cordiale 
zapomnianypokoj.blogspot.com
Student. Prowadzę blog: http://zapomnianypokoj.blogspot.com/
28 lat, mężczyzna, Kraków, status: Czytelnik, ostatnio widziany 1 tydzień temu
Teraz czytam
 • Autostopem przez galaktykę
  Autostopem przez galaktykę
  Autor:
  Pewnego dnia młody Ziemianin Arthur dowiaduje się z zaskoczeniem, że jego najbliższy przyjaciel Ford jest kosmitą, a Ziemia niemal za chwilę zostanie zniszczona, gdyż znajduje się na trasie planowa...
  czytelników: 9432 | opinie: 300 | ocena: 7,3 (4299 głosów) | inne wydania: 1
 • Letnia noc
  Letnia noc
  Autor:
  Ścinający krew w żyłach mistrzowski horror w stylu klasyki gatunku. Lato 1960 roku. Old Central School to potężny, mroczny gmach w miasteczku Elm Haven w Illinois. Dla bohaterów ta szkoła właśnie prze...
  czytelników: 697 | opinie: 31 | ocena: 7,14 (169 głosów) | inne wydania: 1
 • Uczta dla wron: Cienie śmierci
  Uczta dla wron: Cienie śmierci
  Autor:
  Po stuleciach ciągłych wojen i zdrad siedem osłabionych potęg dzielących władzę nad krainą zawarło ze sobą rozejm. Tak się przynajmniej wydaje. Po śmierci króla potwora, Joffreya, Cersei przejęła wład...
  czytelników: 26804 | opinie: 473 | ocena: 7,79 (15683 głosy) | inne wydania: 10

Pokaż biblioteczkę
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-12-01 12:37:57
Dodał książkę na półkę: Teraz czytam
Autor:
 
2018-12-01 06:18:52
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam

https://zapomnianypokoj.blogspot.com/

W skład "Opowieści" nie licząc wstępu i dodatków wchodzi pięć historii. Zbiór otwiera historia o zaczarowanym psie pt. "Łazikanty". Przyznaję, że podchodziłem do lektury tego tekstu sceptycznie. Jednak zostałem wręcz oczarowany zarówno gawędziarskim sposobem narracji jak i samą historią. To przepiękna baśń o przyjaźni, dążeniu do celu oraz o tym, że nie...
https://zapomnianypokoj.blogspot.com/

W skład "Opowieści" nie licząc wstępu i dodatków wchodzi pięć historii. Zbiór otwiera historia o zaczarowanym psie pt. "Łazikanty". Przyznaję, że podchodziłem do lektury tego tekstu sceptycznie. Jednak zostałem wręcz oczarowany zarówno gawędziarskim sposobem narracji jak i samą historią. To przepiękna baśń o przyjaźni, dążeniu do celu oraz o tym, że nie warto być nieuprzejmym dla nieznajomych. "Łazikanty" to doskonały materiał na film animowany. Całość bardzo przypominała mi opowiadania tak bardzo dzisiaj popularnego Gaimana.

"Gospodarz Giles z Ham" to z kolei opowieść o bohaterze z przypadku. Wiodący spokojne życie mężczyzna będzie musiał czy tego chce czy nie, zmierzyć się z nieludzkimi istotami. To opowieść, w której aż roi się od olbrzymów, smoków i magicznych mieczy. Akcja toczy się na terenach dzisiejszej Wielkiej Brytanii w czasach, o których nie wspominają kroniki. Możemy dostrzec tutaj nawiązania do mitu o królu Arturze, znanego też jako Pendragon, z którym poprzez perypetie ze smokiem Chrysophylaksem Gospodarz ma wiele wspólnego.

Nie będę ukrywał, że tym co najbardziej chciałem przeczytać z tekstów składających się na "Opowieści z Niebezpiecznego Królestwa" były wiersze tworzące "Przygody Toma Bombadila". Chyba nie ma bardziej intrygującej i tajemniczej postaci we "Władcy Pierścieni" od wspomnianego Toma. Utwory mogą rzucić choć trochę światła na tego bohatera. Przeczytamy chociażby o tym jak poznał on swoją żonę - Jagodę.


W "Historii Kowala z Przylesia Wielkiego" magia wkracza w życie spokojnej wioski. Rzeczywistość przeplata się z czarami oraz z Krainą Czarów leżącą gdzieś za cienką zasłoną niczym mityczny Avalon. To również opowieść o tym, że w każdym z nas leży pragnienie poznania czegoś niezwykłego.

"Liść dzieło Niggle'a" to znów przepiękna przypowieść o tym aby nie grzebać swojego życia pod stosem drobiazgów.

Nie mogę przejść obojętnie obok samego egzemplarza "Opowieści", który prezentuje się wręcz fenomenalnie. Twarda oprawa z obwolutą, bardzo dobrej jakości i gruby papier, elegancka wstążka służąca za zakładkę sprawia, że książka jest warta swojej ceny. Dodajmy do tego ilustracje stworzone przez jednego z najbardziej znanych ilustratorów dzieł Tolkiena - Alana Lee a otrzymamy tom, bez którego ciężko wyobrazić sobie biblioteczkę fana fantasy.

