Opinie użytkownika

Filtruj:
Wybierz
Sortuj:
Wybierz

Na półkach:

Yung Pueblo
Inward. Podróż w głąb siebie
Przeczytana jakiś czas temu książka, przemyślana i zaakceptowana książka wreszcie może zostać opisana i pochwalona. Składa się z pięciu części, rozdziałów, które doskonale tworzą korelacje pomiędzy sobą.
Oddalenie, zespolenie, intermedium, miłość do siebie, zrozumienie to tytuły kolejnych rozdziałów mające na celu ukierunkowanie czytelnika na to, co teraz czyta, o czym rozważają kolejne akapity tekstu. Czytanie tej książki jest czymś w rodzaju terapii, odskoczni od codziennych problemów, czasem na zastanowienie się. Są tu przeważnie krótkie przekazy, skłaniające do przemyśleń, zatrzymania się, czasami powtórnego czytania. Niekiedy, czytając jej tekst wydaje się:, o jakie to proste, jakie celne spostrzeżenie, zawsze tak o tym myślałem, też tak sadzę, mam podobne zdanie. Wspaniałą wartością tej książki jest jej ogromny optymizm, wiara w dobro człowieka, jej zaangażowanie w tworzenie wszędzie pozytywnych doświadczeń. Drugą wyróżniającą się pozytywnie jest przeświadczenie, że wszystko, co robi człowiek jest nacechowane tylko dobrymi intencjami i ma na celu ciągły, nieustający rozwój. Człowiek, jako istota rozumna dąży do swojego rozwoju dla osiągnięcia sukcesu, który posłuży jemu i jego otoczenia. Entuzjazm i wiara w człowieka sprawiają, że zaczynamy się zastanawiać:, a może autor ma rację?, może to wszystko prawda?, może tak trzeba myśleć?.
Dodatkowa zaleta książki jestj to, że napisana jest w wersji dwujęzycznej, angielskiej i polskiej. Dla czytelnika znającego angielski jest dodatkowym walorem a dla czytelnika mniej wprawionego okazją do jego sprawdzenia i podszlifowania.
Książkę Inward. Podróż w głąb siebie z pełną odpowiedzialnością można polecić prawie każdemu czytelnikowi. Jest pełna ciekawych i mądrych spostrzeżeń, dobrze napisana, jeszcze lepiej się ją czyta i co bardzo ważne! Należy do tego rodzaju literatury, do której się po jakimś czasie wraca.
Przeczytałem ją dzięki uprzejmości Wydawnictwa ZNAK LITERANOVA.

Gorąco polecam Zdzisław Ruszkowski

Yung Pueblo
Inward. Podróż w głąb siebie
Przeczytana jakiś czas temu książka, przemyślana i zaakceptowana książka wreszcie może zostać opisana i pochwalona. Składa się z pięciu części, rozdziałów, które doskonale tworzą korelacje pomiędzy sobą.
Oddalenie, zespolenie, intermedium, miłość do siebie, zrozumienie to tytuły kolejnych rozdziałów mające na celu ukierunkowanie...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

MARTHA STOUT
„JAK SKUTECZNIE BRONIĆ SIĘ PRZED SOCJOPATAMI”
Dzięki uprzejmości Wydawnictwa Znak Literanova przeczytałem fantastycznie napisaną książkę autorki bestsellera „Socjopaci są wśród nas”. Książka wprowadza czytelnika w niezbędne niuanse psychologiczne, aby łatwiej można było przyswoić opisywane historie z socjopatami w roli głównej. Lektura dostarcza sporą dawkę wiedzy na temat funkcjonowania i sposobów działania socjopatów. Niektóre opisane przykłady są niezwykle dramatyczne, zmuszają do refleksji. Okazuje się, że socjopaci mogą być udręką już, jako dzieci aż po wiek dorosły. Wykazują się niezwykłą pomysłowością w realizacji swoich niecnych celów, działają według swojego planu nie bacząc na konsekwencje. Nie jest to lektura dla rozrywki, zawiera bardzo dramatyczne opisy zmagań ludzi, którzy podejmują rywalizację z socjopatami, podczas gdy oni w niewyszukany sposób dążą do realizacji swoich planów. Przy okazji zostawiają zgliszcza na terenie, na którym się pojawią. Nie liczą się z nikim i z niczym. Rodziny bardzo często zdane same na siebie, w miarę swoich możliwości próbują walczyć o swoje interesy z tym jak się okazuje nierównym przeciwnikiem. Socjopaci są wszędzie, w każdej grupie społecznej, nie ma reguły gdzie i kiedy można natknąć się na socjopatę,
Książka bardzo dramatyczna w sensie opisanych przykładów niesie pozytywny przekaz. Po jej lekturze łatwiej będzie można rozpoznać socjopatę w swoim otoczeniu i podjąć próbę nieuczestniczenia w jego albo jej rozgrywkach. Napisana jest w bardzo przyjemny sposób, dobrze się czyta a przy okazji daje do myślenia czy przypadkiem w najbliższym otoczeniu nie występuje socjopata, przed którym trzeba uciekać.
Polecam serdecznie książkę do przeczytania, przemyślenia i przedyskutowania.
Zdzisław Ruszkowski.

MARTHA STOUT
„JAK SKUTECZNIE BRONIĆ SIĘ PRZED SOCJOPATAMI”
Dzięki uprzejmości Wydawnictwa Znak Literanova przeczytałem fantastycznie napisaną książkę autorki bestsellera „Socjopaci są wśród nas”. Książka wprowadza czytelnika w niezbędne niuanse psychologiczne, aby łatwiej można było przyswoić opisywane historie z socjopatami w roli głównej. Lektura dostarcza sporą dawkę...

więcej Pokaż mimo to

Okładka książki Moja gra. Autobiografia Robert Matteoni, Luka Modrić
Ocena 7,1
Moja gra. Auto... Robert Matteoni, Lu...

Na półkach:

Moja gra. Autobiografia
Robert Matteoni, Luka Modrić.
Zwykle autobiografia kojarzy się z podsumowaniem najważniejszych, najciekawszych i najistotniejszych zdarzeń z życia jego autora. Taka właśnie jest ta książka, Luka Modrić wspólnie z Robertem Matteoni przekazują czytelnikowi olbrzymią dawkę wiedzy na temat istotnych elementów życia i przebiegu kariery sportowej znanego i podziwianego sportowca, cenionego i uwielbianego piłkarza. Dynamika książki jest ogromna, tak jak życie jej bohatera. Poznajemy trudne czasy wczesnego dzieciństwa Luki, życie w kraju opętanym bratobójczą walką, dramatyczne losy najbliższej rodziny. Dzięki determinacji ojca, jego ogromnemu zaangażowaniu Luka Modrić szczebel po szczeblu zdobywa szlify edukacyjne i zalicza kolejne treningi kondycyjne i sportowe, aby w niedalekiej przyszłości móc rozpocząć karierę piłkarza zawodowego. Książka z imponującą precyzją opisuje kolejne kroki kariery, przemyślane, zaplanowane i realizowane z wielką determinacją. Młody Luka Modrić dzięki swojemu ojcu, który podziela jego zauroczenie piłką nożną pnie się po niełatwych ścieżkach kariery, i jak się później okazuje zdobywa jej szczyty.
„Moja gra. Autobiografia” jest ekspozycją wielkości siły rodziny, miłości ojca do syna a także ogromnej konsekwencji w postępowaniu i działaniu. Luka Modrić, już, jako dorosły mężczyzna osiągający pierwsze sukcesy w piłce nożnej zakłada rodzinę i bardzo troskliwie buduje gniazdo rodzinne. Dba o swoja żonę, troszczy się o kolejne nowonarodzone dzieci i jednocześnie ciągle się rozwija. Ujmujące są opisy mówiące o rodzinie, rodzicach, dziadkach, dzieciach i żonie. Świadczą o wielkiej miłości do rodziny i jej znaczeniu, wpojonym mu przez rodziców.
Ogromnym, pozytywnym walorem książki, tym, co mnie wprost zdumiało jest duża dawka fachowych informacji z rozegranych, w czasie bogatej kariery sportowej Luki meczy piłki nożnej. Niezależnie, jakiej rangi, gdzie się odbywały, zawsze są skrupulatnie opisane i zreferowane. Kiedy rozgrywał się mecz?, kto grał?, jaka była obsada?, kto grał? w jakiej był formie? Wszystko jest opisane, barwnie z fachowym komentarzem.
Książkę, która napisana jest przez fachowców z całą odpowiedzialnością można polecić wszystkim fanom piłki nożnej. Bardzo przyjemna lektura, świetnie się czyta, zawiera dużo ciekawych faktów i informacji. Oczywiście nie sposób pominąć okładki, ładne zdjęcie Luki, w dobrze dobranej kolorystyce.
Książkę przeczytałem dzięki uprzejmości Wydawnictwa ZNAK HORYZONT.
Gorąco polecam Zdzisław Ruszkowski

