Lubimyczytać.pl to:

978-83-240-1726-3
typ
papier
Ag2S
7.6 (402 ocen i 66 opinii)

Opis książki

„Życie to jest to, co nam się przytrafia, gdy planujemy coś innego. Od początku mojej wędrówki przekonuję się, jak prawdziwe są te słowa”. Kiedy po śmierci żony Alan postanowił sprzedać wszystko, co miał, i rozpoczął swoją przedziwną pieszą wędrówkę przez kontynent, nie wiedział, co może spotkać go po drodze. Szukał nadziei i ukojenia, pytał o sens cierpienia. Był skupiony na sobie. A jednak pod...

Kiedy po śmierci żony Alan postanowił sprzedać wszystko, co miał, i rozpoczął swoją przedziwną pieszą wędrówkę przez kontynent, nie wiedział, co może spotkać go po drodze. Szukał nadziei i ukojenia, pytał o sens cierpienia. Był skupiony na sobie. A jednak podczas wędrówki okazało się, że to on może pomóc innym i dzięki temu zapomnieć o własnej stracie i smutku. Zrozumiał to dzięki kilku wspaniałym kobietom, z którymi zetknął go los.

~~
Czego nauczy go spotkanie z tajemniczą Angel, która także próbuje zapomnieć o zdarzeniach z przeszłości? W jaki sposób zakończy się historia Kailamai, doświadczonej przez życie dziewczynki? I kim jest nieznajoma, siwowłosa kobieta, która poszukuje go od wielu tygodni?

~~
Na rozstaju dróg to powieść Richarda Paula Evansa należąca do jego bestsellerowych Dzienników pisanych w drodze. Jest to opowieść o przeciwieństwach - o życiu i śmierci, nadziei i rozpaczy, bólu i ozdrowieniu, oraz o wąskich obszarach pomiędzy tymi skrajnościami, na których przebywa większość z nas.

źródło opisu: Wydawnictwo Znak, 2012

Cena
Oficjalna recenzja
pheosia książek: 1315

Podróż coraz ciekawsza

"Na rozstaju dróg" to druga część "Dzienników pisanych w drodze" autorstwa Richarda Paula Evansa. Całkiem niedawno, recenzując część pierwszą („[url=http://lubimyczytac.pl/profil/20190/pheosia/oficjalne-recenzje/1/1028/przemiana-w-drodze]Dotknąć nieba[/url]”) pisałam, że warto po nią sięgnąć, bo ma pozytywne przesłanie i zawiera liczne perełki w postaci cytatów z dziennika głównego bohatera. Teraz napisałabym, że warto po nią sięgnąć przede wszystkim dlatego, żeby móc przeczytać część drugą. O ile poprzednia była bardzo dobra, ta jest po prostu świetna. I nie potrafię sobie wyobrazić czym jeszcze może nas zaskoczyć autor w kolejnej… A Richard Evans zaskakuje mnie coraz bardziej. Po pierwsze przejściem od cukierkowych scenariuszy z przewidywalnym happy endem do opowieści mocnych, ale realistycznych, porywających swoją fabułą. Po drugie sięganiem po historie, które naprawdę się wydarzyły, czerpaniem z bogatych wspomnień niezwykłych osób. Po trzecie – dojrzałością stylu, pięknym, prostym językiem, który czyta się i wchłania w sposób naturalny, niewymuszony. I naprawdę nie wiem skąd Evans bierze myśli zamieszczane jako zapiski bohatera, ale jeśli wymyśla je sam, to jestem pełna podziwu dla jego mądrości i precyzji ujęcia tak wielu treści w tak niewielu słowach.

