Okładka książki Moja gra. Autobiografia Robert Matteoni, Luka Modrić
Okładka książki Moja gra. Autobiografia
Robert MatteoniLuka Modrić Wydawnictwo: Znak Horyzont biografia, autobiografia, pamiętnik
Znak Horyzont
2020-09-07
2020-09-07
Karina Giel
piłkarz piłka nożna futbol sport autobiografia Luka Modrić Chorwacja

Chorwacja właśnie ma przerwę w meczu z Anglią w Euro , a ja skończyłam czytać autobiografię ich lidera. Jak wszystkie autobiografię, biografie czy wspomnienia, ta też jest bardzo interesująca i motywująca. Piłka nożna od kuchni i dawka dobrej energii.
Vamos Croacia!

Vamos Croacia!

Kibicuję Realowi Madryt od 11 lat, więc książka Luki była obowiązkowa. Porwała mnie od pierwszej strony. Powrót do czasów dzieciństwa i wojny o niepodległość Chorwacji przybliżył nieco konflikt w tym Bałkańskim Kotle. Razem podczas czytania zwiedzamy wszystkie kluby przez, które musiał przebrnąć by dostać się i zagrać na słynnym Estadio Santiago Bernabéu. Jest to droga kręta i zawiła. Czas, upór i chęć doskonalenia się piłkarsko pozwoliło Luce stać się Wielkim piłkarzem. Książka ta opowiada o zwykłym chłopaku z Zadaru, który osiągnął Piłkarski Olimp.

Reprezentacji Chorwacji kibicuję od mistrzostw świata we Francji, gdy jak burza przechodzili przez turniej i niespodziewanie zdobyli brązowy medal. Nic więc dziwnego, że po pierwsze cieszyłem się jak dziecko z ich sukcesu w Rosji, a po drugie musiałem sięgnąć po książkę Luki Modricia. Niestety, nie zaciekawiła mnie szczególnie.

W kilku momentach Modrić chciał się w niej pokazać jako człowiek potrafiący tupnąć nogą i postawić na swoim, ale ogółem mogę zażartować, że jest zbyt spokojny, aby móc napisać naprawdę dobrą piłkarską autobiografię ;) Jednocześnie nie uważam czasu poświęconego na tę publikację jako straconego.

W kilku momentach Modrić chciał się w niej...

Do momentu transferu do Realu Madryt warto, później jest już męczarnia, bo oczywiście nie wypada nic stamtąd wynosić, skoro nadal tam gra. Bardzo dobrze opisane dzieciństwo w oparach wojny, która stała się codziennością, płynnie się ją czyta, nawet jeśli są fragmenty, gdzie nie ma nic ciekawego. Dzieciństwo, wypożyczenia, związek, rodzina - opisane dobrze, no ale od fragmentów o Realu Madryt można odpuścić, bo są to już tylko opisy spotkań. Zresztą, jeśli chodzi o mundial 2018, to jest niestety tak samo. Jakby się już mu nie chciało robić końcówki książki.

