fulmir 
Na LC od stycznia 2013.
32 lat, mężczyzna, Kraków, status: Czytelnik, dodał: 1 ksiązkę i 2 cytaty, ostatnio widziany 2 dni temu
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-10-20 19:33:17
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać
Autor:
 
2018-10-20 18:15:58
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać
 
2018-10-19 19:32:42
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Autor:

JACK LONDON (1876-1916)- to amerykański pisarz, który urodził się i zmarł w stanie Kalifornia. Oprócz pisania imał się najprzeróżniejszych zajęć. Był m.in. gazeciarzem, żeglarzem, trampem i reporterem. Zmarł przedwcześnie w wieku zaledwie czterdziestu lat. Niektórzy sądzą, że jego śmierć była samobójstwem na skutek przedawkowania morfiny. Ci, którzy tak uważają upatrują w jego śmierci analogię... JACK LONDON (1876-1916)- to amerykański pisarz, który urodził się i zmarł w stanie Kalifornia. Oprócz pisania imał się najprzeróżniejszych zajęć. Był m.in. gazeciarzem, żeglarzem, trampem i reporterem. Zmarł przedwcześnie w wieku zaledwie czterdziestu lat. Niektórzy sądzą, że jego śmierć była samobójstwem na skutek przedawkowania morfiny. Ci, którzy tak uważają upatrują w jego śmierci analogię do samobójstwa bohatera jednego z utworów Londona. Inna hipoteza mówi, że zmarł na skutek ostrej niewydolności nerek. Jak było naprawdę- nie wiadomo.
Książka Londona, jaką wypożyczyłem z biblioteki to jego dzieła wybrane zawierające kilka opowiadań plus nowelę Zew Krwi, która spośród tych dzieł jest najdłuższa bo około stu stronicowa. Tymczasem każde opowiadanie zostało napisane na około 20-30 stron i spośród nich w pamięci najbardziej utkwiły mi trzy:
1.”Dobrodziejstwo wątpliwości”- opowiadanie mówiące o tym, że w razie wątpliwości o winie oskarżonego wyrok orzeka się na jego korzyść. Bohater tego utworu pada ofiarą sądu (czy też raczej sędziego), aby następnie sprytnie się na nim zemścić. Jak? Niech to pozostanie tajemnicą żeby nie zdradzać zbyt wiele.
2. „Zabić człowieka”- opowiadanie o nieco humorystycznym zabarwieniu. Złodziej włamuje się do obcego domu i nieoczekiwanie zastaje w nim gospodynie, która zafascynowana jego fachem wciąga go w długą dyskusję.
3. „Meksyksanin”- opowiadanie osadzone w realiach rewolucji w Meksyku i szykowania się Junty do przejęcia władzy. Pewien młody Meksykanin pomagający rewolucjonistom staje do walki bokserskiej z uznaną gwiazdą tego sportu. Kto tu kogo nie docenia i jak skończy się ta walka?
Nowela „Zew Krwi” podobała mi się w równym stopniu co opowiadania. Mówi o przygodach psa imieniem Buck i pozwala spojrzeć na świat jego oczyma. Pewnego razu Buck zostaje porwany z domu pewnego sędziego, gdzie wiedzie beztroski żywot zwykłego psa domowego. Zostaje wywieziony na Alaskę. Tam dołącza do zaprzęgu psów Husky aby pracować we wszechobecnym mrozie, w głodzie i ogólnym wyczerpaniu. Jak podziała na niego ta przygoda i jak się zakończy?
„Zew Krwi” to przepiękna opowieść o sile jednostki, o jej heroizmie, poświęceniu i miłości. Można ją także odnieść do innych zwierzą bądź do ludzi, ogólnie jednostek, których twarde życie na zesłaniu nie załamało a wręcz przeciwnie- uczyniło ich silniejszymi. W życiu czasem trzeba przejść przez trudne momenty, aby docenić to co się ma a choćby było tego niewiele, jest twoje i nikt ci tego nie zabierze. Wzruszyłem się czytając tak mądry i dojrzały utwór. Z pewnością mogę go polecić jako obowiązkową lekturę każdego miłośnika klasyki w literaturze. Ocena rewelacyjna.

pokaż więcej

 
2018-10-19 18:53:49
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać
Autor:
Seria: Klasyka grozy
 
2018-10-19 18:20:03
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać
Autor:
 
2018-10-16 14:46:27
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać
Autor:
 
2018-10-15 15:45:26
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Kryminał skandynawski
Autor:

