Król

- Kategoria:
- powieść historyczna
- Cykl:
- Król (tom 1)
- Wydawnictwo:
- Wydawnictwo Literackie
- Data wydania:
- 2016-10-12
- Data 1. wyd. pol.:
- 2016-10-12
- Liczba stron:
- 432
- Czas czytania
- 7 godz. 12 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788308062241
- Tagi:
- boks bieda bogactwo emigracja II Rzeczpospolita Polska korupcja literatura polska międzywojnie Polacy półświatek przemoc szantaż Warszawa współczesna proza zabójstwo Żydzi
- Inne
Warszawa. Burzliwe lata trzydzieste XX wieku. Wielokulturowy, podzielony świat u progu drugiej wojny światowej, targany konfliktami narodowymi, politycznymi, społecznymi - w całej złożoności, pokazany nieraz drastycznie, ostro, szokująco. Zwroty akcji, romanse, gwałty, ćwiartowanie ciał, szantaże, przewroty polityczne - tu zaciera się granica między życiem codziennym, polityką, a gangsterką.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Ciebie zainteresować
Oficjalne recenzje
Warszawa we krwi
„Król” to opowieść o przedwojennej Warszawie, która przemieniona zostaje w pole walki. Prowadzeni przez Kuma Kaplicę socjalistyczni bandyci dzień w dzień stawiają czoła falangistom, a agresja i przemoc rządzą na ulicach. Młody Mojsze Bernsztajn po części jest ofiarą, a po części beneficjentem tych mrocznych czasów – jego ojciec, pobożny Żyd, ginie z rąk Jakuba Szapiry, najsłynniejszego warszawskiego urki, ale sam morderca postanawia zadbać o przyszłość siedemnastolatka.
W najnowszej powieści Szczepana Twardocha zdecydowanie najciekawsza jest krew. Choć „Król” nie jest tak przerażająco brutalny jak nagrodzona zeszłorocznym Bookerem „Krótka historia siedmiu zabójstw”, to z pewnością nie należy do tekstów ładnych: bohaterowie mordują się bez większego zastanowienia, bardzo rzadko pozostają trzeźwi, nie stronią także od kokainy czy heroiny, a przez długi czas akcja toczy się w barze luksusowego burdelu. Twardoch wykorzystuje cały ten egzystencjalny brud po mistrzowsku: opisy bijatyk, pijatyk i orgietek są dynamiczne oraz bardzo intensywne. A że lektura składa się przede wszystkim z nich, to wciąga czytelnika szybciej niż Szapiro kreskę. Pisarzowi udało się pokazać przemoc z bardzo ciekawej perspektywy: nie jako zjawisko odrażające i straszne, a podniecające; w swej zwierzęcej sile zakochani są nie tylko potężny Jakub czy bezlitosny Kaplica, ale także otaczające ich kobiety i zapatrzeni w nich młodzi. Cała Warszawa pogrążona jest w przemocy, lecz myliłby się ten, kto sądzi, iż ktokolwiek chce, aby się z niej wynurzyła choćby na cal.
Jak to u Twardocha bywa, w „Królu” ukryta została narracyjna sztuczka. I choć związany z nią twist z pewnością zaskakuje, to ostatecznie jest drobnym rozczarowaniem. W powieści pojawiają się tematy ważne i poważne, wśród których prym wiedzie oczywiście starcie między Warszawą polską i żydowską, pisarz jednak przesuwa ciężar opowieści na zdecydowanie bardziej przyziemne gangsterskie porachunki. W „Morfinie” Konstanty Willemann ze swoją pływającą tożsamością narodową ilustrował problem monumentalny, problem frapujący i właściwie niemożliwy do rozstrzygnięcia; w „Królu” Bernsztajn po prostu nie potrafi pogodzić się z trudną przeszłością – to zdecydowanie mniejszy kaliber. Twardoch bardzo ładnie te wszystkie psychosomatyczne dolegliwości podstarzałego narratora eksponuje, wykorzystuje wiele pisarskich trików, bawi się chronologią i zwodzi czytelnika, ale w ostatecznym rozrachunku okazuje się mniej odważny niż w swojej najpopularniejszej powieści.
