Vernon Subutex

Patronat LC
Nominacja w plebiscycie 2016
Virginie Despentes Wydawnictwo: Otwarte Cykl: Vernon Subutex (tom 1) literatura piękna
Vernon Subutex. Tome 1
Jacek Giszczak
Otwarte
literatura francuska Paryż poszukiwanie sensu życia społeczeństwo współczesna obyczajowość współczesne społeczeństwo współczesność
Vernon Subutex. Tome 1
Vernon Subutex (tom 1)
literatura piękna
Jacek Giszczak
Inne

Recenzje oficjalnych recenzentów i

Nazywam się Subutex, Vernon Subutex

51 Link do recenzji

Dla nastolatków. W poradniku "Jak napisać bestseller Empiku" byłaby modelową ilustracją. Trochę o ćpaniu, trochę o dupach (pardonnez le parole) i browarach, trochę o tym jak jest źle, choć naskórkowo, bo wiadomo, że od pogłębionych analiz społecznych czytelnikowi może krew z mózgu lecieć; oczywiście w Paryżu, który oczywiście nie jest już tym, czym był; jaka szkoda, że...

Jak mi sie podobala ta historia, bezlitosna dla bigotow, zraca jak kwas, punkowa jak cala Despentes. Dziesiatki glosow i dziesiatki historii (kazda postac opowiada swoja, zanim dojdzie do momentu, kiedy spotyka Vernona) ktore zbiegaja sie w mikrokosmos krecacy sie wokol glownego bohatera.

Życiowa historia. Trochę smutno się ją czyta, bo główny bohater traci wszystko i musi pomieszkiwac u znajomych, bo nie ma dokąd iść. Czasami mi się nieco dłużyla.

Historia sprzedawcy płyt, który traci majątek, dom...
wszystko w rytmie muzyki...
pokazuje zmiany, przemijanie wszystkiego..
polecam

Pierwotnie zwierciadło, w którym przejrzeć się mogli francuzi. Obecnie jest to zwierciadło, w którym przeglądać możemy się my wszyscy.
Barwnie, żywo napisana powieść z absurdalnie komiksowymi bohaterami. W trakcie lektury zastanawiałem się tylko, czy my sami, jako ludzie żyjący w XXI wieku, nie jesteśmy tak samo, albo nawet bardziej, absurdalni.

Ze zdziwieniem przyjęłam wiadomość, że autorka dopisała jeszcze 2 części. Jak pierwsza jest mierna to jakie są kolejne?

Brawurowa, celna i przeszywająca na wskroś. Razem z „Upadkiem” Houellebecqa bezpardonowo „mówią jak jest”. Na szczęście jednak dla czytelnika nie niosą swych słow na sztandarach, ale pokazują przez galerię postaci z paryskich ulic, kamienic, willi. Bo Paryż już dawno zapomniał o tym, że był miastem miłości, bagietek i Amelii. To miasto straconego pokolenia, moralnego...

Zapewne znaczna część światowego społeczeństwa sądzi, że Paryż jest miastem zakochanych, miastem romantycznym, pełnym urokliwych uliczek i małych knajpek z charakterem. Nic bardziej mylnego!

Virginie Despentes ukazuje nam w "Vernon Subutex" tą bardziej realną stronę francuskiej stolicy. Jest tu biednie i bogato, pięknie i odrażająco brzydko zarazem. Autorka nie używa...

Bardzo ciekawa książka, skłania do głębokich przemyśleń o życiu i prowadzi do poważnych rozmów, czy się tego chce, czy nie.

Okladka
Jakby Warhol malował

skąd
biblioteka

Moja opinia
Taki jest dziś Paryż.Nie miasta,miłośći.Lecz upadku,dobra mówię,jak nawiedzony dziad.
Nie,w tym rzecz.
Książka,ani smutna ani wesoła.
Taka realna,mimo że to tylko fikcja.
Nie ma tu romantycznych chwil,ani uniesień.
I wreszcie mam powieść,o Paryżu.Bez lukru i cukru.

Dyskusje

1 177