Moja gra. Autobiografia
Robert Matteoni, Luka Modrić.
Zwykle autobiografia kojarzy się z podsumowaniem najważniejszych, najciekawszych i najistotniejszych zdarzeń z życia jego autora. Taka właśnie jest ta książka, Luka Modrić wspólnie z Robertem Matteoni przekazują czytelnikowi olbrzymią dawkę wiedzy na temat istotnych elementów życia i przebiegu kariery sportowej...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Autor Magda STACHULA
„STRACH KTÓRY POWRACA”
Recenzja przedpremierowa. Kolejna książka Magdy STACHULI będzie miała swoją premierę 1 lipca, ale już dzisiaj śmiało można powiedzieć, że będzie to udana premiera. Autorka w swojej książce opisuje kilka powiązanych wydarzeń, osadziła w niej głównych bohaterów i całość stworzyło emocjonujący thriller o zabarwieniu dreszczowca.
Główna bohaterka Anita mieszka z mężem za miastem, na prowincji gdzieś pod Krakowem. Jej mąż Adam pracuje w Firmie w Krakowie, wyjeżdża zwykle wcześnie rano a wraca późnym popołudniem, czasem wieczorem. Oboje zdecydowali się na zamieszkanie w swoim własnym domu, jednak dla Anity odległość od miasta, uciążliwe dojazdy do miasta i brak różnych udogodnień, jakie są w mieście sprawia, że odczuwa spory dyskomfort. Anita nie pracuje, zajmuje się swoją trzyletnią córeczką, wozi i odbiera ją z przedszkola oraz sprawuje całodzienną opiekę. Razem z mężem długo starali się o dziecko aż w końcu się udało i urodziło im się wyczekiwane dziecko. Zdecydowali, że to ona zrezygnuje z pracy i zajmie się wychowywaniem córki. Ciągłe przebywanie z małym dzieckiem w domu na prowincji źle wpływa na Anitę, staje się rozdrażniona, podejrzliwa, nie układa jej się z mężem. Adam jej mąż jakiś czas temu dopuścił się zdrady, małżonkowie dali sobie szansę na odbudowanie związku, jednak Anita chyba nie całkiem potrafi mężowi wybaczyć zdradę. Jak się później okaże Adam także za bardzo nie potrafi dotrzymać składanych obietnic. W trakcie rozwoju akcji pojawiają się nowe postaci, które odgrywają dość istotną rolę, sprawiają, że czytelnik, któremu się wydawało, że wie, kto jest „ten dobry a kto zły” wcale tak nie jest. Pojawia się kolejna zdrada małżeńska, nieszczera przyjaźń między kobietami oraz tajemniczy przyjaciel domu o bliżej nieokreślonych zamiarach. Jednocześnie okazuje się, że Anita czuje się prześladowana przez tajemniczą osobę, co rzeczywiście miało już miejsce w przeszłości. Głowna bohaterka, nierozważnie wplątała się wcześniej w wirtualny romans, co również miało niebagatelny wpływ na rozwój wydarzeń w powieści.
„STRACH KTÓRY POWRACA” to bardzo dobrze napisana powieść, napięcie rozłożone jest równomiernie, czytając ją ma się wrażenie, że znamy wszystkie szczegóły, wiemy, co się wydarzy ale tak nie jest. Rozwój sytuacji nie pozwala na szybkie odłożenie książki. Długo nie można dojrzeć w niej czarnych charakterów, ale zakończenie też do końca jest nieprzewidywalne i właściwie nie wiadomo czy to był koniec czy będzie jeszcze kontynuacja.
Książkę przeczytałem dzięki uprzejmości WYDAWNICTWA ZNAK LITERANOVA. Polecam wszystkim, którzy lubią tego rodzaju literaturę, aby mogli się trochę pobawić w detektywa i zastanowić się, kto właściwie jest sprawcą tych dziwnych zdarzeń. Na szczególną uwagę zasługuje okładka książki, bardzo wyrazista, zawiera świetne zdjęcie Autorki i ciekawą kolorystykę.
Zdzisław RUSZKOWSKI.

Autor Magda STACHULA
„STRACH KTÓRY POWRACA”
Recenzja przedpremierowa. Kolejna książka Magdy STACHULI będzie miała swoją premierę 1 lipca, ale już dzisiaj śmiało można powiedzieć, że będzie to udana premiera. Autorka w swojej książce opisuje kilka powiązanych wydarzeń, osadziła w niej głównych bohaterów i całość stworzyło emocjonujący thriller o zabarwieniu dreszczowca. ...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Bądź. Holistyczne ścieżki zdrowia.
Orina Krajewska.
Szczęśliwy los zrządził, że dostałem do przeczytania interesującą książkę Oriny Krajewskiej i napisania recenzji. Książki bardzo dobrze napisanej, z pogranicza psychologii i duchowości. Porusza temat niezwykle ważny dla człowieka, dla wszystkich ludzi, którym leży na sercu troska o zdrowie swoje czy swoich bliskich, pomoc ludziom w ciężkim czasie choroby czy odchodzenia. Zdrowie szeroko rozumiane czyli dbałość o stan fizyczny i psychiczny, leczenie dietą czyli odpowiednio zbilansowane odżywianie oraz szeroko rozumianą aktywność fizyczną. Specjaliści uważają, że nawet najprostsza aktywność fizyczna, krótki spacer, udział w grach rekreacyjnych mają niezwykle istotne znaczenie dla kondycji psychofizycznej chorego człowieka. Autorka w swojej książce próbuje znaleźć odpowiedzi na liczne pytania z zakresu medycyny konwencjonalnej, medycyny alternatywnej, psychologii, zielarstwa czy tradycyjnej medycyny chińskiej, (TCM), które zadaje zaproszonym rozmówcom, liderom wybranych specjalizacji medycznych i psychologicznych. Książka napisana w konwencji rozmowy, wywiadu sprawia wrażenie uczestniczenia w tym wydarzeniu. Kolejno poruszane zagadnienia, ich szczegółowe objaśnienie dają poczucie, że czytelnik po przeczytaniu kolejnego rozdziału musi przemyśleć opisane zagadnienie i wyciągnąć osobiste wnioski. Trzeba sobie jasno powiedzieć, główne założenie i motto tej książki jest w naszych realiach jeszcze w powijakach. Tytuł książki „Holistyczne ścieżki zdrowia” łączy wszystkich rozmówców w jedność, wszyscy zgadzają się z tą teorią. Holistyczne podejście oznacza całościowe, na wielu płaszczyznach podejście do pacjenta, osoby chorej. Leczenie powinno się skupiać na pacjencie, jako całości, żywym organizmie a nie jak dotąd tylko nad chorym narządem traktowanym przez medycynę konwencjonalną, jako coś do naprawy niczym część wymienna w maszynie. Aby leczenie przyniosło spodziewany skutek i było ze wszech miar skuteczne pacjent powinien uzyskać pomoc od różnych specjalistów (onkologa, psychoonkologa, dietetyka, fizjoterapeuty, zielarza). Pomoc powinna również trafić do rodziny opiekującej się chorym. Porady dietetyka, fizjoterapeuty czy psychologa znacznie mogłyby poprawić komfort życia wszystkim, pacjentowi i osobom opiekującym się. W książce omawiane są różnice pomiędzy tradycyjną medycyną chińską, indyjską ajurwedą, medycyną zachodnią, konwencjonalną, komplementarną czy alternatywną. Autorka dobierając do rozmów wybitnych specjalistów reprezentujących różne dziedziny związane ze zdrowiem człowieka stworzyła szczególnie ważny i potrzebny poradnik mogący pomóc wielu ludziom w odnalezieniu ścieżki pomocy, w poszukiwaniu porady w rozwiązaniu problemów, z którymi się borykają i nie wiedzą gdzie jej szukać. Wszystkie rozdziały są bardzo interesujące, ciekawe i wnoszące nowe informacje, rozmówcy dzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą. Wśród zaproszonych rozmówców są m.in.: genetyk prof. Jan Lubiński, psycholog Wojciech Eichelberger, prof. medycyny chińskiej Li Jie, Kornelia Westergaard, makrobiotyczka, biotechnolog, propagatorka zdrowego odżywiania oraz Franciszek Ruciński z wykształcenia prawnik, zielarz, propagator ziołolecznictwa. Bardzo ciekawie przedstawił swój punkt widzenia genetyk prof. Jan Lubiński. Zwrócił uwagę na podłoże genetyczne powstawania wielu chorób i podkreślił konieczność przeprowadzania badań genetycznych w celu wczesnego wykrywania chorób np. nowotworowych. Psycholog Wojciech Eichelberger bardzo dobitnie przedstawił różnice pomiędzy medycyną konwencjonalną a medycyną alternatywną. Podkreślił brak chęci współpracy medycyny konwencjonalnej z innymi gałęziami dostępnego i uznawanego leczenia, czyli medycyny alternatywnej. Z kolei prof. medycyny chińskiej Li Jie z wielkim spokojem opowiada o możliwej współpracy tradycyjnej medycyny chińskiej i z nadzieją czeka, że taki czas nadejdzie. Franciszek Ruciński, zielarz podkreślił znaczenie stosowania ziół w chorobach jak również w procesie zapobiegania i profilaktyki. Każdy z nas się urodził i każdy kiedyś zachoruje a potem umrze. Ważne jest abyśmy znali narzędzia, które pomogą nam przejść trudny okres choroby i odchodzenia bez zbędnego bólu, cierpienia czy utraty zdobytych wartości. Ta książka otwiera nam drogę, sami albo z pomocą specjalistów możemy wybierać, co dla nas jest odpowiednie. Autorka przeszła trudną drogę w osobistym doświadczeniu, jakim była choroba i odejście jej wspaniałej Mamy Małgorzaty Braunek, czego owocem jest ta potrzebna i udana książka.
Książkę wydało Wydawnictwo HELION,przeczytałem ją dzięki uprzejmości SZTUKATER.PL
Polecam Zdzisław Ruszkowski.

