rozwińzwiń

Podróż przez Jugosławię czasu wojny

Okładka książki Podróż przez Jugosławię czasu wojny Marcin Kowalczyk, Maciej Maciejewski
Okładka książki Podróż przez Jugosławię czasu wojny
Marcin KowalczykMaciej Maciejewski Wydawnictwo: Polska Oficyna Wydawnicza BGW reportaż
98 str. 1 godz. 38 min.
Kategoria:
reportaż
Wydawnictwo:
Polska Oficyna Wydawnicza BGW
Data wydania:
1992-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1992-01-01
Liczba stron:
98
Czas czytania
1 godz. 38 min.
Język:
polski
ISBN:
8370664474
Tagi:
Bałkany Jugosławia Serbia Chorwacja
Średnia ocen

7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
4 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
190
35

Na półkach: , , ,

już od pierwszych rozdziałów, widząc w jakim kierunku zmierza fabuła, zaczęłam się zastanawiać, czy ta książka w ogóle powinna była powstać. może i powinna była – ale na tamtym etapie było na nią grubo za wcześnie, zarówno pod względem umiejętności „pisania reportażu” przez naszych dziennikarzy, jak i ich własnych pseudofilozoficznych przemyśleń i ocen, od których na nieszczęście roi się w najmniej oczekiwanych i stosownych momentach. przypuszczam, że tuż po tym kiedy wojna została niejako „podsumowana”, udziałem autorów stał się permanentny stan zawstydzenia na myśl o tym, że kiedykolwiek ujrzały one światło dzienne.

podzieliłam książkę na dwie nierówne części. pierwsza, niestety większa część jest kompletnie niepotrzebna – panowie przepalają benzynę w tę i we wtę w poszukiwaniu tematów, które nie nadchodzą, a zamiast nich dostajemy właśnie wspomniane opinie i przemyślenia, z których najmniej rozsądne są chyba te, w których autorzy wielokrotnie podkreślają przyjazne nastawienie strony chorwackiej do zagranicznych obserwatorów tego konfliktu, w tym dla dziennikarzy, podczas gdy strona serbska poluje na prasę niczym na kaczki. jeśli większość ówczesnych przedstawicieli prasy tak myślała i tak tendencyjnie przedstawiała obraz tego konfliktu, jednoznacznie przypisując wszystko co złe Serbom, wówczas w ogóle nie dziwi los, który stał się udziałem autorów w części drugiej.

w drugiej części panowie autorzy udają się na „terytorium wroga” do Serbskiej Krajiny (bo do tej pory byli na terytorium przyjaznym!) i nareszcie doświadczają na własnej skórze tego bardziej prawdziwego oblicza wojny, kiedy fałszywe i absurdalne oskarżenia i czyjeś autorytarne osądy zastępują prawdę obiektywną, a strach o własne życie wypełnia każdą minutę długiego oczekiwania.

jednym z nielicznych jasnych punktów tej publikacji jest smutna i nareszcie trafna konstatacja, że strach nie jest największy pod gradem kul czy w obliczu bombardowania, ale wtedy, kiedy człowiek pewnego spokojnego, upalnego popołudnia zastanawia się już nawet nie czy, ale kiedy i w jaki sposób umrze.

niemniej jeden jasny punkt to stanowczo za mało, chyba lepiej byłoby, gdyby panowie poprzestali na krótkich relacjach prasowych. i zdecydowanie mniej oceniali...

już od pierwszych rozdziałów, widząc w jakim kierunku zmierza fabuła, zaczęłam się zastanawiać, czy ta książka w ogóle powinna była powstać. może i powinna była – ale na tamtym etapie było na nią grubo za wcześnie, zarówno pod względem umiejętności „pisania reportażu” przez naszych dziennikarzy, jak i ich własnych pseudofilozoficznych przemyśleń i ocen, od których na...

więcej Pokaż mimo to

avatar
202
97

Na półkach: ,

Jedna z lepszych pozycji opisujących Jugosławię czasów wojny. Napisana z perspektywy dziennikarzy przemierzającego rozpadającą się i ogarniętą w początkowej fazie wojną Jugosławię, jeszcze zanim wybuchła wojna na terenie Bośni. Głównie obejmuje ona wspomnienia z terenów Serbii i Chorwacji. Poza suchym reportażem autorzy piszą nam o swoich spostrzeżeniach, lękach oraz emocjach. Przez większość książki pojawia się wątek niebezpieczeństwa, który grozi reporterom wojennym, jednak dobrnąwszy do końca dowiadujemy się, że autorzy naprawdę znaleźli się w poważnej sytuacji zagrożenia życia.
Szkoda, że książka jest taka krótka, bo przebrnęłam przez nią z prawdziwym zaciekawieniem.

Jedna z lepszych pozycji opisujących Jugosławię czasów wojny. Napisana z perspektywy dziennikarzy przemierzającego rozpadającą się i ogarniętą w początkowej fazie wojną Jugosławię, jeszcze zanim wybuchła wojna na terenie Bośni. Głównie obejmuje ona wspomnienia z terenów Serbii i Chorwacji. Poza suchym reportażem autorzy piszą nam o swoich spostrzeżeniach, lękach oraz...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    25
  • Przeczytane
    7
  • Bałkany
    2
  • Balkan
    1
  • Chorwacja
    1
  • Wojny, konflikty i akcje zbrojne
    1
  • Bałkańskie
    1
  • Wojna w b. Jugosławii
    1
  • Reportaż/literatura faktu/naukowa
    1
  • Literatura bałkańska i o Bałkanach
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Podróż przez Jugosławię czasu wojny


Podobne książki

Przeczytaj także