Miliony

Tłumaczenie: Zbigniew Batko
Wydawnictwo: Znak
Millions
Zbigniew Batko

Miliony nie dadzą ci szczęścia ... ale pozwolą kupić: 11.112 gier Game Boy Advance, albo 22 937 pneumatycznych bazook, z których strzela się pociskami z powietrza, albo 168.656 wielkich pizz hawajskich z podwójnym serem Pewnego razu było sobie skromne 229370 funtów szterlingów. I dwóch chłopców, którzy nie za bardzo umieli sobie z nimi poradzić... Nie byli złodziejami. Ani gangsterami. Ani nawet członkami mafii. Przez zupełny przypadek stali się bogaci i właśnie pieniądze sprawiły, że zaczęli zachowywać się dziwnie Anthony, na przykład, wywołał szalejącą inflację na szkolnym podwórku. Damian, naśladując świętych, starał się unikać pokus tego świata, ale jak oprzeć się pizzy hawajskiej z podwójnym serem?... Trudno wyobrazić sobie osobę, której nie spodobałaby się ta książka. (The Guardian) Na podstawie Milionów brytyjski reżyser Danny Boyle (Trainspotting) nakręcił film pod tym samym tytułem.

Turniquet 92 | 2015-02-27

Książka bardziej dla dzieci i młodzieży w wieku 10-15 lat, ale jak ktoś chce się cofnąć do dzieciństwa i przeczytać coś lekkiego i trochę fantastycznnego to książka ta jest w sam raz.
Opowiada losy dwóch braci, którzy pewnego dnia znajdują dużą sumę pieniędzy i wydają je na różne przyjemności

Kaja_K | 2015-05-28
Przeczytana: 28 maja 2015

Książka może i dla dzieci, ale myślę, że także dla dorosłych.
Ilu ludzi UWAŻA, że pieniądze nie są ważne, nie są najważniejsze.
A gdyby powiedziano im, że sąsiad wygrał w totolotka ciekawe co by zrobili. :)
Moim zdaniem książka bardzo dobrze opisuje to, jakie emocje wywołuje pieniądz. Bo uważam, że wywołuje ogromne.
Ludzie są wiele w stanie zrobić dla pieniędzy, jeśli ich potrzebują.

Wiele było scen w tej małej książeczce dających do myślenia. Gdy Dorothy zabrała worki z pieniędzmi, gdy przedstawiciele instytucji charytatywnych przyszli po datki i otoczyli tłumnie cały dom.
Lub scena, gdy rodzina weszła do domu splądrowanego przez poszukiwaczy pieniędzy.
Uważam, że wiele scen i emocji, odczuć ludzkich było bardzo dobrze pokazanych. Pokazuje, że pieniądze mogą wydobyć z człowieka zarówno to co najlepsze, jak i najgorsze.
Myślę, że każdy po tej książce będzie miał inne zdanie, zależnie od własnego podejścia do pieniędzy i emocji, które w nim ów wywołuje. :)

Livrin | 2013-04-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 22 kwietnia 2013

Książkę zdaje się być skierowaną do (bardzo) młodego odbiorcy. Do jej przeczytania zachęcił mnie intrygujący opis na okładce. Przez całą fabułę przewija się tyko jeden motyw, jest prosta w odbiorze - jak dla mnie zbyt prosta. Gdyby nie moja determinacja i twarda zasada, że doczytuję książki do końca (nigdy nie wiem czy mnie jeszcze nie zaskoczy i nie zmienię zdania), poddałabym się nie docierając nawet do półmetka...

masza | 2012-02-01

Dziwna sprawa. Kiedy czytałam tę książkę pierwszy raz, w wieku około 12-14 lat, zachwyciła mnie. Potem oddałam ją do biblioteki i nie mogłam przez długi czas przypomnieć sobie tytułu. Jakieś dwa lata później odnalazłam ją i przeczytałam po raz drugi- ale niestety już mnie tak nie wciągnęła jak za pierwszym razem, a wręcz odrobinę męczyła.

karla_6 | 2015-02-19
Przeczytana: 18 lutego 2015

Prosta, trochę nudna, nawet jak na literaturę dziecięcą bardzo naiwna. Myślę, że gdybym była mała, to i tak książka by mnie nie zachwyciła.

Magdalena | 2012-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2012

z okładki:"Trudno wyobrazić sobie osobę ,której nie spodobała się ta książka ".Więc oto jestem.Poddalam się na 90 stronie.

Polonistka_86 | 2016-05-18
Joanna | 2016-01-28