Ból

W.A.B.
2016-10-12
2016-10-12
Magdalena Sommer
Izrael cierpienie literatura hebrajska literatura izraelska małżeństwo odmiana losu pierwsza miłość rozpacz rozstanie samotność spotkanie trauma uczucie

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

To się niesamowicie dobrze czyta, ... Prosta historia i mistrzowsko opanowana sztuka władania słowem. Poezja w prozie ....

Ciekawa perspektywa na relacje w rodzinie. Dobra opowieść obyczajowa, która podobała mi się również ze względu na miejsce akcji i możliwość przyjrzenia się innej kulturze z codziennego punktu widzenia.

Ciekawie było przeczytać książkę, której akcja toczy się w Jerozolimie. Dużo życiowych wątków skłaniających do refleksji, zakończenie pozostawia niedosyt. Streszczając innym co czytam brzmiała jak telenowela, jednak książka nie ma z tym nic wspólnego. Świetnie napisana, ciekawie przedstawione realia. Polubiłam ten styl…

nie mogę czytać prozy Shalev, jest tak pretensjonalna i pełna beznadziejnych postaci, które nie mają w sobie za grosz sympatii do innych, że aż się przykro robi. po koszmarnym „Losie” dałam jej drugą szansę, bo słyszałam zachwyty, ale tym razem poddałam się w jednej trzeciej.

Świetna powieść obyczajowa, pokazująca kobiecą perspektywę na życie, miłość, rodzinę. Bardzo lubię takie powieści.

Ciekawa pozycja, ciekawie pokazane rodzaje bólu, które doświadczają bohaterkę, potęgujące jej wewnętrzną walkę i rozterki. Jednakże całościowo czasami bohaterka mocno mnie irytowała i to trochę zakłócało bardziej pozytywny odbiór książki. Bardzo podobało mi się zakończenie.

"Bo skład rzeczy spalił się i nic już nie zasłania twarzy księżyca".
Związek Iris i Mikiego to obecnie czas trwania gdzieś obok siebie. Ona zaabsorbowana jest szkołą, którą nadzoruje. On po pracy ucieka w świat wirtualnych szachów. Siedemnastoletni Omer znajduje się jeszcze przy nich, ale starsza Alma ruszyła już w świat, który brutalnie ją potraktował.
Shalev tka obraz gęsty i interesujący z wnikliwością i wrażliwością na każdy emocjonalny niuans. Jest wiarygodna a ta historia staje się kroniką jej wewnętrznych przeżyć – licznych rozczarowań, nagłego powrotu miłosnych uniesień i goryczy, gdy poczuje macierzyńskie niespełnienie.
Mocna, intensywna proza.

"Bo skład rzeczy spalił się i nic już nie zasłania twarzy księżyca".
Shalev tka obraz...