Co mnie najbardziej w „Królu” zaskoczyło? Zabrzmi to może dziwacznie, ale cóż: autor. Nie spodziewałem się takiego tekstu po Szczepanie Twardochu i nawet teraz, kiedy na okładkę książki spoglądam, upewniam się, że to rzeczywiście on ją napisał. Wskazuje na to jej poziom literacki, bo śląski pisarz warsztat ma bardzo dobry, ale już dobór tematów i ich stosunkowo lekkie potraktowanie – wręcz przeciwnie. „Król” to świetnie napisana powieść rozrywkowa, ostra, krwista i mięsista gangsterska historia, którą czyta się z przyjemnością. Jej romans z literaturą środka jest po pensjonarsku nieśmiały, jeśli jednak nieszczególnie zależy wam na ideowej nadbudowie to z pewnością będziecie lekturą usatysfakcjonowani.
Bartosz Szczyżański
OPINIE i DYSKUSJE
Przyszedłem upewnić się jakim rzemiosłem operuje Twardoch. Jest to pierwsza klasa w tworzeniu postaci, budowaniu fabuły, a zwroty akcji też niczego sobie. Wszystko to bardzo filmowe, więc życzę zrealizowania wielu ekranizacji (co jak usłyszałem w wywiadzie ma się ziścić, na Królu nie poprzestaną). Dotychczasowe powieści Twardocha, które przeczytałem mają konkretny rozmach, widać że autor lubi pokazać bohatera w całej okazałości, w kontekście całego życia, a mi to pasuje i nie raz wzrusza.
Klimat przedwojennej Warszawy jest miodny. Zmusza też do refleksji, bo bohaterowie przeżywają swoje ostatnie lata przed wojną, więc tylko nasuwają się słowa Nohavicy z Cieszyńskiej, że "Może i dobrze że człowiek nie wie, co go czeka..."
Przyszedłem upewnić się jakim rzemiosłem operuje Twardoch. Jest to pierwsza klasa w tworzeniu postaci, budowaniu fabuły, a zwroty akcji też niczego sobie. Wszystko to bardzo filmowe, więc życzę zrealizowania wielu ekranizacji (co jak usłyszałem w wywiadzie ma się ziścić, na Królu nie poprzestaną). Dotychczasowe powieści Twardocha, które przeczytałem mają konkretny rozmach,...
więcej Pokaż mimo toNiepokojąca, brutalna, obnażająca, tragiczna, przejmująca...
Niełatwo napisać mi pozytywną opinię na temat książki, która w swojej treści pokazuje niezwykle trudne i przejmujące uwikłanie człowieka w jego smutną i tragiczną codzienność. Tło historyczne jest tu niezwykle ciekawe, ale dylematy postaci możnaby umieścić w dowolnej oprawie czasowej. Bohaterowie są przeczołgani życiem i choć lojalni wobec swoich nieraz brutalnych zasad stają się ofiarami lub oprawcami dla innych. Autor nie pozostawia złudzeń, że wraz ze śmiercią kończyny się i my. I nie pozostaje nic..
Pomimo tak dojmujących doznań książka jest świetnie napisana, nie pozostawia czytelnika obojętnym. Ale przeżywane doznania są bolesne i niełatwe do zaakceptowania...
Niepokojąca, brutalna, obnażająca, tragiczna, przejmująca...
więcej Pokaż mimo toNiełatwo napisać mi pozytywną opinię na temat książki, która w swojej treści pokazuje niezwykle trudne i przejmujące uwikłanie człowieka w jego smutną i tragiczną codzienność. Tło historyczne jest tu niezwykle ciekawe, ale dylematy postaci możnaby umieścić w dowolnej oprawie czasowej. Bohaterowie są przeczołgani...
Znakomita, trzymająca czytelnika w napięciu, intrygująca. Szeroka perspektywa widzenia świata, narracja prowadzona z kilku punktów widzenia tej samej historii, ale zaskakujący zwrot. Napięcie wynikające w osadzeniu akcji w realiach historycznych, na krok przed wielką katastrofą. Postaci interesujące i niejednoznaczne moralnie.
Znakomita, trzymająca czytelnika w napięciu, intrygująca. Szeroka perspektywa widzenia świata, narracja prowadzona z kilku punktów widzenia tej samej historii, ale zaskakujący zwrot. Napięcie wynikające w osadzeniu akcji w realiach historycznych, na krok przed wielką katastrofą. Postaci interesujące i niejednoznaczne moralnie.
Pokaż mimo toTym razem krótko - mój klimat w 100%. tzn. badycka powieść historyczna z nawiązaniem do rzeczywistych postaci okresu (za to jedna gwiazdka ekstra). Przy okazji warto wejść w te hitoryczne wątki i poszperać dodatkowo na necie jak to tam w tym XX leciu bylo ciekawie ;) .
