Lewiatan

Leviathan
austro-węgry, lewiatan, steampunk
przygodowa
Łukasz

Alek, syn arcyksięcia Franciszka Ferdynanda i Zofii Chotek, pada ofiarą intryg politycznych i po śmierci rodziców w Sarajewie musi uciekać z Austro-Węgier. Deryn Sharp, która po ojcu baloniarzu odziedziczyła miłość do latania, robi wszystko, aby – nawet podstępem – dostać się do brytyjskich Sił Powietrznych. Gdy wybucha I wojna światowa, Alek zmierza właśnie uzbrojoną machiną kroczącą do...

Gdy wybucha I wojna światowa, Alek zmierza właśnie uzbrojoną machiną kroczącą do Szwajcarii, a Deryn leci niesamowitym, żywym statkiem powietrznym do Konstantynopola. Ich losy przecinają się niespodziewanie, a następnie splatają nierozerwalnie w serii wspaniałych przygód.

źródło opisu: Dom Wydawniczy REBIS, 2011

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl/rebis/public/books/books.h...»

Oficjalna recenzja
Oceansoul książek: 2401

I Wojna Światowa w odcieniu steampunku

Sarajewo, rok 1914. Austro-węgierski arcyksiążę Franciszek Ferdynand Habsburg i jego małżonka Zofia zostają zamordowani. Austria wypowiada wojnę Serbii, Rosja – Austrii, a Niemcy – Rosji. Zawarte niegdyś sojusze wciągają kolejne państwa w sam środek politycznej zawieruchy. Tak rodzi się jeden z największych konfliktów militarnych w historii, którego przebieg i zakończenie są wszystkim dobrze znane. Scott Westerfeld udowadnia jednak, iż o I Wojnie Światowej nie napisano jeszcze wszystkiego. W trylogii łączącej elementy powieści przygodowej z fantastyką w odcieniu steampunku kreśli obraz Europy odległej technologicznie, ale przy tym borykającej się z tymi samymi problemami natury politycznej czy etycznej.

Zgodnie z wizją amerykańskiego pisarza wyścig zbrojeń między stronami nie kończy się na coraz to nowszych modelach samolotów czy karabinów, zaś nad prototypem czołgu nikt nie pracuje. W Europie wykreowanej przez Westerfelda Ententa, określana mianem darwinistów, powołuje do życia zmodyfikowane genetycznie organizmy, łączące w sobie DNA różnych gatunków, by tworzyć żyjące, a nawet rozwijające własny ekosystem zeppeliny czy balony. W oczach sił Centrum – tak zwanych chrzęstów – są to praktyki odrażające i godzące w naturalnych ład. Niemcy i Austro-Węgry preferują technologię stali i pary, wspomagają swoje armie kroczącymi machinami bojowymi o niezwykłej szybkości, wytrzymałości i sile ognia. Wynalazki jednej i drugiej strony mają mocne i słabe punkty, trudno więc przewidzieć, kto wyjdzie zwycięsko ze starcia potęg.

Losy narodów i państw pozostają odległym tłem powieści. Akcja „Lewiatana” skupia się na poczynaniach dwójki nastoletnich bohaterów – Alka i Deryn. Książę Aleksander jest fikcyjnym synem zamordowanego Franciszka Ferdynanda, zmuszonym do ucieczki przed zamachowcami jedynie z garstką najbliższych służących i nauczycieli. Rozpieszczony i dumny szlachcic, w jednej chwili tracący rodziców, pozycję i luksusy, będzie musiał nauczyć się, jak przetrwać w nieprzyjaznym świecie i kiedy należy pozwolić podejmować decyzje osobom bardziej kompetentnym. Deryn Sharp, przybrawszy imię Dylan i przywdziawszy chłopięcy strój, zostaje kadetem w brytyjskich Siłach Powietrznych na pokładzie największego powietrznego okrętu, tytułowego Lewiatana. Niełatwo będzie dziarskiej i pyskatej dziewczynie utrzymać swój sekret w tajemnicy, a siebie zachować w jednym kawałku, kiedy niespokojna natura wciąż popycha ją do realizacji kolejnych szalonych pomysłów. Wiele zamieszania wyniknie więc z nieuchronnego spotkania tej dwójki, znajdującej się po przeciwnych stronach barykady.

