieść jest wciągająca, znakomicie napisana, bardzo interesująca. Polecam wydanie, które ja posiadam, wydanie z roku 1964 (Wydawnictwo "Iskry"), między innymi ze względu na bardzo udane i dobrze dopełniające tekst ilustracje Antoniego Uniechowskiego.
Książka Marka Twaina należy już dziś do klasyki literatury. Nadal może zainteresować niejednego czytelnika, wielbiciela dobrej, wyróżniającej się literatury i niezwykłych opowieści. Mnie miejscami wręcz porwała, jest według mnie rewelacyjna. Na pewno nie tylko dla młodzieży, na pewno warta poznania. I jeszcze jedno: na pewno też ją polecam.

Książka ogólnie fajna ale idzie wyczuć, że twórca jest stronniczy przez swoje wolnomularskie poglądy.

Jedna z ukochanych książek dzieciństwa. Polecam!

Jedna z ukochanych książek dzieciństwa. Polecam!

Ta książka wzbudzała we mnie zawsze wiele emocji. Jako dziecko zaczytywałam się w niej i marzyłam o takiej zamianie. Moje wnuki również są zachwycone ą opowieścią.
Polecam

Polecam

Żebrak Tom i książę Edward zamieniają się rolami. Podczas gdy Tom doświadcza książęcych luksusów, Edward trafia w środowisko przestępców i mierzy się z głodem oraz niesprawiedliwością. Dzięki tej przygodzie chłopcy spoglądają na życie z innej perspektywy i dowiadują się, że niczyje życie nie jest idealne.

Książka w ciekawy sposób ukazuje przepaść, jaka istniała pomiędzy dwoma skrajnymi warstwami społecznymi. Twain opisuje również ówczesny kodeks karny. Fabuła jest wciągająca, lecz nie pozbawiona wad. Bo jak to możliwe, że wszyscy pomyli ze sobą dwóch chłopców, którzy nawet nie są bliźniakami? Nie bardzo przypadły mi do gustu opisy i niektóre zabiegi literackie. W trakcie czytania trochę się pogubiłam i nie do końca wiedziałam o kim ani o czym czytam, choć to już chyba bardziej moja wina aniżeli autora.
Pomimo naciąganej fabuły książka ma swój urok. Warto przeczytać, ale głównie z racji tego, iż to klasyka.

Książka w ciekawy sposób ukazuje przepaść, jaka istniała pomiędzy...

Lektura jest bardzo przyjemna i lekka, niejednokrotnie rozbawiła, a przede wszystkim przypomina o wartościach opartych na przyjaźni, lojalności, a przede wszystkim niepostrzeganiu człowieka przez wyobrażenia na jego temat - słynne "nie oceniaj książki po okładce" (i uprzedzeniach).
Autor i tłumacz w przypisach znacząco poszerzają wiedzę czytelnika na temat dziejów i niejednokrotnie zaskoczą.
Książka także znakomicie pokazuje głupotę średniowiecza i naiwności ludzi w tamtym okresie.

Mankamentem natomiast jest mnogość opisów, które mnie zupełnie nie porwały.

Mark Twain Książę i żebrak Zobacz więcej