Inheritance

Cykl: Dziedzictwo (tom 4.1)
Wydawnictwo: Random House
smoki, Dziedzictwo, magia, Eragon, Saphira
angielski
A--

Not so very long ago, Eragon—Shadeslayer, Dragon Rider—was nothing more than a poor farm boy, and his dragon, Saphira, only a blue stone in the forest. Now the fate of an entire civilization rests on their shoulders. Long months of training and battle have brought victories and hope, but they have also brought heartbreaking loss. And still, the real battle lies ahead: they must confront...

Long months of training and battle have brought victories and hope, but they have also brought heartbreaking loss. And still, the real battle lies ahead: they must confront Galbatorix. When they do, they will have to be strong enough to defeat him. And if they cannot, no one can. There will be no second chances.

The Rider and his dragon have come further than anyone dared to hope. But can they topple the evil king and restore justice to Alagaësia? And if so, at what cost?

This is the much-anticipated, astonishing conclusion to the worldwide bestselling Inheritance cycle.

źródło opisu: randomhouse.com

źródło okładki: randomhouse.com

Shimik | 2012-07-08

Jest to książka z najwyższej półki, jest obowiązkową lekturą dla każdego miłośnika fantastyki bądź samych smoków. Jest 90% prawdopodobieństwo, że jeśli przeczytacie tę książkę choć raz to na pewno do niej powrócicie!

To już przedostatnia część cyklu. Jak dotąd najgorsza. Dlaczego? Ponieważ wyszło nudnawo. Tak naprawdę nic konkretnego się nie działo, były lepsze momenty, ale cała książka raczej nudziła i czytało mi się ją opornie. Brak tu jakiś konkretnych pomysłów, rozwiązań, wszystko takie rozmyte, trochę chaotyczne. Szkoda, bo oczekiwałam wielu przygód.

Jedyne ale to to że polskie wydawnictwo powinno wydać ją w jednym tomie tak jak to jest w oryginale.

Ascello | 2011-12-13
Przeczytana: 07 grudnia 2011

Akcja pierwszej połowy ostatniej już części try... tetralogii Christophera Paoliniego "Dziedzictwo", o tym samym tytule, zaczyna się niedługo po wydarzeniach części poprzedniej, a mianowicie: pod murami kolejnego miasta. Tam, Eragon z Saphirą, Aryą, Orikiem, Nasuadą i tak dalej, i tak dalej, prowadzą swoistą krucjatę przeciwko złemu królowi Galbatorixowi, wydzierając mu miasto po mieście, nieubłaganie zbliżając się do stolicy, Uru'beanu.

I w tym właściwie krótkim paragrafie, niespoilerując oczywiście, fabułę książki da się zamknąć. Ponieważ widocznie autorowi pomysły się skończyły. Stała się monotonna, liniowa i przede wszystkim: nudna. Jak inaczej można wyjaśnić fakt, że część poprzednia skończyła się oblężeniem miasta, a w tej części, choć dwukrotnie cieńszej (!), mamy oblężeń 3 (słownie: trzy) z dodatkiem rozmyślań o oblężeniu czwartym. Większość sytuacji to takie nieistotne wypychacze, jak np. ten z przytoczonego przeze mnie na początku cytatu. Czas bohaterowie spędzają na...

Alia | 2011-11-06
Przeczytana: 22 listopada 2011

Książkę tą, jak inne z tego cyklu, czyta się bardzo szybko i przyjemnie. To, że jak wszyscy wiemy podzielono ją na dwa tomy szczególnie wpływa na niekorzyść. Akcja spowalnia, i wraz z drugim tomem musimy wdrażać się w świat Algaesii od nowa. Pomimo że lubię tą serię, to na niemal każdym kroku widzę podobieństwa do innych dzieł fantasy. Co nie jest oryginalnością. Jest też bardzo przewidywalna, zaczyna mnie to denerwować. Ale sentymenty to jedno, a gusta to drugie :) Postacie są w większości czarne lub białe. Jak dla mnie, najciekawszymi postaciami są Elva, Kotołaki i po trochu Nasuada. Reszta przez skrajność swoich poglądów jest rażąco nienaturalna. Po tak długim oczekiwaniu spodziewałam się czegoś... genialnego. Trochę się zawiodłam, bo książka mnie nie porwała. Chyba wyrosłam z tego cyklu.

