rozwiń zwiń
Mirya

Profil użytkownika: Mirya

Dytmarów/Wrocław Kobieta
Status Czytelniczka
Aktywność 1 tydzień temu
651
Przeczytanych
książek
916
Książek
w biblioteczce
404
Opinii
3 632
Polubień
opinii
Dytmarów/Wrocław Kobieta
Ta użytkowniczka nie posiada opisu konta.

Opinie


Na półkach: ,

W czytaniu książek różnorodnych gatunkowo uwielbiam to, że spełniają tak wiele potrzeb. Kiedy czułam się przebodźcsowana i szukałam lekkiej opowieści do słuchania w drodze do pracy wybrałam Kołysankę dla czarownicy. Już kilkukrotnie trafiałam w sieci na książki Magdaleny Kubasiewicz. Wiele osób polecało, a ja akurat tęskniłam za gatunkiem urban fantasy. Cykl Wilczej Jagody okazał się strzałem w dziesiątkę. Po pierwszym tomie od razu przepadłam w kolejnych i w styczniu udało mi się skończyć ostatnią część. Bawiłam się świetnie!

Rozpoczynanie nowych serii często wiąże się z pewnym uczuciem niepokoju. Na półkach piętrzą się nieukończone książkowe cykle, do których trudno wrócić po przerwie. W przypadku przygód Wilczej Jagody wyszło idealnie, bo podczas kiedy ja czytałam pierwszy tom, wydawnictwo przygotowywało do wypuszczenia finałową część. Dzięki temu gładko przeszłam przez cztery przygody Jagi, warszawskiej specjalistki od klątw.

Powrót do polskiej fantastyki okazał się czystą przyjemnością. Fabuła wciągnęła, bohaterowie intrygowali, tajemnice się piętrzyły, a wszystko to w otoczeniu trochę znanym, a jednak magicznym. W tej wersji opowieści warszawska syrenka to nie jest tylko pomnik wart zobaczenia. Jak zajdzie potrzeba to i ostrzeże mieszkańców przed zbliżającą się katastrofą. Takie wykorzystanie znanych miejsc i przekształcenie ich, żeby pasowały do opowieści pozwoliło poczuć się jak w domu. Kubasiewicz radzi sobie z tym śpiewająco, nie przesadza, ale co jakiś czas daje nam powód do uśmiechu i pokiwania głową na zasadzie: „znam to”. Prezentuje postacie z legend, miejsca znane ze stolicy, wplata w akcję raczej niezaskakujących przeciwników do pokonania, jak wilkołaka biegającego wieczorem po pobliskim parku. Dzięki temu, nawet kiedy w ostanim tomie akcja przenosi się za granicę, czujemy, że ten świat jest nam bliski.

W każdej z części akcja wydaje się być podobna – Jaga „przypadkowo” zostaje wmieszana w walkę ze złem i pomaga wydziałowi do spraw magicznych jako specjalistka od klątw. Autorka nie decyduje się na długie opisy systemu magicznego w swoim świecie. Poznajemy go raczej w biegu, podczas kolejnych przygód. Świetnym pomysłem było postawienie w centrum akcji wiedźmy klątw. Wypadło to oryginalnie i po lekturze, aż chciałoby się posiadać umiejętności Jagi.

Poznawanie głównej bohaterki, Jagody Wilczek, to czysta przyjemność. Kobieta jest silna, pewna swoich zdolności i oczywiście ładuje się w sytuacje, których powinna unikać. Brzmi to trochę oklepanie, ale Jaga jest dowodem, że da się stworzyć bohaterkę o wybitnych magicznych umiejętnościach, która nie irytuje. W sportretowaniu tej postaci pomagają również odkrywane tajemnice z jej przeszłości, która nie należała do łatwych. Te strzępki wiadomości rozłożone na kilka części idealnie podsycały ciekawość.

W cyklu o Wilczej Jagodzie jest mnóstwo ciekawych bohaterów. Ich opis jest wnikliwy, dzięki czemu z łatwością potrafimy ich sobie wyobrazić. Wątek romantyczny również się pojawia, ale przez większość czasu składa się z domysłów czytelnika. Nabiera rozpędu dopiero w ostatniej części, ale jest tak niewydumany i naturalny, że nie można na niego narzekać. Udało się autorce stworzyć takie postaci, za którymi czytelnik będzie tęsknić po zakończeniu ostatniego tomu. I chociaż cieszy mnie zamknięcie tej historii, to część mnie ma ochotę na kontynuację. Taka to była zabawa.