Nie będę ukrywać, że historia Alana Christoffersena mnie urzekła. Oto mężczyzna, który, utraciwszy po wypadku żonę, a po oszustwie wspólnika również firmę, dochody i cały majątek, wyrusza w podróż. Podróż niezwykłą, bo pieszą i wiodącą… przez całe Stany Zjednoczone. W pierwszej części "Dzienników..." nie dochodzi jednak daleko, zaatakowany i ugodzony nożem przez bandę nastolatków w okolicach Spokane. W drugiej budzi się w szpitalu i przekonuje, że poza złymi ludźmi na trasie jego wędrówki znalazło się też wielu dobrych i całkowicie bezinteresownych. Co ważniejsze, tych drugich jest zdecydowanie więcej. Ktoś pomógł mu, zanim wykrwawił się na poboczu drogi, ktoś zaopiekował nim w szpitalu, pomógł w rehabilitacji, a jeszcze ktoś inny zaoferował mu mieszkanie na czas rekonwalescencji. Obcej osobie, zupełnie za darmo i bez żadnych wymagań. Szybko jednak okaże się, że dobre uczynki są najlepszą walutą i właśnie w niej Alan "zapłaci" za pomoc swojej gospodyni. Kto wie, które z nich tak naprawdę bardziej potrzebuje pomocy…

Podróż i cierpienie bohatera są prawdziwe aż do bólu. Dosłownie. Nie brakuje wypadków, groźnych sytuacji, zwątpienia, poczucia straty, rozpaczy, rezygnacji, zmagania się z problemami własnymi i innych, wątpliwości co robić dalej i pytań czy warto iść aż na drugi koniec kraju, by odnaleźć siebie. Coś wam to przypomina? Mnie również - drogę, jaką każdy z nas przechodzi, zwyczajne, codzienne życie. Opowieść Alana uczy nas, że nie wolno się poddawać, nawet jeśli nie wiemy, co nas spotka po drodze ani nawet nie znamy celu wędrówki. Każe wierzyć, że dobro przetrwa i zwycięży. Daje nadzieję, że cierpienie i strata mają sens, nawet jeśli nie odkrywamy go od razu. Nawet, jeśli nie odkrywamy go nigdy.

Z pewnością "Na rozstaju dróg" zaliczę do grona najciekawszych nowości tego roku i postawię na półce z ulubionymi książkami – tymi, które często polecam i pożyczam znajomym. ­Bo coraz trudniej o książki wartościowe, niosące konkretne przesłanie a nie tylko błahą rozrywkę i możliwość zabicia czasu. Ufając talentowi i mądrości Richarda Evansa, polecę czytelnikom wszystkie części "Dzienników pisanych w drodze". I z niecierpliwością będę czekać na tą ostatnią, by przekonać się, co czeka Alana na końcu tak niezwykłej wędrówki.

Katarzyna Marondel

Opinie i aktywności czytelników
Gosia | 2013-12-02
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 01 grudnia 2013

Widząc na półce książkę R.P.Evansa nie zastanawiam się i biorę w ciemno do czytania. Niedawno czytałam książkę o podobnej napisaną przez kobietę "Dzika droga". Była ona jednak dużo bardziej obszerna, a zawierała w sobie mniej treści niż ta dość cienka książka "Na rozstaju dróg. Evans na niewielu stronach potrafi zawrzeć mnóstwo treści i skłonić czytelnika do przemyśleń. Nie wiem jak to się dzieje, ale ten autor potrafi czytelnika zaczarować słowami.
Przepiękna opowieść, która podtrzymuje na duchu, oddala rozpacz i daje nadzieję. Pokazuje też wartość bezinteresownej pomocy i tego, że raz uczynione dobro może do ciebie wrócić wielokrotnie. Historia może i dość popularna - człowiek, który stracił wszystko (żonę, pracę, dom)chce znaleźć swoje nowe cele w życiu i zacząć jeszcze raz.Z tym postanowieniem rusza w drogę, gdzie każda poznana osoba dana mu jest w jakimś celu. Wydaje się to oklepane, jednak spod pióra Evansa wychodzi niebanalna opowieść.
„Na rozstaju dróg” to książka pełna emocji...