Konstrukcja postaci spełnia normy stawiane młodzieżowym powieściom przygodowym – zarówno Alek, jak i Deryn, to bohaterowie w gorącej wodzie kąpani, podążający częściej za głosem serca niż rozsądku. Uczą się na własnych błędach, nierzadko pakują się w tarapaty, ale ostatecznie zawsze spadają na cztery łapy. Szczególnie ciekawą postacią jest charakterna Deryn, której sposobu wyrażania myśli, specyficznego języka i radosnego entuzjazmu nie sposób nie polubić. Nieco bezbarwny na początku powieści książę z czasem także zyskuje w oczach czytelnika i staje się godnym kompanem panny Sharp. Bohaterom drugoplanowym Westerfeld nie poświęcił zbyt dużej uwagi. Wśród nich wyróżniają się szczególnie dwie osoby: zamknięty w sobie, tajemniczy i nad wyraz krytyczny hrabia Volger – nauczyciel fechtunku Aleksa, oraz Nora Barlow – nieco despotyczna i pełna werwy pani naukowiec.

Westerfeld prowadzi narrację w sposób tak płynny i zajmujący, że trudno choć na chwilę oderwać się od lektury. Autorowi udało się utrzymać odpowiedni balans między akcją, a wprowadzaniem czytelnika w konstrukcję świata; nie epatuje przy tym niezrozumiałym żargonem, nie zagłębia się w szczegóły natury biologicznej czy technicznej, by z aptekarską precyzją opisywać zasady działania wynalazków darwinistów czy chrzęstów. Nie traktuje ich też po macoszemu – nikt nie powinien mieć problemów z wyobrażeniem sobie niezwykłego okrętu-wieloryba, mechanicznego cyklopa i pozostałych technologicznych dobrodziejstw, odgrywających niemałą rolę w napędzaniu fabuły.

Podczas lektury zaboleć może jedynie pewna naiwność, którą Westerfeld raczy czytelnika od pierwszej do ostatniej strony – na niektóre uproszczenia, wynikające zapewne z docelowej grupy odbiorców, trzeba więc przymknąć oko albo zrezygnować z lektury „Lewiatana”. Nie ma sensu się dziwić, iż chłopięcy kamuflaż Deryn jest w stanie kogokolwiek nabrać; nie można irytować się faktem, że bohaterowie cało wychodzą z wszelkich opresji, a pozostałe postacie – nierzadko mądrzejsze i bardziej doświadczone – w ostatecznym rozrachunku wcale nie mają racji. Wreszcie, przełknąć trzeba ogromną rolę, jaką dwójka nastolatków odgrywa w trakcie radzenia sobie z sytuacjami kryzysowymi czasów wojny.

Pochwalić należy niezwykle staranną techniczną i językową stronę powieści, za którą odpowiedzialne jest wydawnictwo Rebis. Próżno szukać w „Lewiatanie” literówek, zabłąkanych przecinków czy edytorskich wpadek – powieść Westerfelda to wzorowy przykład sztuki wydawniczej. Oko cieszy także oprawa graficzna; kolejne rozdziały zdobią ilustracje Keitha Thompsona – i choć szkice trudno określić mianem dzieł sztuki, to idealnie oddają klimat opowieści.

Pierwszą część trylogii Scotta Westerfelda polecić można każdemu młodemu duchem fanowi steampunku i historii alternatywnej. Wystarczy dać się porwać losom Aleksa i Deryn, a kolejne strony będą przewracać się same. Należy jednak pamiętać o tym, iż większość wątków została dopiero zapoczątkowana i choć w ostatnich rozdziałach tempo akcji nieco zwalnia, to faktycznego zakończenia zabrakło – najlepiej więc mieć pod ręką także tom drugi, nim zacznie się śledzić poczynania darwinistów i chrzęstów.

Marta Weronika Najman

miedzysklejonymikartkami.blogspot.com

Arcyksiążę Franciszek został zamordowany w Sarajewie. Jego syn, Aleksander musi uciekać przed spiskiem. Tymczasem w Europie wybucha I Wojna Światowa. Po jednej stronie stają nadnaturalne organizmy wyhodowane przez brytyjskich Darwinistów, a po drugiej bojowe maszyny niemieckich i austriackich Chrzęstów. Kochającej latać Deryn Sharp podstępem udaje się dostać do brytyjskich Sił Powietrznych. Losy dwojga bohaterów przecinają się, gdy Alek napotyka w górach rozbity okręt-wieloryba Lewiatana, na którym służy Deryn. Od tej chwili ich losy będą połączone siecią spisków, tajemnic wojskowych i zaskakującą przyjaźnią.

