Czarny kwadrat

978-83-61298-16-8
poezja polska
poezja
Karol

Tom wierszy ostatniego laureata Nagrody Kościelskich potwierdza rangę jednego z najzdolniejszych poetów młodego pokolenia - jako kontynuatora tradycji metafizycznej w polskiej poezji. Poezja Dąbrowskiego porusza się w kręgu problemów (ontologicznie pojmowanej) tożsamości, relacji ciała i umysłu (duszy?), nieobecności bądź niepoznawalności Boga, doznawania czasu i historii. W tomie znajdziemy też autotematyczne utwory o ambiwalencji języka - skrywającego i otwierającego dostęp do rzeczywistości - elegie na śmierć poezji, ironiczne oceny współczesności, a nawet zabawny rozrachunek z polskością. Są wreszcie utwory bardzo osobiste, poświęcone bliskim osobom, ale, jak cała poezja Dąbrowskiego, celowo wychłodzone, wyprane z przymilnej wobec czytelnika czułostkowości.

źródło opisu: Wydawnictwo a5, 2009

źródło okładki: http://www.wydawnictwoa5.pl/Czarny-kwadrat;s,karta,id,54

Delur | 2012-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2012

Mój ulubiony polski tomik współczesny

Kasia | 2014-12-28

pore-ach | 2015-09-04
magdaLena | 2015-08-19
Przeczytana: 2010 rok
5 - 10 - 15 młodych polskich twórców: poeci

Młodzi polscy pisarze, poeci i reporterzy - tworzymy zestawienie nazwisk twórców już znanych i tych, którzy dopiero niedawno mieli swój literacki debiut. Dziś prezentujemy 10 polskich poetów, o których się mówi.