Podróż przez Jugosławię czasu wojny

Wydawnictwo: Polska Oficyna Wydawnicza BGW
Bałkany, Jugosławia, Serbia, Chorwacja,
inne

Książka stworzona przez dwóch polskich dziennikarzy, którzy udali się na terytorium rozpadającej się Jugosławii, aby zrelacjonować wydarzenia wojenne docierając do miejsc bezpośrednio dotkniętych konfliktem.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

littlelesssweet | 2015-04-25
Przeczytana: 24 kwietnia 2015

już od pierwszych rozdziałów, widząc w jakim kierunku zmierza fabuła, zaczęłam się zastanawiać, czy ta książka w ogóle powinna była powstać. może i powinna była – ale na tamtym etapie było na nią grubo za wcześnie, zarówno pod względem umiejętności „pisania reportażu” przez naszych dziennikarzy, jak i ich własnych pseudofilozoficznych przemyśleń i ocen, od których na nieszczęście roi się w najmniej oczekiwanych i stosownych momentach. przypuszczam, że tuż po tym kiedy wojna została niejako „podsumowana”, udziałem autorów stał się permanentny stan zawstydzenia na myśl o tym, że kiedykolwiek ujrzały one światło dzienne.

podzieliłam książkę na dwie nierówne części. pierwsza, niestety większa część jest kompletnie niepotrzebna – panowie przepalają benzynę w tę i we wtę w poszukiwaniu tematów, które nie nadchodzą, a zamiast nich dostajemy właśnie wspomniane opinie i przemyślenia, z których najmniej rozsądne są chyba te, w których autorzy wielokrotnie podkreślają przyjazne nastawienie...

lea88 | 2013-12-25
Na półkach: Przeczytane, Chorwacja

Jedna z lepszych pozycji opisujących Jugosławię czasów wojny. Napisana z perspektywy dziennikarzy przemierzającego rozpadającą się i ogarniętą w początkowej fazie wojną Jugosławię, jeszcze zanim wybuchła wojna na terenie Bośni. Głównie obejmuje ona wspomnienia z terenów Serbii i Chorwacji. Poza suchym reportażem autorzy piszą nam o swoich spostrzeżeniach, lękach oraz emocjach. Przez większość książki pojawia się wątek niebezpieczeństwa, który grozi reporterom wojennym, jednak dobrnąwszy do końca dowiadujemy się, że autorzy naprawdę znaleźli się w poważnej sytuacji zagrożenia życia.
Szkoda, że książka jest taka krótka, bo przebrnęłam przez nią z prawdziwym zaciekawieniem.