Trochę się obawiałem czytania tej powieści. Obawiałem się, że wypadnie blado w porównaniu z serią o Harrym Hole. Chyba zupełnie niepotrzebnie, bo Syn jest bardzo dobrym kryminałem.
Co mi się w nim podobało? Może lekko przesadzę, ale powiem, że wszystko lub prawie wszystko. Podobała mi się postać śledczego Simona Kefasa i jego pomocnicy Kari. Podobał mi się motyw wymierzania sprawiedliwości na...
Trochę się obawiałem czytania tej powieści. Obawiałem się, że wypadnie blado w porównaniu z serią o Harrym Hole. Chyba zupełnie niepotrzebnie, bo Syn jest bardzo dobrym kryminałem.
Co mi się w nim podobało? Może lekko przesadzę, ale powiem, że wszystko lub prawie wszystko. Podobała mi się postać śledczego Simona Kefasa i jego pomocnicy Kari. Podobał mi się motyw wymierzania sprawiedliwości na własną rękę przez tytułowego syna. Można postawić pytanie czy taki sposób postępowania ma swoją rację bytu? Czy można mordować ludzi, którzy swoim postępowaniem na tę śmierć zasłużyli w sytuacji gdy dla policji są nieuchwytni?
No i podobał mi się również wątek miłosny między pracownicą schroniska Marthą a Synem. Czy rzeczywiście jest tak, że miłość jest ślepa i nie wybiera? I czy potrafi pokonać wszystkie przeszkody na drodze do szczęścia?
Syn to kryminał nietypowy bo prawie od początku znamy sprawcę zbrodni. Jest nim oczywiście Sonny Lofthus czyli Syn. Pozostaje pytanie co go motywuje do tak drastycznych kroków. Inną zagadką jest to kto był kretem w policji w czasie kiedy ojciec głównego bohatera pracował w jej szeregach. Powiem tylko, że jej rozwiązanie niemało mnie zaskoczyło.
Co poza tym? Narkotyki, mafia, pranie brudnych pieniędzy i inne brudne czyny. Powieść wciąga niczym wir i trzyma aż do ostatniej strony.
Polecam bo choć Syna nie da się porównać z Harrym Hole bo jest po prostu inny (co nie znaczy gorszy) czyta się go wyśmienicie. Jedyny minus to słabszy początek ale już rozwinięcie i zakończenie w pełni nam go wynagradzają. Ocena bardzo dobra.

pokaż więcej

 
2018-10-15 14:56:32
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać
Autor:
 
2018-10-15 14:45:26
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Stanowiska, Interpretacje". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
 
2018-10-10 15:07:44
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać
Seria: Esej
 
2018-10-10 14:48:23
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać
Cykl: Potwory z ciemności (tom 1)
 
2018-10-10 14:39:50
Ma nowego znajomego: Anezka
 
2018-10-10 14:39:32
Ma nowego znajomego: Giovanna
 
2018-10-10 14:12:38
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Fantastyka i SF, Literatura polska, Posiadam

Oba utwory powstały w zasadzie w zaledwie trzyletnim odstępie czasu (GP-1967, KF- 1970) a mimo to różnią się zasadniczo. Na dobrą sprawę nie wiem czemu umieszczono je w jednej książce, ale zostawmy to.
GP traktuje o fikcyjnym wielkim amerykańskim przedsięwzięciu, które autor porównuje do projektu Manhattan (który jak wiadomo dotyczył bomby atomowej). Projekt ten to właśnie Głos Pana czyli...
Oba utwory powstały w zasadzie w zaledwie trzyletnim odstępie czasu (GP-1967, KF- 1970) a mimo to różnią się zasadniczo. Na dobrą sprawę nie wiem czemu umieszczono je w jednej książce, ale zostawmy to.
GP traktuje o fikcyjnym wielkim amerykańskim przedsięwzięciu, które autor porównuje do projektu Manhattan (który jak wiadomo dotyczył bomby atomowej). Projekt ten to właśnie Głos Pana czyli Masters Voice w skrócie MAVO. Dotyczy on otrzymania od obcej cywilizacji coś jakby listu nadanego w postaci strumienia neutrinów. Na podstawie uzyskanej informacji, która zawiera przepis na plazmę ochrzczoną Żabim Skrzekiem prowadzone są dalsze badania.
Główny bohater to młody matematyk, ma także swój udział w projekcie wśród licznego grona fachowców.
GP to powieść trudna i dość męcząca. Według mnie jest to rodzaj hard SF, który dość trudno sobie przyswoić ze względu na dużą liczbę fachowych pojęć z różnych dziedzin wiedzy, bądź też z ich styku.
Mimo wszystko czuję satysfakcję z przeczytania utworu choć nie wiem czy udało mi się objąć rozumem wizję autora.
KF to natomiast rodzaj czarnego humoru traktującego o wizji przyszłości za pół wieku. Młody naukowiec przyjeżdża do obcego kraju na kongres naukowy dotyczący przyszłości świata. Najpierw wskutek zawirowań rzeczywistości budzi się w ciele Murzynki a następnie rudobrodego mężczyzny. Następnie postanawia poddać się hibernacji i budzi się w roku 2039. W tym świecie, opanowanym przez roboty i przeludnionym stopniowo zanika znaczenie jednostki. Nie opłaca się również pracować gdyż w tak zautomatyzowanej rzeczywistości prawie wszystko za człowieka wykonują roboty. Na świecie panuje idealny ład i harmonia ale to tylko pozory. Głównemu bohaterowi udaje się dojść prawdy- tak piekny świat jest tylko ułudą wywołaną przez maskony, silne środki maskujące rzeczywistość. Jak zakończy się ta przygoda?
KF podobał mi się troch bardziej od GP a to za sprawą klarowniejszego języka i przejrzystszej treści. Wizja przyszłości przedstawiona w książce może trochę przerażać, ale ja mimo to świetnie się bawiłem. Lem pisząc dwa tak różne utwory dał popis wszechstronności i erudycji. Serdecznie polecam. Ocena bardzo dobra.

pokaż więcej

 
2018-10-09 15:22:30
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać
Autor:
 
Moja biblioteczka
638 348 12882
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (122)

Ulubieni autorzy (8)
Lista ulubionych autorów
Ulubione cytaty (18)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd