Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi

Okładka książki Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi David Foster Wallace
Nominacja w plebiscycie 2015
Okładka książki Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
David Foster Wallace Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Don Kichot i Sancho Pansa literatura piękna
literatura piękna

Oficjalne recenzje i

Krytyczna i Objaśniająca Ocena Dorobku Postżywego DFW

Link do recenzji

106 8 32

Pesymizm, depresja, eksperyment i postmodernizm. Książka tak samo genialna, co wkurzająca. Taka piękna męka.

Ma dobre momenty, ale tych jest tak mało, że nie dałam rady dokończyć całości. Książka to monolog osoby zadufanej w sobie, niezwykle pewnej swojej nieomylności. Nie polecam.

Nie wiem, czego Susan Sontag domagała się w „Przeciw interpretacji” (p. oficjalna recenzja) ale czyta się to mozolnie... Męczący styl, narracja wymagająca nieustannego wysiłku, w kółko Macieju, i NIC nowego, słowem: dla wytrwałych. Powiedziałbym: wytrwałych snobów (jak ja). Jedyna rzecz warta zapamiętania, to opisy przygód seksualnych autora, no ale przecież nie po to...

momentami czyta się koszmarnie, bo nie należy ona do najłatwiejszych książek na spokojny wieczór ale przez znaczną większość surowość i wnikliwość w opisywaniu danego zjawiska zachwyca. Zdecydowanie polecam !

Arcydzieło. Szczególnie opowiadanie o osobie w depresji. Nic dodać nic ująć. Nikt tego jeszcze nigdy tak nie uchwycił. Pierwszy raz się z czymś takim spotkałam. Naprawdę genialna książka.

Nie przekonuje mnie ta różnorodność form. Niektóre "wywiady" były naprawdę dobre, ale zniknęły w gąszczu efekciarskich popisów. Całość oceniam jak niezwykle męczącą.

Dawno już tak się nie umęczyłem podczas czytania. To było STRASZNE! Autor się chyba dobrze bawił tą żonglerką formami i treścią. Ja nie. Choć były przebłyski i to niektóre nawet doskonałe (!) - dlatego łącznie ocena aż 3

Momentami wybitne, momentami dla mnie niezrozumiałe, momentami nieznośnie efekciarskie - a koniec końców chce się do tego wrócić. Sam Wallace to zresztą postać takiego formatu, że spokojnie mógłby być jednym z bohaterów tej książki.

Absolutnie genialna rzecz. Na początku trudno w ogóle zorientować się w tym, jaki jest koncept książki, ale bardzo szybko to wrażenie ustępuje na rzecz zachwytu zdolnościami pisarskimi Wallace'a. Świetna!

1 811
  • Literatura amerykańska