Daria | 2011-11-11
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, 2011, Posiadam
Przeczytana: 11 listopada 2011

Pierwsze co wczoraj zrobiłam po powrocie ze szkoły to bieg do Empiku po książkę. (W środę było to samo, bo jako roztrzepaniec musiałam pomylić dni premiery i z zawiedzeniem wrócić się z pustymi rękoma).:)
Warto było czekać 3 lata na to, żeby znów można było zamknąć się w świecie Jeźdźców, elfów, krasnoludów i ciągłej walki o zwycięstwo dobra nad złem. Wczuć się, zapomnieć i odlecieć na kilka godzin grzbiecie Saphiry.
Ogólnie mówiąc to chyba od samego początku jestem tak bezwarunkowo zakochana w tej książce, że nie umiem dostrzec w niej jakiś błędów - przynajmniej nie po pierwszym przeczytaniu.
Lubię styl Paoliniego, bo w sumie nie wymaga on od nas jakiegoś większego wkładu - jest prosty i przyjemny, a przy tym wciągający (od 300 stron rozkręcająca się akcja sprawia, że naprawdę trudno się oderwać od czytania). Idealna książka na coraz zimniejsze wieczory, pod ciepłym kocem i kubkiem kawy/herbaty/czekolady/kakao w łapce. Tylko szkoda, że po paru godzinach zabawy trzeba czekać do...

Wkp | 2012-02-15
Przeczytana: 14 lutego 2012

Moja przygoda z Alagaesią zaczęła się wiele lat temu i właśnie się kończy. Zachęcony opiniami sięgnąłem po Eragona i po lekturze miałem mieszane uczucia. Niby książka niezła, stylistycznie niczego sobie, jednak fabuła była nieco naiwna i strasznie często wręcz plagiatowana z "Władcy Pierścieni". Mimo to polubiłem bohaterów i chciałem poznać ich dalsze losy. Postanowiłem dać historii jeszcze jedną szansę i tak to się potoczyło. Na szczęście historia czerpiąca tak wiele z innych dzieł fantasy zaczęła żyć własnym życiem, może i mało oryginalnym ale jednak wciągającym. I tak oto dotrwałam do pierwszej części wielkiego finału.

I tu muszę przyznać, że choć kilka rzeczy mnie rozczarowało (np. istoty, do których modlą się kapłani Helgrindu) to książka jest naprawdę świetną lekturą. Dzieje się dużo, sporo jest zaskoczeń, nie można się nudzić, a finał pierwszego tomu niesie tyle emocji, że od razu dorwałem się do tomu drugiego i ni chciałem go wypuścić z rąk ( a to spora rekomendacja).

I...

Dariusz Gruca | 2018-07-27
Przeczytana: 27 lipca 2018

Dziedzictwo to moim zdaniem najlepsza część cyklu. Polecam ją wszystkim fanom fantasy. Trudno mi jest uwierzyć, że tą powieść pisała tak młoda osoba. Przygody Eragona z tomu na tom są coraz lepsze. Nie lubię przeprowadzać wnikliwych analiz książek przeznaczonych dla rozrywki, ponieważ mają one sprawiać frajdę i Dziedzictwo to robi. Bardzo dobrze się przy niej bawiłem. Polecam :)

Michał | 2011-12-24
Przeczytana: 23 grudnia 2011

Wszystko skończyło się tak, jak wszyscy wiedzieli że się skończy od czasów "Eragona" (ja nawet liczyłem na jakąś niespodziankę czy niepowodzenie kogokolwiek na jakiejkolwiek płaszczyźnie - przeliczyłem się). Słaby styl, fabuła, akcja. Wszystko słabe. A najgorsza ta sztuczna głębia tych płaskich bohaterów (myślenie o naturze różnych rzeczy itp.).

Jest kilka zabawnych momentów (żeby nie było, że tylko narzekam) - mój ulubiony to trening szermierczy, gdzie rady z gatunku "poznaj swojego przeciwnika" i "wyczucie czasu jest najważniejsze" od razu poprawiły umiejętności Eragona (zresztą podobnych absurdów jest pełno, sam fakt że ktoś z półroczną edukacją jest przedstawiany jako wielki erudyta). Wątki poboczne są tak interesujące, że najlepszy sposób, żeby się z nimi uporać to przerzucić kilka rozdziałów (orientacji w fabule nie straciłoby się gdyby zacząć na jakiejś 800 stronie). No i nie można zapomnieć, że akcja kończy się ok 100 stron przed końcem książki.

Ta książka to idealny...

Canis | 2012-07-31

W ten sposób z trylogii zrobiły nam się cztery tomy. Książka bardzo ciekawa jak poprzednie tomy Dziedzictwa, ale bardzo irytowało mnie przeciąganie akcji. Zanim sięgnęłam po tę książkę, długo zastanawiałam się nad tym, co jeszcze Paolini w nią wcisnął, że tom 4 podzielono na dwie części. Mimo wszystko cieszę się, że ta historia trwa tak długo, bo to jedna z moich ulubionych serii. Nie chętnie rozstanę się z Saphirą i Eragonem.