The travels of Maudie Tipstaff
ira

"Podróże Maudie Tipstaff" to jakby dziennik podróży 70-letniej Szkotki, bardzo zdyscyplinowanej, surowej dla siebie i dla innych, która postanawia spędzić trzy miesiące u swych dorosłych dzieci. Kolejne konfrontacje surowej obyczajowości i rygorystycznej dyscypliny życiowej pani Tipstaff ze stylem życia jej dzieci przynoszą matce zamiast radości - pasmo rozczarowań, które jednak po zakończeniu...

Kolejne konfrontacje surowej obyczajowości i rygorystycznej dyscypliny życiowej pani Tipstaff ze stylem życia jej dzieci przynoszą matce zamiast radości - pasmo rozczarowań, które jednak po zakończeniu podróży pobudzają ją do refleksji. czy można tak bezwzględnie potępiać innych? Czy można wobec wszystkich stosować te same kryteria? Każdy człowiek ma w końcu prawo żyć tak, jak mu się podoba...

źródło opisu: PIW, 1971

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

kinzetka | 2013-10-07
Przeczytana: 2010 rok

Pozornie „Podróże Maudie Tipstaff” to opowieść o starej, zrzędzącej kobiecie, która swoją postawę moralną chce narzucić wszystkim dookoła. Jest niesympatyczną pedantką i oddaną parafianką.
A potem decyduje się na odwiedziny u swych dzieci. Wszystkim ma coś do zarzucenia, obie córki i syn przyprawiają ją o rozczarowanie. Wszędzie gdzie Maudie Tipstaff zawita, krzewi swoje wartości: nałogi to zło, lenistwo to zło, a najlepszym środkiem na smutek jest szorowanie dywanu. Jednak świat jej dzieci wypełniają inne wartości i smutki. Jean, Sally i Robert są obcy nie tylko matce, ale i sobie nawzajem. Żyją w swoich mikroświatach w mniej lub bardziej udany sposób radząc sobie z problemami.
Zdewociała Maudie Tipstaff nie potrafi i nie chce zrozumieć stylu życia swych dzieci. Najstarszą córkę traktuje niczym głupiego podlotka, wiecznie ma zły humor i trudno jej dogodzić. Wizyta u młodszej córki jest dla niej szokiem. Bezmyślność i cielesność to priorytety Sally. Wówczas poznajemy inną Maudie...

frotka | 2013-08-02
Na półkach: 2013

Tytułowa Maudie ma 68 lat i właśnie porzucił ją mąż. Postanawia więc odwiedzić każde z trojga swoich dzieci. Dzieci od lat nie widziała, bo kontaktują się tylko listownie. Maudie ma trudny charakter. Jest apodyktyczna, ma sztywne, surowe zasady, jest ciągle niezadowolona i jak przystało na Szkotkę jest bardzo oszczędna.
Co wynikło z tych spotkań po latach? Przeczytajcie sami, bo książka jest bardzo dobrze napisana i pełno tu ciekawych obserwacji o naturze ludzkiej. Warto.

ira | 2012-04-25
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: 25 kwietnia 2012

Niewielkich rozmiarów książeczka opowiadająca o podróżach starszej pani (wszyscy wiemy, co kryje się pod tym łagodnym określeniem).
Maudie Tipstaff, w wieku niemal 70 lat, zostaje porzucona przez męża. Nie rozpacza, bo nienawidziła go całe życie, ale skwapliwie korzysta z okazji, żeby odwiedzić po kolei wszystkie swoje dzieci - córki Jean i Sally oraz syna Roberta. U każdego z nich planuje spędzić cztery miesiące.
W każdym z domów zastaje inną sytuację, każde z dzieci jest dla niej źródłem jakiegoś rozczarowania - aż wreszcie, ze spokojem, dochodzi do pewnych wniosków...
Świetna komedia społeczna, wystarczy spojrzeć na każdą sytuację z obu punktów widzenia aby się przekonać, jak różni są ludzie, nawet jeśli łączą ich więzy najbliższego pokrewieństwa.
Polecam. :-)

KoKo | 2014-03-10
Przeczytana: 09 marca 2014

Niesamowicie plastycznie napisana, wciąga od początku do końca. Mimo despoptycznego zachowania bardzo polubiłam starszą panią. NIe mogłam się od tej książki oderwać.

Ewa | 2013-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2013

Podróże Maudie Tistaff, to książka napisana dość prostym, bardzo ciekawym językiem, wyraźnie podkreślającym emocje jakie można odebrać z fabuły. Czyta się ją łatwo i przyjemnie, chociaż w trakcie czytania nasuwa się czytelnikowi wiele refleksji.
Główna bohaterka, czyli pani Maudie jest apodyktyczną, pruderyjną starszą panią, która swoim zachowaniem często zraża do siebie nawet najbliższe osoby. Jest perfekcyjną gospodynią, zwracającą uwagę na najdrobniejsze odchylenia od jej puntu widzenia czystości, zachowania itp.
W wieku około siedemdziesięciu lat postanawia wybrać się w roczną podróż, odwiedzając kolejno każde ze swojej trójki dzieci. Od 10 lat kontakt z dziećmi ma jedynie listowny i tak właściwie nie wie, jak układają się im życia rodzinne. Dwie córki i syn również nie mają ze sobą zbyt dobrego stosunku, jako rodzeństwo. Każde z dzieci żyje w zupełnie innym stylu, a ich matka z trudem potrafi zaakceptować to. Podczas czteromiesięcznej wizyty u każdego swojego dziecka, Maudie...

czytankianki | 2012-04-24
Na półkach: 2012