Moja gra. Autobiografia
Robert Matteoni, Luka Modrić.
Zwykle autobiografia kojarzy się z podsumowaniem najważniejszych, najciekawszych i najistotniejszych zdarzeń z życia jego autora. Taka właśnie jest ta książka, Luka Modrić wspólnie z Robertem Matteoni przekazują czytelnikowi olbrzymią dawkę wiedzy na temat istotnych elementów życia i przebiegu kariery sportowej znanego i podziwianego sportowca, cenionego i uwielbianego piłkarza. Dynamika książki jest ogromna, tak jak życie jej bohatera. Poznajemy trudne czasy wczesnego dzieciństwa Luki, życie w kraju opętanym bratobójczą walką, dramatyczne losy najbliższej rodziny. Dzięki determinacji ojca, jego ogromnemu zaangażowaniu Luka Modrić szczebel po szczeblu zdobywa szlify edukacyjne i zalicza kolejne treningi kondycyjne i sportowe, aby w niedalekiej przyszłości móc rozpocząć karierę piłkarza zawodowego. Książka z imponującą precyzją opisuje kolejne kroki kariery, przemyślane, zaplanowane i realizowane z wielką determinacją. Młody Luka Modrić dzięki swojemu ojcu, który podziela jego zauroczenie piłką nożną pnie się po niełatwych ścieżkach kariery, i jak się później okazuje zdobywa jej szczyty.
„Moja gra. Autobiografia” jest ekspozycją wielkości siły rodziny, miłości ojca do syna a także ogromnej konsekwencji w postępowaniu i działaniu. Luka Modrić, już, jako dorosły mężczyzna osiągający pierwsze sukcesy w piłce nożnej zakłada rodzinę i bardzo troskliwie buduje gniazdo rodzinne. Dba o swoja żonę, troszczy się o kolejne nowonarodzone dzieci i jednocześnie ciągle się rozwija. Ujmujące są opisy mówiące o rodzinie, rodzicach, dziadkach, dzieciach i żonie. Świadczą o wielkiej miłości do rodziny i jej znaczeniu, wpojonym mu przez rodziców.
Ogromnym, pozytywnym walorem książki, tym, co mnie wprost zdumiało jest duża dawka fachowych informacji z rozegranych, w czasie bogatej kariery sportowej Luki meczy piłki nożnej. Niezależnie, jakiej rangi, gdzie się odbywały, zawsze są skrupulatnie opisane i zreferowane. Kiedy rozgrywał się mecz?, kto grał?, jaka była obsada?, kto grał? w jakiej był formie? Wszystko jest opisane, barwnie z fachowym komentarzem.
Książkę, która napisana jest przez fachowców z całą odpowiedzialnością można polecić wszystkim fanom piłki nożnej. Bardzo przyjemna lektura, świetnie się czyta, zawiera dużo ciekawych faktów i informacji. Oczywiście nie sposób pominąć okładki, ładne zdjęcie Luki, w dobrze dobranej kolorystyce.
Książkę przeczytałem dzięki uprzejmości Wydawnictwa ZNAK HORYZONT.
Gorąco polecam Zdzisław Ruszkowski

Moja gra. Autobiografia
Robert Matteoni, Luka Modrić.

O przebyciu trudnej i pełnej wybojów drogi prowadzącej na piłkarski szczyt naprawdę warto przeczytać. Losy Luki Modrića, które wiodą od chorwackiej wioski po galę Ballon d’Or pokazują, że marzenia (może nie wszystkie i nie wszystkich) czasem się spełniają.
CAŁOŚĆ RECENZJI: https://rfbl.pl/luka-modric-moja-gra-recenzja/

CAŁOŚĆ RECENZJI: https://rfbl.pl/luka-modric-moja-gra-recenzja/

NADZWYCZAJNA HISTORIA ZWYCZAJNEGO CZŁOWIEKA

Człowiek nie rodzi się gwiazdą. Sukces to efekt ciężkiej pracy, poświęceń i mnóstwa wiary w siebie, co świetnie obrazuje autobiografia chorwackiego piłkarza Luki Modricia. Gdy Modrić ma sześć lat, na Chorwacji wybucha wojna o niepodległość kraju, a ten traci, zabitego z zimną krwią przez serbskich rebeliantów, ukochanego dziadka. Resztę dzieciństwa i młodość spędza w obozie dla uchodźców, gdzie na hotelowym parkingu, zawsze towarzyszy mu piłka. Jak z tego małego, rozkochanego w graniu chłopca, przyzwyczajonego do alarmów bombowych, wyrósł wspaniały piłkarz, którego świat zna dzisiaj?

