Rok 93

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Z pism Wiktora Hugo". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Quatre-vingt-treize
klasyka
Marek

Rok 1793. Powstanie rojalistów w Wandei. Konflikt pomiędzy republikanami i monarchistami, ale także konflikt w rodzie: czyje argumenty zwyciężą? Czy młody Gauvain i stary Lantenac do końca pozostaną nieugięci w wyznawanych przez siebie zasadach? I jak ich losy rozstrzygnie pojawienie się trójki zabiedzonych dzieci? Jedna decyzja może przesądzić nie tylko o życiu, ale i o zwycięstwie sprawy,...

Jedna decyzja może przesądzić nie tylko o życiu, ale i o zwycięstwie sprawy, rzeczywistość może przeczyć idei, która ją stworzyła, a sprawiedliwość nie zawsze oznaczać musi słuszność.

Posł. i przypisy Zbigniewa Bieńkowskiego.

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1957

źródło okładki: zdjęcie autorskie

chrispu | 2014-12-07
Na półkach: Historia, Przeczytane, Posiadam

Mały epizod z historii świata (Europy), z naszego (polskiego) punktu widzenia mało istotny , bardziej istotny dla francuzów. W książkach do historii traktowany jest najczęściej jednym zdaniem - "i było powstanie w Wandeii". Ale po co było, o co w nim chodziło, czy było ważne? - nie dowiesz się człowieku. Książka Wiktora Hugo w pewnym stopniu może przybliżyć tamte wydarzenia - osobom interesującym się historią lub też dostarczyć zwykłej rozrywki przygodowo - awanturniczej dziejącej się w rzeczywistych realiach historycznych - dla reszty.
Jest bardzo plastycznie napisana, z mnóstwem opisów ale też również z żywą i dynamiczną akcją oraz ciekawie zarysowanymi bohaterami (chociaż na początku czytania trudno się zorientować, kto tu gra "pierwsze skrzypce").
Podsumowując - interesująca pozycja historyczna, może nie do przeczytania za jednym "posiadem" ale jak się już do niej człowiek zabierze to wciąga mimo wszystko. In minus - trudno jakoś zapamiętać kto tam był głównym bohaterem (tak w...

yumma | 2013-07-31
Na półkach: Przeczytane, Historyczne
Przeczytana: 19 lipca 2013

Akcji jest niby nie bardzo dużo, ale dobrze się to czyta i wciąga. Jeśli ktoś lubi styl pana Hugo, powinien być przyzwyczajony do takiego sposobu pisania. Autor przeplata akcję całą masą jakże trafnych spostrzeżeń na temat życia, śmierci, filozofii, wojny, pokoju, stosunków międzyludzkich, sprawiedliwości, słowem: wszystkiego. Warto to zapisywać i cytować przy każdej okazji, bo uwagi są naprawdę mądre.
Nic szczególniejszego nie dzieje się (co nie znaczy że jest nudno!) do momentu pojawienia się la Tourgue. Potem akcja rusza z kopyta, żeby już do samego końca trzymać w napięciu i niepewności.
Ostatnie kilka rozdziałów i samo zakończenie są świetne. Nie tylko dobrze obmyślone, ale i świetnie napisane. Miejscami, czytając miałam wrażenie jakbym oglądała film: obrazy były takie plastyczne, głosy przepełnione emocjami, no po prostu oglądało się i słyszało, a nie czytało te sceny. 8 ostatnich linijek wywołało u mnie okrzyk zaskoczenia- może inni się domyślali, ja nie, z czego się bardzo...

timbwolf3 | 2016-09-30
Przeczytana: 27 września 2016

Tytułowy rok 1793 według Wiktora Hugo był najważniejszym w dziejach Francji - król ścięty na gilotynie, jakobini obalają żyrondystów, północną część kraju trawi wojna domowa, zagrożenie stanowią też wojny zewnętrzne ( mocarstwa europejskie przygotowują się do osatecznego ataku ) , Robespierre, Marat, Danton mają sprzeczne wizje dotyczące ukierunkowania polityki republiki (do tego każdemu z nich pozostaje kilka lub kilkanaście miesięcy życia) - konsekwencją tego
nawarstwienia się okoliczności ma być to, że spod barbarzyńskich czynów których się dopuszczała Rewolucja ma powstać ucywilizowane państwo prawa. Poza obszernym, czasem zbyt szczegółowym dla czytelnika mającego ogólne pojęcie o tamtych wydarzeniach, rysem historycznym, prezentuje nam autor także rys geograficzny (podobnie urozmaicony wieloma detalami) Bretanii i Wandei, niczym malarz przedstawia je jako tajemnicze krainy puszcz, pokryte drzewami i mchami, z ludnością zamieszkujaca lasy, konary i podziemne labirynty. Bory...

Anksunamun | 2016-07-21
Łokieć_Pana_D | 2016-03-01