Skóra

Wydawnictwo: Kora
Skin
978-83-61245-08-7
Liwia

Narratorem powieści - bardzo dobrze przyjętego przez krytyków i czytelników debiutu amerykańskiej pisarki - jest czternastoletni Donnie, dorastający wraz ze starszą siostrą w piekle nieudanego małżeństwa rodziców. Z bolesną szczerością, czasem wstrząsającą dosadnością, a chwilami z humorem ukazuje ciąg zdarzeń prowadzący do rozpadu więzi rodzinnych i więzów przyjaźni, któremu nie jest w stanie zapobiec. Wreszcie staje się jednym z przegranych w walce o życie chorej na anoreksję siostry. Autorka w nadzwyczaj sugestywny, przejmujący i zarazem subtelny sposób wprowadza czytelnika w sam środek rodzinnego dramatu...

Reading_is_sexyy | 2013-01-05
Przeczytana: 2013 rok

Na mnie książka specjalnego wrażenia nie wywołała, czytałam, bo czytałam. Jestem nią trochę rozczarowana. Spodziewałam się czegoś lepszego.

Julie Wellings | 2012-05-26
Przeczytana: 25 maja 2012

Jest wiele książek o anoreksji. Opowiadają one o przeżyciach anorektyczki i możemy znaleźć się w jej skórze. Jednak kiedy martwimy się nad losem osób chorych, zapominamy o ich rodzinie. Książka „Skóra” rzuca całkiem inne światło na moje dotychczasowe postrzeganie anoreksji. „Skóra” opisuje bardzo burzliwe życie rodzinne czternastoletniego chłopca – Donniego, którego rodzice ciągle się kłócą, siostra Karen ma obsesje na punkcie własnej wagi. Wszystkie Re wydarzenia i problemy zrzucają jego życie na dalszy plan. Nikt nie przejmuje się jego ocenami, znajomymi itp., nawet on sam. „Skóra” opowiada tragiczną historię, w której nie ma happy endu dla nikogo.

Już na samym początku dowiadujemy się, że Karen umrze. „Skóra” opisuje przebieg jej choroby i pogorszenie się rodzinnych relacji z perspektywy Donniego. Nie zawsze jest on obiektywny, ale nigdy nie zdarza mu się kłamać. Mówi to co myśli, jednak i tak wszyscy traktują go jak dziecko. Mimo że jego problemy są zepchnięte na drugi plan,...

jucha1237 | 2014-02-21

Najlepsza książka o anoreksji jaką kiedykolwiek w życiu czytałam. Wzruszająca opowieść brata bohaterki i samej bohaterki. Bezustanna walka o życie zakończona... (nie zdradzę, by ci co nie czytali, złapali za książkę :) ).
Wspaniała.

Fragiles | 2010-09-19
Na półkach: Najlepsze ♥, Przeczytane

O tej książce dowiedziłam sie dzieki innej wydanej w wydawnictwie "KORA". Od samego początku bardzo mnie wciągnęła,aż trudno było przerwać jej czytanie.
Szczerze mówiąc nie pamietam dokladnie co najbardzijem i sie podobało itp. ponieważ czytałam ja dawno.
Natomiast pamietam,że nei podobało mi sie to ,że autorka nie wprowadziła nas głębiej w śmierć Karen i to ,że 2 lata z zycia jej brata upłynęło na 2 czt 3 stronach całej książki.
Zamierzam przeczytać ponownie,by lepiej sie temu przyjrzeć.

Yuuki | 2012-06-18
Przeczytana: 18 czerwca 2012

Książka naprawdę we mnie WTARGNĘŁA. Zaczęła mnie wysysać od środka. To bardzo dziwne uczucie. Pochłaniałam historię Donniego niczym spragniony wodę. Zapamiętam tę książkę na długo...

caroline96 | 2012-04-05

Nowością i zaskoczeniem było dla mnie to, że o historii anorektyczki opowiada jej brat. We wcześniejszych książkach o podobnej tematyce spotykałam się z narratorkami, które opowiadały o samej sobie. "Skóra" przedstawiła świat anorektyczki postrzegany przez bliską osobę, przez inny pryzmat. Książka warta przeczytania.

Porshia | 2011-09-10

Jak dla mnie po prostu magia.

książek: 2028
Monika | 2011-08-09
Przeczytana: 24 maja 2011

Podczas czytania tej książki zawładnęły mną emocje. Książka skierowana jest głównie dla nastoletnich czytelników, ale nawet ja, znalazłam w niej wiele. I właśnie czytając "Skórę", po cichu zastanawiałam się, gdzie była ta książka, kiedy ja byłam nastolatką? Gdy będę miała, w przyszłości własne dzieci, na pewno zachęcę je do przeczytania tej powieści, mimo że traktuje na bardzo trudny temat.

“Oto myśli, które przychodzą ci do głowy, kiedy po powrocie do domu stwierdzasz, że twoja siostra zagłodziła się na śmierć, a ty padasz na kolana, żeby ją cucić:
1. Moja siostra jest płaska jak deska. W szatni widuję grubych kolesi z większymi cyckami.
2. Kiedy wykrzykuję w twarz siostry jej imię, wydaje mi się, że słyszę głos ojca.
3. Gdzie powinno się naciskać? Pośrodku? Z boku? Z lewej czy z prawej?”

Tak właśnie zaczyna się ta krótka, ale i treściwa powieść... Narratorem jest czternastoletni Donnie, który mając wiele swoich nastoletnich problemów czy to w szkole, czy w domu, stara się w...

Liwia | 2010-07-03

Muszę przyznać, że chyba nie spotkałam si,ę z książką, którą tak szybko by się czytało. Podobała nawet mi się ta książka. Ale czy można nazwać ją książką? Nie wiem skąd pomysł na ten tytuł. Autor mógł bardziej rozwinąć wątek ze śmiercią Karen.. I nie wiem dlaczego, Donnie, 14 letni chłopak jest traktowany jak małe dziecko. A potem jeszcze się okazuje, że dwa lata minęły w kilku kartkach i ma 16 lat. Tak trochę dziwnie jest ta książka napisana. To jest kilka minusów książki. :>Nie zaliczę jej do nudnych, bo taka nie była. Nie zaliczę jej do ulubionych, bo aż tak bardzo mi się nie podobała. Ta książka była średnia. Moja opinia jest niższa, przez te minusy. :)

Konrad Kapłon | 2011-10-22
Przeczytana: 22 października 2011

Super książka, która lekko mnie wzruszyła jak czytałem:) polecam

21 Proms
    Holly Black, Melissa de la Cruz, Cecily von Ziegesar, Sarah Mlynowski, Libba...