Bądź. Holistyczne ścieżki zdrowia.
Orina Krajewska.
Szczęśliwy los zrządził, że dostałem do przeczytania interesującą książkę Oriny Krajewskiej i napisania recenzji. Książki bardzo dobrze napisanej, z pogranicza psychologii i duchowości. Porusza temat niezwykle ważny dla człowieka, dla wszystkich ludzi, którym leży na sercu troska o zdrowie swoje czy swoich bliskich,...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

DAN LYONS
Korposzczury
Przełożyła Małgorzata Rost
Tytuł książki jest pojęciem rozpoznawalnym, powszechnie używanym od kilku lat. Nawiązuje nieco ironicznie do nazwy pracowników zatrudnionych w wielkich korporacjach, firmach zatrudniających bardzo dużą ilość pracowników. Porównanie ich do szczurów wcale nie jest obraźliwe, ma na celu wskazanie, że ludzie tam zatrudnieni poddawani są różnorodnym działaniom, nie zawsze świadomie, co doskonale pasuje do opisywanych eksperymentów przeprowadzanych na prawdziwych szczurach w różnego rodzaju laboratoriach naukowych czy paranaukowych. Jest to druga książka Autora, o podobnej tematyce. Materiały do „Korposzczurów” zbierane były głównie podczas wizyt i obserwacji w wielkich światowych firmach, gigantach na rynku pracy. Duża część informacji pochodzi z osobistych rozmów z pracownikami różnych instytucji. Książka przedstawia całe spektrum negatywnych zachowań ze strony władz dużych firm, korporacji w stosunku do pracowników, ludzi wykorzystywanych do realizacji powierzonych zadań w opisywanych firmach. Okazuje się, że nadejście nowych czasów, które mierzone jest od 25. Do 30. lat wstecz wbrew oczekiwaniom przynosi niespotykane a czasami wręcz niewiarygodne zastosowania w wielu dziedzinach zarządzania firmami a szczególnie zarządzania zasobami ludzkimi. Ludzie w korporacjach traktowani są w sposób nieprzewidywalny, niekiedy zaskakujący szczególnie dla nich samych. Poza strefą czysto biznesową, dotyczącą przydziału i wykonywania zadań Autor opisuje sposoby, jakimi próbuje się wpływać na motywację pracowników, podejście do postawionych im zadań, czy spowodowanie większej wydajności pracownika. Firmy zatrudniają tzw. trenerów motywacyjnych, których zadaniem jest rozwój i pobudzenie intelektualne pracownika. W czasie krótkich przerw między wykonywaniem kolejnych zadań pracownicy układają np. z kloców Lego jakieś określone figury. Innym razem modelują jakieś przedmioty z ciastoliny. Nie wiadomo, jakie wymierne korzyści dla firmy przynoszą takie zadania, jak wpływają i czy w ogóle wpływają na efektywność czy wzrost efektywności pracownika.
W książce przypomniano tezy i teorie, bardzo ważne teorie, dotyczące zarządzania zasobami ludzkimi wypracowane, wdrażane i realizowane przez naukowców i praktyków w XIX XX w. które nie bardzo przystają do dzisiejszych realiów. Krótko mówiąc, to, co było dobre i sprawdzało się w zarządzaniu kiedyś niekoniecznie pasuje dzisiaj, w dzisiejszych realiach. Drugą istotną sprawą jest nieumiejętne i nieuprawnione łączenie starych metod z nowymi metodami i technologiami. Chodzi o podejście do zarządzania firmą jak do zaprogramowanego komputera. Nie da się tego połączyć, komputer to jest urządzenie, które można włączyć i wyłączyć a firma to przede wszystkim ludzie i urządzenia. Zarządzanie złożoną strukturą nie jest tak jednoznacznie proste. Rozwój nowych technologii, szybkie tempo wprowadzania nowych, innowacyjnych rozwiązań niosło w początkowej fazie duże nadzieje na sukces, wielka poprawę bytu materialnego. Dla wszystkich, dla właścicieli, kadry zarządzającej oraz dla pracowników. Tak się jednak nie dzieje. Podział zysków jest nie dla wszystkich zadowalający a nowe technologie niosą ryzyko utraty pracy bądź zmniejszenia dochodów. Wielkie zmiany przyniósł Internet, za jego ekspansją kryje się rozwój, ale też niekiedy upadek. Wykorzystywany jest do rozwoju, ale także do zastępowania ludzkiej siły roboczej. Outsourcing, redystrybucja zasobów, przekwalifikowanie, zmiany, kształtowanie przyszłych kadr to jak nazywa Autor książki „przebiegły korporacyjny „bełkot”, ale wpływa znacząco na kształt nowoczesnej gospodarki.
Książka za sprawą autora bezkompromisowo obnaża bezduszne podejście właścicieli wielkich korporacji, pracodawców i osób zarządzających do pracowników, wykonujących powierzoną pracę. Opisywane w książce firmy mają swoje siedziby również w Polsce. Opisywane w niej metody podejścia do pracowników, sposoby kończenia umów zatrudnienia, systemy emerytalne, budzą wielkie zaniepokojenie. Człowiek traktowany jest przedmiotowo, tylko do momentu wykonywania zlecenia jest zauważalny, później staje się niepotrzebny i może być zwolniony nawet nie zwyczajnie przez człowieka, kadrowca a przez algorytm w komputerze. Atmosfera w takich miejscach jest toksyczna, wpływa na kondycję psychiczną ludzi, jest powodem wielu niepożądanych zjawisk. „Filozofia wysokiego poziomu stresu i pomiatania pracownikami” oraz”, „toksyczna kultura pracy”. Te dwa przytoczone zdania Autora doskonale oddają motto przyświecające w treści tej książki. Pracownicy są w coraz gorszej sytuacji finansowej, społecznej i psychiczne. W zakładach pracy są wykorzystywani, ich prawa są łamane, nie mają znikąd pomocy. Jest to proces ciągły o zasięgu globalnym.
Książka zasługuje na miano bardzo interesującej i ważnej. Dotyka niezwykle istotnych spraw związanych z człowiekiem, jego godnością i wrażliwością. Przytoczone przykłady pozwalają zrozumieć, że niestety, ale w pogoni za zyskiem niektórzy się pogubili.
Książkę wydało WYDAWNICTWO Helion 2019 a przeczytałem ją dzięki uprzejmości SZTUKATER.PL
Zdzisław Ruszkowski.

