Vernon Subutex

Patronat LC
Nominacja w plebiscycie 2016
Virginie Despentes Wydawnictwo: Otwarte Cykl: Vernon Subutex (tom 1) literatura piękna
Vernon Subutex. Tome 1
Jacek Giszczak
Otwarte
literatura francuska Paryż poszukiwanie sensu życia społeczeństwo współczesna obyczajowość współczesne społeczeństwo współczesność
Vernon Subutex. Tome 1
Vernon Subutex (tom 1)
literatura piękna
Jacek Giszczak
Inne

Oficjalne recenzje i

Nazywam się Subutex, Vernon Subutex

[ 51 ] Link do recenzji

Mocne. Nawet bardzo. To ksiazka o Vernonie, ale nie tylko - takze o Xavierze, Pameli, Sylvie...o lewicy i prawicy i zadnej -icy, o imigrantach i lysych glowach i dragach i kloszardach. Paryska mozaika, realna do bolu, tez troche przerazliwa, troche smieszna, ale rzeczywista jak zycie i smierc.

Niezła jazda po Paryżu. Jak blisko jest do dna. Jak niezauważalnie można się tam znaleźć. Cykl będzie czytany dalej.

Zapowiadało się dobrze ale po 3/4 kompletnie straciłem zainteresowanie.

Znakomicie sportretowani bohaterowie, ciekawy język, ale sama historia nieprzekonująca, a już im bliżej końca tym gorzej.

Dla nastolatków. W poradniku "Jak napisać bestseller Empiku" byłaby modelową ilustracją. Trochę o ćpaniu, trochę o dupach (pardonnez le parole) i browarach, trochę o tym jak jest źle, choć naskórkowo, bo wiadomo, że od pogłębionych analiz społecznych czytelnikowi może krew z mózgu lecieć; oczywiście w Paryżu, który oczywiście nie jest już tym, czym był; jaka szkoda, że...

Jak mi sie podobala ta historia, bezlitosna dla bigotow, zraca jak kwas, punkowa jak cala Despentes. Dziesiatki glosow i dziesiatki historii (kazda postac opowiada swoja, zanim dojdzie do momentu, kiedy spotyka Vernona) ktore zbiegaja sie w mikrokosmos krecacy sie wokol glownego bohatera.

Życiowa historia. Trochę smutno się ją czyta, bo główny bohater traci wszystko i musi pomieszkiwac u znajomych, bo nie ma dokąd iść. Czasami mi się nieco dłużyla.

Historia sprzedawcy płyt, który traci majątek, dom...
wszystko w rytmie muzyki...
pokazuje zmiany, przemijanie wszystkiego..
polecam

Pierwotnie zwierciadło, w którym przejrzeć się mogli francuzi. Obecnie jest to zwierciadło, w którym przeglądać możemy się my wszyscy.
Barwnie, żywo napisana powieść z absurdalnie komiksowymi bohaterami. W trakcie lektury zastanawiałem się tylko, czy my sami, jako ludzie żyjący w XXI wieku, nie jesteśmy tak samo, albo nawet bardziej, absurdalni.

Ze zdziwieniem przyjęłam wiadomość, że autorka dopisała jeszcze 2 części. Jak pierwsza jest mierna to jakie są kolejne?

Dyskusje

1 183