Testament Nobla

Cykl: Annika Bengtzon (tom 6) | Seria: Czarna seria
Wydawnictwo: Czarna Owca
Nobels testamente
kasia

Morderczyni w wieczorowej sukni wkrada się na galę wydawaną w sztokholmskim ratuszu z okazji rozdania Nagrody Nobla. Na parkiecie w Złotej Sali strzela do przewodniczącego Komitetu Noblowskiego. Kula trafia prosto w serce. Morderczyni znika w tajemniczy sposób. Wbrew swojej woli Annika Bengtzon zostaje wciągnięta w rozgrywający się dramat, nie jako dziennikarka, lecz jako świadek zdarzenia....

Wbrew swojej woli Annika Bengtzon zostaje wciągnięta w rozgrywający się dramat, nie jako dziennikarka, lecz jako świadek zdarzenia. Powoduje to liczne perturbacje w jej życiu. Ma wpływ zarówno na jej pracę zawodową, jak i na jej małżeństwo. Trafia w sam środek dramatycznych wydarzeń, które – jak się okazuje – sięgają daleko wstecz. Do samego Alfreda Nobla, niewiarygodnie bogatego naukowca i wynalazcy, fundatora Nagrody Nobla, którego tragiczna śmierć okazała się brzemienna w następstwa.
Annika zbliża się w końcu niebezpiecznie do prawdy.

źródło opisu: Wydawnictwo Czarna Owca, 2011

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/kryminaly/testament_nobla,p860081325

wiejskifilozof | 2018-04-24

Moje drugie spotkanie ,z szwedzką autorką.
I bardzo,udane.Podoba mi się styl pisania.
Taki,mądry i nie śpieszny.Prosto do celu.
Dużo,ciekawostek na temat Nagrody Nobla.
Fajna.

yaola | 2016-07-10
Przeczytana: 10 lipca 2016

Testament Nobla jest kolejną książką z serii o Annice Bengzton - dziennikarce śledczej z gazety Kvalsspressen. Annika jest silną nowoczesną i bardzo inteligentną kobietą, która tym razem przypadkowo staje się kluczowym świadkiem. Bardzo dobrze napisana powieść o ciekawej tematyce porusza temat sprzed lat dotyczący Alfreda Nobla. Bardzo pomysłowe i ambitne

witcherrie | 2016-09-11
Przeczytana: 11 września 2016

Po ''Testament Nobla'' sięgnęłam z ciekawości- obszerna półka Lizy Marklund w bibliotece i sława skandynawskich kryminałów zaintrygowały. Nie spodziewałam się po tej książce niczego konkretnego, a jednak jestem zawiedziona.
Powieść jest współczesnym kryminałem, a nie mam dużego dorobku czytelniczego w tego typu książkach. Agata Christie już dawno nie żyje...W historiach królowej kryminału NIE MA tak dużo nawiązań do polityki, pracy policji czy życia dziennikarzy. A mnie tak strasznie nudziły te fragmenty! Próbowałam z siebie wykrzesać odrobinę zainteresowania tymi wszystkimi sprawami, ale...Nie mogłam. Nie wiedziałam też, które elementy są fikcją literacką, a które są prawdziwe i te domysły mnie męczyły.
Najgorszą stroną ''Testamentu Nobla'' jest jednak główna bohaterka. Annikę Bengtzon może i cechuje dociekliwość, ale jakże ona była denerwująca! Jeszcze to jej życie osobiste...Zamiast skupić się na właściwej akcji, autorka zawraca nam gitarę problemami małżeńskimi dziennikarki....

korcia | 2012-04-20
Przeczytana: styczeń 2012

Przyjemna lektura:)

Kamil | 2014-06-21
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 21 czerwca 2014

Testament Nobla jest pierwszym dziełem Lizy Marklund, które miałem przyjemność czytać. To co mi podobało się najbardziej to przeplatanie powieści kryminalnej (morderstwa i śledztwa dziennikarskiego) z wątkami społeczno - obyczajowymi (życiem prywatnym głównej bohaterki). Wszystko było tak zręcznie ze sobą połączone, że książka nie wiała nudą. Do końca nie wiedziałem kto odpowiada za zbrodnie i jaki był ich motyw. Książkę pochłania się naprawdę szybko, przyjemnie i z rzadko spotykaną lekkością. Polecam.

Następną pozycję autorki wzięłam z trudem, zawiodłam się na poprzednich i tu zaskoczenie, historia kryminalna interesująca. Ogólnie twórczość autorki może się podobać, niestety dla osób żądnych wystrzałowych kryminałów to nie to.

janka_agh | 2012-01-31
Na półkach: Przeczytane, Kryminały
Przeczytana: 31 stycznia 2012

Kolejna książka z serii i dziennikarce śledczej. Lubię ją, czytałam wszystkie poprzednie historie. Najprzewrotniejsze jest chyba to, że wątki osobiste i obyczajowe są dużo lepsze i bardziej interesujące niż sama intryga kryminalna. Dobrze się czyta, daje do myślenia. Trochę za dużo nieszczęść, jak na jedną bohaterkę, ale może właśnie to czyni tą książkę bardziej interesującą. Poza tym świetnie nakreślone środowisko naukowe i kilka ciekawostek z życia Nobla. Bardzo dobrze się czyta.

Beata | 2014-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2014

Bardzo fajna powieść, bez wątpienia sięgnie po pozostałe książki tej autorki.Polecam wielbicielom skandynawskich kryminałów.

haLina | 2013-11-12
Przeczytana: 06 listopada 2013

Polubiłam bohaterkę kryminałów Lizy Marklund już jakiś czas temu, stąd wybór książki. Tym razem miałam wrażenie, ze wątek obyczajowy zdecydowanie przeważa nad kryminalnym. Miałam wręcz uczucie niedosytu kończąc czytanie bo nie wszystkie wątki problemów osobistych bohaterki się wyjaśniły. Przynajmniej zachęci mnie to do szukania kolejnych tytułów...
Co do wątku kryminalnego. Nie do końca przekonywujący. Miałam wrażenia jakby autorka nie miała pomysłu na zakończenie i wybrała coś na chybił- trafił.
Ale lektura sympatyczna, w sam raz na jesienne wieczory.

Paulina | 2015-01-02
Przeczytana: grudzień 2014

Tym razem Annika jest świadkiem strzelaniny na przyjęciu z okazji rozdania Nagrody Nobla. Fakt ten powoduje, że została odsunięta od pracy w redakcji i "zamrożona" na pół roku. Jednakże nie byłaby sobą, gdyby nie zaczęła drążyć sprawy na własną rękę. Dlaczego przewodnicząca Komitetu Noblowskiego musiała zginąć? I czy jest jedyną ofiarą? Kim jest tajemnicze Kociątko? Niezła powieść z dodatkowym wątkiem obyczajowym w tle i ze wstawkami dotyczącymi życia Alfreda Nobla, choć odrobinę za bardzo ciągnąca się, by punkt kulminacyjny osiągnąć na zaledwie jednej stronie... Cóż, liczyłam na trochę więcej emocji w finale.