Wołanie grobu

Tłumaczenie: Maciej Nowak-Kreyer
Cykl: Dr David Hunter (tom 4)
Wydawnictwo: Amber
1 020
The Calling of the Grave
TalaZ

Najnowszy bestseller autora "Chemii śmierci". Im coś jest głębiej, tym dłużej przetrwa. Martwe ciało odcięte od światła, powietrza i ciepła może trwać prawie wiecznie. Jednak w naturze nic naprawdę nie ginie i nic też nie pozostaje całkiem ukryte. Doktor David Hunter powraca tam, gdzie wszystko się zaczęło. Na „wilgotne ponure torfowisko w Kornwalii, osłonięte postrzępionymi i...

Najnowszy bestseller autora "Chemii śmierci".

Im coś jest głębiej, tym dłużej przetrwa.
Martwe ciało odcięte od światła, powietrza i ciepła może trwać prawie wiecznie.
Jednak w naturze nic naprawdę nie ginie i nic też nie pozostaje całkiem ukryte.

Doktor David Hunter powraca tam, gdzie wszystko się zaczęło. Na „wilgotne ponure torfowisko w Kornwalii, osłonięte postrzępionymi i nieprzewidywalnymi kurtynami mgły”. Wtedy był szczęśliwym mężem i ojcem. Wtedy praca antropologa sądowego dawała mu satysfakcję. A potem jego świat runął. Teraz ma dokończyć śledztwo, które przerwano na krótko przed jego osobistą tragedią. Doktor Hunter wraca tu, by usłyszeć wołanie grobów i skłonić zmarłych do zwierzeń.

Bo nic nie pozostaje ukryte na zawsze...

Osiem lat wcześniej:
Odnaleziono grób ofiary bestialskiego mordu. Doktor David Hunter – młody antropolog sądowy – bada zwłoki. Odrażający fizycznie mężczyzna o straszliwej sile przyznał się do zabójstw czterech dziewcząt. Miał wskazać, gdzie je pogrzebał. Ale uciekł. Mogił nie znaleziono. Dochodzenie przerwano. A potem był tragiczny wypadek, który odmieni doktora Huntera na zawsze.

Teraz:
Morderca znowu jest na wolności. Doktor Hunter znowu zostaje wezwany do Dartmoor. Te same ponure torfowiska i wrzosowiska. Ta sama wilgotna mgła. Ten sam morderca. I ci sami ludzie, z którymi wtedy Hunter pracował. Ta sama kobieta – psycholog policyjny, która teraz boi się… Bardzo się boi. Wokół gęstnieją przeszłość i strach. Narastają, obezwładniają. Znowu każdy może być ofiarą i każdy może być mordercą.

źródło opisu: www.wydawnictwoamber.pl

źródło okładki: www.wydawnictwoamber.pl

Paco | 2018-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2018

Plujki zmarginalizowane muchy.
Anatomiczny ciała zignorowany rozkład.
Stół zbagatelizowany sekcyjny.
I zapachu wyabstrahowanie wszystkiego tego.
Pozostał Hunter sam.
Jako detektyw, tajniak, śledczy, podpatrywacz, świadek, wywiadowca, agent i plenipotent. A także jako prokurent, pełnomocnik, wtyka, kret i gumowe ucho.
Tylko nie jako doktor.
Przyszli mistrzowie świata, w meczu z Senegalem napisali historię podobną. W pierwszej połowie zapałki pod powiekami nie pomagały. Wir wydarzeń piórka by nie poruszył. A dramaturgia bliżej dramatu oscylowała. Ospałe okrzyki kibiców w tle i me westchnienia ciężkie, akustyką czytelni dobijały. Milik pięknie podawał piłkę wrogom, ja na zegarek spoglądając o kres się modliłem. Książki , o której słów kilka napisać muszę. Bo gdzieś pod koniec cóś drgnęło. Napięło się, zwarło i oznaki skonsolidowania ujawniło. By w końcu zaskoczyć.
Tyle, że dziewięćdziesiąta minuta była.
I w doliczonym czasie na wdechu końcówkę przeczytałem.
Jako kibic zapalony...

"Wołanie grobu" przeniesie nas najpierw do okresu, w którym doktor Hunter był szczęśliwym mężem i ojcem. Autor uchyli rąbka tajemnicy i dowiemy się sporo o okolicznościach tragedii, która naznaczyła głównego bohatera tej serii. Będę okropna, wiem, ale dramatyzm tej sytuacji chyba trochę wymknął się Beckettowi spod kontroli. Życie pisze przeróżne scenariusze, ale wiecie, brakowało tylko, żeby Hunter oślepł do kompletu (tak, stanowczo czytam za dużo Kinga :P).