DAN LYONS
Korposzczury
Przełożyła Małgorzata Rost
Tytuł książki jest pojęciem rozpoznawalnym, powszechnie używanym od kilku lat. Nawiązuje nieco ironicznie do nazwy pracowników zatrudnionych w wielkich korporacjach, firmach zatrudniających bardzo dużą ilość pracowników. Porównanie ich do szczurów wcale nie jest obraźliwe, ma na celu wskazanie, że ludzie tam zatrudnieni...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Dziewczyny sprawiedliwe
Autor: Herbich Anna
Wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Ta wstrząsająca książka jest zapisem opowiadań siedmiu kobiet, którym udało się przeżyć koszmar II wojny światowej. Każda z kolejno przedstawionych historii zawiera wspomnienia bardzo młodych dziewczynek, wręcz dzieci z okresu okupacji hitlerowskiej. Chociaż były jeszcze dziećmi musiały przejmować obowiązki dorosłych, wykonywać pracę i zadania w normalnych warunkach przeznaczonych dla ludzi dorosłych.
Głównym tematem książki są wspomnienia „ Dziewczyn sprawiedliwych” o gehennie wojny, okrucieństwie okupanta, niewyobrażalnym braku wszystkiego, o głodzie. Ludzie traktowani byli, jako niewarte uwagi przedmioty. Bohaterki opowiadań wspominają kolejno historię swoich rodzin, rodziców, rodzeństwa. Brały aktywny udział w pomoc udzielaną Żydom przez ich najbliższa rodzinę, za co groziła najwyższa kara, kara śmierci, w zbieraniu żywności, dostarczaniu leków i wszystkich potrzebnych zadaniach. Żydzi, jako Naród przeznaczony przez hitlerowców do całkowitej likwidacji, zdani byli na łaskę innych ludzi, sąsiadów, dawnych znajomych z czasów przedwojennych. Niektórzy doświadczali dramatycznych przykrości, padali łatwym celem szmalcowników, którzy szantażem i zwyczajnym oszustwem pozbawiali ich majątku i kosztowności, złota i biżuterii a często na końcu i życia.
Jednak jak pokazują opisane w książce historie, byli tez Polacy, którzy wbrew postanowieniom okupanta hitlerowskiego a czasem wbrew zdrowemu rozsądkowi poświęcali się, życie swoje i swojej rodziny, aby ratować innych ludzi. Swoich dawnych sąsiadów, znajomych, ludzi przez kogoś poleconych. Dramat wojny nie pozbawił ich resztek człowieczeństwa a wprost przeciwnie, potrafił wykrzesać iskierki, które dawały siłę do działania i niesienia pomocy. Te spisane dramatyczne wspomnienia są świadectwem wielkości ludzi, którzy dokonywali rzeczy bardzo trudnych, niezwykle niebezpiecznych, ale ogromnie wielkich. Bardzo dorosłe już córki wyciągają z pamięci ważne fragmenty swojego dzieciństwa podczas wojny i okupacji, przywołują pamięć o swoich bohaterskich rodzicach a także o bardzo wielu zaginionych czy zamordowanych. Bliskich krewnych, znajomych, sąsiadach, przyjaciołach. Mnóstwo tragedii wydarzyło się w latach ich dzieciństwa, ale jednak doczekały się końca tego koszmaru. Pozakładały rodziny, pracowały zawodowo a teraz u schyłku swoich lat oddają świadectwo jak było naprawdę, świadectwo widziane ich oczami.
Książka opisuje dramatyczne losy, które powodują przykre skojarzenia, jednak trzeba o tym pisać, trzeba o tym czytać.
Książkę wydało: Wydawnictwo Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
ZNAK HORYZONT
Polecam, Zdzisław Ruszkowski.

Dziewczyny sprawiedliwe
Autor: Herbich Anna
Wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Ta wstrząsająca książka jest zapisem opowiadań siedmiu kobiet, którym udało się przeżyć koszmar II wojny światowej. Każda z kolejno przedstawionych historii zawiera wspomnienia bardzo młodych dziewczynek, wręcz dzieci z okresu okupacji hitlerowskiej. Chociaż były jeszcze...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy. Prawdziwe historie
Autor: Łucyan Magda
Książka powstała z zapisów rozmów ze spotkań telewizyjnych Autorki Magdy Łucyan z uczestnikami Powstania Warszawskiego. Jest dokumentem powstałym z rozmów z naocznymi świadkami tamtych tragicznych wydarzeń. Z roku na rok wykruszają się kolejne osoby, ostatni świadkowie zbrodni ludobójstwa dokonanego przez wojska hitlerowskie. Dziewięciu rozmówców przedstawia obraz, zapamiętanych przez siebie wydarzeń. Przez młodych, niekiedy bardzo młodych uczestników powstania. Mimo upływu wielu lat doskonale potrafią odtworzyć koszmarne wydarzenia, które widzieli, które były ich udziałem. Byli wtedy bardzo młodymi ludźmi, niektórzy jeszcze dziećmi, ale to, co widzieli i przeżyli pozostawiło na zawsze ślad w ich pamięci i miało wpływ na dalsze, dorosłe życie. Wspomnienia powstańców niosą wiele wspólnych wątków, cechuje je ogromna miłość do Ojczyzny i wielka determinacja w walce z wrogiem i okupantem o przede wszystkim odzyskanie wolności i niepodległości ukochanej Ojczyzny. Mimo ogromnej dramaturgii przeżytych w młodości wydarzeń są ludźmi ogromnej wiary w ludzi, w jego pokłady dobrych cech. Wszyscy uważają, że to, co robili wtedy, w czasie wojny było działaniem słusznym i koniecznym. Nie żałują swoich decyzji, czują dumę, że brali udział w powstaniu. Każdy uczestnik rozmowy poproszony na koniec o przesłanie dla młodych powtarza troskę o wolność, niezależność, szukanie zgody i pojednania oraz za wszelką cenę dążenie do pokoju.
Książka nie jest w żadnym stopniu próbą rozliczania powstania warszawskiego. Jest dokumentem najwyższej rangi, ponieważ opowiedziana jest przez nielicznych pozostałych przy życiu uczestników powstania, świadków czarnej historii. Jest świadectwem, dowodem i przypomnieniem okrutnych dziejów, jakie niosła wojna, niewola i okrucieństwo najeźdźcy.
Książkę wydało: Wydawnictwo Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
ZNAK HORYZONT
Polecam, Zdzisław Ruszkowski.

Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy. Prawdziwe historie
Autor: Łucyan Magda
Książka powstała z zapisów rozmów ze spotkań telewizyjnych Autorki Magdy Łucyan z uczestnikami Powstania Warszawskiego. Jest dokumentem powstałym z rozmów z naocznymi świadkami tamtych tragicznych wydarzeń. Z roku na rok wykruszają się kolejne osoby, ostatni świadkowie zbrodni...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Sztywniak. Osobliwe życie nieboszczyków
Autor: MARY ROACH
Przełożył Maciek Sekerdej
Początek czytania książki wydawał się być zapowiedzią jakiegoś nudnego, makabrycznego opisu z kostnicy. Szybko okazało się, że autorka książki doskonale potrafi opisać fakty i zdarzenia dotyczące ludzkich zwłok, tak, aby nikogo nie urazić a wprost przeciwnie, aby wyjaśnić zachodzące w nich procesy fizyko- chemiczne. Poznajemy mały przekrój egzystencji człowieka, ale niestety już po jego zejściu z tego świata. Tematem książki jest nieboszczyk, konkretnie jego ciało oraz to wszystko, co może się z nim dziać po śmierci właściciela. Zwykle przeciętny człowiek nie zastanawia się, co będzie z jego ciałem po śmierci, ma dość ambiwalentne do tego podejście. Za sprawą MARY ROACH możemy się przekonać, że ciała niektórych ludzi po śmierci jego właściciela spełniają jeszcze konkretne zadania, służą nauce i medycynie a także policji i prokuratorom.
Dwanaście rozdziałów książki opisuje przykłady, jak ciało zmarłego człowieka może być wykorzystane, przydatne dla różnych dziedzin medycyny oraz nauki i techniki. Okazuje się, że oprócz powszechnych badań zwłok przez patomorfologów można wykorzystać je do innych zadań czy eksperymentów. Mogą być doskonałym polem badań np. dla chirurgii plastycznej, dla przemysłu motoryzacyjnego pod kątem szukania nowych zabezpieczeń dla kierowców i pasażerów. Dowiadujemy się, że zwłoki były używane do badań Całunu turyńskiego. Chociaż tematyka książki nie jest powszechna, lekka i przyjemna, to trzeba przyznać, że można ją czytać bez poczucia niechęci, niesmaku. Autorka w sposób wysublimowany, z dużym wyczuciem taktu, czasami z humorem opisuje różne, czasami niewiarygodne sposoby udziału ludzkich zwłok w celach badawczych, eksperymentach naukowych, niekiedy absurdalnych a nawet paranaukowych. Warto tutaj wspomnieć badania katastrof samolotowych, testowanie nowych pocisków i amunicji przez wojsko, prace nad nowymi kamizelkami kuloodpornymi. Niezwykle ważnym zagadnieniem, poruszonym w książce jest transplantologia, odwieczny i nierozwiązany problem wyrażania i respektowania zgody na pobranie narządów i wykorzystanie ich w celu ratowania komuś życia. Autorka zahacza o dylemat, kiedy właściwie umiera człowiek, jaka jest granica uznania człowieka za dawcę organów. Okazuje się, że niektórzy lekarze podważają umowne kryteria uznające człowieka za zmarłego, chodzi mianowicie o definicję tzw. śmierci mózgu. Kolejnym, jakby przy okazji tematem jest problem humanitarnego w skali globalnej znalezienia ekologicznego sposobu na nowoczesne metody pochówku. Z braku miejsca na tradycyjne pogrzeby trzeba podjąć starania nad innym rozwiązaniem.
Bardzo dobrze napisana książka, czyta się z przerwami na przemyślenia. Daje do myślenia, co może się dziać z ciałem człowieka po jego śmierci. Na okładce zdjęcie, pozwalające mieć nadzieję, że będzie się działo.
Książkę wydało Wydawnictwo Znak Literanova

Polecam, Zdzisław Ruszkowski.

Sztywniak. Osobliwe życie nieboszczyków
Autor: MARY ROACH
Przełożył Maciek Sekerdej
Początek czytania książki wydawał się być zapowiedzią jakiegoś nudnego, makabrycznego opisu z kostnicy. Szybko okazało się, że autorka książki doskonale potrafi opisać fakty i zdarzenia dotyczące ludzkich zwłok, tak, aby nikogo nie urazić a wprost przeciwnie, aby wyjaśnić zachodzące w nich...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Wariat na wolności. Autobiografia
Autor: Eichelberger Wojciech
Wojciech Eichelberger w życiu zawodowym psycholog, psychoterapeuta, coach, twórca i współtwórca programów telewizyjnych, autor książek. Prywatnie jest mężem, byłym mężem, ojcem, przyszywanym ojcem, dziadkiem. Książka jest opisem życia Wojciecha Eichelbergera od narodzin, wczesnego dzieciństwa aż do czasów obecnych. Jubileusz 75. rocznicy urodzin autora jest przyczynkiem do jej napisania, dając jej walor autobiografii.
Na początek Autor przedstawia zarys historii swojej rodziny, jej pochodzenie w miarę dostępnych i zapamiętanych informacji, krótkie charakterystyki ważnych postaci swojego rodu. „Wielkim Nieobecnym” nazywa swojego niepoznanego ojca, próbuje wyobrazić sobie jak mogłoby wyglądać życie z ojcem, w ważnych dla dziecka okresach. Matka zajmuje bardzo szczególne miejsce w autobiografii Wojciecha Eichelbergera. Obdarza Ją wielkim szacunkiem, miłością, i estymą. Jednocześnie nie waha się przedstawić zdarzeń, w których była bardzo surową matką samotnie wychowującą synów, i zbyt brutalnie wymierzała kary.
W rozmowie z Wojciechem Szczawińskim obszernie i w ustalonych przez siebie granicach opowiada o swoim życiu prywatnym i zawodowym. O czasach powojennych, trudnego dzieciństwa, dorastania, burzliwej młodości, życiu rodzinnym i zawirowaniach, jakie się w nim pojawiały. Urodzony w latach wojennych, daleko na ziemiach obecnej Ukrainy, zdany był na samym początku zaznać wielu niedogodności, biedy, głodu i tułaczki wojennej. Ojciec został zabity przed jego narodzinami, na matkę spadły, więc obowiązki opieki nad starszym bratem i nowo narodzonym synkiem.
Wojciech Eichelberger w swojej autobiografii opisuje najważniejsze wydarzenia swojego życia, których był autorem, które miały istotny wpływ na jego karierę zawodową i na życie, także rodzinne. Po trudnych latach dzieciństwa w powojennej Warszawie kończy szkołę średnią i dostaje się na studia psychologiczne. Jest aktywny na wielu płaszczyznach, pasjonuje się sportem, podróżami, chodzeniem po górach. Poznaje życie od różnych stron, zakochuje się, poszukuje dla siebie miejsca na dorosłe życie. W zasięgu jego zainteresowania pojawia się Buddyzm, poznanie nowego wymiaru duchowego, który zostaje przy nim już na zawsze. W życiu osobistym zakochuje się, pojawiają się dzieci, buduje dom, tworzy gniazdo rodzinne. Są też zawirowania, poznanie kogoś nowego, zmiana. Zachodzi potrzeba budowy nowych relacji. Wojciech Eichelberger w swojej autobiografii przedstawia sylwetkę mężczyzny bardzo aktywnego, w życiu zawodowym i na gruncie prywatnym. Aktywność zawodowa, brak wolnego czasu negatywnie wpływa na więzi ojca z dziećmi, za mało czasu może im poświęcić. Książka jest obszernym opisem życia mężczyzny w wieku dojrzałym. Opisuje swoje losy, dokonania, marzenia i porażki. Robi to w sposób kulturalny, bez emocji, łagodnie. Przedstawił dokonania swojego życia ze swojego punktu widzenia i tak to odbieram.
Bardzo dobrze napisana książka, czyta się z przerwami na przemyślenia. Na okładce zdjęcie Autora, pozwalające twierdzić, że ma duże poczucie humoru.
Książkę wydało Wydawnictwo Znak Literanova

Polecam, Zdzisław Ruszkowski.