Na tę książkę miałam chrapkę już od jakiegoś czasu, gdy, bodajże w marcu, przeczytałam jej bardzo pozytywną recenzję. Więc gdy na Plenerze Literackim zobaczyłam Lewiatana kosztującego 10 ZŁ, wiedziałam, że muszę go mieć. Lubię, gdy moje przeczucia są słuszne.

Lewiatan jest jedną z najlepszych przygodowe książek dla młodzieży, jaką...

ZARAZA | 2014-06-26
Przeczytana: czerwiec 2014

"Lewiatan" to powieść ciekawa i pełna przygód. Alternatywna wizja świata bardzo mi się podobała, cała ta idea jest bardzo przemyślana i trafia do mnie. Brakuje mi tutaj bardziej złożonego przedstawienia postaci. Ale świetnie się bawiłam przy tej powieści - czyta się lekko i przyjemnie. "Lewiatan" to powieść dla młodszych czytelników ode mnie i myślę, że jakieś cztery lata temu, pewnie pokochałabym tą książkę całym sercem, teraz zrobiła na mnie dobre wrażenie i spędziłam przy niej miły wieczór, ale nie powaliła mnie na kolana. Niemniej polecam szczególnie młodszym czytelnikom ;)

imunimum | 2014-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2014

Pomysł na alternatywną Europę spisuje się bardzo dobrze. Cały steampunkowy świat wykreowany przez Westerfielda zasługuje na słowa uznania. W znakomity sposób łączy on pomysłowość mechaników Austro-Węgier, którzy na potrzeby wojny posługują się sterowanymi robotami, z tajemniczą i nieco mroczną nauką angielskich darwinistów, którzy łączą żywe stworzenia z najnowszą techniką. Jest to z pewnością kwintesencja gatunku, dopracowana w każdym calu i pozwalająca na czerpanie niezwykłej frajdy z lektury. W dodatku styl pisarski jest lekki i przejrzysty, książkę czyta się niezwykle szybko i przyjemnie.

Cała recenzja pod adresem: http://imunimum.blogspot.com/2014/02/scott-westerfeld-lewiatan.html

Cassiel | 2011-09-02
Na półkach: Przeczytane, Do recenzji

''Lewiatan'' to pierwsza część z cyklu pod tą samą nazwą autorstwa Scotta Westerfelda, amerykańskiego autora science fiction i fantasy.Napisał już pięć powieści SF i kilka książek dla młodzieży. Lewiatan to książka z gatunku steampunk, łącząca wydarzenia z przeszłości z elementami przyszłości.

Do książki podchodziłam sceptycznie: wojna, armia, maszyny, te elementy wywołały u mnie pewne obawy, jednak zaczynając czytać szybko zostały rozwiane. Dlaczego? O tym za chwilę.

Alek, jeden z głównych bohaterów, musi uciekać maszyną w środku nocy wraz z zaufanymi ludźmi swojego ojca. Jednak on nie jest tego świadomy, ze znalazł się niebezpieczeństwie, na samym początku myśli, że obudzili go, aby ćwiczył jak kierować taką dużą maszyną. Wkrótce ma się dowiedzieć całą prawdę, która okaże się dla chłopca strasznym ciosem..
Deryn Sharp, druga główna bohaterka, wstępuje do brytyjskich Sił Powietrznych, gdzie musi ukrywać, że jest tak naprawdę dziewczyną. W wyniku wojny, wstępuje na pokład...

aktorka246 | 2014-07-25
Przeczytana: 24 lipca 2014

Na wstępie chciałam napisać że to moja pierwsza przeczytana książka z gatunku steampunk. Trochę się jej bałam bo po obejrzeniu najnowszej wersji "Trzech muszkietów", która została nagrana w tym stylu, nie podobała mi się. Pełna obaw zaczęłam ją czytać.Zacznijmy jednak od tego o czym jest.
Akcja książki dzieje się zaraz po zamordowaniu arcyksięcia Franciszka Ferdynanda i jego żony. Syn ich,Alek, musi uciekać z zamku gdyż grozi mu niebezpieczeństwo. W Anglii swoją przygodę przeżywa Deryn. Chcę wstąpić do brytyjskich Sił Powietrznych. Jest jednak mały problem a mianowicie jest kobietą a tylko mężczyźni mogą do niej wstąpić. Dlatego musi udawać mężczyznę choć jest to naprawdę ciężki orzech do zgryzienia. Losy tych dwojga się złączają. Co będzie dalej musicie już przeczytać.
Książka trafiła do mnie w odpowiednim momencie. Nie ma to jak czytać o I WŚ ... w 100. rocznicę wybuchu 1 wojny światowej. Niezwykłe przeżycie gdy się to odkryje. Książkę czytało mi się dobrze. Druk był taki jak...