Samo śledztwo i postać Jerome'go Monka działa na plus tej książki, szkoda tylko, że było tak mało antropologii i grzebania się w szczątkach, a za dużo biadolenia i glinianych garnków. Nie zapałałam zbyt wielką sympatią do Sophie Keller, chyba to widać. Pomysł na zagadkę, prowadzenie akcji i zakończenie - dobre, ale bez szaleństw, czułam od początku kto może mieć coś za pazurkami.

Podsumowując - dla mnie trochę słabsza od poprzedniczek, ale nadal dobra książka z doktorem Davidem Hunterem w roli głównej. Jestem bardzo ciekawa...

veinylover | 2017-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2017

Jako czytadło może być. Czyta się szybko, czas płynie, dużo się dzieje... a jednak ogarnia mnie irytacja.
Albo świat stworzony przez Becketta jest jakoś tam zbliżony do prawdy i zachowania ludzi tam opisanych są prawdopodobne, a wtedy strach się bać, bo nasze bezpieczeństwo czy też bezpieczeństwo ludzi w tamtym kraju złożone jest w ręce kompletnych idiotów, albo tych idiotów wykreował Beckett.
Wszystko tam dla mnie jest chore. Począwszy od groteskowej postaci domniemanego przestępcy, a skończywszy na nieudolności wszystkich po kolei.
Ot, choćby ta dwójka „wspaniałych” ponoć policjantów z bronią palną i z samochodem uciekająca jak szczury nocą w czasie mgły z podopieczną pod wpływem telefonu „groziciela” z prędkością nie wiadomo dlaczego tak dużą i powodująca wypadek, po którym ich podopieczna znajduje się pod władzą domniemanego przestępcy. Po co ta policja ma broń, jak nie umie jej używać? Kiedy Beckett pisze o dużej prędkości samochodu, to we mnie od razu włączyło się czerwone...

Śmierć...
Jak często dzisiaj o niej mówimy? Czy staramy się o niej pamiętać? Czy zdajemy sobie sprawę, że każdy dzień może być naszym ostatnim? Czy w ogóle temat śmierci, naszego końca jest w naszej codzienności obecny? A może nie...? Jak to jest z tym naszym podejściem względem niej? Dlaczego to jest takie ważne?
Otóż to nie chodzi o to, by poświęcać jej jakąś szczególną uwagę, wyróżniać ją z jakichś szczególnie ważny sposób względem innym równie ważnych spraw i problemów. To wcale nie w tym rzecz. Jednak jej obecność w naszej świadomości, pozwala nam docenić każdy dzień. Myśląc czasem o niej, skłaniając się ku rozmaitym refleksjom inaczej traktujemy każdą chwilę, a każdy dzień jest dla nas darem. Jutrem nie ma sensu zajmować swoich myśli, bowiem jutro, przyszłość jest jedną wielką tajemnicą.
Nie trzeba też wariować na punkcie śmierci i wyglądać jej na każdym rogu, każdej ulicy. Nie można chodzić z przerażeniem w oczach i wszędzie dopatrywć się naszego końca. To też nie o to...

Bożena | 2013-10-12
Przeczytana: październik 2013

"Wołanie grobu" to kolejna historia z dr Davidem Hunterem w roli głównej (prawdopodobnie ostatnia - a szkoda). Tym razem antropolog sądowy zostaje wezwany do Dartmoor, gdzie na torfowiskach trwają prace przy identyfikacji - przypadkowo odnalezionych przez turystów - zwłok młodej dziewczyny. Policja przypuszcza, że odnalezione ciało może należeć do jednej z trzech ofiar Jeroma Monka, który przyznał się do serii brutalnych morderstw ale nie chce ujawnić gdzie pochował ich ciała.
W tej części książki poznajemy również szczegóły z życia prywatnego Davida oraz okoliczności tragicznego wypadku jego żony Kary i pięcioletniej córeczki Alice.
Następna część "osiem lat później" to powrót po latach dr Huntera do Dartmoor. Otóż psychopatyczny morderca Jeroma Monk ucieka z więzienia i całej ekipie uczestniczącej w poprzednich poszukiwaniach grozi niebezpieczeństwo. Czy na pewno ze strony Monka?

Simon Becett w książce "Wołanie grobu" nieco inaczej podszedł do tematu. Nie ma tu tak - jak we...

Kiwi_Agnik | 2015-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2015

Cóż mogę napisać o tej części przygód doktora Davida Huntera?
Na pewno to, że ta część jest mniej dynamiczna od swoich poprzedniczek, mniej brutalna, ale czy przez to mniej ciekawa? zdecydowanie nie.
Tutaj autor bardziej skupił się na psychologii postaci, byłam zafascynowana postacią Jerome Monka. A zresztą Beckett precyzyjnie wykreował wszystkich bohaterów, na duże uznanie zasługuje też doskonałe stopniowanie napięcia.