Wariat na wolności. Autobiografia
Autor: Eichelberger Wojciech
Wojciech Eichelberger w życiu zawodowym psycholog, psychoterapeuta, coach, twórca i współtwórca programów telewizyjnych, autor książek. Prywatnie jest mężem, byłym mężem, ojcem, przyszywanym ojcem, dziadkiem. Książka jest opisem życia Wojciecha Eichelbergera od narodzin, wczesnego dzieciństwa aż do czasów...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Hannibal. Chmury wojny
Autor: Kane Ben.
Kolejna powieść autora bardzo popularnego na całym świecie, jak sam zresztą twierdzi mającego obsesję na punkcie starożytnego Rzymu. Z wielkim oddaniem i pasją tworzy swoje dzieła. Niektórzy zarzucają mu, że mija się z prawdą historyczną w swoich książkach. Opisuje bitwy i zdarzenia w taki sposób, w jaki wcale się nie zdarzyły. Zawyża ilość uczestników bitew, zmienia imiona uczestników wydarzeń. Jak sam przyznaje, to wszystko prawda. Ale na swoją obronę ma genialne wytłumaczenie. Jako twórca ma do tego prawo, prawo dodać coś od siebie. Ubarwić zdarzenia, urozmaicić opisy krain geograficznych, wzmocnić dramaturgię swoją wizją bitwy wojennej. Rzymianie nienawidzą Greków i odwrotnie, o tym wiadomo. Trzeba interesująco i ciekawie ten konflikt opisać i przedstawić najistotniejsze zapisy wojny o Kartaginę i Syrakuzy. I bardzo dobrze, dzięki temu powstają kolejne, grube tomy wspaniałych powieści. Poznajemy głównych bohaterów, zaglądamy w najdrobniejsze zakamarki ich kwater gdzie żyją. Powieść zaczyna się dość spokojnie by później, w miarę rozwoju sytuacji nabrać większego tempa. Wojska szykują się do starcia z nieprzyjacielem, żołnierze porządkują swój ekwipunek wojenny, rodzą się przyjaźnie wśród towarzyszy niedoli a także podstęp, zazdrość i podłe intrygi. Powieść jest bardzo dobrze napisana, składa się na nią dużo rzeczowych opisów akcji, sytuacji, drobnych epizodów. Dla podkręcenia dramaturgii jest tęsknota za zaginionymi członkami rodziny, za miłością, za utraconymi najbliższymi. Bitwy zbrojne opisane są w sposób niezwykle realistyczny, autor nie żałuje ofiar, rozcina ich ciała bezlitośnie. Krew leje się często i gęsto. Trupy padają bez liku a agresorzy bez zahamowań anektują napadnięte terytoria. Bardzo ciekawe są dwa wątki przetaczające się przez całą powieść. Pierwszy dotyczy przyjaźni i braterstwa między żołnierzami. Walczą obok siebie, wspierają się, a na koniec jeden oddaje życie za drugiego. Drugi dotyczy podstępnej zdrady, która ma katastrofalne skutki dla jednej ze stron. W najmniej oczekiwanym momencie czytelnik dowiaduje się, że jeden z głównych bohaterów to czarny charakter i zdrajca. Na dopełnienie i podniesienie emocji mamy wielkie uczucie miłosne głównych bohaterów, Aurelii i Hanno. Nieprzemyślane decyzje Aurelii ściągają na jej głowę, mnóstwo nieprzyjemnych zdarzeń, ponosi niepowetowaną stratę, ale miłość do Hanno pozwala jej przez to wszystko przebrnąć i daje nadzieję na dalsze, wspólne i dobre życie.
Książkę dobrze się czyta, przenosi czytelnika z akcji na akcje, ale w bardzo zrozumiałym szyku. Doskonale nadaje się na wolne letnie popołudnia jak również może być świetnym prezentem dla kogoś lubiącego taką literaturę
Książkę wydało Wydawnictwo Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
ZNAK HORYZONT
Polecam, Zdzisław Ruszkowski.

Hannibal. Chmury wojny
Autor: Kane Ben.
Kolejna powieść autora bardzo popularnego na całym świecie, jak sam zresztą twierdzi mającego obsesję na punkcie starożytnego Rzymu. Z wielkim oddaniem i pasją tworzy swoje dzieła. Niektórzy zarzucają mu, że mija się z prawdą historyczną w swoich książkach. Opisuje bitwy i zdarzenia w taki sposób, w jaki wcale się nie...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Polscy bogowie wojny. Najwspanialsi dowódcy w dziejach
Autor: Opracowanie zbiorowe
Nie lada gratka dla miłośników książek historycznych. Jedenastu autorów w osiemnastu rozdziałach opisuje wybitne postaci polskiej sceny militarnej. Każdy rozdział zajmuje się przybliżeniem sylwetki wybranej postaci historycznej, uczestników słynnych bitew i wojen. Poznajemy ich losy od młodości do czasu zejścia ze sceny politycznej albo śmierci. Każdy z bohaterów przechodził inną drogę od okresu młodości, pobierania nauk aż do osiągnięcia apogeum swoich umiejętności i wejścia na szczyty sławy i chwały. Łączyła ich jedna wspólna cecha, miłość do ojczyzny, za którą byli skłonni przelewać krew. Autorzy w zwięzły sposób przytaczają najważniejsze wydarzenia historyczne,w których brali udział opisywani bohaterowie. Oczywiście jest to bardzo okrojony zapis wydarzeń, ale koneserzy bitew wojennych będą bardzo zadowoleni z tej pozycji. Naprawdę duża porcja wiedzy historycznej, przygotowana przez znawców tematu. Świetnie skomponowana okładka,a sama książka napisana bardzo przystępnym językiem. Przy takiej ilości podanych faktów nie ma problemu z ich połączeniem w całość. Bardzo dobra lektura dla miłośników militariów jak również dla początkujących czytelników, jako wprowadzenie do historii bitew wojennych.
Książkę wydało Wydawnictwo Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
ZNAK HORYZONT
Polecam, Zdzisław Ruszkowski.

Polscy bogowie wojny. Najwspanialsi dowódcy w dziejach
Autor: Opracowanie zbiorowe
Nie lada gratka dla miłośników książek historycznych. Jedenastu autorów w osiemnastu rozdziałach opisuje wybitne postaci polskiej sceny militarnej. Każdy rozdział zajmuje się przybliżeniem sylwetki wybranej postaci historycznej, uczestników słynnych bitew i wojen. Poznajemy ich losy...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Autor-Anne Sverdrup-Thygeson
TERRA INSECTA
PLANETA OWADÓW
Autorka tej wspaniałej książki, na co dzień jest pracownikiem naukowym na Norweskim Uniwersytecie Nauk Przyrodniczych. Profesor Anne Svedrup-Thygeson fascynuje się światem owadów, doskonale o nich opowiada, stara się przybliżyć jak najwięcej wiedzy na różne sposoby. Jest autorką książek, prowadzi własnego bloga jak również cieszące się dużym zainteresowaniem audycje radiowe. Kolejne rozdziały tej książki opowiadają o wybranych, nieznanych, ale jakże interesujących faktach z życia owadów. Autorka książki w doskonały sposób przeprowadza czytelnika przez etapy dziejów owadów od czasów pradawnych po czasy najnowsze. Na początku poznajemy podstawowe cechy pozwalające na odróżnianie owadów, pikantne szczegóły z ich życia, rozwoju i budowy różnych przedstawicieli świata owadów. Dowiadujemy się jak sobie radzą ze zdobywaniem pokarmu, poznawaniem partnerów, wychowywaniem potomstwa. Poznajemy wiele innych ciekawych faktów składających się na ich codzienne czynności. Poznajemy wagę i znaczenie, jaką mają owady w ekosystemie, ich wpływ na życie człowieka, będącego gdzieś, obok ale wykorzystującego pracę owadów do swoich celów. Człowiek korzysta z pracy owadów w wielu dziedzinach nawet, na co dzień nie za bardzo się nad tym zastanawiając. Dzięki owadom mamy owoce, warzywa i miody, ale także jedwab na piękne kreacje, przetrawione odpady organiczne, czyli kompost w ogrodzie. Dzięki tej książce nasuwa się refleksja, że owady to nie tylko jakieś paskudy, co latają nam nad głowami i utrudniają życie. To nasi współobywatele na ziemi, którzy byli bardzo długo na świecie przed nami i powinniśmy tak układać swoje relacje, aby wzajemnie sobie nie szkodzić.
Książka napisana jest bardzo prostym zrozumiałym językiem, pozwala zrozumieć wszystkie ciekawe fakty przedstawiane przed autorkę. Jest w niej dużo ciekawostek z życia i egzystencji owadów. Napisana jest dużym poczuciem humoru Bardzo wyczuwa się wielką miłość autorki do świata przyrody, ma respekt do żywych organizmów. Daje do zrozumienia, że człowiek nie ma powodów do tego, aby uzurpować sobie prawa do bycia najważniejszą istotą w całym systemie. Tylko wzajemne poszanowanie, życie w zgodzie z naturą da człowiekowi szansę na długie lata życia.
Książkę wydał Społeczny Instytut Wydawniczy Znak.
Polecam do przeczytania.
Zdzisław Ruszkowski.

