Na rozstaju dróg

Tłumaczenie: Hanna de Broekere
Cykl: Dzienniki pisane w drodze (tom 2)
Wydawnictwo: Znak Literanova
Darmowe dodatki Edytuj książkę
Miles to go
literatura piękna
Ag2S

„Życie to jest to, co nam się przytrafia, gdy planujemy coś innego. Od początku mojej wędrówki przekonuję się, jak prawdziwe są te słowa”. Kiedy po śmierci żony Alan postanowił sprzedać wszystko, co miał, i rozpoczął swoją przedziwną pieszą wędrówkę przez kontynent, nie wiedział, co może spotkać go po drodze. Szukał nadziei i ukojenia, pytał o sens cierpienia. Był skupiony na sobie. A jednak...

Kiedy po śmierci żony Alan postanowił sprzedać wszystko, co miał, i rozpoczął swoją przedziwną pieszą wędrówkę przez kontynent, nie wiedział, co może spotkać go po drodze. Szukał nadziei i ukojenia, pytał o sens cierpienia. Był skupiony na sobie. A jednak podczas wędrówki okazało się, że to on może pomóc innym i dzięki temu zapomnieć o własnej stracie i smutku. Zrozumiał to dzięki kilku wspaniałym kobietom, z którymi zetknął go los.

~~
Czego nauczy go spotkanie z tajemniczą Angel, która także próbuje zapomnieć o zdarzeniach z przeszłości? W jaki sposób zakończy się historia Kailamai, doświadczonej przez życie dziewczynki? I kim jest nieznajoma, siwowłosa kobieta, która poszukuje go od wielu tygodni?

~~
Na rozstaju dróg to powieść Richarda Paula Evansa należąca do jego bestsellerowych Dzienników pisanych w drodze. Jest to opowieść o przeciwieństwach - o życiu i śmierci, nadziei i rozpaczy, bólu i ozdrowieniu, oraz o wąskich obszarach pomiędzy tymi skrajnościami, na których przebywa większość z nas.

źródło opisu: Wydawnictwo Znak, 2012

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Oficjalna recenzja
pheosia książek: 1404

Podróż coraz ciekawsza

"Na rozstaju dróg" to druga część "Dzienników pisanych w drodze" autorstwa Richarda Paula Evansa. Całkiem niedawno, recenzując część pierwszą („Dotknąć nieba”) pisałam, że warto po nią sięgnąć, bo ma pozytywne przesłanie i zawiera liczne perełki w postaci cytatów z dziennika głównego bohatera. Teraz napisałabym, że warto po nią sięgnąć przede wszystkim dlatego, żeby móc przeczytać część drugą. O ile poprzednia była bardzo dobra, ta jest po prostu świetna. I nie potrafię sobie wyobrazić czym jeszcze może nas zaskoczyć autor w kolejnej… A Richard Evans zaskakuje mnie coraz bardziej. Po pierwsze przejściem od cukierkowych scenariuszy z przewidywalnym happy endem do opowieści mocnych, ale realistycznych, porywających swoją fabułą. Po drugie sięganiem po historie, które naprawdę się wydarzyły, czerpaniem z bogatych wspomnień niezwykłych osób. Po trzecie – dojrzałością stylu, pięknym, prostym językiem, który czyta się i wchłania w sposób naturalny, niewymuszony. I naprawdę nie wiem skąd Evans bierze myśli zamieszczane jako zapiski bohatera, ale jeśli wymyśla je sam, to jestem pełna podziwu dla jego mądrości i precyzji ujęcia tak wielu treści w tak niewielu słowach.

Nie będę ukrywać, że historia Alana Christoffersena mnie urzekła. Oto mężczyzna, który, utraciwszy po wypadku żonę, a po oszustwie wspólnika również firmę, dochody i cały majątek, wyrusza w podróż. Podróż niezwykłą, bo pieszą i wiodącą… przez całe Stany Zjednoczone. W pierwszej części "Dzienników..." nie dochodzi jednak daleko, zaatakowany i ugodzony nożem przez bandę nastolatków w okolicach Spokane. W drugiej budzi się w szpitalu i przekonuje, że poza złymi ludźmi na trasie jego wędrówki znalazło się też wielu dobrych i całkowicie bezinteresownych. Co ważniejsze, tych drugich jest zdecydowanie więcej. Ktoś pomógł mu, zanim wykrwawił się na poboczu drogi, ktoś zaopiekował nim w szpitalu, pomógł w rehabilitacji, a jeszcze ktoś inny zaoferował mu mieszkanie na czas rekonwalescencji. Obcej osobie, zupełnie za darmo i bez żadnych wymagań. Szybko jednak okaże się, że dobre uczynki są najlepszą walutą i właśnie w niej Alan "zapłaci" za pomoc swojej gospodyni. Kto wie, które z nich tak naprawdę bardziej potrzebuje pomocy…

Podróż i cierpienie bohatera są prawdziwe aż do bólu. Dosłownie. Nie brakuje wypadków, groźnych sytuacji, zwątpienia, poczucia straty, rozpaczy, rezygnacji, zmagania się z problemami własnymi i innych, wątpliwości co robić dalej i pytań czy warto iść aż na drugi koniec kraju, by odnaleźć siebie. Coś wam to przypomina? Mnie również - drogę, jaką każdy z nas przechodzi, zwyczajne, codzienne życie. Opowieść Alana uczy nas, że nie wolno się poddawać, nawet jeśli nie wiemy, co nas spotka po drodze ani nawet nie znamy celu wędrówki. Każe wierzyć, że dobro przetrwa i zwycięży. Daje nadzieję, że cierpienie i strata mają sens, nawet jeśli nie odkrywamy go od razu. Nawet, jeśli nie odkrywamy go nigdy.