Od dawna miałam w planach tę Autorkę i cieszę się, że wreszcie przeczytałam chociaż jedną z jej książek. Powieść od początku mnie wciągnęła i pozostała pasjonująca do samego końca.
To dynamiczna i przejmująca proza. Rozwój wypadków bardzo szybko zmienia stan rzeczy. Czytelnik zostaje wrzucony w środek życia i problemów Iris, dojrzałej już kobiety – żony, matki, córki i dyrektorki szkoły. Przeżycia i zachowanie Iris, chociaż dosyć irracjonalne, brzmią autentycznie i angażują obserwatora – do głębi.
Rodzina mieszka w Jerozolimie. Iris nie dogaduje się dobrze z mężem, informatyk Miki poświęca cały czas w domu na granie w szachy z komputerem. Matka choruje na demencję i mieszka osobno z opiekunem. Syn Omer, bardzo trudny w dzieciństwie, jako nastolatek kończy niedługo szkołę i jest miły w kontaktach. Natomiast córka Alma – mieszka i pracuje w Tel Aiwie - wpada w poważne tarapaty. Iris bardzo martwi się brakiem porozumienia z córką i z całych sił próbuje jej pomóc.
Tytułowy ból jest dwojaki – fizyczny, będący wynikiem ran odniesionych w zamachu terrorystycznym przed 10 laty oraz psychiczny – będący skutkiem porzucenia kiedyś młodej dziewczyny przez ukochanego Ejtana, a teraz odżywający po spotkaniu z nim.
Powieść buzuje emocjami, temat zdrady wydaje się być ograny. Ale problemy Iris nie są banalne, jest rozdarta między rodziną a kochankiem, jej pierwszą, wielką, niezapomnianą miłością. Dla bohaterki nie ma dobrego wyboru: zawsze kogoś traci, zawsze kogoś krzywdzi. Miota się, nie może podjąć decyzji, ale nie załamuje się, tylko działa. Nie może liczyć na Ejtana, on widzi tylko siebie.
Uważam, że warto poznać tę historię, przekonać się co jest naprawdę w życiu ważne. Dodatkowo ciekawiły mnie realia życia w Izraelu: wojsko dla młodzieży obu płci zaraz po szkole, swoboda seksualna młodych, ataki terrorystyczne, egzotyczne krajobrazy i ciekawa kuchnia.
Słuchałam audiobooka w świetnej interpretacji Filipa Kosiora. Myślę, że zarówno lektor, jak i tłumaczka Magdalena Sommer, mają swoje duże zasługi dla tej książki.
Na pewno będę czytać następne powieści Autorki.
Gorąco polecam.

„Ona z kolei, matka, która wydała ją na świat, musi nauczyć ją, tak jak uczyła ją mówić, chodzić i przechodzić przez ulicę, chociaż dopiero teraz, że jesteśmy zobowiązani żyć w zastanej rzeczywistości i że to z nią musimy zawrzeć przymierze, jesteśmy zobowiązani do znoszenia upału i wilgoci, nudy i rutyny, opłat za parkowanie i nagłówków w gazetach, tylko tam jesteśmy wolni. Musi nauczyć ją tego, że chociaż sama dopiero teraz to odkryła, że to, co wygląda jak życie ponad rzeczywistością, to w gruncie rzeczy niewola.” – s. 390

„Miłość ma wiele twarzy – mówi Iris. – Czasami jest oderwana od życia jak latawiec bez sznurka, wiesz, że odlatuje do nieba, ale nie próbujesz go złapać, żeby nie wypuścić z rąk innych, ważniejszych rzeczy.” – s. 434

Przypomina mi z jakiegoś powodu styl Eleny Ferrante. Dobrze się czyta,ale w pamięci pewnie nie zostanie.

Zeruya Shalev "Ból", przełożyła Magdalena Sommer,

Po przeczytaniu "Bólu", kolejnej już powieści autorki, która trafiła w moje ręce jeszcze bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że Zeruya Shalev, jak mało który z pisarzy i pisarek, potrafi poprzez niezwykle drobiazgowe wnikanie w relacje zachodzące pomiędzy bohaterami, sportretować całą paletę zachowań, uczuć i emocji, w jakie popaść może związek dwojga ludzi bądź podstawowa komórka, jaką jest rodzina.

Kiedy zmagająca się z nawracającymi bólami Iris, która przed laty została ranna w ataku terrorystycznym, udaje się do kliniki, gdzie ma szansę znaleźć ukojenie dla swojego fizycznego cierpienia, spotyka Ejtana, dawno niewidzianą miłość swojego życia, nie wie, jak bardzo jej już i tak pokiereszowany świat, wywróci się do góry nogami. Jak trudne będą wybory, przed którymi stanie? Czy będzie w stanie zaryzykować dotychczasowe życie dla człowieka, który po latach znów pojawi się na jej drodze?

To, czym po raz kolejny ujmuje mnie proza Shalev to godna podziwu umiejętność, pisania w prosty, a zarazem pełen ekspresji sposób o ludziach, których życiowe ścieżki mogłyby niejednokrotnie przeciąć się z naszymi, a ich dylematy bliskie są niejednemu z nas.

Zeruya Shalev "Ból", przełożyła Magdalena Sommer,

• Audiobook