Fabuła ciekawa aczkolwiek przewidywalna (do czegoś musiałam się "przyczepić")

Tak czy owak.
Jestem usatysfakcjonowana

Aneta Wiola | 2017-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2017

BAGIENNE POSZUKIWANIA ZAGINIONYCH CIAŁ
Jerome Monk został skazany za brutalne zabójstwa na czterech kobietach. Anatomopatolog sądowy David Hunter zostaje wezwany za sprawą rekomendacji swojego dawnego znajomego na torfowiska, gdzie poszukuje się zaginionych ciał. Do akcji zostaje zgromadzona kompetentna ekipa naukowców, śledczych i specjalistów. Największym zaskoczeniem jest jednak fakt, iż sam sprawca postanawia pomóc policji w poszukiwaniach. Co zamierza skazany zabójca? Jaką prawdę kryją torfowiska? Jak zakończy się cała akcja?

NIEDOKOŃCZONA SPRAWA POWRACA
Mija 8 lat od akcji poszukiwawczej ofiar Monka, w której uczestniczył doktor Hunter. Mężczyzna nie jest już szczęśliwym małżonkiem i ojcem, po rodzinnej tragedii sprawa seryjnego mordercy na nowo powraca do jego życia. Jerome Monk ucieka z więzienia, zaś z Hunterem zaczynają się kontaktować osoby uczestniczące w dawnych poszukiwaniach. Jaka mroczna prawda wyjdzie na jaw? W jaki kolejny spisek zostanie wciągnięty bohater?...

Książkowa-Fantazja | 2013-08-07
Przeczytana: 12 czerwca 2013

Tradycyjnie szukając dobrej lektury w bibliotece trafiłam na "Wołanie grobu", jako, że nie było innych części, a napis na okładce zapewniał, że całą serię można czytać w dowolnej kolejności, to nie wahałam się, ani chwili, by ten tytuł znalazł się moich rękach. To co mnie także zainteresowało to temat antropologii, który od jakiegoś czasu bardzo lubię i to chyba dzięki naszemu rodakowi Markowi Krajewskiemu, który skutecznie mnie zainteresował.

Simon Beckett niegdyś dziennikarz w angielskich czasopismach. Zbierał wówczas informacje w Ośrodku Badań Antropologicznych. Zdobytą wiedzę postanowił wykorzystać w swoich powieściach, których bohaterem jest antropolog doktor Hunter. W swoim dorobku ma także następujące tytuły: ,,Chemia śmierci’’, ,,Zapisane w kościach’’ oraz ,,Szepty zmarłych".

Głównym bohaterem zarówno tej części, jak i poprzednich jest pewnie niektórym już znany antropolog sądowy, doktor Hunter. Rzecz się dzieje w Kornwalii, gdzie morderca i gwałciciel bez skrupułów,...

Marago | 2016-08-28
Przeczytana: 27 sierpnia 2016

"Wołanie grobu", thriller napisany przez Simona Becketta, to już czwarte spotkanie z antropologiem sądowym - Davidem Hunterem (byłym lekarzem internistą). To kolejna dawka prozy na najwyższym poziomie światowym, popełniona przez dziennikarza najważniejszych brytyjskich gazet: "The Times", "The Observer" , "The Independent on Sunday"", "The Daily Telegraph", którym jest właśnie Simon Beckett.

Mamy tu powtórkę z rozrywki - bolesne retrospekcje dotyczące życia osobistego Davida Huntera, jego zmaganie się z przeszłością i teraźniejszością oraz powrót do nierozwiązanej zagadki kryminalnej sprzed ośmiu lat.

Mamy tu wrzosowisko i grząskie torfowisko w Kornwalii, opuszczone od lat kopalnie i system jaskiń, podziemne korytarze i przejścia szerokości czterdziestu centymetrów, przez które będzie musiał się przedrzeć główny bohater, aby ratować swoją rodzącą się miłość...

Wreszcie mamy też grzęznącą w błocie i mgle ekipę kryminalną. Jest również zbieg z więzienia - główny podejrzany...

Beata | 2018-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2018

Bardzo dobra powieść kryminalna. Wprawdzie miejscami nieco niekonsekwentna i chaotyczna, nieco przewidywalna, postaci zbyt oczywiste w wyrazie, ale intryga ciekawie poprowadzona, wciągnęła mnie i zaciekawiła. Powieść nieco słabsza od poprzednich części cyklu, ale zawiera sporo informacji o przeszłości Davida.