Pan Samochodzik i testament rycerza Jędrzeja

Cykl: Pan Samochodzik i (tom 16)
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza "Warmia"

Do mieszkającego w Sulejowie Herakliusza Pronobisa przybywa młoda kobieta podająca się za ostatnią z rodu rycerza Jędrzeja Baldaricha-Bałdrzycha i poszukująca jego testamentu. Profesor Herakliusz, który wie, że rycerz umarł bezpotomnie, w poczuciu zagrożenia zwraca się o pomoc do pana Tomasza. Podążając śladami tajemniczej kobiety trafiają do pałacu w Nieborowie. Pan Tomasz poznaje Pawła Dańca, kandydata do pracy w Ministerstwie Kultury i Sztuki. Do pana Tomasza dzwoni nieuleczalnie chory Waldemar Batura, by pożegnać się ze swym odwiecznym konkurentem i przyjacielem. Na pogrzebie pan Tomasz i Paweł Daniec poznają Jerzego Baturę, syna Waldemara. Wcześniej powieść była opublikowana w odcinkach na łamach tygodnika „Odgłosy” pt. „Zabójstwo Herakliusza Pronobisa”.

źródło opisu: http://www.wydawnictwo-warmia.pl/Pan%20Samochodzik...(?)

Piratka | 2015-08-18

"W zasadzie niezupełnie jest to książka autorstwa Nienackiego. Początkowo sądziłem, że stanowi ona tylko chaotyczny, wstępny zbiór pomysłów Autora, jednak przeczytałem następujący fragment w artykule "Nowy autor pisze nowe przygody":
„Nowy Autor [czyli Szumski - przyp. PS] zaczął od dokończenia ostatniej powieści Nienackiego "Nieuchwytny Kolekcjoner".
- Dobrze sobie poradził - ocenia Mieczysław Nowak [wydawca]. Potem wydawcy wzięli na warsztat debiutancką powieść Nienackiego dla dorosłych, która szła w odcinkach w "Odgłosach". (...) Zadanie nie było łatwe. Powieść "Herakliusz Pronobis" [...] powstała w latach pięćdziesiątych. Wątek kryminalny ginął w gąszczu rozważań literacko-filozoficznych, którym oddawali się bohaterowie. Nowy Autor wybrnął jednak i z tego: dodał Pana Samochodzika, trzech harcerzy, intrygę i uwspółcześnił realia. Wydawcy ocenili jego pracę pozytywnie.
- Sprawdził się - twierdzi Nowak.”.
Z przykrością muszę stwierdzić, że ani ja, ani moi...

Marek | 2014-03-16
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: marzec 2014

Ostatnia część przygód Pana Samochodzika. Akcja ciekawa, ale pod warunkiem, że czytelnik odetnie się od wcześniejszych tomów. Niestety od razu widać, że jest to pozycja stworzona niejako na siłę. Główny bohater w swojej dotychczasowej postaci zostaje przeniesiony na początek lat 90 i szczerze mówiąc, niezbyt tam pasuje. Ponadto widać, że ostatnie rozdziały mają się nijak do treści książki i mają za zadanie jedynie zakończyć cały cykl.

Kamil | 2014-02-08
Przeczytana: 07 lutego 2014

Kolejna książka o przygodach pana Tomasza detektywa amatora pracującego w ministerstwie kultury i sztuki. Ta książka opowiada o poszukiwaniach zaginionego testamentu rycerza. Ostatnie wskazówki dotyczące zaginionego dokumentu przesyła Tomaszowi jego umierający przyjaciel.
Fajna książka jednak trochę niepotrzebne są w niej filozofie Nataniela. Jednak dla tych którzy chcą czytać dalsze Samochodziki muszą przez tą książkę przebrnąć a momentami nie jest to łatwe

Aron | 2012-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2011

Pana Samochodzika chyba nie trzeba nikomu przedstawiać :-) Choć gwoli ścisłości ten tytuł to przeróbka "Zabójstwa Herakliusza Pronobisa" dokonana przez Jerzego Szumskiego już po śmierci Zbigniewa Nienackiego.

Kasia | 2015-08-29

Zbrodnia dokonana na Autorze!

Więcej:

Robert K-ski | 2016-11-14