Niezwykłe okoliczności zniknięcia niejakiego Saida Abu an-Nahsa z rodu Optysymistów

Tłumaczenie: Hanna Jankowska
Seria: Współczesna Proza Światowa
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
al-Ouakal al-Ghariba fi ikhtifa Said Abi an-Nahs al-Mou'tashail
takisobiejac

Powieść zaliczana przez światową krytykę do najwybitniejszych utworów prozy arabskiej, ukazuje losy jednego z ośmiuset tysięcy Palestyńczyków wypędzonych w roku 1948 z ojczyzny. Said Abu an-Nahs nie chce dzielić losu wygnańców, wraca nielegalnie. Musi za to zapłacić, służy więc zaborcy. Jego nowe życie obfituje w najdziwniejsze i dramatyczne zdarzenia. Czy Abu an-Nahs jest rzeczywiście konformistą i zdrajcą?
W powieści znajdziemy i wieloznaczną symbolikę, i ponurą groteskę, i realizm. Niesie ona jednak treści prawdziwie humanistyczne. Autor stara się dotrzeć do głębi duszy człowieka zniewolonego, analizuje przyczyny tkwiącego w nim zła i poszukuje dróg prowadzących do godnej egzystencji i ku sprawiedliwości.

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1988

źródło okładki: Zdjęcie autorskie