Sławek_82 | 2014-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2014

Początkowo nie mogłem oswoić się ze światem prezentowanym w książce. Mimo wciągającej oprawy wizualnej w prawie każdym rozdziale, nie mogłem wczuć się w klimat latających, zmutowanych, gigantycznych wielorybów, oraz wielkim maszyn kroczących naszpikowanych działami i karabinami maszynowymi. Po przebrnięciu przez 1/4 książki zostałem prawie na siłę wciągnięty we wspaniały świat irrealistycznych przygód głównych bohaterów. Z żalem odkładałem książkę po północy, chciałem więcej, i więcej...
Autor bardzo śmiało balansował na krawędzi przygodowej książki dla dorosłych a młodzieży. Dwóch głównych bohaterów mimo młodego wieku bardzo dobrze prowadzą nas przez świat gdzie gdzie możemy zapomnieć chwilę o rzeczywistości. Pozycja ta trafi na pewno dla każdego czytelnika.
Książka posiada swoje wady, ale przy tak bajecznej narracji nie wypada o tych kilku minusach wspominać.
Daję 8 gwiazdek a nie 10, gdyż nie odnalazłem ideału, jednak 8 gwiazdek to bardzo, bardzo dobra ocena.
Z całego serca...

earshey | 2015-09-06

Pierwszy raz spotkałam się ze steampunk'em w literaturze i ... nie żałuję tego spotkania ani trochę.
Książkę znalazłam na wyprzedaży i kupiłam ją 'w ciemno'. To pierwsza i mam nadzieję że nie ostatnia książka oparta na subkulturze steampunk'u.
"Lewiatan" to niezwykle porywająca książka o młodym księciu (królu) Austro-Węgier oraz młodej(młodym) kadecie lotnictwa Brytanii.
Wraz z bohaterami przenosimy się w czasy I Wojny Światowej (ściślej mówiąc rok 1916). Przenosimy się ponadto w świat w którym krzyżówki genetyczne czy rozwój inżynierii jest na bardzo wysokim poziomie. Nie ma mowy o zarzuceniu autorowi braku wartkiej akcji, ciekawych postaci czy niezwykłej fabuły.
Maszyny kroczące, latające meduzy czy wieloryby to codzienność w świecie Alka i Deryn, ale jak na bohaterów mało o nich wiemy. Gryzie mnie płytki opis bohaterów a - być może - zbyt wielkie przywiązanie uwagi do opisów.
Mam nadzieję że następne części bardziej mi "podejdą" i będzie mi się je czytało tak miło...

Ciekawa, oryginalna i wciągająca.

Sherry | 2014-09-20
Przeczytana: 20 września 2014

Scott Westerfeld to autor znany większości zapewne dzięki dystopijnej serii: "Brzydcy". "Lewiatan", otwierający całkiem nowy cykl, to steampunk, w którym autor przedstawia alternatywną wersję I Wojny Światowej, gdzie nie brak potężnych, bojowych maszyn Niemieckich, a także niezwykłych, żywych organizmów - wynalazków darwinistów. Kiedy najpotężniejsze mocarstwa Europejskie szykują się do wojny, gdzie znajdą swoje miejsce, nastoletni bohaterowie powieści?

Alek, a właściwie Aleksander, to syn arcyksięcia Franciszka Ferdynanda i Zofii Chotek - tragicznie zamordowanych w Sarajewie. Przez fakt, iż śmierć jego rodziców stała się motorem napędzającym nieuniknioną wojnę, Alek musi uciekać z Austro-Węgier, zanim dopadnie go polityczna intryga, której miał być ofiarą. Dobrą opcją zatem, wydaje się dla niego neutralna Szwajcaria, jednak towarzyszący mu krok w krok wrogowie, zrobią wszystko, by złapać go zanim przekroczy granicę. Tymczasem Deryn Sharp podstępem zaciąga się do brytyjskich Sił...