Dia | 2013-03-27
Przeczytana: 27 marca 2013

Drugi tom wędrówki Alana, może to kwestia zmęczenia materiałem . Czytam trzecią książke Evansa w ciagu dwóch tygodni. Mało wciąga mnie ta książka, wydaje mi się, ze jest pisana troche na siłe i ma dużo opisów kompletnie mnie nie wciągających i jakoś bardzo mi się dł użących. Oczywiście muszę oddać autorowi jak zawsze bardzo ciekwie narysowanych bohaterów. Historie ich są w tym samym tonie tragiczne i potwornie smutne. Na zasadzie happy endu z hollywood autor łączy ludzi i odmienia życie i troche dla mnie to wszytsko za stuczne i za bardzo naciagane.

Grażyna | 2013-10-22
Przeczytana: 21 października 2013

Tę częśc skończyłam równie szybko,a tu dowiaduję się ,że wkrótce będzie (może już jest) dalsza część przygód Alana. I dobrze,bo mam pewien niedosyt....a oprócz tego jeszcze kawałek do mety wędrówki Alana. Bóg postawił na drodze Alana osoby (Angel-Nicole, Kailamai).Nawzajem sobie pomagali, wspierali bo każda z nich to osobna historia.Dużo ciekawych rzeczy dowiecie się także o sobie w różnych sytuacjach życiowych ,które mogą nam się zdarzyć....bo niekiedy myślimy nie ,nam to nigdy sie nie zdarzy.....nic bardziej mylnego...Oj,potrafi ten autor wyciskac łzy ,ale te "dobre,oczyszczające"....Więc proszę zacząć się "ogrzewać" w tym wzruszającym,ciepłym dzienniku pisanym w drodze.....zapraszam...

"Na rozstaju dróg" to najlepsza i najbardziej trafiająca do mnie powieść autora. Druga część "Dzienników pisanych w drodze" jest o wiele lepsza od poprzedniej. Jest o wiele ciekawsza i wywołuje więcej emocji. Jest jednak przede wszystkim pełna nadziei i ciepła. Przynosi ukojenie, pociesza na duchu. Coś takiego warto przeczytać. Polecam :)

Monika | 2012-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2012

Tak doskonała, że nie potrafię jej opisać. Niosąca pociechę poranionej duszy. Cudowna, wzruszająca po prostu magiczna.

sara | 2012-09-12
Przeczytana: 12 września 2012

Evans po raz kolejny zaczarowuje mnie swoimi słowami! Przepiękna opowieść - podtrzymująca na duchu, krzepiąca serce. Historia do opowiedzenia może dość popularna - człowiek, który stracił wszystko i zaczyna nowe życie , z nowym, jasno postawionym sobie celem, gdzie po drodze poznaje przeróżne osoby. Jednak spod pióra Evansa, to całkiem nowa i inna opowieść. Można oderwać się na chwilę od rzeczywistości i wyruszyć w drogę razem z Alanem.
Książka warta uwagi KAŻDEGO!

O Boże!
Czy to się kiedyś skończy?! Paul Evans znów doprowadza czytelników do łez i momentu, gdy muszą się zastanowić, co jest w życiu najważniejsze. Niczym Alan rusza w swą pieszą wędrówkę, tak i czytelnik rusza w nią razem z nim by zgłębić prawdy życiowe.
POLECAM!

lacerta | 2013-05-14
Na półkach: Przeczytane, Serie
Przeczytana: 14 maja 2013

Wspaniała książka. Zaczarowuje i wciąga czytelnika od samego początku. Autor przekazuje nam w niej wiele mądrości, nadziei i dobra. Od książki nie można się oderwać, a ja znalazłam w niej ukojenie. Mam nadzieję, że naprawdę są ludzie, którzy są tak pomocni i chętni w czynieniu dobra jak opisani tutaj.

justi | 2012-09-01
Przeczytana: 01 września 2012

Trochę przesłodzona, jak zwykle u Evansa, ale czasem tego właśnie potrzebujemy. Książka na ciężkie chwile, żeby odzyskać nadzieję i poszukać w swoim życiu czegoś pozytywnego. I być lepszym człowiekiem.

