Kredens pod Grunwaldem

Wydawnictwo: Akapit Press
Marta Blachura
Róża_Bzowa

Dla Kornelii Goździckiej szkoła to przede wszystkim doskonały trening przed monotonnym i nijakim życiem, jakie teoretycznie czeka każdą dorosłą jednostkę. Literacko uzdolniona licealistka, z błyskotliwym i ironicznie ostrym poczuciem humoru oraz nałogiem zapisywania wszystkiego, zauważa szansę na zmianę losu w... kredensie i pewnej znajomości ze współczesnym rycerzem. Czy pojawienie się starego, zakurzonego mebla w domu Kornelii może faktycznie otworzyć nowy rozdział w jej życiu? Jak Kornelia poradzi sobie z postępującą chorobą ukochanej babci, ze znienawidzonym ojczymem, że skrajnie potulną względem niego matką i gdzie w tym wszystkim znajdzie się miejsce na Bitwę pod Grunwaldem?

Ilustracje Marta Blachura.

źródło opisu: http://www.akapit-press.com.pl/zapowiedzi/kredens-...(?)

źródło okładki: http://www.akapit-press.com.pl/zapowiedzi/kredens-...»

Marta Daft | 2019-10-14
Przeczytana: wrzesień 2019

Nie ma nic gorszego niż brak wiary we własne siły, szczególnie gdy jesteś nastolatką, w której domu panoszy się snobistyczny ojczym i ślepo zapatrzona w niego matka. On podcina skrzydła, ona nie pokazuje jak wykorzystać swoją siłę. Jak więc w takich okolicznościach pomóc może kredens?

Powieść skrywa w sobie tajemnice tytułowego kredensu, ale i jest ciekawą lekcją tego, jak należy walczyć o swoje racje, marzenia i budować pewność siebie. To również lekko i przyjemnie namalowana lekcja historii, którą podano w bardzo ciekawej formie. Choć niewielka w swych rozmiarach, zawiera piękną historię, która wzbudzi w czytelniku masę emocji i stanie się przygodą. Po polach Grunwaldu rodzinnych tajemnicach i meandrach konkursu na najlepszy scenariusz poprowadzi nas świetnie skonstruowana narracja i siła z jaką należy walczyć o swoje marzenia.

Kredens pod Grunwaldem zachwyci lekkością, łatwością w ujęciu przekazu historycznego i warstwy puentującej całość tej niewielkiej książeczki. Ujmująca,...

Buba | 2019-03-30
Przeczytana: marzec 2019

Książka "Kredens pod Grunwaldem" Agnieszki Tyszki
powinna nosić tytuł "Most do zwycięstwa".
Taki tytuł nosi scenariusz sztuki pisanej na konkurs przez główną bohaterkę.
I ten scenariusz jest ważny!

Kredens też jest ważny, ale ważniejszy jest most!
A nawet dwa mosty. Dwa mosty do zwycięstwa :-)

Jeden - metaforyczny - prowadzi 16-letnią Kornelię do zwycięstwa "nad własnym strachem,
brakiem wiary w siebie i nad wielkim dramaturgiem Remigiuszem B.",
który prywatnie jest jej ojczymem-tyranem.

Po drugim - tymczasowym moście pontonowym - w 1410 roku w trakcie wielkiej wojny
z Krzyżakami przeszły wojska Królestwa Polskiego, co miało istotny wpływ na bitwę pod Grunwaldem,
a co jest tematem konkursowego scenariusza Kornelii.

Przez połowę książki akcja toczy się powoli.
Autorka maluje scenografię, w której żyje główna bohaterka.
Kornelia boryka się ze szkolną rzeczywistością, scenariuszem na konkurs,
a także z ojczymem, zapatrzoną w niego matką i chorą babcią.

Gdy pojawiają się...

monaliza159 | 2018-11-23
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki

Książka napisana prostym językiem. Czyta się bardzo szybko. Sama książka dosyć przeciętna. Natomiast scenariusz bardzo dobry.

ina3 | 2016-01-21
Przeczytana: 21 stycznia 2016

Bez rewelacji. Nie polecam.

Historia opowiada o "Starym kredensie pod Grunwaldzie" i współczesnym rycerzem.
Kornelia Goździcka prowadzi monotonne, szare życie uczy się w liceum.
Ma ukochaną babcie, która ciężko chora jest, znienawidzonego ojczyma matka jej jest potulna, bardzo boi się jego.
Akcja rozwija się szybko, fabuła świetna i wspaniale napisana.
Czytało mi się super, przyjemna powieść.

Kiti | 2015-11-02

Agnieszka Tyszka to autorka książek dziecięcych i młodzieżowych. Wydała kilka serii wydawniczych, w tym Zosię z ulicy Kociej oraz Koniki z Szumińskich Łąk. W swoim dorobku ma także dwutomowy cykl. ,,Kredens pod Grunwaldem" jest jego rozpoczęciem.

Kornelia mieszkała tylko z matką i ojczymem, Bigossem (tak się nazywał, choć to w sumie pasowało), w jednym mieszkaniu. Mężczyzna był niespełnionym artystą, a matka adwokatem. Pomiędzy dorosłymi często wynikały kłótnie. Kornelia była już nastolatką. Jej babcia była chora i mieszkała w pewnej odległości od Warszawy. Pewnego dnia do domu Kornelii trafił rodzinny zabytkowy kredens. Niedługo potem otrzymała propozycję napisania scenariusza na konkurs związany z Grunwaldem. Czy kredens miał z tym coś wspólnego? Czy Kornelię nie zniechęcił krótki termin oddania pracy?

Książka przeznaczona jest dla nastoletnich, dojrzewających czytelników. Agnieszka Tyszka, jak zwykle trafnie, ukazuje problemy, które mogą dotyczyć tych młodych ludzi - rozbita...

Isabel Czyta | 2014-12-16
Przeczytana: wrzesień 2014

Szalona babcia, rygorystyczny ojczym, stary kredens i sztuka teatralna...
Niezwykle ciekawa książka. Czytając ją miałam wrażenie jakbym była jej główną bohaterką! A do tego motyw historyczny. Naprawdę cudowna książka.

Olka | 2014-12-07
Przeczytana: 03 grudnia 2014

Książka genialna. Moim zdaniem powinno być więcej takich książek i tyle w temacie.

Magdalena | 2014-10-22
Przeczytana: 22 października 2014

Książka sama w sobie jest dość przeciętna, powiedziałabym nawet - przewidywalna, chociaż akurat to słowo nie tyczy się sytuacji z udziałem babci Kornelii, Bibi. Jednak mimo wszystko, na uwagę zasługuje wplecenie do powieści motywu historycznego, dzięki któremu można dowiedzieć się (przypomnieć sobie - wersja dla starszych osobników, takich jak ja :D) co nieco o słynnej bitwie pod Grunwaldem.

Desire | 2014-09-24
Przeczytana: 17 stycznia 2013

Książka nie była zła. A nawet w miarę przyjemnie się ją czytało.
Do wypożyczenia książki zachęcił mnie tytuł "Kredens pod grunwaldem" Byłam bardzo ciekawa czemu akurat taki tytuł, więc postanowiłam ją przeczytać.
W książce co prawda mało się działo. Momentami trochę nudno, i przewidywalne ale były również takie momenty w których byłam ciekawa co będzie dalej.
No i to chyba tylko tyle o tej książce.