Nieznośna lekkość bytu

tłumaczenie
Agnieszka Holland
Nesnesitelná lehkost bytí

Inne wydania

Nieznośna lekkość bytu to finezyjne określenie cechujących człowieka antynomii: dusza-ciało, miłość-seks, myśli-słowa, odczuwanie-rzeczywistość. Kundera umieszcza akcję powieści w Pradze, na wsi czeskiej i w różnych miastach Europy, co pozwala mu dostrzegać świat i wydarzenia ważne w dziejach jego kraju w podwójnej optyce, a także unaocznić trudność wyborów, jakich dokonują jego bohaterowie.

• Zostawić Daringham Hall
  • Amelia i Kuba. Stuoki Potwór
  • Spotlight. Zdrada
  • Rzeka złodziei
  • Ósme życie (dla Brilki)
  • Alicja w krainie czasów
  • Cień eunucha

Dziecko Odyna
Siri Pettersen

8,33 (12 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
książek: 1902

Zakochałam się w 'Nieznośnej lekkości bytu'.
Nie tylko z powodu formy powieści o charakterze eseju - po 'Pałubie' i 'Kochanicy Francuza' mam słabość do takich stylizacji.
Podczas lektury miałam wrażenie, że Milan Kundera jakby czytał w moich myślach, ponieważ wiele jego stwierdzeń pokrywało się z tym, co sama uważam. Niesamowite jest też to, jak autor pokazał życie Tomasza, Teresy, Franza i Sabiny - jakby filozoficznie, ale bez trudnych pojęć. Delikatnie, ale bez przesadnej wrażliwości. Z naciskiem na trudną historię kraju (komunizm), ale bez patosu i mesjanizmu... Plus też za 'Annę Kareninę':-)
Na pewno wiele razy będę wracała do 'Nieznośnej...'. To książka, w której zawsze coś można znaleźć. Milan Kundera zaskoczył mnie, i jednocześnie zachęcił do dalszego poznawania współczesnej literatury czeskiej.

Ola | 2012-08-02
Przeczytana: 02 sierpnia 2012

Jedna z lepszych książek jakie miałam okazję przeczytać. Bardzo "egzystencjalna", pełna złotych myśli. Książka skłaniająca do refleksji na temat miłości, czym ona jest. Dla każdego miłość znaczy coś innego...

Krzysztof Baliński | 2011-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2011

Filozofowie tyle się głowią nad pojęciem bytu, co to w ogóle za czort? Luzik, nie tu miejsce, żeby opisywać co każdy filozof sobie wydumał. Krótko, zwięźle i na temat pisząc: Byt jest to coś co jest, a niebyt czegoś czego nie ma. Tu mam książkę Milana Kundery zatytułowaną "Nieznośna lekkość bytu", a więc autor zajmuje się ciężarem bytu. Jeżeli coś jest musi ważyć. Choć zapewne dla was jest jasne, że nie chodzi o kilogramy ani funty, ale o lekkość lub ciężar ludzkiej egzystencji, bo Kunderowski byt to życie ludzkie. Każdy z nas ma jedno życie i przehandlować go nie może. Mamy taki los jaki mamy, skrojony na na naszą miarę.

I właśnie tu filozofowie wiodą spór czy to robota Boga czy nie? Bo jeżeli Boga nie ma, to jak tłumaczyć naszą egzystencję? Ludzie tak w psychice mają, że wolą wierzyć w Pierwszych Poruszycieli, którzy puszczają w ruch ten cały mechanizm zwany światem, a potem majstrują sobie przy naszym życiu, jakby bogowie nie mieli nic lepszego do roboty jak tylko o nas...

carac | 2012-06-09
Przeczytana: 07 czerwca 2012

Dość specyficzny sposób pisania - czytelnik jest zaznajomiony nie tylko z życiem bohaterów książki, ale również może patrzeć na nich z punktu widzenia samego autora, który swoje poglądy filozoficzne ilustruje właśnie przykładami z życia Tomasza, Teresy, Sabiny i Franza. Kundera porusza odwieczne problemy ludzkiej egzystencji: seks, miłość, zdrada, samotność a wszystko to na tle przemian społecznych, jakie miały miejsce w Czechach po tzw. "Praskiej wiośnie".

Dla kogo?

Moim zdaniem dla lubiących w trakcie lektury nieco podumać nad ludzkim bytem :)

Lilu_Dallas | 2016-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2016

Przeczytałam bardzo uważnie i starannie. Wszak to wybitny Milan Kundera i jego arcydzieło. Ale czy będzie zajmujące i zrozumiałe? Zrozumiałe było, zajmujące też, ale przede wszystkim okazało się dyskusyjne.
A dyskutować można z tezami filozoficznymi autora. Otóż całość opiera się na stwierdzeniu "Einmal ist Keinmal" (raz to tyle, co nic) co oznacza mnie więcej tyle, że życie jednego człowieka przez swą niepowtarzalność nie ma żadnego znaczenia. Nie ma ciężaru czyli pozostaje lekkie, nieznośnie lekkie. Podejmujemy różne życiowe decyzje ale one również nic nie znaczą. Nie możemy ocenić ich trafności. Mamy jedno życie i jedną szansę na swoje wybory, bez porównania ich skutków.
A czyż nie jest jednak zupełnie odwrotnie? Chyba właśnie dlatego, że mamy jedną szansę na tym świecie, czujemy wagę i podniosłość tego wydarzenia, jakim jest życie.
Przemawiały do mnie niektóre refleksje na temat roli przypadku w życiu człowieka. Ale koncepcja rozłączności seksu i miłości i idąc dalej –...

Discort | 2014-03-25
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 25 marca 2014

Po raz pierwszy czytałem to prawdopodobnie jeszcze w liceum, może na studiach. Ostatnio zacząłem ponownie, dziś ukończyłem, dołączając tę powieść do dość wąskiego grona książek przeczytanych dwukrotnie.

Co mogę napisać? Co chcę napisać? Chyba jedynie tyle, że są dzieła, o których pisanie powoduje odarcie ich z magii, z czegoś niewysławialnego, nienazywalnego. "Nieznośna lekkość bytu" jest jednym z nich, dlatego za chwilę umilknę, a Ty, jeśli jeszcze nie zdążyłeś, przeczytaj. Poczuj. Posmakuj. Dotknij. Nie odpowiem na pytanie, co będzie dalej. Nie wskażę żadnej ścieżki. Z Kunderą bowiem trzeba się mierzyć w pojedynkę, zupełnie tak, jak z własnymi lękami, smutkami i euforiami.

anika | 2014-10-13
Przeczytana: 12 października 2014

Nie umiałam się zachwycić tą książką, wbrew wielu pochwalnym opiniom. Opowiada ona w zasadzie historię dwóch par na tle wydarzeń z 1968r. w Czechach i może gdyby bardziej skupiała się na tych wydarzeniach, a nie na życiu erotycznym obu par ( "par" - to skrót myślowy, bo pan z jednej pary sypia z panią z drugiej pary), byłaby dla mnie bardziej strawna. W zasadzie mało mnie interesuje, że ktoś ma nawet po dwa stosunki dziennie, nie obchodzi mnie ideologia dorabiana do tych właśnie stosunków z przypadkowymi partnerkami, a już długi traktat na temat gówna, był dla mnie zupełnie niesmaczny.

Książki nie ratują nawet filozoficzne przemyślenia, chociaż bezpośrednio po lekturze tak mi się wydawało. Dziś, dzień po przeczytaniu, mam już inne zdanie. Bo przecież to, że nie ma w życiu powtórzeń,że stajemy przed sobą w prawdzie, gdy jesteśmy sami, że czasem mamy ochotę wyjść z siebie i nie wrócić, że kochać to znaczy wyrzec się siły, itp - to same banały.

Kolejny raz okazuje się, że nie pod...

"Nieznośna lekkość bytu" porusza wiele problemów w sposób filozoficzny, ale Nam wszystkim bliskich. Przedewszystkim problem zdrady, sprawiedliwości, miłości, smierci, czasui wieleinnych których już nie pamiętam. Pod każdym względem jest lektórą ambitną, ale zrozumiałą, niektórzy twierdzą że pomogła im w kolokwiach z filozofii. Śmiem spostrzec że właściwie cała książka mogłaby być jednym wielkim cytatem z ważnymi myślami, stwierdzeniami, spostrzeżeniami. Dobrze mi się ją czytało, bardzo przyjemnie, dała mi wiele do myślenia i jeśli te myśli dalej będą wiele we mnie zmieni.

kasandra_85 | 2011-01-01
Przeczytana: październik 2010

| 2014-09-01
Przeczytana: 01 września 2014

Znów powtórka z lektury, po długim okresie. I kiedyś i obecnie lektura zajmująca, ale teraz łatwiej mi było docenić jej wartość.

Milan Kundera nie pominął niczego, co nieuniknione i istotne, zarówno w sensie jednostkowym, prywatnym, ludzkim, jak i w wymiarze społecznym i politycznym.
Dalekosiężne życiowe konsekwencje przypadków i skutki wyborów. Uzasadnienia ludzkich decyzji - na ile wybór, który determinuje całe późniejsze życie dokonywany jest racjonalnie, a na ile jest wypadkową zobowiązań, sentymentów, urazów, nadziei i złudzeń.
Wolność kontra zależność lub uzależnienie.
I tzw. wiatr historii, który każdy wybór może obrócić wniwecz.
Dla dorosłych czytelników, nie w znaczeniu metrykalnym. Wiek nie jest najważniejszy, tylko zrozumienie głębokiego sensu tej książki.

„Konto Godne Polecenia Książkowym Molom” - wyniki konkursu

Właśnie zakończyła się pierwsza edycja konkursu na recenzję miesiąca organizowanego we współpracy z Bankiem Zachodnim WBK. Z przyjemnością ogłaszamy, kto został szczęśliwym posiadaczem iPada Mini, a kto wygrał czytniki Kindle Paperwhite.