Mam na imię Lucy

Inne

Oficjalne recenzje i

Mam na imię Lucy

[ 26 ] Link do recenzji

Po skończeniu książki czułam niedosyt, miałam wrażenie, że opisom relacji brakuje głębi. Ale potem doszłam do wniosku, że o to właśnie autorce chodziło.

Dziwią mnie negatywne opinie o tej powieści. Ja przeczytałam ją jednym tchem i uważam, że jest to arcydzieło. Każdy z nas czasem wspomina wyrywkowo nasze życie, znajomych, relacje. Nie zawsze wszystko musi być dopowiedziane. Jakie tam są życiowe historie! To druga powieść tej autorki i już nie mogę się doczekać następnej.

Książka totalnie o niczym. Dobrnęłam do końca tylko dlatego, że była krótka. Przeczytałam... I nie wyniosłam z niej zupełnie nic. Niby pomysł niezły, mogło być całkiem ciekawie, niestety wyszedł z tego zlepek chaotycznych, jakby przypadkowych wątków, z których absolutnie nic nie wynika.

Historia, która miała potencjał, została opisana pobieżnie. Główne tematy biedy czy relacji matka-córka jedynie zarysowane, potraktowane powierzchownie, bez emocji... Krótka forma i brak warsztatu autorki nie pozwoliły mi poczuć wykreowanych opowieści. Większy nacisk został położony na przedstawienie suchych faktów i kanciastych wspomnień. Przytoczone przeróżne sytuacje...

Ani jednego zbędnego słowa.

Mnie się bardzo podobała, a Elizabeth Strout trafiła u mnie na listę ulubionych autorek. Podoba mi się temat „rozliczenia” z rodzicem po latach, już z pozycji dorosłej osoby, którą rodzic jednak często w dalszym ciągu postrzega jako małą dziewczynkę/małego chłopca i próbuje zastosować te same chwyty co w dzieciństwie, aż tu nagle z tej próby sił może nie wyjść zwycięsko....

Czyta się dość szybko, przeróżne wspomnienia się przeplatają, wątków sporo omówionych z mniejszą bądź większą dokładnością. Brak w niej widocznej klamry, która te wątki spięłaby w jasną całość. Książka o czymś, a w sumie o niczym. Powinna skłaniać do refleksji? Czegoś zabrakło, by to osiągnąć. Cóż, finalnie jest w samym środku ni dobra, ni zła.

Przeczytałam tę książkę do końca jedynie dlatego, że była bardzo krótka. Mimo ciekawego początku, dalej nic się nie dzieje. Są autorki, które pomimo pozornego "braku akcji" potrafią zaciekawić (np. Alice Munro), ale w mojej opinii Elizabeth Strout do nich nie należy.

To powieść napisana prosto, jakby z logiką dziecka. To powieść o tym, że od naszych korzeni, rodziny i dzieciństwa nie uciekniemy. Kimkolwiek zostaniemy w dorosłym życiu, jak bardzo będziemy chcieli zapomnieć, to do końca naszych dni będziemy nosić w sobie ciężar lub lekkość naszego pochodzenia i najmłodszych lat. Zawsze, choć czasem nam się zdaje, że tak nie jest, że...

Zostanie ze mną parę obrazków tej stłamszonej przez biedę dziewczynki-kobiety. I panny Nicely. Trochę jednak za dużo emfazy, zwłaszcza w finale.

Dyskusje

1 963