Dzika

Okładka książki Dzika
Małgorzata Karolina Piekarska Wydawnictwo: Nowy Świat literatura dziecięca
263 str. 4 godz. 23 min.
Kategoria:
literatura dziecięca
Wydawnictwo:
Nowy Świat
Data wydania:
2007-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2007-01-01
Liczba stron:
263
Czas czytania
4 godz. 23 min.
Język:
polski
ISBN:
9788373862531
Średnia ocen

                6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
70 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1029
417

Na półkach: , , , ,

„Dzika” Małgorzaty Karoliny Piekarskiej to kontynuacja jej poprzedniej powieści – „Tropiciele”. Jej fragmenty można było przeczytać w czasopiśmie dla młodzieży „Victorze Gimnazjaliście” w sezonie 2005/2006. Jednak, podobnie jak to było w przypadku poprzednich powieści, w czasopiśmie pojawiła się tylko okrojona jej część. Aby poznać pełną wersję opowieści ponownie musiałam sięgnąć po wersję książkową, wydaną nakładem wydawnictwa „Nowy świat”.
W „Dzikiej” zmienia się główny bohater powieści – zostaje nim najlepszy przyjaciel Jakuba Steca, Rafał Subocz. Kuba schodzi do kategorii bohatera drugoplanowego.
Akcja książki zaczyna się w wakacje, dzień przed wyjazdem Rafała na obóz harcerski. W czasie robienia zakupów w osiedlowym supermarkecie spotyka dziewczynę o ciemnej barwie skóry oraz kolegę, Adasia, który przedstawia ją chłopcu jako… „dziką”. Będący na wyjeździe chłopiec myśli o tajemniczej dziewczynie, nawet próbuje o nią podpytać rodziców, którzy przyjechali do niego w odwiedziny. Jednak ojciec nic konkretnego mu nie powiedział. Po powrocie do domu Rafał idzie na basen, gdzie spotyka nie tylko Alicję(bo tak miała na imię dziewczyna), ale i Adasia. Przeczuwając kłopoty pomaga dziewczynie uniknąć spotkania z jej prześladowcą. Kilka tygodni później chłopiec odkrywa, że Ala nie tylko chodzi do jego szkoły i klasy, ale i będzie siedział z nią w jednej ławce(co nie do końca podobało się jego ojcu, kiedy podczas wywiadówki dowiedział się z kim siedzi Rafał). Widząc nieśmiałość dziewczyny proponuje jej, aby przychodziła na zbiórki harcerskie. Początkowo niezdecydowana Alicja z czasem zasila poczet zastępu dziewczęcego o nazwie „Fotografki”. Po raz kolejny drużyny harcerskie mają sobie wymyślić zadanie roczne, tym razem związane z przyrodą. Pewnego dnia wracająca z lekcji języka angielskiego Alicja znajduje na chodniku żółwia, którego postanawia zatrzymać w domu. Po pewnym czasie zwierzęciem zaczyna interesować się podejrzany mężczyzna, którego gimnazjaliści nazywają Futrzakiem. Po pewnym czasie Rafał z Alicją znajdują na chodniku martwą jaszczurkę. Już wiedzą, że coś jest nie tak. Tym bardziej, że podejrzany mężczyzna zaczyna coraz bardziej interesować się czarnoskórą dziewczyną. Nachodzi ją w szkole, przychodzi do domu. W końcu z Rafałem decydują, że skorupiak powinien zostać przeniesiony do domu chłopaka, a następnie do jego babci. To ona odkrywa tajemnicze cyfry na skorupie zwierzęcia. Tymczasem kolega Rafała z zastępu, Młody, próbuje zdobyć jakieś informacje od pracownika sklepu zoologicznego, który okazał się wspólnikiem mężczyzny prześladującego Alicję. Podstępem zdobywa karteczki z zaszyfrowanymi wiadomościami. Kubie udaje się ustalić, że oznaczają one trasę do ogródków działkowych, gdzie przetrzymywany był towar w postaci egzotycznych zwierząt. W tym samym czasie znika Ala. Na ratunek spieszy jej największy dręczyciel – Adaś. Za pomocą szyfru przekazuje Rafałowi wiadomość od dziewczyny. Wkrótce i on sam zostaje uprowadzony i ku uciesze… zamknięty do tej samej komórki jak Alicja. Z pomocą więźniom ponownie przychodzi Adaś, który informuje o wszystkim ojca Rafała. Po kilku godzinach zakładnicy zostali uwolnieni przez policjantów.
Akcja rozgrywa się na Saskiej Kępie. Jej mieszkańcy bez problemu odnajdą na kartkach książki obiekty charakterystyczne dla tej dzielnicy Warszawy. Powieść uczy tolerancji, poszanowania drugiego człowieka, pokazuje, że nikt nie musi być gorszy tylko dlatego, że ma inny kolor skóry, czy też gorszą sytuację materialną w domu. Pokazuje też trudną miłość ojca do syna – Stefan Subocz rzadko interesuje się Rafałem, nie można jednak powiedzieć, że go nie kocha(idzie do szkoły na wywiadówkę, towarzyszy chłopcu, kiedy na pogotowiu szyją mu ramię, przybiega na komisariat, gdy uprowadzono mu dziecko).
Z żalem czytałam ostatnie kartki powieści. Zaskoczyło mnie jej zakończenie. Niby powinnam się go spodziewać, a jednak…

„Dzika” Małgorzaty Karoliny Piekarskiej to kontynuacja jej poprzedniej powieści – „Tropiciele”. Jej fragmenty można było przeczytać w czasopiśmie dla młodzieży „Victorze Gimnazjaliście” w sezonie 2005/2006. Jednak, podobnie jak to było w przypadku poprzednich powieści, w czasopiśmie pojawiła się tylko okrojona jej część. Aby poznać pełną wersję opowieści ponownie musiałam...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    174
  • Chcę przeczytać
    54
  • Posiadam
    24
  • Ulubione
    7
  • Z biblioteki
    4
  • Teraz czytam
    2
  • Dla dzieci i młodzieży
    2
  • Polskie
    2
  • Biblioteka
    2
  • Dzieciństwo
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Dzika


Podobne książki

Okładka książki Flora szuka skarbów Gabriela Rzepecka-Weiss, Maciej Szymanowicz
Ocena 9,4
Flora szuka sk... Gabriela Rzepecka-W...
Okładka książki Pani wiatru Lisa Aisato, Maja Lunde
Ocena 8,8
Pani wiatru Lisa Aisato, Maja L...
Okładka książki Książka o górach Patricija Bliuj-Stodulska, Robb Maciąg
Ocena 9,2
Książka o górach Patricija Bliuj-Sto...

Przeczytaj także