Autor-Anne Sverdrup-Thygeson
TERRA INSECTA
PLANETA OWADÓW
Autorka tej wspaniałej książki, na co dzień jest pracownikiem naukowym na Norweskim Uniwersytecie Nauk Przyrodniczych. Profesor Anne Svedrup-Thygeson fascynuje się światem owadów, doskonale o nich opowiada, stara się przybliżyć jak najwięcej wiedzy na różne sposoby. Jest autorką książek, prowadzi własnego bloga jak...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Czy już zasnęłaś
Autor: Barber Kathleen.
Psychologiczno – kryminalna powieść, która wkrótce ma stać się kanwą serialu telewizyjnego w amerykańskiej telewizji. Główna bohaterka Josie jest narratorką tej opowieści, na podstawie jej przeżyć poznajemy etap dramatycznych wydarzeń jej samej, jej chłopaka i najbliższej rodziny. Akcja toczy się wokół okoliczności zabójstwa ojca głównej bohaterki Josie, co powoduje rozłam w rodzinie, skazanie jak się okaże niewinnego chłopaka z sąsiedztwa także będzie głównym motywem powieści. Josie ma siostrę bliźniaczkę Lanie, narkomankę, z którą zerwała kontakty tuż po tragicznej śmierci ojca. Matka po tej tragedii nagle ucieka zostawiając swoje dwie córki, nastolatki w domu swojej siostry. Wstępuje do sekty i przez dziesięć lat nie nawiązuje kontaktu z najbliższą rodziną, ani z córkami, ani z siostrą, z którą była bardzo zżyta. Kilka lat po tragicznej śmierci, skazaniu młodego chłopaka na karę więzienia młoda dziennikarka śledcza uruchamia w Internecie podcast, który ma na celu ponowne spojrzenie na zbrodnię sprzed kilku już lat. Rusza lawina plotek, oskarżeń i wzajemnych niechęci. Zwrot akcji następuje w momencie samobójczej śmierci matki sióstr, bliźniaczek. Na pogrzebie matki dochodzi do spotkania rodziny, znienawidzonych sióstr i znajomych z dawnych lat. Dochodzi do rozmów, wspomnień i okazuje się, że sprawa morderstwa sprzed kilku lat nabiera zupełnie innych wymiarów.
Dobrze napisana powieść, lekka i bez specjalnie zagmatwanej akcji. Zakończenie zaskakuje, co udowadnia, że nie należy od razu przywiązywać się do podanych na początku rozwiązań. Dobra lektura na czas odpoczynku od codziennych zajęć. Polecam.
Książkę wydało Wydawnictwo Znak Literanova.
Zdzisław Ruszkowski.

Czy już zasnęłaś
Autor: Barber Kathleen.
Psychologiczno – kryminalna powieść, która wkrótce ma stać się kanwą serialu telewizyjnego w amerykańskiej telewizji. Główna bohaterka Josie jest narratorką tej opowieści, na podstawie jej przeżyć poznajemy etap dramatycznych wydarzeń jej samej, jej chłopaka i najbliższej rodziny. Akcja toczy się wokół okoliczności zabójstwa ojca...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Nowa książka Ebena Alexandra, autora międzynarodowego bestsellera "Dowód", znakomitego naukowca i wykładowcy Harvardu, który doświadczył życia po śmierci.
„Szanowany neurochirurg, sceptyk i racjonalista, w czasie kilkudniowej śpiączki przeżył śmierć kliniczną i doświadczył życia po drugiej stronie. To wydarzenie wstrząsnęło jego światopoglądem. Był tak głęboko przekonany o autentyczności tego doznania, że postawił na szali swoją karierę naukową, aby zbadać zjawiska niewytłumaczalne i oddać sprawiedliwość tym, którzy ich doświadczyli. Powyższy opis pochodzi od wydawcy”.
Książka zajmująca się tematem „życia po śmierci”, kolejna z tej dziedziny, ale jednak ta jest inna, wyjątkowa. Opisuje autentyczne przeżycia człowieka, lekarza i naukowca, który sam stał się uczestnikiem tragicznych wydarzeń. Nagle dopada go choroba, stan jego zdrowia opisywany jest, jako agonalny, ale niespodziewanie wydarza się cos, co trudne jest do racjonalnego wytłumaczenia. Nauka zna metody różne badania zjawisk, ich opis i sposób wyjaśnienia. Niemalże wszystkiego, co jest namacalne, nadaje się do zmierzenia i zbadania. Tutaj sprawa jest pogmatwana, no, bo jak wytłumaczyć i jeszcze, aby inni w to uwierzyli, że śmiertelnie chory pacjent, bez kontaktu z otoczeniem w niewyjaśniony sposób wraca do zdrowia. Wraca do zdrowia i jeszcze ma wspaniałe wspomnienia z okresu bycia w śpiączce?. Książka jest doskonałym przykładem, że nauka jeszcze nie wszystko zbadała, ma duże pokłady niezbadane, a my, jako ludzie zbyt pochopnie wyciągamy wnioski z tego, co jest nam przedstawiane. Bardzo wciągająca lektura, skłania do przemyśleń i zastanowienia się nad swoimi poglądami i osądami. Napisana przez doświadczonego człowieka, z wielkim kunsztem prowadzi czytelnika przez zawiłe opisy wydarzeń. Naprawdę świetnie napisana książka, doskonale się czyta.
Bardzo przyjemna dla oczu okładka a samą książkę można polecić znajomym sceptykom w tej dziedzinie, aby moc potem wspólnie ją przedyskutować.
Książkę wydało Wydawnictwo Znak Literanova.
Polecam, Zdzisław Ruszkowski.

Nowa książka Ebena Alexandra, autora międzynarodowego bestsellera "Dowód", znakomitego naukowca i wykładowcy Harvardu, który doświadczył życia po śmierci.
„Szanowany neurochirurg, sceptyk i racjonalista, w czasie kilkudniowej śpiączki przeżył śmierć kliniczną i doświadczył życia po drugiej stronie. To wydarzenie wstrząsnęło jego światopoglądem. Był tak głęboko przekonany o...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Dziewczyny z Wołynia. Prawdziwe historie.
Herbich Anna.
„W 1939 roku sielskie życie na Wołyniu się kończy. Polska upada, zmieniający się okupanci sieją postrach. Jednak największe zagrożenie przychodzi ze strony, z której nikt się tego nie spodziewał. Sąsiadów. Kumów. Ukraińców. Wiedzeni banderowską wizja Ukrainy zaczynają mordować Polaków. Wołyńskie dziewczęta były jeszcze dziećmi, gdy rozpoczął się pogrom. Widziały śmierć rodziców, braci, sióstr i rzeź całych wsi. Słyszały błagania bezbronnych ofiar opętanych szałem mordu Ukraińców. Z dnia na dzień straciły nie tylko najbliższych, ale również swoją ojcowiznę”.
Książka jest zbiorem opowiadań i wspomnień kilku sędziwych już kobiet, które przeżyły w dzieciństwie piekło. Jakimś dziwnym zbiegiem okoliczności przeżyły zbrodnię ludobójstwa ludności Polskiej przez Ukraińców na Wołyniu. Na zawsze w pamięci pozostały im te niewyobrażalne zbrodnie, których świadkami były. Utraciły wtedy wszystko, co miały najcenniejsze. Rodziców, rodzeństwo, dziadków, krewnych, sąsiadów, przyjaciół a także całe dzieciństwo.
„Dziewczyny” opowiadają o swoich dramatycznych losach, o utracie, o cierpieniu, o próbach powrotu do życia. Każda z nich miała inny życiorys, ale łączy je jedno. Szanują i pielęgnują pamięć o pomordowanych przodkach. Działają w stowarzyszeniach, upamiętniają miejsca kaźni i dają świadectwo, aby nigdy te zbrodnie nie zostały zatarte przez czas i ludzi. Książka jest zapisem dramatycznych wspomnień, ważne jest aby przesłanie jakie niesie dotarło do jak najszerszej rzeszy ludzi.
Książkę wydało Książkę Wydało Wydawnictwo: Znak Horyzont.
Polecam,
Zdzisław Ruszkowski.

