Dzieła wybrane, tom 1. O miłości. Kroniki włoskie

Tłumaczenie: Tadeusz Boy-Żeleński
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Stendhal - Dzieła wybrane". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
De l'amour. Chroniques italiennes
klasyka
Róża_Bzowa

Inne wydania

Wydanie dwóch dzieł Stehdhala w jednym tomie.
Wstępem poprzedził Maciej Żurowski

Laruu | 2013-05-16
Przeczytana: 16 maja 2013

Boże, to jedna z najpiękniejszych książek jakie kiedykolwiek przeczytałam.

Tak piękna i poruszająca historia. Wrażliwi, czuli bohaterowie - indywidualiści. W Julianie i pani de Renal widzę coś z siebie. Pewną niezależność, odmienność, uczuciowość, romantyczność. Tak naprawdę ta powieść to nie jakieś romansidło, a piękna opowieść o życiu. O wyjątkowym człowieku, który mimo młodego wieku zdążył być kimś, pokochać i być kochanym, a przede wszystkim walczyć o swoje i być sobą. Miał swój urok, błyskotliwość i inteligencję. I tylko dlatego, że "odstawał od normy" nie mógł osiągnąć wszystkiego, co zamierzał. Nie pozwalały na to "prawa epoki" i salonowe gierki, stereotypy.

Wspaniała powieść, myślę, że warto ją przeczytać. To trochę ambitniejsza lektura, mimo że sprzed dwustu lat, napisania świetnym i bogatym językiem, bardzo przyjemnie się czyta. Wpływa na duszę i wywołuje liczne emocje, tak to ujmę. Czasem warto przenieść się w dawniejsze czasy i odpocząć od współczesności.

Dziękuje...

byko | 2015-08-22