Lukę Modricia poznałam w 2012 roku, kiedy to trafił do Realu Madryt, tylko po to by później śledzić jego poczynania również na meczach reprezentacji Chorwacji. Dzięki uprzedniej znajomości piłkarza, czytając o perspektywie Modricia na wydarzenia po 2012 roku, mogłam odświeżyć sobie pamięć na wspaniałe, ale również dramatyczne chwile, jak również zyskać inny punkt widzenia. Nie trzeba jednak znać historii Luki, by cieszyć się lekturą jego zapisków.

Autobiografia Modricia jest z wielu powodów ujmująca. Po pierwsze: czytelnik ma szansę jeszcze lepiej poznać Lukę, nie tylko jako piłkarza Realu czy Chorwacji, ale też jako człowieka. Czytanie o tak skromnej, prostej, acz utalentowanej osobie było niezwykle odświeżające, potwierdziło również, że sympatia jaką darzę tego zawodnika, została świetnie ulokowana. Po drugie: historia jego życia jest naprawdę niewiarygodna, biorąc pod uwagę niespokojne czasy, w jakich przyszło mu żyć, a także szereg wydarzeń, które doprowadziły go do miejsca, w którym znajduje się teraz. Modrić faktycznie przelał na papier myśli towarzyszące mu podczas najważniejszych chwil, nie tylko tych pozytywnych, ale również kontrowersyjnych, gdy często dziennikarze czy publika obrzucali go błotem. Piłkarz ze spokojem opisuje swoją perspektywę, a także niepodkoloryzowaną rzeczywistość, dzięki której możemy zrozumieć wiele jego wspomnień.

Przez całą książkę przebija się skromność tego błyskotliwego zawodnika. Jako że mamy okazję poznać kilka szczegółów dzieciństwa, wychowania, a także rodziny Modricia, szybko możemy dostrzec, że pomimo mnóstwa sukcesów na koncie, Luka pozostał tym samym prostym, rodzinnym, lojalnym, zdeterminowanym, pełnym pasji młodzieńcem, zakochanym w piłce nożnej. Tym samym czytanie o efektach jego ciężkiej pracy przynosi mnóstwo satysfakcji. Modrić jest bardzo dojrzały emocjonalnie, a że o wszystkim pisze z tak dobrze znaną mu pokorą i grzecznością, faktycznie widzimy w nim normalnego śmiertelnika, a nie tylko legendarną gwiazdę futbolu.

Bardzo się cieszę, że miałam okazję przeczytać tę książkę. Nie tylko dlatego, że jeszcze lepiej pozwoliła mi zrozumieć Modricia i dała mi wgląd w jego perspektywę na cudowne jak i bolesne wspomnienia i towarzyszące im emocje, ale też dlatego, że okazała się w pewien sposób inspirująca. Poprzez lekturę uczymy się, że z niegasnącą pasją i ciężką pracą, człowiek może dojść daleko, a każdy sukces poprzedza droga pełna wzlotów i upadków, dzięki którym można się sporo nauczyć. Jeśli interesujecie się piłką nożną, lub jesteście fanami Modricia, serdecznie zachęcam do sięgnięcia po niniejszą pozycję. Pozwoli wam docenić prosty geniusz Luki jeszcze bardziej.

NADZWYCZAJNA HISTORIA ZWYCZAJNEGO CZŁOWIEKA

Historia o wytrwałości, uporze i wielkim sercu tego wspaniałego piłkarza. Kulisy sukcesów Realu i reprezentacji Chorwacji.
Polecam👍

Polecam👍

Spokojna ale dobra historia jednego z najlepszych chorwackich piłkarzy. Troszkę mało tych kulis z szatni klubowych ale droga Chorwacji do srebra,pokazana super. Polecam

Bardzo przypadło mi do gustu w tej biografii przeplatanie sytuacji piłkarskich/meczowych z tymi dotyczącymi życia osobistego. Wydaje mi się że taki zabieg bardzo urozmaica czytanie biografii

• Sport
  • Literatura faktu