Radiowozik Czaruś

10 str. 10 min.
literatura dziecięca
Wilga
10 min.

Okładka książki Najpiękniejsze wiersze dla dzieci Marcin Brykczyński, Jan Brzechwa, Wanda Chotomska, Agnieszka Frączek, Ludwik Jerzy Kern, Urszula Kozłowska, Anna Kwiecińska-Utkin, Jan Kazimierz Siwek
Najpiękniejsze... Marcin Brykczyński,...
Okładka książki Kraina wierszy Jan Brzechwa, Wanda Chotomska, Agnieszka Frączek, Czesław Janczarski, Ludwik Jerzy Kern, Joanna Kulmowa, Anna Kwiecińska-Utkin, Jan Kazimierz Siwek, Ewa Szelburg-Zarembina, Julian Tuwim
Kraina wierszy Jan Brzechwa, Wanda...
Okładka książki Zwierzaki w domu Derek Matthews, Jan Kazimierz Siwek
Zwierzaki w domu Derek Matthews, Jan...
Okładka książki Zwierzaki w Zoo Derek Matthews, Jan Kazimierz Siwek
Zwierzaki w Zoo Derek Matthews, Jan...

1974

Kiedy Jaś był maleńki, odwiedziłam moją chrześniaczkę, która nie miała wtedy jeszcze roku i zauważyłam, że nie tylko uwielbia książki (co podobno ma po chrzestnej :-)),ale do tego furorę robią u niej książeczki dźwiękowe. Od razu z tyłu mojej głowy pojawiła się myśl, że warto byłoby zaopatrzyć Jasia w takie lektury, aby sprawdzić, czy u niego również zdadzą egzamin. Nie zastanawiałam się długo nad konkretnym tytułem - błyskawicznie zdecydowałam się na "Jasia i Małgosię", bajkę znaną wszystkim, a do tego bliską memu sercu ze względu na imię, jakie nosi mój syn. Szybko przekonałam się, że to strzał w dziesiątkę, po czym zakupiłam kolejne lektury tego typu.

Radiowozik Czaruś ma poważne zadanie - musi czuwać nad porządkiem w Zwierzaczkowie. Wzywany jest do wypadków i podejrzeń o kradzież, karci nieposłusznych, odszukuje zaginionych, wlepia mandaty za szybką jazdę. Za to po zakończeniu służby umawia się z Taksóweczką w stacji paliw...

Czytałam tę historię wiele razy, a nadal mnie śmieszy. Ta książka skradnie serce maluchom, a także ich rodzicom. Dzieci uświadomią sobie, że nie wolno wybiegać na jezdnię i należy przechodzić na zielonym świetle. Do tego nie warto oskarżać o kradzież, jeśli samemu zapodziało się portfel. Aby poznać przygody mieszkańców Zwierzaczkowa, dzieci muszą nauczyć się samodzielnego czytania albo poprosić o to rodziców, ponieważ w tej książce nie ma lektora, a jedynie można usłyszeć sygnał dźwiękowy, jakim posługuje się policja.

Na uwagę zasługują wydanie tej książki. Twarda kartonowa oprawa przetrwa każde gniecenie, rzucanie czy próby pogryzienia jakiejkolwiek strony. Kolorowe ilustracje przyciągają wzrok i nadają się do zabawy w pokazywanie tego, co znajduje się na obrazku czy odszukiwanie konkretnych elementów. Z boku książki znajduje się plastikowy element z głośniczkiem oraz przyciskami, z których po naciśnięciu wydobywa się głos. Małe paluszki kilkumiesięczniaków nie mają jeszcze tyle siły, aby samodzielnie tego dokonać, ale już roczne dziecko radzi sobie z tym bez większych problemów. Do zestawu dołączone są baterie, dzięki czemu od samego początku można słuchać przedstawianej historii.

Książeczki dźwiękowe to wspaniała alternatywa dla zwykłych lektur oraz niebywała pomoc dla rodziców, którym niekiedy głos odmawia już posłuszeństwa. Uwielbiam czytać swojemu dziecku, jednak czasami przydaje się parę minut spokoju - co prawda Jaś preferuje podawanie książek mamie, która ma trzymać je wszystkie naraz, ale może istnieją dzieci, które potrafią bawić się same. ;-) Jaś bardzo mocno interesuje się tym, co mówi lektor i uśmiecha się, gdy słyszy swoje ulubione części tekstu.

Na rynku dostępne są różnorodne historie z lektorem - od popularnych baśni po współczesne historyjki, jakie warto znać. Na pewno warto rozejrzeć się za bajkami w takiej formie, ponieważ jest to wspaniałe urozmaicenie dziecięcej biblioteczki.

• Biblioteczka dzieci
  • Czytane dzieciom