W czytaniu książek różnorodnych gatunkowo uwielbiam to, że spełniają tak wiele potrzeb. Kiedy czułam się przebodźcsowana i szukałam lekkiej opowieści do słuchania w drodze do pracy wybrałam Kołysankę dla czarownicy. Już kilkukrotnie trafiałam w sieci na książki Magdaleny Kubasiewicz. Wiele osób polecało, a ja akurat tęskniłam za gatunkiem urban fantasy. Cykl Wilczej Jagody...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Truman Capote spędził sześć lat badając sprawę morderstwa czteroosobowej rodziny w miasteczku Holcomb. Towarzyszyła mu w tym jego przyjaciółka, autorka głośnego Zabić drozda, Harper Lee. To jej zadedykował wydaną w 1966 roku powieść Z zimną krwią. Książkę szybko okrzyknięto mianem arcydzieła i wciąż wymieniana jest jako największe osiągnięcie autora. Już pod względem gatunkowym jest to nietypowa pozycja. Z jednej strony, reportaż podparty wnikliwymi poszukiwaniami. Z drugiej, to powieść tak wciągająca i mrożąca krew w żyłach, że bije na głowę fabularyzowane kryminały.

W pierwszej części książki autor odmalował tło historii. Opisał charaktery poszczególnych członków rodziny Clutterów, czyli ofiar morderstwa i przybliżył sylwetki najważniejszych osób ze społeczności miasteczka Holcomb. Spisał również przebieg podróży kryminalistów, Perry'ego i Dicka. Dzięki wnikliwym portretom bohaterów, czekający na czytelnika finał oddziaływuje jeszcze mocniej. Jest niczym nagłe zderzenie z brutalną rzeczywistością.

Capote zaskakuje sposobem w jaki poprowadził chronologię wydarzeń. Koniec pierwszej części przynosi nam przeskok w czasie. Sąsiedzi odkrywają zwłoki i rozpoczyna się śledztwo. Capote omija jednak opis wydarzeń z nocy morderstwa. Wiemy, że kryminaliści byli blisko swojej destynacji, wiemy, że rodzinę zamordowano. Co się wydarzyło w domu Clutterów? Żeby się tego dowiedzieć, Capote każe nam czekać dosyć długo. Z zimną krwią osiąga zatem jeden z głównych celów kryminałów, bo czytelnik w tym momencie nie jest już w stanie odłożyć lektury.

Autor nie sili się na wprowadzanie mrocznej atmosfery. Przedstawia fakty, które zupełnie wystarczają, żeby wzbudzić w nas przerażenie. Opis tego w jakim stanie były ofiary, kiedy je znaleziono pozostaje w głowie na długo po lekturze. W dużej mierze to styl Capote'a sprawia, że czytanie jest tak emocjonujące. Również przybliżenie sylwetek dwójki morderców jest podszyte ciągłym uczuciem niepokoju. Wydaje się, że takie osoby są wokół nas. Zagubione, popełniające mniejsze i większe wykroczenia. Jak daleko są od popełnienia największej zbrodni?

Capote opisując to morderstwo, przedstawia fakty z nim związane, ale porusza też temat zła, które tkwi w człowieku. Czytając Z zimną krwią trudno nie zadawać sobie pytania „dlaczego?”. Przecież musi być konkretny motyw, coś musiało popchnąć tę dwójkę zbrodniarzy do zamordowania całej rodziny. Szukamy logicznego wytłumaczenia, potrzebujemy dostać zapewnienie, że ludzie nie są po prostu źli, bo okrucieństwo musi mieć swoje źródło. Przeczesywanie tekstu w celu znalezienia odpowiedzi jest prawdziwie fascynujące.

Nieważne czy jesteście fanami true crime czy nie – Z zimną krwią po prostu warto przeczytać. Chociaż ostrzegam, że może okazać się to przerażającym doświadczeniem.