Warto przeczytać ciurkiem całą historię tzn. dwie części: Króla i Królestwo . Chociaż druga pozycja ma całkowicie inny," nihilistyczy puls" .
Aha ekranizacja powieści na ekranach canal plus bardzo udana .... ale książka lepsza!!!
Tym razem krótko - mój klimat w 100%. tzn. badycka powieść historyczna z nawiązaniem do rzeczywistych postaci okresu (za to jedna gwiazdka ekstra). Przy okazji warto wejść w te hitoryczne wątki i poszperać dodatkowo na necie jak to tam w tym XX leciu bylo ciekawie ;) .
więcej Pokaż mimo toWarto przeczytać ciurkiem całą historię tzn. dwie części: Króla i Królestwo . Chociaż druga...
Najpierw mnie przytłoczyła. Natłok bardzo szczegółowych opisów miejsc i osób. Myślałam, że to nie dla mnie, że to dla osób zafascynowanych przedwojennym światem. Ale na szczęście im dalej tym większy nacisk na fabułę i równowaga pomiędzy wydarzeniami a bogatymi opisami. Im dłużej czytałam (słuchałam) tym bardziej książka mi się podobała. Dobra historia, świetne postacie i po mistrzowsku stworzony klimat przedwojennej Warszawy.
Najpierw mnie przytłoczyła. Natłok bardzo szczegółowych opisów miejsc i osób. Myślałam, że to nie dla mnie, że to dla osób zafascynowanych przedwojennym światem. Ale na szczęście im dalej tym większy nacisk na fabułę i równowaga pomiędzy wydarzeniami a bogatymi opisami. Im dłużej czytałam (słuchałam) tym bardziej książka mi się podobała. Dobra historia, świetne postacie...
więcej Pokaż mimo toNa niebie mojego miasta widuję tego wieloryba. Pływa, widzi nas, połyka nas i wydala. I to by było właściwie już wszystko.
A Szczepan fajnie pisze...
Na niebie mojego miasta widuję tego wieloryba. Pływa, widzi nas, połyka nas i wydala. I to by było właściwie już wszystko.
Pokaż mimo toA Szczepan fajnie pisze...
Plusy: świetnie napisana, oddanie klimatu tamtej Warszawy, brutalne opisy przemocy i seksu, uwodzenie czytelnika, akcja. Minusy: antypolska, wplatanie w opisy Litani, nudne politykowanie
Plusy: świetnie napisana, oddanie klimatu tamtej Warszawy, brutalne opisy przemocy i seksu, uwodzenie czytelnika, akcja. Minusy: antypolska, wplatanie w opisy Litani, nudne politykowanie
Pokaż mimo toWyrazista, nasycona świetnymi opisami, dzięki czemu możemy poczuć klimat, zapach i usłyszeć dźwięki Warszawy lat 30tych.
Fabuła dobrze osadzona w realiach historycznych, przez co lektura jest cenna również pod kątem nauki historii bo pokazuje bardziej przyziemne, ludzkie i społeczne oblicze II Rzeczpospolitej obalając jej trochę wyidealizowany mit...
Do tego wyraźni i dobrze skonstruowani bohaterowie i fabuła, która w wielu miejscach daje do myślenia
Pierwsza moja lektura Twardocha i na pewno nie ostatnia.
Wyrazista, nasycona świetnymi opisami, dzięki czemu możemy poczuć klimat, zapach i usłyszeć dźwięki Warszawy lat 30tych.
więcej Pokaż mimo toFabuła dobrze osadzona w realiach historycznych, przez co lektura jest cenna również pod kątem nauki historii bo pokazuje bardziej przyziemne, ludzkie i społeczne oblicze II Rzeczpospolitej obalając jej trochę wyidealizowany mit...
Do tego wyraźni i...
Jak przyzwyczaiłam się do narracji, to książka na prawdę trzymała w napięciu.
Jak przyzwyczaiłam się do narracji, to książka na prawdę trzymała w napięciu.
Pokaż mimo toŚwietna. Merytoryczna, dokładna, konsystentna, wyważona. W fascynujący sposób przenosi w świat gangsterskiej Warszawy lat 20. Sposób pisania Szczepana bardzo przypada mi do gustu.
Świetna. Merytoryczna, dokładna, konsystentna, wyważona. W fascynujący sposób przenosi w świat gangsterskiej Warszawy lat 20. Sposób pisania Szczepana bardzo przypada mi do gustu.
Pokaż mimo to