Dziewczyny z Wołynia. Prawdziwe historie.
Herbich Anna.
„W 1939 roku sielskie życie na Wołyniu się kończy. Polska upada, zmieniający się okupanci sieją postrach. Jednak największe zagrożenie przychodzi ze strony, z której nikt się tego nie spodziewał. Sąsiadów. Kumów. Ukraińców. Wiedzeni banderowską wizja Ukrainy zaczynają mordować Polaków. Wołyńskie dziewczęta były...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

W pułapce.
Magda Stachula.
Dla wielbicieli thrillerów nie lada gratka. Kolejny thriller psychologiczny autorstwa Magdy Stachuli. Książka napisana z dobrym pomysłem, stopniuje napięcie i rozszerza listę postaci biorących udział w opisywanych zdarzeniach. Akcja rozgrywa się na kilku płaszczyznach czasowych, bez zbędnych komplikacji ale wciąga czytelnika w rozgrywkę myślową „ kto to może być ?”.
Autorka w ciekawy sposób rysuje portrety poszczególnych postaci a także umiejętnie dozuje napięcie. W miarę czytania przypuszczenia rozkładają się na wszystkich uczestników gry, by na koniec niespodziewanie pogrążyć jedną osobę. Na okres letni, na wakacyjną lekturę, książka nadaje się znakomicie.
Książkę wydało Wydawnictwo Znak Literanova.
Zdzisław Ruszkowski

W pułapce.
Magda Stachula.
Dla wielbicieli thrillerów nie lada gratka. Kolejny thriller psychologiczny autorstwa Magdy Stachuli. Książka napisana z dobrym pomysłem, stopniuje napięcie i rozszerza listę postaci biorących udział w opisywanych zdarzeniach. Akcja rozgrywa się na kilku płaszczyznach czasowych, bez zbędnych komplikacji ale wciąga czytelnika w rozgrywkę...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Wszyscy ludzie, których znam, są chorzy psychicznie.
Krystian Nowak.
„Krystian to bohater na miarę naszych czasów, w których ważne są filtry na Instagramie, a miłości poszukuje się za pomocą geolokalizacji”.
Naprawdę trudno odnieść się do tej pozycji. Pełno chaosu, i z braku pomysłu wulgarnego języka.
Nie namawiam, nie zachęcam nie zmuszam.
Książkę wydało Wydawnictwo Znak Literanova.
Zdzisław Ruszkowski.

Wszyscy ludzie, których znam, są chorzy psychicznie.
Krystian Nowak.
„Krystian to bohater na miarę naszych czasów, w których ważne są filtry na Instagramie, a miłości poszukuje się za pomocą geolokalizacji”.
Naprawdę trudno odnieść się do tej pozycji. Pełno chaosu, i z braku pomysłu wulgarnego języka.
Nie namawiam, nie zachęcam nie zmuszam.
Książkę wydało Wydawnictwo Znak...

więcej Pokaż mimo to

Okładka książki Życie w średniowiecznej wsi Frances Gies, Joseph Gies
Ocena 6,6
Życie w średni... Frances Gies, Josep...

Na półkach:

Życie w średniowiecznej wsi.
FRANCES GIES – JOSEP GIES
"Życie w średniowiecznej wsi" to kolejna część wspaniałej trylogii, stanowiącej lekturę obowiązkową dla miłośników historii oraz każdego wielbiciela twórczości George’a R. R. Martina.
Kolejna książka autorów bestsellerowego „ŻYCIA w ŚREDNIOWIECZNYM ZAMKU”. Teraz z kolei mamy okazję ze szczegółami poznać jak wyglądało życie na wsi w okresie średniowiecza. Autorzy w sposób chronologiczny opisują początki powstania i rozwoju wsi, życie jej mieszkańców a także wszystko to co do tego życia było im potrzebne. Książka podzielona na dziesięć rozdziałów, w oparciu o materiały archiwalne przedstawia kolejno etapy pojawienia się skupisk ludzi, zwanych później wsiami. Dostarcza wiele ciekawych faktów, o mieszkańcach wsi, o chłopach, o właścicielach ziemskich, o zarządcach obszarów ziemskich o najwyższych hierarchach na drabinie społecznej, o panach. Poznajemy szczegóły życia ówczesnej wsi, prace na roli, życie rodzinne, rozwój zabudowy, a także początki i rozwój stosowanych narzędzi do prac polowych. Istotnym rozdziałem jest opis udziału religii w życiu chłopów, rozwój parafii a także początki sądownictwa. Jego wpływ na regulacje prawne życia na wsi, mające za zadanie wprowadzenie jednolitego porządku prawnego. Ważnym elementem jest szeroki wachlarz podatków, opłat i danin, którymi obarczeni byli mieszkańcy wsi. Na koniec przedstawiono schyłek średniowiecznej wsi, powolne odejście od starych prymitywnych metod pracy, hodowli zwierząt i uprawy roślin w kierunku wprowadzenia nowych metod a także zbliżenia się do miasta i szukania tam pracy i warunków poprawy swojej egzystencji.
Książka napisana przystępnym językiem, daje czytelnikowi możliwość poznania trudnych losów mieszkańców średniowiecznej wsi. Surowe warunki klimatyczne, prowizoryczne miejsca do mieszkanie i ciągła praca była codziennością. Do tego należy dodać biedę i ubóstwo oraz brak dostatecznej ilości pożywienia. życie w tamtym okresie wymagało ogromnych nakładów, trudu i znoju.
Książkę wydało Wydawnictwo Znak Horyzont
Polecam, Zdzisław Ruszkowski.

Życie w średniowiecznej wsi.
FRANCES GIES – JOSEP GIES
"Życie w średniowiecznej wsi" to kolejna część wspaniałej trylogii, stanowiącej lekturę obowiązkową dla miłośników historii oraz każdego wielbiciela twórczości George’a R. R. Martina.
Kolejna książka autorów bestsellerowego „ŻYCIA w ŚREDNIOWIECZNYM ZAMKU”. Teraz z kolei mamy okazję ze szczegółami poznać jak...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Miłość made in China.
Autor: Malovic Dorian
„Znakomity reportaż o największym na świecie rynku… matrymonialnym. Ceniony reportażysta i znawca chińskiej kultury Dorian Malovic przemierzył Państwo Środka wzdłuż i wszerz. Rozmawiał z matkami, żonami, córkami, siostrami, konkubinami i prostytutkami. Wysłuchał ich najintymniejszych zwierzeń, po to by zbudować prawdziwy obraz miłości made in China.”
Książka opowiada o bardzo ważnym dla człowieka aspekcie codziennej egzystencji, a mianowicie o znalezieniu drugiej połowy, partnera czy partnerki do wspólnego życia. Chiny, jakże odmienna kulturowo dla nas kraina trwają od wieków w tej ważnej materii niezmiennie na tych samych pozycjach. Ustalone przez przodków normy i zasady założenia rodziny, dbania o nią, troska o dzieci, rodzeństwo i starszych rodziców przetrwały do dzisiaj. Choć upadają cesarstwa, zmieniają się rządy i jarzma ucisku stają się luźniejsze, społeczność chińska w większość dalej tkwi w normach i zasadach ustalonych przez swoich przodków. Bieda, przeludnienie, polityka społeczna kolejnych rządów, pozostawiły piętno na ludziach, szczególnie ze wsi czy biednych regionów. Chińczykom niezamożnym, bez wykształcenia trudno jest znaleźć partnera do wspólnego życia i założyć rodzinę. Autor na podstawie rozmów, zebranych materiałów, przeprowadzonych badań opisuje funkcjonowanie rozmaitych biur matrymonialnych, agencji, a także ciągle jeszcze działających swatek, matek chrzestnych i innych profesji biorących udział w zapoznawaniu par., Choć widoczne są ogromne zmiany społeczne związane z rozwojem państwa, to jednak książka zawiera wiele zaskakujących informacji, jak choćby opis małżeństw aranżowanych przez rodziców gdzie młodzi praktycznie nie mają nic do powiedzenia oprócz „tak” na swoim ślubie. Dorian Malovic przeprowadza czytelnika bardzo przystępnym językiem przez spotkania z osobami z różnych środowisk, z ich bardzo osobistymi i intymnymi problemami a także przedstawia historie ludzi różnych orientacji seksualnych. Książka jest godna polecenia, jako źródło wiedzy o ważnym problemie rozwiązywanym przez społeczność o zupełnie innej, odmiennej historii i tradycji od naszej.
Książkę Wydało Wydawnictwo: Znak Horyzont.
Polecam, Zdzisław Ruszkowski.

Miłość made in China.
Autor: Malovic Dorian
„Znakomity reportaż o największym na świecie rynku… matrymonialnym. Ceniony reportażysta i znawca chińskiej kultury Dorian Malovic przemierzył Państwo Środka wzdłuż i wszerz. Rozmawiał z matkami, żonami, córkami, siostrami, konkubinami i prostytutkami. Wysłuchał ich najintymniejszych zwierzeń, po to by zbudować prawdziwy obraz...

więcej Pokaż mimo to