Truman Capote spędził sześć lat badając sprawę morderstwa czteroosobowej rodziny w miasteczku Holcomb. Towarzyszyła mu w tym jego przyjaciółka, autorka głośnego Zabić drozda, Harper Lee. To jej zadedykował wydaną w 1966 roku powieść Z zimną krwią. Książkę szybko okrzyknięto mianem arcydzieła i wciąż wymieniana jest jako największe osiągnięcie autora. Już pod względem...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Proza Kuang kusiła mnie już przy okazji jej trylogii fantasy, Wojen makowych. Pamiętam, że o tym tytule mówiłam i w końcu mój mąż przesłuchał wszystkie trzy części. Po czym stwierdził, że było raczej średnio. Dla mnie pierwszym spotkaniem z autorką jest właśnie Yellowface i chyba spodziewałam się czegoś więcej.

Nie można zaprzeczyć, że w historię przedstawioną w Yellowface błyskawicznie się wsiąka. Opowieść o zawłaszczeniu, zazdrości i internetowych zagrywkach wciąga, a czytelnik jest ciekawy jak całość się potoczy. Najmocniejszą częścią książki jest to, o czym wszyscy trąbią, czyli fragmenty dotyczące działania przemysłu wydawniczego. Bardzo dobry jest ten wgląd w proces promocji powieści i opis drogi, jaką przechodzi autor. Intrygująco wypada również wątek działania w sieci – wrzucania postów na social media, reagowanie na oskarżające posty i negatywne recenzje. Jednak, jest to powieść, która nie zostanie ze mną na długo. Skończyłam ją ostatniego dnia stycznia i już ta historia powoli zaciera się w mojej pamięci. Samej Kuang jednak na pewno dam jeszcze szansę, bo Babel czeka na półce.

Proza Kuang kusiła mnie już przy okazji jej trylogii fantasy, Wojen makowych. Pamiętam, że o tym tytule mówiłam i w końcu mój mąż przesłuchał wszystkie trzy części. Po czym stwierdził, że było raczej średnio. Dla mnie pierwszym spotkaniem z autorką jest właśnie Yellowface i chyba spodziewałam się czegoś więcej.

Nie można zaprzeczyć, że w historię przedstawioną w Yellowface...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika Mirya

z ostatnich 3 m-cy
Mirya
2024-03-06 17:51:33
Mirya dodała książkę Szczegóły na półkę Teraz czytam
2024-03-06 17:51:33
Mirya dodała książkę Szczegóły na półkę Teraz czytam
Szczegóły Ia Genberg
Średnia ocena:
6.7 / 10
99 ocen
Mirya
2024-03-06 17:51:23
Mirya dodała książkę Swobodne wpadanie na półkę Teraz czytam
2024-03-06 17:51:23
Mirya dodała książkę Swobodne wpadanie na półkę Teraz czytam
Swobodne wpadanie Katarzyna Pochmara-Balcer
Średnia ocena:
7.1 / 10
25 ocen
Mirya
2024-03-06 17:50:55
Mirya dodała książkę Z dala od zgiełku na półkę Teraz czytam
2024-03-06 17:50:55
Mirya dodała książkę Z dala od zgiełku na półkę Teraz czytam
Z dala od zgiełku Thomas Hardy
Średnia ocena:
6.9 / 10
860 ocen
Mirya
2024-03-06 17:50:05
Mirya oceniła książkę Zaklęcie dla czarownika na
8 / 10
i dodała opinię:
2024-03-06 17:50:05
Mirya oceniła książkę Zaklęcie dla czarownika na
8 / 10
i dodała opinię:

W czytaniu książek różnorodnych gatunkowo uwielbiam to, że spełniają tak wiele potrzeb. Kiedy czułam się przebodźcsowana i szukałam lekkiej opowieści do słuchania w drodze do pracy wybrałam Kołysankę dla czarownicy. Już kilkukrotnie trafiałam w sieci na książki Magdaleny Kubasiewicz. Wiele...

