Lord Nevermore

literatura piękna
Jacek Santorski & Co
2003-01-01
2003-01-01

Udana moim zdaniem próba opisania żywotów równoległych Stasia i Brońcia z innej perspektywy - nie tylko kobiecej, ale także pozapolskiej. Ich portrety skrzą się odmiennymi indywidualnościami, co musi prowadzić do nieuchronnego rozstania.

Literacko to rzecz znakomita. W kreacji swych bohaterów Autorka nie przekracza żadnych dopuszczalnych granic fantazji. Zwracają uwagę wyraziste opisy wędrówki, najpierw wspólnej, potem oddzielnej, po australijskim interiorze oraz związek emocjonalny Brońcia .

Jedna tylko uwaga: gdyby Pleijel znała świetną książkę „Kumboł w galifietach” o Stasiu jako oficerze rosyjskiego wojska, być może jeszcze wyraźniej oddałaby jego losy podczas wojny, a zwłaszcza rewolucji.

Bo jak udowadnia autor Krzysztof Dubiński, to żołnierze z roty Stasia (choć akurat nie pod jego bezpośrednim dowództwem) zapoczątkowali rewolucję lutową 1917 r., otwierając ogień do policji masakrującej demonstrantów.

O ironio losu! Ktoś, kto był w samym centrum narodzin Wielkiej Przemiany, odebrał sobie życie w jej wyniku.....

Wspaniała pozycja, nie trzyma się ściśle faktów z życia bohaterów ale to nie ważne, dużo pięknych zdań, które zapamiętam na długo. Pozycja dla osób zafascynowanych Witkacym!

Na półkach: , , , ,

Weszłam do książki po przeczytaniu zapisków bardzo oszczędnych i zdyscyplinowanych, dlatego egzaltowany, poetycki styl, jaki przyjęła tu Agneta Pleijel, z początku uwierał. Dopiero po oswojeniu się z nim dało się dostrzec, jak umiejętnie za jego sprawą autorka dociera do wnętrza bohaterów i odsłania ich życie intymne. Nie są to żywoty jednorodne. Odmalowane z atencją procesy ukazywane są na przestrzeni lat, więc na pierwszy plan wybijają się kolejne przeistoczenia postaci, jak i relacji między nimi. Dostrzegany wszystkie „jak” i „dlaczego”. Palec sunie pewnie po zamaszyście kreślonych mapach uczuć.

W tej podwójnej, czy nawet potrójnej, biografii kreatywnej, mogącej być także wyimaginowaną kroniką przyjaźni, trudno orzec, co jest prawdą, co zgadza się z tzw. prawdą historyczną (krzywiąc się i mówiąc brzydko). Niemniej obrana forma sprawia, że można poczuć się o wiele bliżej obiektów opisywanych niż w niejednym naszpikowanym faktami i przypisami opracowaniu poświęconym tym wybitnym jednostkom wyrosłym na wspólnym nam padole. To chyba największa siła tej powieści.

Pozostając jeszcze przy kwestiach geograficznych, gdybym omyłkowo weszła w rolę twórcy cyfrowego kontentu lub autora blurbów, stawiającego słówka ze zbyt dużą swobodą i karygodnym uproszczeniem, radykalnie nazwałabym „Lorda Nevermore” słowiańskim „Call Me by Yo! Name” oddanym szwedzką ręką. Nie znam wstydu.

Pisarka wypracowała charakterystyczny styl, jest zdystansowanym, racjonalnym narratorem. Bazuje na opowieści; jednocześnie interesuje ją motywacja psychologiczna bohaterów. Pisze, o ile zdążyłam się zorientować, kameralne opowieści. Tę poświęciła Polakom, Witkacemu i Malinowskiemu. W tle Bruno Schulz. Nie wiem, na ile udało jej się pokazać Bronisława Malinowskiego. O Witkacym- z pewnością nie jest to książka wnosząca coś nowego.

Koniec końców dobra, miejscami bardzo dobra. Jednak końcowy wątek dodany zdaje się być nieco zbędny. Parę dłużyzn, mniej ciekawych momentów. Jednak relacja Bronto i Witkasia pięknie opisana, jak i również ich działalności + wątek Ellie superka. Zalatuje skandynawskim femi wciśniętym może nieco na siłę w rzeczywistość XX, ale całkiem ciekawie to w sumie wychodzi

Świetna przeczytałam jednym tchem .zbeletryzowane nie wiem na ile wierne ,ale fantastycznie napisane losy S.I.Witkiewicz i B.Malinowskiego co ich łączyło a co dzieliło , byli jak ogoień i woda ,szaleństwo i naukowa precyzja.fajnie wpleciona historia Australii i nasze europejskie krwawe dzieje .polecam

Nudna, męcząca

Nudna, męcząca