A na swojej drodze spotkasz…

„Przez dłuższą chwilę wpatrywała się w podłogę.
- Jak żyć, gdy już nie chce się dłużej żyć?
Ile razy sam sobie zadawałem to pytanie? - pomyślałem.
- Po jednym dniu naraz - odpowiedziałem cicho. - Po jednym dniu naraz.*

Gdy wyruszałeś w podróż w poszukiwaniu ukojenia i nadziei byłeś skupiony na sobie, swoim cierpieniu i pragnieniu by zrozumieć czemu odebrano ci to co najmocniej kochałeś. Dopiero z czasem zaczynasz rozumieć, że być może draga, którą obrałeś ma na celu pomóc nie tylko tobie, ale i osobom, które spotkasz. Masz jeszcze do przebycia dużo kilometrów, kogo spotkasz w tym czasie?

Alan niedawno stracił żonę, która na skutek powikłań powypadkowych umarła, firmę oraz dom. O ile dał by radę przetrwać te dwie ostatnie rzeczy, o tyle nagła pustka po odejściu ukochanej osoby była nie do wytrzymania. Sprzedaje wszystko co mu zostaje i wyrusza w drogę. Wszystko szło dobrze dopóki nie został poważnie zaatakowany przez gang. Musi zrobić przymusową prz...

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Sven Hassel
    97. rocznica
    urodzin
    Porta głosi teorię, że lądują one w obozie koncentracyjnym dla wszy, w którym naukowcy próbują wyhodować specjalną aryjską wesz, dość inteligentną, by podnieść przednią nóżkę w nazistowskim pozdrowieniu, gdyby przypadkiem przechodził tam Adolf
  • Antoni Libera
    65. rocznica
    urodzin
    Gdyby nie było kiczu, nie byłoby wielkiej sztuki. Gdyby nie było grzechu, nie byłoby i życia.
  • Katarzyna Rygiel
    39. rocznica
    urodzin
    Szczerość wymaga odwagi, może dlatego nie cieszy się popularnością.
  • Kazimierz Smoleń
    94. rocznica
  • Jerzy Andrzejewski
    31. rocznica
    śmierci
    Każdy na ziemi ma takie niebo, czyściec i piekło, na jakie zasługuje.
  • Daphne du Maurier
    25. rocznica
    śmierci
    Śniło mi się tej nocy, że znowu byłam w Manderley.
  • Jonasz Kofta
    26. rocznica
    Żeby coś się zdarzyło Żeby mogło się zdarzyć I zjawiła się miłość Trzeba marzyć
  • James Graham Ballard
    5. rocznica
    śmierci
    (...) Rola pisarza, jego upoważnienie i koncesja na tworzenie uległy radykalnej przemianie (...) W pewnym sensie pisarz niczego już nie wie. Nie ma żadnego moralnego prawa do narzucania czegokolwiek. Jego rola sprowadza się obecnie do zaproponowania czytelnikowi wytworu swojej wyobraźni, zbioru opcji i możliwych do wyobrażenia alternatyw. Można go porównać do naukowca, który (...) natrafia nagle na nie zbadany teren czy temat. Może jedynie wysuwać rozmaite hipotezy i konfrontować je z faktami.
  • Ladislav Klíma
    86. rocznica
    śmierci
    Czyż człowiek bardziej od czegokolwiek co przynależy rzeczywistości nie kocha cieni, iluzji, widm?
  • George Gordon Byron
    190. rocznica
    śmierci
    Bo choć dla czasu staje się nicością, ona jest dla mnie całą wiecznością.
  • Tadeusz Rittner
    93. rocznica