"Opowieści z Niebezpiecznego Królestwa" to pozycja obowiązkowa dla każdego fana Tolkiena. Dzięki niej możemy przekonać się o tym jak bogata była wyobraźnia tego twórcy, który w swoich pracach nie ograniczał się tylko do stworzonego przez siebie Śródziemia. Gwarantuję Wam, że do tej książki będziecie chcieli wracać nie jeden raz.

pokaż więcej

 
2018-11-23 06:26:58
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Cykl: Świat Inkwizytorów (tom 2)
 
2018-11-18 06:03:31
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam
Autor:
Seria: Gaiman
 
2018-11-17 06:58:36
Dodał książkę na półkę: Teraz czytam, Posiadam
 
2018-11-17 06:58:04
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam

https://zapomnianypokoj.blogspot.com/2018/11/inne-swiaty-recenzja.html

Przyznaję się, że zbiorów opowiadań nie czytam zbyt często. Chociaż uważam, że dzięki nim możemy poznać próbkę umiejętności pisarza oraz to czy warto sięgnąć po jego dłuższą formę twórczości, na opowiadania po prostu szkoda mi czasu. Jednak zbiór „Inne Światy” na tyle mnie zaintrygował, że postanowiłem wcisnąć książkę w...
https://zapomnianypokoj.blogspot.com/2018/11/inne-swiaty-recenzja.html

Przyznaję się, że zbiorów opowiadań nie czytam zbyt często. Chociaż uważam, że dzięki nim możemy poznać próbkę umiejętności pisarza oraz to czy warto sięgnąć po jego dłuższą formę twórczości, na opowiadania po prostu szkoda mi czasu. Jednak zbiór „Inne Światy” na tyle mnie zaintrygował, że postanowiłem wcisnąć książkę w mój i tak napięty czytelniczy terminarz.

Były już zbiory poświęcone różnym tematom. Były książki o magicznych mieczach, o magach, herosach, kobietach natomiast ja osobiście nie spotkałem się z antologią poświęconą twórczości malarza. Dodajmy tutaj, że chodzi tutaj o artystę niezwykłego jakim jest z pewnością Jakub Różalski, który do dzieł podobnych stylowo do tych chociażby Chełmońskiego wplata elementy fantastyczne np. olbrzymie kroczące mechy.

Praktycznie wszyscy pisarze, których opowieści weszły w skład zbioru nie powinni być anonimowi. Któż bowiem nie słyszał o Małeckim, Kańtoch czy tak popularnym w ostatnich czasach Mrozie?

Jednak to przede wszystkim dla historii spod pióra Jacka Dukaja sięgnąłem po tą książkę i muszę przyznać, że się nie zawiodłem. Dukaj jak to ma w zwyczaju w jednej opowieści porusza wiele motywów i do tego okrasza to wszystko swoim trudnym ale i niepowtarzalnym oraz niezwykłym stylem. Punktem wyjścia całego opowiadania jest „Lalka” Prusa (tak na marginesie jedna z moich ulubionych lektur szkolnych) oraz wynalazek profesora Geista czyli metal lżejszy od powietrza. Dodajmy do tego Polaków chcących wywołać konflikt światowy umożliwiający odzyskanie utraconej niepodległości a otrzymamy opowieść wciągającą od pierwszej do ostatniej strony.


Bardzo pozytywnie zaskoczyły mnie „Szpony Smoka” Szmidta. Przyznaję, że wiele dobrego słyszałem o tym pisarzu jednak do tej pory nie było mi z nim po drodze. Teraz wiem, że jak najszybciej należy nadrobić zaległości i bliżej poznać jego twórczość.

Warte uwagi jest opowiadanie Orbitowskiego, który prezentuje dzieje pewnej wilczej skóry na przestrzeni dziesiątek lat a większość akcji ma miejsce w moim rodzinnym Krakowie z czasów komuny. Historii towarzyszy niepowtarzalna atmosfera szarości i grozy.

Myślę, że bardzo duża część osób, która czyta moją opinię czeka na to co powiem o Mrozie. Jak do tej pory pisarz ten kojarzony jest bardziej z thrillerami czy kryminałami a nie fantastyką. Małym odchyleniem od normy była „Czarna Madonna” jednak nie spotkała się ona ze zbytnią sympatią ze strony czytelników. „Korytarz pełnomorski” Mroza to według mnie jedno z najsłabszych opowiadań w zbiorze. Nie przemawia do mnie koncepcja czasu i zapętlenia, którą prezentuje ten pisarz. Po prostu nic nowego.

Trzeba przyznać, że „Inne Światy” są przepięknie wydane. Bardzo dobrej jakości gruby papier, twarda oprawa, idealnych rozmiarów czcionka oraz reprodukcje dzieł Różalskiego powodują, że tom z pewnością będzie ozdobą każdej biblioteczki. Zwłaszcza, że grzbiet książki prezentuje się dość niezwykle i bardzo ciekawie. Oczywiście mógłbym się przyczepić do tego, że na stronach gdzie obraz Jakuba drukowany jest w całości na dwóch stronach środek jest trochę niewidoczny przez łamanie książki ale w sumie to w niczym nie przeszkadza.

„Inne Światy” to niezwykły zbiór opowiadań, który polecam każdemu fanowi polskiej fantastyki. Dzięki temu, że SQN włożyło bardzo dużo pracy aby książka wyglądała fenomenalnie, tom jest z pewnością wart swojej ceny. Książka idealna na każdą porę.

pokaż więcej

 
2018-10-31 11:48:53
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać
Autor:
 
2018-10-31 11:48:31
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać
Autor:
 
2018-10-31 11:43:06
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać
Autor:
Cykl: Grimm City (tom 1) | Seria: Imaginatio [SQN]
 
2018-10-31 11:42:31
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać
Autor:
Cykl: Grimm City (tom 2) | Seria: Imaginatio [SQN]
 
2018-10-31 08:59:59
Dodał książkę na półkę: Teraz czytam
Cykl: Pieśń Lodu i Ognia (tom 4.1)
 
2018-10-28 08:36:32
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam
Cykl: Pieśń Lodu i Ognia (tom 3.2)

https://zapomnianypokoj.blogspot.com/2018/10/nawanica-mieczy-krew-i-zoto-george-rr.html


„Nawałnica Mieczy: Krew i Złoto” to drugi tom historii rozpoczętej w „Stali i Śniegu”. Dlatego też przed lekturą tego tekstu warto zerknąć co miałem do powiedzenia na temat poprzedniego.

„Krew i Złoto” to bezpośrednia kontynuacja wydarzeń, które miały miejsce wcześniej. Autor (bądź wydawca, nie mam...
https://zapomnianypokoj.blogspot.com/2018/10/nawanica-mieczy-krew-i-zoto-george-rr.html


„Nawałnica Mieczy: Krew i Złoto” to drugi tom historii rozpoczętej w „Stali i Śniegu”. Dlatego też przed lekturą tego tekstu warto zerknąć co miałem do powiedzenia na temat poprzedniego.

„Krew i Złoto” to bezpośrednia kontynuacja wydarzeń, które miały miejsce wcześniej. Autor (bądź wydawca, nie mam wiedzy kto podzielił tom na dwie części) od razu wrzuca czytelnika w wir wydarzeń. Z jednej strony jest to dobre kiedy za lekturę bierzemy się niezwłocznie po odłożeniu „Stali i śniegu”. Natomiast kiedy do powieści podchodzimy tak jak ja, czyli po pewnym upływie czasu, dobrze by było mieć chociaż krótki opis najważniejszych wydarzeń, których konsekwencje będziemy teraz obserwować. Sytuację trochę ratuje dodatek na końcu książki gdzie możemy poznać najważniejsze rody Westeros oraz mniej więcej przypomnieć sobie kto jest kim, oraz jakie zależności łączą daną postać ze znaczniejszym rodem. Jednak po przeczytaniu kilkudziesięciu stron udało mi się na powrót „wczytać” w powieść.

„Nawałnica Mieczy” pochłonęła mnie do tego stopnia, że nie byłem w stanie oderwać się od lektury a całość przeczytałem w parę dni. „Krew i Złoto” to tom przełomowy. Oprócz donośnych wydarzeń, których będziemy świadkami Martin zaskakuje swoimi rozwiązaniami fabularnymi chyba wszystkich czytelników. Przyznaję się bez bicia, że w najmniejszym stopniu nie przewidziałem tego, że autor postąpi tak a nie inaczej.

Akcja powieści toczy się już w zasadzie na wszystkich możliwych frontach. Oprócz walk wewnątrz królestwa, nadciąga również tajemnicze i mroczne zagrożenie z Północy. Jakby tego było mało również na terenach różniących się zdecydowanie klimatem od Westeros ale nim sąsiadujących rodzi się powoli nowa armia, która może po raz kolejny zmienić rozkład sił na arenie. Dużym plusem jest to, że magia coraz mocniej wkracza na karty powieści jednak nie burzy dotychczasowej równowagi i nie przytłacza pozostałych elementów powieści.


„Nawałnica Mieczy: Krew i Złoto” jest jeszcze lepsza od „Stali i Śniegu”. Chociaż jestem w stanie zrozumieć, że ze względów technicznych konieczne było podzielenie książki na dwie części (już bowiem „Starcie Królów” było bardzo obszerne i w zastosowanym formacie bardzo łatwo książka mogła ulec zniszczeniu), to uważam, że najlepiej czytać obydwa tomy zaraz po sobie. Martin z pewnością zostawia czytelnika z pytaniem co jest gorsze? Ogień wojny czy chłód Zimy?

pokaż więcej

 
2018-10-26 10:27:53
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam
Autor:
Cykl: Kłamca (tom 5)
 
2018-10-23 12:29:30
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać
Autor:
Cykl: Wierni i upadli (tom 1)
 
2018-10-21 06:19:57
Ma nowego znajomego: romy
 
Moja biblioteczka
532 97 1476
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (37)

Ulubieni autorzy (21)
Lista ulubionych autorów
Ulubieni tłumacze (1)
Lista ulubionych tłumaczy
Ulubione cytaty (10)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd