Ballada o Peckham Rye

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
The Ballad of Peckham Rye
Literatura angielska
Dorota_1988

"Ballada o Peckham Rye" uchodzi za jedną z najlepszych powieści Muriel Spark. W tej niewielkiej książeczce pisarka w sposób niezwykle sugestywny przedstawiła życie niewielkiego ośrodka przemysłowego. Oszczędność środków pisarskich, swoisty humor zaprawiony często ironią, doskonale nakreślone sylwetki postaci - a wszystko to zaprawione prostą, jak przystało balladzie, filozofią, czynią z tej książeczki pozycję, która spodoba się z pewnością szerokim kręgom czytelników.

Luna | 2012-09-05
Przeczytana: 09 lipca 2012

Przygodę z Muriel Spark rozpoczęłam od "Cieplarni nad Rzeką Wschodnią", która dała mi poczuć doskonale kontrolowanego warsztatu autorki oraz specyficznego klimatu. A ponieważ wyjątkowo biblioteka była zasobna w jeszcze inne dzieła Spark, nie powstrzymywałam impulsu i od razu po "Cieplarni..." odwiedziłam Peckham Rye.

Od momentu, w którym Dougal Douglas przybył do dzielnicy, życie mieszkańców zostaje naznaczone jego obecnością. Mężczyzna zatrudnia się równocześnie w dwóch fabrykach, w których miałby badać pierwiastek ludzki i wpływać na wyniki pracowników. Czerpiąc pełnymi garściami z monotonnego życia towarzyskiego Peckham, buduje nowe przyjaźnie, równocześnie wzbudzając swoim aroganckim zachowaniem wrogość miejscowych władców podwórza. Głęboko wtapia się w historię przedmieścia, wyciągając coraz to nowe informacje ze skłonionych do rozmowy ludzi. I w końcu znika, będąc odpowiedzialnym za jeden przypadek śmiertelny i to, że pewien ślub nie doszedł do skutku.

Jeżeli chodzi o...

adela | 2014-12-03
Przeczytana: 2014 rok

Muriel Spark jest mistrzynią komedii pomyłek i niedomówień. W „Balladzie” tak szczegółowo przedstawia głównego bohatera, że ten nadmiar wzajemnie wykluczających się informacji dezorientuje a jednocześnie uświadamia czytelnikowi proces jakim jest czytanie i konstrukcja narracji. Czytelnik, biedaczek, pod tą lawiną zasypany zaczyna wierzyć, że Dougal ma pochodzenie piekielne. Co jest komentarzem na temat postrzegania imigrantów i pisarzy.

Anna | 2016-10-20
Przeczytana: styczeń 1990