Z pewnością "Na rozstaju dróg" zaliczę do grona najciekawszych nowości tego roku i postawię na półce z ulubionymi książkami – tymi, które często polecam i pożyczam znajomym. ­Bo coraz trudniej o książki wartościowe, niosące konkretne przesłanie a nie tylko błahą rozrywkę i możliwość zabicia czasu. Ufając talentowi i mądrości Richarda Evansa, polecę czytelnikom wszystkie części "Dzienników pisanych w drodze". I z niecierpliwością będę czekać na tą ostatnią, by przekonać się, co czeka Alana na końcu tak niezwykłej wędrówki.

Katarzyna Marondel

Kris | 2019-03-28
Przeczytana: 21 grudnia 2012

Ta książka jest wspaniała tak samo jak pierwsza część serii. Evans napisał niesamowicie mądrą historię. Przeczytałem ją w dwa wieczory. Zdecydowanie polecam.

Agnieszka Świderek | 2019-01-29
Przeczytana: 27 stycznia 2019

Kolejna część, która "uwiera", ponieważ każe się zastanowić nad sobą i nad swoim życiem.

Agnieszka Rzońca | 2018-09-29
Przeczytana: 29 września 2018

drugi tom z cyklu "dzienniki pisane w drodze" i dalsza część podróży Alana. Po trudnych doświadczeniach napotkanych podczas wędrówki Alan powoli wraca do zdrowia pod czułą opieką Angel. Ona także nie miała lekkiego życia, los i ją wystawił na próbę. Z czasem okazuje się, że bohaterowie mają ze sobą wiele wspólnego. Trudna przeszłość pomaga im wspólnie uporać się z wydarzeniami, które nadal ciążą im na duszy. W ich życiu pojawia się także tajemnicza Kailamai. Czy napotkane na drodze kobiety i ich doświadczenia pozwolą mu mieć nadzieję na lepsze jutro, pomimo przeżytych ciężkich chwil? Co takiego wniosą w jego życie ich historie?
"Na rozstaju dróg" to pełna przemyśleń powieść, głęboka, życiowa i według mnie wzniosła i patetyczna. Historia smutna ale i niosąca ukojenie.

coccinellea | 2018-09-27
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 07 lipca 2014

Jestem pod wrażeniem. Bardzo polubiłam ostatnio książki Evansa - mają w sobie niesamowite pokłady wiary, nadziei i miłości...

Pozostają bardzo głęboko w myślach i powodują znaczne procesy "rozmyślaniowe".
Na rozstaju dróg to druga część serii Dzienników pisanych w drodze. Pierwszą z części Dotknąć nieba przeczytałam wcześniej, teraz udało mi się wypożyczyć i przeczytać tę i powiem Wam, iż już z niecierpliwością czekam na kolejną część.
Książkę czyta się wyśmienicie i bardzo szybko - mi zajęło to jeden wieczór, gdyż niezwykle mnie wciągnęła. Język bardzo przystępny dla czytelnika, kompozycja zdarzeń w przyjemny sposób przedstawiona. Jest to jedna z lepszych książek czytanych przeze mnie ostatnimi czasy:-) Idealna na jesienne długie wieczory...

Pierwsza część była ciekawa - wprowadziła w natłok zdarzeń i ciągu losów głównego bohatera. Ta część jest jeszcze lepsza - wartka akcja, wiele zdarzeń, wiele rozwiązań, problemów, zbiegów okoliczności? A może to raczej przeznaczenie?
Nie...

Monika | 2018-09-05
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 24 lipca 2018

Kolejna część cyklu "Dzienników pisanych w drodze". Nie mniej wzruszająca od pierwszej. Bogata w myśli do zastanowienia się oraz interesujące spotkania.

Joanna | 2018-08-06

Bardzo interesująca książka warta przeczytania i przemyślenia. Polecam!

asiazistebnej | 2018-07-21
Przeczytana: 10 lipca 2018

Przepiękny ciąg dalszy historii Alana.
Mądra, naszpikowana wartościowymi słowami książka. Bardzo mi się podobało, chętnie sięgnę po kolejne tytuły z tej serii.

wantonka | 2018-02-28
Na półkach: Przeczytane, Romanse
Przeczytana: 28 lutego 2018

Jest to druga książka Evansa jaką do tej pory udało mi się przeczytać i napewno nie ostatnia.
Bardzo ciepła i wzruszająca historia. Daje nam dużo do myślenia. Przede wszystkim pokazuje nam, że nie warto się poddawać. Życie może nas jeszcze nie raz zaskoczyć.

eloklaudija | 2017-11-18

"Znowu to mi się zdarzyło. Czasami najstarsze rzeczy dzieją się w naszej głowie."
"Tak naprawdę nie wiemy, co zawiera książka, dopóki jej nie otworzymy."
Znakomita książka, bardzo wzruszająca, paczka chusteczek obowiązkowo! Gdybym miała polecić komuś początkującemu książkę, wybrałabym właśnie tą!
Jeszcze kiedyś do niej wrócę!