Rozwiń Rozwiń
Zaklęcie dla czarownika Magdalena Kubasiewicz
Cykl: Wilcza Jagoda (tom 4)
Średnia ocena:
7.8 / 10
823 ocen
Mirya
2024-02-20 19:18:47
2024-02-20 19:18:47
Mirya
2024-02-20 19:14:50
Mirya oceniła książkę Z zimną krwią na
9 / 10
i dodała opinię:
2024-02-20 19:14:50
Mirya oceniła książkę Z zimną krwią na
9 / 10
i dodała opinię:

Truman Capote spędził sześć lat badając sprawę morderstwa czteroosobowej rodziny w miasteczku Holcomb. Towarzyszyła mu w tym jego przyjaciółka, autorka głośnego Zabić drozda, Harper Lee. To jej zadedykował wydaną w 1966 roku powieść Z zimną krwią. Książkę szybko okrzyknięto mianem arcydzie...

Rozwiń Rozwiń
Z zimną krwią Truman Capote
Średnia ocena:
7.8 / 10
2993 ocen
Mirya
2024-02-13 14:21:59
Mirya dodała książkę Wąska droga między pragnieniami na półkę Teraz czytam
2024-02-13 14:21:59
Mirya dodała książkę Wąska droga między pragnieniami na półkę Teraz czytam
Mirya
2024-02-04 16:37:03
Mirya dodała książkę Z dala od zgiełku na półkę Teraz czytam
2024-02-04 16:37:03
Mirya dodała książkę Z dala od zgiełku na półkę Teraz czytam
Z dala od zgiełku Thomas Hardy
Średnia ocena:
7.2 / 10
60 ocen
Mirya
2024-02-04 16:36:00
Mirya oceniła książkę Yellowface na
6 / 10
i dodała opinię:
2024-02-04 16:36:00
Mirya oceniła książkę Yellowface na
6 / 10
i dodała opinię:

Proza Kuang kusiła mnie już przy okazji jej trylogii fantasy, Wojen makowych. Pamiętam, że o tym tytule mówiłam i w końcu mój mąż przesłuchał wszystkie trzy części. Po czym stwierdził, że było raczej średnio. Dla mnie pierwszym spotkaniem z autorką jest właśnie Yellowface i chyba spodziewa...

Rozwiń Rozwiń
Yellowface Rebecca F. Kuang
Średnia ocena:
7.2 / 10
2147 ocen

ulubieni autorzy [8]

Aleksandra Ruda
Ocena książek:
7,7 / 10
8 książek
2 cykle
Pisze książki z:
221 fanów
Licia Troisi
Ocena książek:
7,5 / 10
19 książek
5 cykli
Pisze książki z:
345 fanów
Jakub Ćwiek
Ocena książek:
6,7 / 10
78 książek
9 cykli
1471 fanów

Ulubione

Andrzej Sapkowski Krew elfów Zobacz więcej
Paulo Coelho Alchemik Zobacz więcej
Milan Kundera Nieznośna lekkość bytu Zobacz więcej
Amor Towles Dżentelmen w Moskwie Zobacz więcej
Bohumil Hrabal Zbyt głośna samotność Zobacz więcej
Amor Towles Dżentelmen w Moskwie Zobacz więcej
Amor Towles Dżentelmen w Moskwie Zobacz więcej
Milan Kundera Księga śmiechu i zapomnienia Zobacz więcej
Frank Herbert Opowiadania zebrane. Tom 1 Zobacz więcej

Dodane przez użytkownika

Amor Towles Dżentelmen w Moskwie Zobacz więcej
Amor Towles Dżentelmen w Moskwie Zobacz więcej
Brian Staveley Miecze cesarza Zobacz więcej
Amor Towles Dżentelmen w Moskwie Zobacz więcej
Amor Towles Dżentelmen w Moskwie Zobacz więcej
Amor Towles Dżentelmen w Moskwie Zobacz więcej
Amor Towles Dżentelmen w Moskwie Zobacz więcej
Amor Towles Dżentelmen w Moskwie Zobacz więcej
Amor Towles Dżentelmen w Moskwie Zobacz więcej

statystyki

W sumie
przeczytano
651
książek
Średnio w roku
przeczytane
34
książki
Opinie były
pomocne
3 632
razy
W sumie
wystawione
636
ocen ze średnią 7,2

Spędzone
na czytaniu
3 875
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
35
minut
W sumie
dodane
24
W sumie
dodane
2
książek [+ Dodaj]